Nemoci králíků a rychlá první pomoc

Zdraví Healthy Bunny 24. 04. 2024

Níže uvedené informace jsou pouze rychlá první pomoc králíkům v rozmezí pár hodin, než se dostanete na veterinu. Nenahrazují řádnou veterinární péči a vyšetření. U králíků je včasné vyhledání veterinárního lékaře velmi důležité a pokud si nejste čímkoliv jistí, je nejvhodnější vyrazit na veterinu ihned, nebo s veterinářem minimálně situaci konzultovat telefonicky.

Stejně tak králíkovi velmi pomůže rychlá první pomoc, tedy včasný a správný zásah doma. Ve většině případů se králíkovi výrazně uleví, nebo se jeho stav dokonce vrátí do normálu, v takovém případě je vhodné veterináře navštívit alespoň na kontrolu. Veterinář by měl vždy být specializován na králíky. Nespecializovaný veterinář nemusí odhalit správnou diagnózu nebo nemusí nasadit správnou léčbu a králíkovi se nemusí ulevit a může se mu dokonce i přitížit.

Produkty, určenými pro první pomoc, jako RodiCare apod. nemůžeme králíkovi nijak ublížit a nemohou způsobit žádné vedlejší účinky. 

Pokud je stav králíka akutní (je apatický, vůbec nereaguje, ztíženě dýchá, vydává pištivé zvuky, krvácí, kulhá..) nebo doma nemáme produkty pro první pomoc, vyhledáme pomoc okamžitě. Jakoukoliv změnu chování, příjmu potravy a vylučování je potřeba řešit včas, nečekáme několik dní, zda to králíčka nepřejde, ve většině případů se totiž problém pouze zhorší a bude obtížněji řešitelný. 

Králík nežere, ale bobkuje 

Pokud králík z neznámého důvodu nechce jíst nebo jí jen málo, ale bobkuje, je bezpečné začít dokrmovat kašemi k tomu určenými (RodiCare Instant, Supreme Science Selective Recovery (Plus), CUNIPIC Vet Line Convalescence, případně Emeraid Intensive Care Herbivore, Oxbow Critical Care Herbivore) s pomocí speciální dokrmovací stříkačky s rozšířeným a delším ústím.

bobky kralik

Králíkovi taky podáme RodiCare Akut, RodiCare Appetit, případně taky EnteroZoo a bylinkový čaj. Můžeme zkusit nabídnout i sušené byliny podporující trávení Aniland HerbieMIX Digestive. Králíka udržujeme v teple. Často je tento stav důsledkem plynatosti, můžeme tedy podat také Tympanol, u něj však držíme alespoň hodinový odstup při podávání s výše zmíněnými produkty.

Králík nežere ani nebobkuje 

V tomto případě nikdy nedokrmujeme před návštěvou veterináře a zjištěním problému. V případě obstrukce (ucpání) hrozí nebezpečné přeplnění žaludku, strava totiž nemá kudy odcházet. Králíkovi podáme stříkačkou větší množství tekutin (voda/čaj), RodiCare Akut, můžeme podat i EnteroZoo, probiotika (Bio-Lapis) a nahříváme mu bříško např. termoforem.

kralik nechce jist

V podobných stavech je udržování králíka v teple velmi důležité, jelikož mu rychle klesá tělesná teplota a to zdravotní stav ještě více komplikuje. Teplo také ulevuje křečím. Pokud se králík příliš nebrání, zkusíme ho lehce rozpohybovat nebo můžeme opatrně masírovat bříško. Důležité je však včasné vyhledání veterináře.

Krvácení drápku 

Drápek si králík může strhnout sám, zlomit si jej nebo nedopatřením střihneme do cévy při zkracování drápů. Při stříhnutí do cévy zastavíme krvácení ledem nebo speciální tyčinkou k zastavení krvácení a drápek vydezinfikujeme.

Pokud si králík strhne celý drápek nebo si jej zlomí, zlomenou část opatrně odstřihneme a vydezinfikujeme. K dezinfekci můžeme použít Betadine nebo také zmiňovaný gel EnteroZoo. Pokud stržený dráp hodně krvácí a králík kulhá, na postupu se poradíme s veterinárním lékařem. 

Kýchání a rýma u králíků

Kýcháním a výtokem z nosu se mohou projevovat problémy se zuby, myxomatóza, cizí těleso v nose, podráždění z prašného nebo špatně odvětraného prostředí nebo sena, zvýšená vlhkost, dráždivost z různých vonných přípravků, jako osvěžovače vzduchu, aroma lampy, dezinfekce, ale taky tento problém často způsobují různé druhy bakterií.

Králík dýchá pouze nosem a proto je rýma tolik nebezpečná.


Doma můžeme králíčkovi poskytnout první pomoc v podání čerstvých bylin nebo čajů. Bylinky, jako heřmánek, jitrocel, kerblík lesní, lichořeřišnice, ptačinec žabinec, řebříček, sedmikráska, šalvěj, violka a rýmovník přirozeně podporují dýchací soustavu a některé z nich seženete také v bylinné směsi Aniland HerbieMIX VITALITY.

Také můžeme podat RodiCare Pulmo nebo RodiCare Immun. Na místě je ovšem včasné vyhledání veterináře, rýma může být pro králíky velmi nebezpečná

Králík jménem BlueBerry

Jednou jsem z ničehonic začal pčikat (kýchat) a to docela hodněkrát za den. Rodiče mi tedy dali RodiCare Pulmo a sušený jitrocel. Vlhký čumáček jsem neměl a do dvou dní kýchání téměř ustalo. Za tři dny jsem byl naštěstí fit. Pokud však kýchání či rýma nepřestává, upalujte na veterinu.

UvozovkaUvozovka

Průjem 

Měkké bobky může u králíků způsobit stres, dietetická chyba, ale i různé nemoci trávicí soustavy. V případě průjmu nebo měkčích bobků necháme králíčka pár dní pouze o seně a vodě, můžeme podat i probiotika (Bio-Lapis). Hlídáme taky, zda králík nepřijímá méně stravy nebo se nemění jeho chování. Mezitím můžeme bobky sbírat a uchovávat je v uzavřené nádobě na chladném místě.


V případě, že se králíkův stav nelepší nebo se zhorší, navštívíme veterináře a s sebou vezmeme i sesbírané bobky pro koprologické vyšetření

Změna bobků

Pokud si všimneme, že jsou bobky králíka tmavší než obvykle, může to být způsobeno nadbytkem granulí nebo čerstvé stravy v jeho jídelníčku. Pokud se bobky zmenší, změní tvar z kulatých na šišaté nebo kostrbaté, obsahují velké kusy nenatráveného sena, může se kromě dietetické chyby jednat o zdravotní problém. V tomto případě se zaměříme na to, zda králík přijímá dostatek vody a kvalitního sena na úkor granulí a pamlsků. Přečtěte si také co jaký tvar bobku znamená.

tvar bobku kralik


Dále takovou změnu trusu mohou způsobovat problémy se zuby, blokace trávicího traktu (chlupy, karton apod.), špatná funkce trávicí soustavy z důvodu parazitů, infekce nebo přemnožení špatných bakterií nebo jiný zdravotní problém. Můžeme králíkovi začít podávat probiotika (Bio-Lapis), případně jej i dokrmovat dokrmovacími kašemi (např. Rodicare Instant, Supreme Science Selective Recovery Plus (obsahuje i probiotika)).


Pokud nepomůže změna stravy, je na místě vyhledání veterináře a důkladné vyšetření, včetně koprologie.

Výtok z oka/očí

Slzení oka může mít důvody, jako podráždění prachem, poranění píchnutím kousku sena, uvíznutí kousku sena pod víčkem, nebo i vážnější problémy, jako zánět, ucpané slzné kanálky, problémy se zuby.

kralik vytok z oci
Slzení očí je u králíků častým problémem.

Doma králíčkovi oko opatrně zkontrolujeme, zda nikde nemá kousek sena, pokud ano, můžeme jej vytáhnout pomocí vatové tyčinky. Dále můžeme oko lehce propláchnout/otřít odvarem z řepíku nebo heřmánku a nakapat do oka OCUflash. Pokud oko do pár dní nepřestane slzet nebo se stav zhorší, navštívíme veterinu. 

Králík nepije / pije hodně 

Pokud králíkovi běžně nepodáváme větší množství čerstvé stravy a on přesto přijímá málo tekutin, můžeme ho k pití podpořit bylinkovými čaji nebo domácím ovocným a ředěným džusem, ten ale není vhodný k dlouhodobému podávání. Vodu do králíka můžeme dostat pomocí stříkačky rovnou do tlamky. Na místě je ovšem návštěva veteriny a vyloučení možných zdravotních potíží.


Pokud naopak králík přijímá najednou větší množství tekutin, je vhodné navštívit veterinu hned. Důvodem nadměrného příjmu vody může být jakékoliv onemocnění ať už málo pravděpodobná cukrovka, stále častější encefalitozoonóza, špatně rostoucí zuby, problémy močového ústrojí atd. Proto je nutné příčinu zjistit co nejdříve u zkušeného specialisty.

Králíka bodla včela, vosa nebo sršeň

Včela – při bodnutí nechá včela v kůži své žihadlo s jedovým váčkem, který nesmíme zmáčknout. Po vpichu se žihadlo může samo “zavrtávat” hlouběji, je tak důležité ho odstranit co nejdříve. Nikdo ho však nevytahujeme pinzetou nebo prsty, doporučuje se jej vymáčknout nebo seškrábnout např. plastovou kartou. 

kralika bodla vcela

Vosa, sršeň – jejich žihadlo neobsahuje jedový váček a v kůži zůstává po bodnutí jen velmi výjimečně. Je tak bezpečné ho opatrně vytáhnout prsty nebo pinzetou.
Dále první pomoc spočívá v okamžitém ochlazování místa vpichu, případně ho můžeme taky lehce potírat octem.

Místo vpichu můžeme také ošetřit gelem EnteroZoo a ten podat králíkovi preventivně i do tlamičky. Drobný otok a zarudnutí jsou normální reakcí, celou dobu je však důležité sledovat, zda nezačíná být králík apatický, nezhoršuje se mu dech, nemá průjem nebo neslintá. Vhodné je také situaci konzultovat s veterinárním lékařem minimálně telefonicky.

kralik bodnuti vcely
V levé části králíčkovi nateklo místo vpichu.


Při horších reakcích mohou nastat i nervové poruchy a křeče, otoky dýchacích cest. V tomto případě urychleně vyhledejte veterináře. Pokud nezačne místo vpichu výrazně natékat a nedostaví se žádné zhoršení stavu zvířete do půl hodiny, s největší pravděpodobností zásah veterináře nebude potřeba. K reakci jsou náchylnější mláďata, senioři, nemocní a jinak oslabení králíci.

Králík snědl jedovatou rostlinu

Vždy je potřeba hlídat, aby králík nepřišel do styku s jedovatými, ať už volně rostoucími, nebo pokojovými rostlinami. Pokud se stane, že králík jedovatou rostlinu sní, ihned ji odstraníme králíkovi z dosahu. Vznik zdravotního problému závisí na tom, o jakou rostlinu se jedná (zda je „jen“ nevhodná, nebo přímo jedovatá), kolik jí králík snědl a jak citlivé trávení má.

kralik jedovata rostlina


Hlídáme, zda se králík chová stejně, jako vždy – jí, pije, bobkuje standardní bobky, běhá. Vždy králíka necháme jen na seně a vodě – seno obsahuje vlákninu, důležitou pro správnou funkci střev. Můžeme přidat bylinky na podporu trávení HerbieMIX Digestive nebo bylinkový čaj.


Králíkovi podáme EnteroZoo – detoxikační gel přímo pro zvířata, váže na sebe toxické látky, ale neodvádí z těla živiny a vitamíny, nemá žádné vedlejší účinky (můžeme podat i jen při podezření na pozření nevhodné rostliny). Často se, namísto EnteroZoo, doporučuje podat černé uhlí, to na sebe ovšem váže i vitamíny a minerály, zbarvuje trus a může způsobit zácpu.


Můžeme králíkovi podat i probiotika (Bio-Lapis) nebo RodiCare Akut.
Pokud králík přestane jíst, bobkovat, být aktivní, nebo začne být dokonce apatický, co nejdříve vyhledáme veterináře.

Králík snědl nevhodnou potravinu

Při snědení nevhodné potraviny, např. lidského jídla, opět závisí na citlivosti králičího trávení.
Hlídáme, zda králík jí, pije, bobkuje a chová se běžně. Králíka necháme jen na seně a vodě, můžeme mu nabídnout i bylinky nebo bylinkové čaje na podporu trávení. Nikdy nic nepokazíme podáním EnteroZoo, probiotik Bio-Lapis a RodiCare Akut.


Může se objevit lehký průjem, ovšem po senné „dietě“ a probioticích by neměl dlouho přetrvávat. Pokud zažívací problémy trvají déle, králík přestane jíst, nebo začne být až apatický, je na místě co nejdříve vyhledat veterinární pomoc.

Králík snědl plast/papír apod.

Věci, jako karton, lepené hračky, různé provázky, papír, plast apod. dokážou králíkovi způsobit vážné zažívací problémy a nejlépe by s nimi králík vůbec neměl přijít do styku. Z tohoto důvodu by králík neměl okusovat roličky od toaletního papíru či ubrousků, kartonové krabice či plastové hračky a hračky s velkým množstvím provázku. Pokud se stane, že králík nějakou ze zmíněných věcí sní, je třeba nasadit „dietu“ jen o seně a vodě, můžeme přidat bylinky např. HerbieMIX Trio nebo bylinkový čaj.

kralik papir

Chcete si být jistí, že králík má k dispozici pouze 100% přírodní hračky? Na e-shopu aniland.cz najdete hračky podle kategorií a můžete si vybrat úplně přírodní hračky bez lepidel a nebo interaktivní hlavolamy pro králíky a hlodavce.

V případě pozření nevhodného materiálu nic nepokazíme ani probiotiky nebo RodiCarem Akut. Pokud ale králík přestane bobkovat, je možné, že se ucpal/přicpal a je třeba okamžitě vyhledat veterinární pomoc.

Králík třese hlavou, má nervové záchvaty

Pokud králík často třese hlavou, pravděpodobně se bude jednat o problém s uchem/ušima. Pokud se objeví nervové problémy, ať už náklon hlavy, cukání tváří, kmitání očí, nebo přímo problémy s pohybem, rotace těla apod., je třeba králíka udržet v klidu, aby si v záchvatu neublížil (dáme ho např. do vystlané přepravky).

Na podporu nervové soustavy můžeme králíkovi podat vitamín B (RodiCare Vita B) a podpořit imunitu (RodiCare Immun, DM Guard, bylinky, bylinkové čaje). Při jakýchkoliv zmíněných problémech je však třeba co nejdříve vyhledat veterináře.

Králík se hodně škrábe

Pokud se králík začne více škrábat, je na místě mu zkontrolovat srst, zda neobjevíme suchá místa na kůži, lupy, zhoršení kvality srsti apod. Vhodné je vždy zkontrolovat i uši a zda se králík neškrábe přímo v jejich oblasti. Vždy je třeba navštívit veterináře, zároveň je třeba zvýšit zoohygienu, vše, s čím králík přišel do styku pořádně vyčistit, případně zkontrolovat i další zvířata v domácnosti.

Králík má úžeh

Pokud králík po pobytu na slunci nebo ve vysokých teplotách opravdu zrychleně dýchá, leží, třese se, má mokrý nos, pusu a bradu a horké uši, jedná se o přehřátí a je třeba jednat opravdu rychle.

kralik upal


Králíka ihned přemístíme do chladu a stínu, můžeme jej lehce orosit vodou, případně jej otírat mokrou houbou/ručníkem. Králík reguluje tělesnou teplotu pomocí uší, zaměříme se tedy na chlazení hlavně téhle oblasti, ale králíka nikdy mokrým ručníkem nepřikrýváme. Voda nesmí být příliš ledová, k ochlazení nepoužíváme led a dáváme si také pozor, aby králík nebyl vystaven průvanu!

Jako prevence před přehřátím může sloužit Aniland chladící kachlička. Přečtěte si také další tipy, jak ochladit králíka. Důležitý je i pitný režim, proto pokud králík nechce pít sám, hydratujeme jej pomocí dokrmovací stříkačky. V případě úžehu urychleně vyhledejte veterinární pomoc.

Co nedělat při první pomoci u králíků

  • Nikdy králíkovi nepodáváme lidské léky
  • Nikdy se u králíka nesnažíme vyvolat zvracení – králík nemůže zvracet
  • Nikdy nepraktikujeme hladovku – králičí trávení je uzpůsobeno na neustálý příjem, proto králík nikdy nesmí být bez jídla
  • Králíka nikdy nedáváme do vody, aby plaval
  • Nepodáváme léky od bolesti bez konzultace s veterinářem – hrozí špatné dávkování, riziko, že se králíkovi lehce uleví, proto majitel nevyhledá včas veterinární pomoc i v život ohrožujících stavech, léky od bolesti můžou také zkreslit stav a výsledek vyšetření
  • Náhodné a časté podávání léků může navíc způsobovat žaludeční vředy
  • Králíka nenutíme k velkému pohybu, pokud se hodně brání
  • Nikdy sami bez veterináře nic neléčíme, nepropichujeme abscesy apod.
  • Nepodáváme černý čaj, Coca-Colu, ocet, Acidomid apod.
  • Sami neupravuje dávky léků stanovených veterinářem a žádná léčiva nepodáváme preventivně (léky, které jsou pouze na předpis veterináře)
  • Králíka nedokrmujeme ani nerozkrmujeme ovocem, přesnídávkami, dětskou výživou, nadýmavou zeleninou, nekvalitními pamlsky, pečivem apod.
  • Při podezření na ucpání nedokrmujeme vůbec

Článek pro vás sepsaly holky z IG profilu @_healthy_bunny_