Chlupaté pohlazení na duši: Terapie s králíky  

Zajímavosti Gabka 6. 02. 2024

Každý v životě zažíváme hektické chvíle. Často někde pospícháme, máme obavy, že věci nedopadnou podle plánu a vyvoláváme v sobě stres. Je těžké se zastavit, chvíli se nadechnout, nemít v ruce telefon a prostě jen být. Pokud doma chováte králíčka, můžete vyzkoušet formu zooterapie, a to terapii s králíčkem. Prozradíme vám také tipy, jak s králíkem navázat osobnější vztah.

Zooterapie a její benefity

Jedná se o terapeutickou metodu, která za asistence zvířat působí na fyzickou nebo psychickou stránku člověka. Není nijak věkově omezená, avšak nejčastěji se užívá u seniorů nebo dětí. Z odborného hlediska tato metoda napomáhá ke zmírnění stresu, vypořádání se s depresí, má vliv na zlepšení motoriky nebo vede k lepší komunikaci.  

Zvířata zde působí jako spoluterapeut, mají schopnost nás rozesmát, uklidnit, a obecně v nás vyvolávají silné emoce. Každé zvíře je však jiné, záleží na jeho chování a instinktech.  

Nejznámějšími druhy terapie jsou za asistence psů, koček a koňů. Vhodnými spoluterapeuty jsou ale také papoušci, lamy, delfíni nebo drobní savci. Každá i ta králičí terapie má svá specifika a je vhodná pro léčení odlišných problémů. 

domaci kralicek

Králíček spoluterapeut

Z drobných savců, kromě morčete nebo fretky, nachází uplatnění také králík domácí. Hebká srst, klidná povaha a mazlivost králíka uklidňuje, a podporuje jemnou motoriku prstů. Vždy však záleží na povaze a životním stylu králíčka. Pokud o svého králíka pečujete, budujete si k němu také osobní pouto a lásku. Jak takové osobní pouto s králíkem navázat? Objevte kouzlo králičí terapie.

Buďte s králíkem na stejné úrovni

Pokud se díváte na film, nebo čtete knihu, zkuste si lehnout na zem. V přírodě jsou králíci vnímáni jako kořist a velké „věci“ je mohou děsit. Zkuste se vcítit do jeho velikosti, nebyli byste taky opatrnější? V této pozici budete s králíčkem na stejné úrovni, může kolem vás bezpečně hopsat a zanedlouho se s ním sblížíte o kousek více. Pro trochu zábavy můžete také zkusit napodobovat králičí hop, a sledovat, zda vás mazlíček napodobí.

Mazlete se

Nejjednodušším způsobem, jak se s králíkem sblížit, je mazlení. Najděte si chvíli a položte si na sebe svého mazlíčka, vsedě či vleže. Jemným hlazením vnímejte každý dotek vaší ruky na jeho srsti. Snažte se vycítit, co je mu příjemné, a na co je naopak háklivý.

Čas krmení králíka

Při podávání snídaně, nebo večeře, zkuste místo misky králíka nakrmit z ruky. Ať už půjde o klasické seno, nebo o milovaný pamlsek, králíček si vás spojí s jeho oblíbenou činností. A to je čas na jídlo!

Krmení z ruky může být uklidňující pro vás oba. Pokud budete králíka krmit v sedě, může sedět na klíně a určitě se nebude zlobit, pokud ho budete jemně hladit. Více společného času pomůže k budování silnějšího pouta, ale důležité je vytrvat, a nebrat krmení z ruky jako jednorázovou akci. Vyzkoušet můžete třeba oblíbené celerové pártyčky.

Pravidelné trénování králíka

Dalším způsobem, jak s králíkem navázat osobnější vztah a budovat vzájemnou důvěru, je učit ho triky. Najděte si chvíli, a zkuste králíčka naučit otočit se dokola, postavit se na zadní, a to vše za pomoci oblíbené odměny. V pokročilé fázi tréningu může králík umět pochodovat na zadních!

kralik venku

Skočte na čerstvý vzduch

Králíci jsou citliví na změnu teploty a mají velmi citlivou kůži. Určitě jim ale uděláte radost, pokud je na nějakou chvíli vezmete ven, a necháte je poskakovat na čerstvém vzduchu. Můžete si také přečíst, jak připravit domácího králíčka na venkovní prostředí.

Díky slunečnímu svitu jim zajistíte přísun vitamínu D a také malou změnu prostředí. Pokud máte zahrádku, můžete je umístit do ohrádky nebo pustit na volno s vodítkem. I přesto, že nemají rádi změny, je důležité stimulovat králičí mozek a také občas změnit prostředí. Společně tak načerpáte energii ze sluníčka a odpočinete si od starostí.

Spokojený králíček = spokojený páníček

Všechny zmíněné aktivity vám pomohou sblížit se s králíčkem, zajistí přísun nové energie a zároveň pomohou odklonit pozornost od starostí. Až budete mít opět pocit, že jste ve shonu, zkuste si vzpomenout alespoň na jednu ze zmíněných aktivit. Můžete je provádět na denní bázi, průběžně se sbližovat s mazlíčkem a zároveň udržovat duševní i fyzickou pohodu.