Jak ostříhat králíkovi drápky

Péče Marek & Barča 2. 07. 2022

Králičí drápky dokážou být pěkně ostré a vy máte ruce plné škrábanců. Je čas na stříhání drápků. Někteří chovatelé kvůli stříhání drápků navštěvují veterináře, ale ve výsledku je i pro vašeho králíčka lepší a méně stresující zůstat v domácím prostředí a po pár minutách si zase vesele hopkat se zkrácenýma drápkama. Jak ostříhat drápky králíkům v pohodlí domova se dozvíte v tomto článku.

Co budeme potřebovat?

Další věci, které můžete při stříhání drápků využít:

  • ručník, do kterého zamotáte králíka, aby se nemohl hýbat a škubat nohama
  • baterku, kterou podsvítíte drápky králíka, aby byla viditelná žilka
  • pamlsek, kterým svého chlupáče zabavíte nebo odměníte po dokončení stříhání
  • neštiplavou desinfekci (pokud drápek zastřihneme příliš)

Hlavní věcí, kterou budeme ke stříhání potřebovat (kromě trpělivosti a králíka :), jsou speciální kleště, které se dělí do dvou základních kategorií. První kategorií jsou kleště/nůžky klasické (také tzv. boční), které používáme i my a tou druhou kleště gilotinové. Nůžky / kleště na drápky jsou speciálně zabroušené do kulata, kdy čepel pěkně drápek obejme ze všech stran a poté se do drápku rovnoměrně zařízne. Tím ho nemůže zdeformovat ani nijak poškodit.

strihani drapku

Nikdy nestříháme zvířeti drápky klasickýma kleštěma nebo nůžkama na nehty ani ničím jiným, co není určeno přímo pro zvířecí drápy. Můžeme tím zvířeti velmi ublížit, jelikož mu tím drápek neustřihneme, ale rozdrtíme!

Jak ostříhat drápky králíkovi

Drápky je ideální stříhat za denního světla u okna nebo venku, protože budeme potřebovat hodně světla. Králíka si posaďte na klín a uchopte přední packu. Z okolí drápků odstraňte srst a proti světlu (můžete využít také baterku) se snažte najít růžovou žilku, do které nesmíte střihnout, jinak by se z ní spustila krev. Vždy drápek stříháme kousek před žilkou. Pokud má zvíře tmavé drápky, je to trošku těžší. V tomto případě se snažíme najít žilku alespoň u jednoho drápku a střihneme jej před žilkou. Ostatní tmavší drápky pak zastřihujte v přibližně stejné vzdálenosti jako ten, kde jste žilku našli.

Pokud králík kope nebo dokonce kouše, zaviňte jej do ručníku tak, abyste měli přístup pouze k packám a neublížili jste si navzájem.

Jestliže má zvíře černé drápky všechny a nelze přesně určit kde žilka je, odstřihněte maličký kousek drápku. Pokud králík cukne (je možné, že jste blízko žilky), u dalšího drápku stříhejte ještě menší kousek. Pokud králík uhýbá i teď, je možné že drápky nejsou tak dlouhé, aby je bylo nutné stříhat. Drápek se nikdy nesmí kroutit. Pokud jste předtím vždy kvůli stříhání navštěvovali veterináře, koukněte, jak moc drápky ustřihl, vyfoťte si je a fotku použijte pro další (domácí) stříhání.

Při stříhání drápků na zadních packách králíka uchopíme pod bříškem tak, aby měl zadní nohy stále na zemi, našem klíně či podložce nebo jak je mu to v rámci možností příjemné. Bude se méně cukat, pokud ucítí pevnou půdu pod nohama. I zde je lepší, pokud jste na stříhání dva, kdy jeden králíka drží a druhý je schopen odhrnout srst a drápky ostříhat.

Pozor na zanedbání drápků

Je dobré vědět, že pokud se drápky dlouho neudržovaly a nestříhaly, tak s rostoucím drápkem do dálky se také může prodlužovat délka žilky v drápku. Proto je dobré stříhat drápky častěji, klidně i víckrát týdně, pokud se nám zdá, že drápky rostou rychle. Častějším stříháním a pomalým přiblížením se do požadovaného rozměru se i délka žilky v drápku pomalu začne stahovat zpátky.

Jak často stříhat drápky

Drápky rostou králíkům i jiným zvířatům individuálně a proto není jednoduché říct přesný časový interval pro jejich stříhání. Králíci si také mohou drápky obrušovat při chození po drsnějším terénu, při hrabání na zahradě a skákání v přírodě. U některých králíků tak není stříhání drápků tolik potřebné, nicméně pokud se králík ven nikdy nedostal, je zima nebo zkrátka běhá po koberci, je nutné drápky stříhat dle potřeby tak, aby nás králík příliš neškrábal a drápky mu samotnému nevadily při chůzi.

Králík jménem BlueBerry

Mně stříhají drápky asi co 14 dní. Nebudu kecat, někdy je to otrava, ale statečně držím.

UvozovkaUvozovka

Kolik drápků má králík?

Podstatnou informací při stříhání drápků může být také to, kolik jich vlastně budeme stříhat. Králíci mají celkem 18 drápků. Na zadních nožkách najdeme vždy 4 drápky, na předních pak 5. Jeden z pěti drápků na přední nožce najdeme z vnitřní strany a proto je někdy těžké jej ostříhat. Mimo jiné tomu brání také velké množství srsti na packách, kterou musíme odhrnout. Nakonec se to ale vždy nějak podaří 🙂

Co když zastřihneme drápek a teče krev?

U tmavých drápků nebo při špatném světle se může stát, že drápek zastřihneme až moc, tedy do žilky. Z ní může téct větší množství krve a králíka to bolí, nicméně určitě nevykrvácí. Králíka je nutné ošetřit. Na drápek přiložíme tampon, který nasaje krev a poté ránu vydezinfikujeme. Průběžně drápek kontrolujeme, ale krvácení i bolest by měly brzy přestat.

Na trhu existuje také prášek pro zastavení krvácení, který se k drápku přiloží a rychle působí.

Typy kleští na drápky

Klasické (boční) kleště

Tyto kleště jsou určené ke stříhání drápků všech zvířat, rozdíly jsou samozřejmě ve velikosti. Pokud máte králíka nebo hlodavce stačí mu tyto menší kleště, které se používají stejně jako nůžky. Dejte si ale u nich pozor pokud máte širší prsty, tak jako dospělý muž ale někdy i žena, se do otvorů kleští nemusíte dostat. Pokud máte prsty drobnější, kleště jsou naprosto v pořádku.

Pro větší zvířata jako je pes je dobré na kleštích moc nešetřit a koupit raději větší. Pro dospělého člověka jsou rozhodně lepší do ruky a navíc v nich máte mnohem větší sílu pro ustřihnutí většího a pevnějšího drápku.

U kleští bočních se dají koupit kleště s takovým plechovým „bezpečnostním“ dorazem, který zabrání tomu abyste zvířeti ustřihli více drápku, než chcete. Například kdyby koplo zrovna ve chvíli když budete stříhat a tak podobně. Doraz neurčuje délku, kterou můžete ustřihnout, je tam jen proto, aby se snížila šance, že zastřihnete nějak moc. Je to taková poslední záchrana.

Ze zkušeností tento dorazový plíšek dost brání výhledu a není na kleštích úplně potřebný, stačí packu pořádně chytnout aby králík kopnout nemohl a určitě se vždy najde někdo, kdo nám chlupáče přidrží. 🙂

Gilotinové kleště

Tyto kleště jsou dělány pro větší zvířata, protože v kleštích máte větší sílu. Z našich zkušeností je však problém, že se samotnému člověku drápky špatně stříhají. Je lepší aby u tohoto stříhání s gilotinovými kleštěmi byli dva. Jeden aby zvíře držel a druhý kontroloval drápky a stříhal. Čepel gilotiny je totiž kolmo k vám a né do boku jako u klasických bočních nůžek. Proto je ideální být před zvířetem. Pokud si zvíře budete přidržovat tak na čepel neuvidíte.

Závěrem je nutné zmínit, že se králíci při vzpouzení a kopání mohou poranit. Při stříhání drápků je tedy mimořádně důležité s nimi zacházet opatrně. Králíci se budou cítit bezpečněji, když je držíte blízko těla nebo na pevném povrchu. Je-li to možné, požádejte jinou osobu, aby králíka držela, zatímco druhá osoba drápky stříhá. Zde se také hodí použití ručníku.

Pamatujte, že pokud je váš králíček příliš unavený, je v pořádku dát si pauzu na mazlení nebo pamlsky, dokud se neuklidní.

Stejně jako každá jiná činnost je i zde potřeba tréninku a vše se nemusí podařit napoprvé. Nevzdávejte se a zkoušejte stříhání častěji. Zvyknete si na to vy i váš mazlíček a za tuto službu poté nemusíte platit.

Často kladené otázky

Jak stříhat králíkovi drápy?

Králičí drápy lze zkrátit pomocí speciálních nůžek (kleští). Králíka je nutné zajistit tak, aby byl co nejvíce v klidu, takže si jej posaďte na klín nebo zabalte do ručníku jako burrito. Obvykle je nutná účast dvou lidí, především pokud na stříhání není králík zvyklý. Jeden králíčka drží a uklidňuje, ten druhý odhrnuje srst a stříhá. Drápek podsviťte baterkou a najdete růžovou žilku uvnitř drápku. Umístěte kleštičky na drápky asi 1-2 mm od růžové žilky směrem ven, abyste ji nepřestřihli. Takto postupujte u všech 18 drápků.

Jak často stříhat králíkovi drápky?

Každý králík je individuální a každému tak rostou drápky jinou rychlostí. Někteří si je obrušují venku když hopsají po drsnějším terénu, jiní jsou v bytě a takovou možnost nemají. Zkracujte v případě potřeby speciálními kleštičkami, u nás zkracujeme drápy co 14 dní. Drápky by se nikdy neměly stáčet dovnitř, to by způsobilo králíkovi bolest. Při nošení králíka sami poznáte, zda vás již drápky neškrábou nebo dokonce nevykukují ze srsti.