Pořizujeme králíka: Co králík potřebuje pro spokojený život?

Bydlení Marek & Barča 10. 04. 2024

Zatím nemáte zkušenost s chovem králíka, ale vidíte, jak jsou roztomilí. Možná jste dokonce někde slyšeli, že jsou velmi přítulní a milují děti! Na chvilku se proto zastavte a přečtěte si následující odstavce, ve kterých vám přiblížíme, co králík potřebuje pro spokojený život. A život v malé kleci na pilinách v hlučném prostředí to není.

Bydlení pro králíka

Přemýšlíte o malé, asi metrové kleci v dětském pokoji, kde králíka umístíte na většinu dne a děti si jej mohou kdykoliv brát do náruče? Výsledkem může být vystresovaný, někdy i agresivní králík, u něhož se brzy mohou dostavit zdravotní problémy díky nedostatku pohybu. A děti z kousanců taky nebudou úplně nadšené.

Je klec vhodná pro králíka?

Přemýšlejte proto trochu jinak. Králík potřebuje dostatek prostoru a nejmenší klec, kterou by měl mít má na délku 120 cm, na šířku pak asi 60 cm. I u nás najdete vhodnou klec. To ale neznamená, že králík bude celodenně v kleci. Ta má sloužit pouze jako jeho útočiště a místo, kde se může kdykoliv schovat a odpočinout si.

klec pro kraliky

V kleci může být králík třeba přes noc, ale přes den by měl být co nejvíce mimo ni a to např. ve výběhu, ohrádce nebo volně po místnosti, vždy tak, aby to pro něj bylo bezpečné. Pokud jste tedy v práci a děti ve škole, rozmyslete si, zda budete mít na králíka čas. Měl by být puštěný mimo klec minimálně 8 hodin denně. Pamatujte také na to, že většina králíků je aktivních spíše odpoledne až do večera. Např. náš Berry přes den spí a to nejčastěji od 10 do 14 hodin. Zato v jednu hodinu v noci je nejaktivnější.

Ohrádka pro králíky

Druhou a to vhodnější možností je králíkovi pořídit ohrádku. Velmi kvalitní najdete u české rodinné firmy ProMazliky, kteří se mimo jiné zabývají i výrobou originálních domečků, hradů, pelíšků a hlavolamů. Náš Berry se již několik měsíců těší z hradu, senobedny a dalších opravdu bytelných dřevěných výrobků.

drevene ohradky promazliky

Mimo dřevěné ohrádky můžete volit také kovové s mřížemi. Díky ohradě či výběhu tak může mít mazlíček neustále svůj prostor, kde může libovolně běhat a jeho život bude mnohem spokojenější. Ani vy pak nemusíte myslet na to, že králík ještě nebyl mimo klec apod.

Free Roam Králík

Třetí možností je, že králík má sice své zázemí a to především misku s vodou, seník, záchodek, domeček a pelíšek, nicméně je puštěn 24/7. Tento případ je i náš králík Blueberry. Nemá žádnou klec, ohrádku využíváme jen u známých, pokud jsme na dovolené a Berry si každý den hopsá dle libosti. Jeho výhodou však je, že nemá tendenci objevovat všechna zákoutí místnosti a tak je už několik měsíců na svých metrech čtverečních, které mu očividně stačí. 🙂

Základní výbava pro králíka

Ať už jste se rozhodli pro klec s výběhem či ohrádku, králík mimo to potřebuje následující vybavení hned první den příjezdu:

 • kvalitní seno, doporučujeme BIO seno (klidně více druhů, ať víte, které mu zachutná)
 • objemný seník (NE kovové míče a koule jako hlavní seník)
 • keramická miska na vodu nebo hladinková napaječka GAUN (lepší než klasická napáječka)
 • záchod + dřevěné pelety
 • prostorný dřevěný domeček

Dále můžete dodat:

Abyste předešli loužičkám na dece či podložce, můžete pod králíka položit absorpční podložky. Vybavení z tohoto seznamu seženete také na e-shopu specializovaném na králíky aniland.cz

Nezapomeňte, že králíci často přijdou od chovatelů či z podmínek, ve kterých jedí nevhodné granule. To jsou granule extrudované, s obilovinami, hrachem, škrobem nebo univerzálním nesmyslem „vedlejší produkty či deriváty rostlinného původu“. Proto je nutné tyto nevhodné granule co nejdříve začít nahrazovat těmi opravdu zdravými.

granule pro kraliky

Pokud stále tápete, jaké granule jsou pro králíky nejlepší, jste tady správně. Pro králíky doporučujeme lisované granule ANILAND, které neobsahují žádné obiloviny, nevhodné vedlejší produkty, ale pouze 100% čistou přírodu. Oblíbilo si je už tolik chlupáčků a jsou dostupné ve třech variantách a to jako 100% senné, mrkvové či řepové. Přesvědčte se sami. Kliknutím na obrázek granulí přejdete rovnou na e-shop. 🙂

granule pro kraliky

Jak vybrat zdravé krmivo pro králíky

Ačkoliv na vás budou ve zverimexech číhat krásné obaly s králíčky, výrazně barevné hračky a na pohled lákající barevné směsi, nenechte se zmást. Naprostá většina krmiv i pamlsků je pro králíka nevhodná, obsahuje obiloviny, ještě nevhodnější hrách, kukuřici, škrob apod. I proto jsme začali s výrobou vlastního krmiva, které obsahuje pouze 100% přírodní složky, složení je vždy kompletní a přehledné, nevyužíváme žádné neznáme ani nevhodné suroviny a tyto produkty králíčci milují. Začněte i vy zdravý a spokojený život králíčků na www.aniland.cz

Seno

Nejdůležitější složkou jídelníčku je kvalitní seno. I kdyby měl králík přijímat po celý měsíc jen vodu a seno, je to rozhodně lepší, než králíka ládovat extrudovanými směskami, které jsou plné kukuřice, hrachu či obilovin nebo granulemi s neznámým či nevhodným složením. U nás najdete hned několik zákazníky ověřených sen.

Nejoblíbenější BIO seno ANILAND

Nejoblíbenější sena pro králíky jsou

Zdravé granule pro králíky

Jak jsme již psali výše, vhodné granule je velmi obtížné sehnat. I proto jsme vytvořili naše vlastní, lisované, s maximálním množstvím vlákniny, která je tolik důležitá pro trávení králíků. Složení granulí je naprosto čisté, sami se podílíme na výrobě a víme, co naše granule obsahují. A chceme, abyste to věděli i vy! Proto se neschováváme za „vedlejší produkty rostlinného původu“, neznámé zkratky typu msv, mpv apod.

bezobilne granule kralik

DOPORUČUJEME bezobilné granule ANILAND

 • BEZ obilovin, hrachu a škrobu
 • neobsahují oleje, umělé vitamíny a další blbosti
 • ze 100% přírodních surovin
 • maximum vlákniny přes 25 %
 • lisované za nízkých teplot
 • prosté, čisté a kompletní složení
 • žádné „vedlejší produkty rostlinného původu“
 • vyrobeny v České republice
 • oblíbené u spousty chlupáčků
granule aniland

Nejčastější typy granulí, které NEDOPORUČUJEME:

Versele Laga granule – extrudované (prochází teplotami kolem 300°C), velká spousta neznámých surovin, „vedlejší produkty rostlinného původu“, uměle dodávané vitamíny (vysokými teplotami ztrácí ty přirozené), křehká struktura, která nepodporuje broušení zubů.

Berkel Futter – velký podíl obilovin, používají se spíše u výkrmových králíků

Nutrin granule – extrudované (prochází teplotami kolem 300°C), obsahují pšenici, kukuřici, sůl, oleje, uměle přidané vitamíny, slunečnicové slupky

Brit granule – extrudované (prochází teplotami kolem 300°C), obsahují ječmen, kukuřici, uměle přidané vitamíny

Granule Nutrimeal – naprosto nevhodné složení, ze kterého se nic nedozvíte. Když do složení někdo uvede pouze „100% granule“, tak je to jeden velký červený vykřičník se granulím vyhnout. Navíc neuvádí ani hodnoty pro vlákninu, nýbrž celulózu.

Buďte také velmi obezřetní u granulí, jejichž složení není uvedeno vůbec, není na první pohled srozumitelné, kompletní nebo je schováno pod „vedlejší produkty rostlinného původu“ – často se jedná o odpad z výroby lidských jídel, který do bříšek mazlíčků nepatří.

Přečtěte si také, jak by měl vypadat správný jídelníček králíka

Co zahrnuje péče o králíka?

Péče o králíka samozřejmě neobnáší pouze krmení, ale spoustu dalších činností, na které je nutné se připravit. Tyto činnosti neodmyslitelně patří k péči o králíka:

 • návštěva veteriny (koprologické vyšetření, očkování, akutní stavy)
 • stříhání drápků ať už doma nebo na veterině
 • vyčesávání srsti především v době línání
 • věnování času králíčkovi, hraní
 • čištění klece, ohrádky či výběhu a toaletky
 • úklid sena a srsti z pelíšku i vašeho oblečení 🙂
 • nákup potřebného vybavení, krmení
novy kralik

Jak ostříhat drápky nebo jaký hřeben je pro králíky nejlepší? To vše najdete v kategorii PÉČE

Je králík vhodný pro děti?

Králíka doporučujeme k dětem starším 12 let, které již mají zkušenost třeba s menším hlodavcem, jsou trpělivé a ví, co péče o králíka obnáší. Dítě by také mělo být schopné odhadnout, zda je dané krmení pro králíka vhodné a nedá pouze na to, jak pamlsek vypadá. Děti totiž samy často chtějí barevné hračky, směsi připomínající bonbonky a další pro králíky nevhodné produkty. Péče je proto nutná i ze strany rodičů.

kralik pro deti

Malé děti nedokáží králíkovi ostříhat drápky nebo jej v akutním případě zavést k veterináři. Pokud chcete mazlíčka výhradně pro dítě a říkáte mu „Ale starat se o něj budeš jen ty“, ještě jednou se sami sebe zeptejte, jestli to opravdu myslíte vážně nebo jste schopni převzít o mazlíčka péči taky. Pokud ne, raději pořiďte domů plyšáčka.

Odkud pořídit králíka?

Bohužel velké procento králíků pochází z množíren, které nepřiměřeně množí králíky, různě je mezi sebou kříží a poté je prodávají. Takové chování by v žádném případě nemělo být podporováno. Bohužel i od těchto množíren odebírají králíky zverimexy a tak je z toho začarovaný kruh.

Jednou z možností je tedy vzít králíčka z „azylu“ nebo-li dočasné péče a adoptovat si ho. Tento proces není nijak složitý a králíci bývají často již po všech nutných vyšetřeních veterinářem. I majitelé dočasné péče vám jsou schopni sdělit, jak se králík chová, zda je přítulný apod. Někteří jedinci dokonce již podstoupí kastraci a stávají se z nich ještě větší mazlové.

Druhou možností je pořídit si králíka od chovatele. Bohužel i přes sdružení chovatelů nedochází k téměř žádným kontrolám a i tyto chovy jsou často množírnami. Časté prodeje králíků na sociálních sítích, bazoši apod. tak přinášejí zisky lidem, pro které jsou zvířata pouze předmětem zisku, nikoliv srdcovou záležitostí.

Jak poznat králičí množírnu?

Jste členem facebookové skupiny s králíčky a každý měsíc přibývají fotky malých králíčků k prodeji od jednoho chovatele? Zpozorněte a od takového člověka králíka nikdy nepořizujte. A pokud si stále nejste jisti, raději volte chovatele z okolí, za kterým můžete osobně dojet a na chov se podívat. Pokud vám chov nebudou chtít ukázat nebo budou upřednostňovat zvířecího dopravce, je to další vykřičník. Z těchto chovů často pochází zvířata, která jsou častěji nemocná a s diagnózami, které ještě ani veterinář neviděl.

mali kralicci

A pokud si chcete chovatele ještě více ověřit, žádejte doklad o prodeji králíka, kde je jasně uvedeno jméno chovatele, bydliště či sídlo a samozřejmě také IČO. Na základě toho pak můžete při jakémkoliv problému prodejce nahlásit.

Závěrem

Králíčci jsou úžasní společníci, jsou tiší, heboučcí a neskutečně umí opětovat lásku. Každý mazlíček má ale svá specifika a nároky, které nelze přehlížet. Králík může být závazek na 10 let a není to hračka pro děti! Připravte se na oblečení od chlupů, seno všude po baráku a ruce plné škrábanců (minimálně v období puberty ;). Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme, aby Vám králíček dělal radost a zažili jste spolu spoustu radostných okamžiků.