Co má obsahovat lékárnička pro králíky?
Králíci jsou obecně velmi citlivá zvířata, jakýkoliv stres nebo oslabení může propuknout ve zdravotní problémy a nemoci. Samozřejmostí je vždy včasné vyhledání veterináře, někdy je ale vhodné zasáhnout co nejdříve doma a králíčkovi tak ulevit před tím, než se dostaneme na veterinu. Při lehčích problémech po podání první pomoci už veterina ani nemusí být třeba, vždy je ale lepší zkonzultovat stav s veterinářem alespoň telefonicky, nebo veterinu navštívit na kontrolu.
Mezi základní vybavení lékárničky patří dokrmovací stříkačka, RodiCare Akut, RodiCare Immun, RodiCare Hairball, RodiCare Instant, EnteroZoo Gel, Prebiotika a probiotika Bio–Lapis, bylinný čaj heřmánek a fenykl, desinfekce Betadine, Oční kapky Ocuflash. Všechny tyto produkty najdete v plně vybavené králičí lékárničce pro první pomoc ANILAND.
Dále je dobré mít po ruce například Tympanol nebo Espumisan, RodiCare Appetit, termofor nebo jiný nahřívací polštář, samolepící obvaz, sterilní krytí, háček na klíšťata, kleštičky na drápky a 1 ml stříkačky.
V tomto článku vám všechny výše zmíněné produkty lépe představíme a popíšeme, v jakých situacích je vhodné je použít.
Základní výbava králičí lékárničky
Chcete mít přípravky pro první pomoc králíčkům vždy po ruce? Ve spolupráci s veterináři jsme pro vás vytvořili první králičí lékárničku, která je první pomocí např. při průjmu, nadmutí, při pozření jedovaté rostliny, pokud má králík výtok z očí nebo jej trápí smotky chlupů ve střevech při línání.
Součástí lékárničky je také příbalový leták, kde je vysvětleno, kdy a jak konkrétní přípravky použít. Tato lékárnička by neměla chybět v žádné králičí domácnosti.
Dokrmovací stříkačka
Je důležité, aby měla rozšířené a prodloužené ústí a kaše jí tak mohla snadno procházet. Při dokrmování konec ústí dáme králíčkovi do tlamky do mezery z boční strany za předními zuby a pomalu stlačujeme.
RodiCare Akut
Reguluje a povzbuzuje narušené trávení, působí proti křečím a nadýmání, podporuje obnovu střevní mikroflóry a funkci jater. Podporuje také chuť k jídlu. Podáváme při trávicích problémech, po operacích, v rekonvalescenci, při změně trusu nebo při podávání léků. Můžeme podat také při línání společně s RodiCare Hairball. Nevadí podání jen při podezření na problém.
RodiCare Immun
Podporuje imunitu, vhodný při onemocněních, jako je encefalitozoonóza, rýma.. nebo můžeme podávat v zimě a na podzim při náhlých změnách počasí.
RodiCare Hairball
Podpora vylučování smotků chlupů z trávicí soustavy. Podáváme v období línání, při výskytů bobků spojených chlupy, u králíků trpících na ucpávání srstí můžeme podávat preventivně 1x týdně. Při podávání zajistíme dostatečný přísun sena a tekutin. Nezapomínáme na pravidelné vyčesávání.
RodiCare Instant / Selective Recovery
Výživa pro králíky v rekonvalescenci, se zažívacími potížemi, pro starší a oslabené králíky. Podáváme dokrmovací stříkačkou nebo na talíři. Někteří králíci kaši ochotně přijímají, můžeme tak do ní zamíchat i léky a pro lepší chuť i sušené bylinky. Ředíme horkou vodou nebo bylinnými čaji. Při absenci trusu nepodáváme a vyhledáme ihned veterináře!
EnteroZoo Gel
Váže na sebe toxické látky a odvádí je ven z těla, zmírňuje průjmy a infekční onemocnění. Podáváme například při pozření jedovatých rostlin (nebo i při podezření na pozření), při nadýmání. Podáváme s odstupem alespoň dvě hodiny od ostatních léků. Doporučuje se zředit s trochou vody. Nemá žádnou chuť ani vůni a králíci jej obvykle bez problému přijímají. Můžeme aplikovat i na kůži při bodnutí hmyzem nebo při kožních onemocněních.
Pokud chcete mít všechny potřebné přípravky na jednom místě, s příbalovým letákem, kde najdete dávkování, rady, tipy a zkušenosti chovatelů a veterinářů, podívejte se na
Bio-Lapis
Obsahuje probiotika, prebotika, elektrolyty, enzymy a vitamíny. Vhodné podávat při jakýchkoliv trávicích problémech, při kokcidióze, změně trusu, po operaci, při podávání léků a antibiotik. Podáním nikdy nic nepokazíme, není ovšem vhodné jej podávat dlouhodobě.
Heřmánek
heřmánek je skvělý na vnitřní i vnější užití. Čaj z heřmánku podporuje trávení a tiší křeče, je tedy vhodné jej podávat i při podezření na trávicí problém. Odvar můžeme použít i pro oplach očí, k čištění ospalků i při kožních problémech nebo lehkých poraněních.
Fenykl/kmín
Fenykl i kmín povzbuzují trávení, pomáhají proti nadýmání a tlumí křeče. Je vhodné podávat samotná semínka nebo ze semen uvařit čaj. Čaj můžeme podávat z preventivních důvodů, jedná se také ale o první pomoc, když králík přestane jíst, pít nebo bobkovat. Pokud králík nechce pít sám, podáme čaj stříkačkou. Vhodné při podezření na nadmutí, obstrukci (ucpání) i jiné trávicí problémy. Podporují i chuť k jídlu.
Betadine desinfekce
Vhodná neštípavá desinfekce pro králíky. Používáme ji k prvotnímu ošetření krvácejících otlaků, ranek, škrábnutích, zastřižení cévy v drápku, při stržení drápku apod. Vhodné je desinfekci ředit s vodou v poměru 1:10 ve prospěch vody (zředěná se již nedá skladovat).
OCUflash kapky do očí
Určen ke vkapávání do očí nebo k výplachům očí. Jedná se o první pomoc při jakémkoliv očním problému (výtok z očí, poranění oka senem, podráždění očí prachem apod.). Má protizánětlivé, desinfekční a adstringentní (svíravé) účinky. Oko zklidňuje. Vhodné i jako podpůrná léčba při zánětu nebo k čištění ospalků.
Všechny výše uvedené přípravky pro rychlou první pomoc králíčkům najdete v plně vybavené králičí lékárničce ANILAND
Co dále může obsahovat lékárnička pro králíky?
Pokud chcete obsah lékárničky ještě více rozšířit, mohou se vám hodit následující produkty při silném nadmutí či pro podporu chuti k jídlu. V průběhu let může přijít vhod také nahřívací podložka, spousta z vás ale jistě doma má nějaký nahřívací polštářek či termofor. Při výskytu otlaků u králíků se hodí mít samolepící obvazy či sterilní krytí. Háček či pinzeta je dobrým pomocníkem při vytahování klíšťat, kleštičky na drápky jsou nutností pro zkracování drápků.
Tympanol/Espumisan
První pomoc při plynatosti, napomáhají odchodu bublinek plynů z trávicí soustavy. Při včasném podání a zachované peristaltice se zlepšení dostaví už do dvaceti minut. Podáváme od ostatních léků s odstupem alespoň dvě hodiny.
RodiCare Appetit
Stimuluje chuť k jídlu a dodává energii. Můžeme podávat při trávicích problémech, po operacích a onemocněních, které doprovází nechutenství. Při nechutenství musí králíka vždy nejdříve zkontrolovat veterinární lékař.
Termofor / výhřevná podložka
Se spoustou onemocnění souvisí pokles tělesné teploty a to může být pro králíky velmi nebezpečný stav. V těchto případech je králíka potřeba udržovat v teple a kontrolovat jeho tělesnou teplotu.
Přikládání výhřevného polštáře na břicho také uvolňuje křeče při trávicích problémech. Králíka nikdy nenecháváme na podložce bez dozoru, hrozí také riziko přehřátí. Na podložku vždy umístíme deku nebo ručník a nenecháme na ni králíka ležet napřímo.
Samolepící obvaz
Používá se nejčastěji u otlaků. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak otlak obvázat. Obvaz nikdy nepřijde do kontaktu se samotným otlakem, otlak vždy musí být náležitě ošetřen a přikryt, poté až se noha obváže. Obvaz je pružný a „lepí“ jen sám na sebe. Nesmíme jej příliš utáhnout, aby králíkovi nohu neškrtil a neomezoval jej v pohybu.
Sterilní krytí
Sterilní krytí se hodí mít po ruce v případě otlaku nebo poranění. Při otlacích se rána ošetří, zakryje krytím, vypodloží pro větší měkkost a obváže. Při poranění (např. stržení drápku) je vhodné nanést na krytí desinfekci a ranku lehce otírat, případně krytí na ráně chvíli přidržet.
Háček/pinzeta na klíšťata
Pokud králík chodí ven, může se stát, že si přinese klíště. Při vyndávání klíštěte je vhodné mít navlečené jednorázové rukavice. Za pomoci háčku nebo pinzety klíště pevně a co nejblíže k pokožce uchopíme a kýváním ze strany na stranu jej vyndáme. Místo poté vydesinfikujeme. Za klíště netaháme ani neškubeme..
Kleštičky na drápky
Králíkům drápky neustále dorůstají a je tedy třeba jim je pravidelně stříhat. Pokud by se drápky nezastřihávaly, začaly by přerůstat, kroutit se, králíka by omezovaly v pohybu, pohyb by byl bolestivý, mohly by se začít tvořit otlaky…
Kleštičky používáme buď pro malá zvířata (kočky, psy), nebo přímo pro králíky. Králičí drápek se skládá z rohoviny a cévy – živá část, vždy stříháme pouze rohovinu a nesmíme střihnout do cévy. Pokud se sami stříhání drápků bojíme, navštívíme raději veterinu. Přečtěte si také článek Jak králíkovi ostříhat drápky.
Stříkačky na dokrmení i léky
Vždy se hodí mít po ruce různé velikosti stříkaček. Nejvíce se u králíků vyplatí vlastnit 1 ml a dokrmovací stříkačky. Stříkačky používáme na podávání léků, doplňků stravy, podání vody, dokrmování.
Teploměr
V kritických stavech je důležité hlídání tělesné teploty. Používáme vždy pouze teploměr s ohebnou špičkou. Teplota u králíka se měří rektálně, s teploměrem zacházíme velmi opatrně. Tělesná teplota by se měla pohybovat v rozmezí 38,5 – 39,5°C.
Jak poznat nemoc u králíka?
Většina problémů se projevuje tak, že králík přestane jíst, pít, bobkovat, schovává se, nechce běhat, leží v rohu nebo v záchodě. I nepatrná změna v chování může značit problém. Velmi časté jsou u králíků trávicí problémy, je tedy vhodné králíkovi podat RodiCare Akut, případně i Appetit, Tympanol nebo Espumisan, EnteroZoo, hydratovat ho kmínovým/fenyklovým čajem a udržovat ho v teple pomocí termoforu nebo výhřevné podložky. Na nic nečekáme a co nejdříve vyhledáme veterináře.
Proč králík nechce jíst?
Králíci přestávají jíst z důvodu bolesti, nejčastěji se jedná o trávicí problém nebo o problém se zuby. Pokud králík bobkuje, je vhodné jej začít dokrmovat RodiCarem Instant, pokud nebobkuje, nedokrmujeme. Nic nepokazíme podáním RodiCaru Akut a Appetit, Bio-Lapisu, čajem z kmínu/fenyklu/heřmánku. Vždy vyhledáme veterináře.
Proč králík nejí a nepije?
Králíci přestávají jíst a pít z důvodu bolesti. Často se jedná o trávicí problémy, nic tedy nepokazíme podáním RodiCaru Akut a Appetit, Tympanolu/Espumisanu a pokud bobkuje, můžeme jej dokrmit RodiCarem Instant. Pomocí stříkačky jej hydratujeme čajem z kmínu nebo fenyklu. Vždy vyhledáme veterináře. Po podání většího množství čerstvého krmiva může králík pít méně, v tomhle případě se o zdravotní problém nejedná.
Jak poznat, že králík umírá?
Králíci z důvodu bolesti nebo nemoci často přestávají jíst, pít, bobkovat, jsou apatiční, tyhle stavy ovšem nemusí končit smrtí, ale mohou značit opravdu spoustu nemocí a zdravotních problémů. Nic nepokazíme podáním RodiCaru Akut, EnteroZoo, Tympanolu/Espumisanu, čaje z kmínu/fenyklu a udržováním králíka v teple pomocí termoforu / výhřevné podložky. Neprodleně však vyhledáme veterinární pomoc.