Přírodní repelent aneb jak ochránit králíky před hmyzem
Jak je známo, hmyz přenáší onemocnění králičí mor a myxomatózu. Na obě nemoci se králíci sice očkují, ovšem ani očkování nemusí být 100%, proto je vhodné králíky před hmyzem chránit jak z důvodu zdraví, tak pohodlí.
Nutnost očkování králíků
Protože hmyz se může dostat i do domu, je potřeba očkovat i králíky, co žijí jen doma. Neočkují se pouze staří nebo nemocní králíci, u kterých by vakcína mohla zhoršit zdravotní stav – vždy posoudí veterinář. V takových případech jsou vhodná opatření proti hmyzu více než potřeba, ovšem ven by takoví ušáci neměli chodit vůbec.
Jakou ochranu před hmyzem nikdy nepoužíváme?
Mezi nevhodné přípravky patří různé druhy repelentů, spot-onů, obojků. Králíkům obojek nikdy nenasazujeme – mimo nevhodnost z hlediska vylučovaných chemických látek hrozí i zranění nebo udušení! Také v žádném případě nepodáváme žvýkací tablety, pamlsky apod.
Velmi důležité je hlídat složení přípravků. Značky jako Frontline, Fipron apod. obsahují pro králíky vysoce toxický insekticid Fipronil. Otrava Fipronilem se projevuje apatií, křečemi, třesem a ve většině případů končí smrtí.
Nejčastěji přípravek Arpalit obsahuje toxický Permethrin, který je klasifikován jako pravděpodobný lidský karcinogen. Permethrin je navíc vysoce toxický pro kočky, tudíž pokud máte doma kočku, nikdy tento přípravek nepoužívejte.
Ostatní látky, obsažené v přípravcích proti klíšťatům, jako Fenoxycarb, Transfluthrin, Imidacloprid apod. nejsou pro králíky přímo toxické, ale při olíznutí mohou citlivějším jedincům způsobit trávicí potíže nebo lehkou otravu.
Jsou navíc nebezpečné pro životní prostředí, včely, děti a další zvířata (vodní organismy, ptáky a některé opět i pro kočky). Mohou způsobit poškození sliznic, očí a některé jsou také karcinogenní. Většina přípravků má doporučení pro aplikaci v rukavicích a zamezení kontaktu s ošetřeným zvířetem na několik hodin! Něco takového určitě na vašeho králíčka aplikovat nechcete.
Pro králíky nejsou vhodné ani neředěné esenciální oleje (jsou velmi silné a agresivní pro kůži i sliznice), citrusové esenciální oleje (jsou fototoxické), vonné oleje, eukalyptus, TeaTree, aloe vera nebo repelenty na olejové bázi a repelenty určené pro lidi!
Použití přípravků na ostatní mazlíčky
Je třeba si dávat pozor na použití těchto přípravků i u psů a koček v domácnosti s králíkem. Pokud nějaký z uvedených přípravků používáme na jiné zvíře, minimalizujeme jeho kontakt s králíkem i veškerým králičím vybavením.
Pozor také na čerstvou stravu, aby nedošlo k jejímu kontaktu se zvířetem, na které byl nějaký z uvedených přípravků použit. Pokud si chceme být jistí bezpečností použitých přípravků, předem se raději poradíme s veterinářem.
Jakou ochranu proti klíšťatům a hmyzu tedy použít? Dnes již můžeme na trhu najít přírodní repelenty vhodné pro králíky, případně přímo určené pro králíky. Repelent si můžeme také snadno vyrobit doma!
Výroba domácího repelentu pro králíky
V lékařském nebo konzumním líhu necháme minimálně měsíc louhovat hřebíček a bylinky odpuzující hmyz (máta, meduňka, levandule, rozmarýn, tymián, citronová tráva, šalvěj, měsíček..), poté repelent přecedíme a můžeme jej začít aplikovat. Použité bylinky v repelentu by měly být vždy pro králíky bezpečné!
Repelent skladujeme na temném, chladném místě. Správně uskladněný repelent má téměř neomezenou trvanlivost a nemusíte se tak bát si zbytek nechat třeba i do dalšího roku.
Jak repelent správně aplikovat?
Nejlépe se aplikuje za použití rozprašovače. Repelent můžeme na králíka z dostatečné vzdálenosti nastříkat, vždy se však musíme vyhnout očím a oblasti kolem nosu a tlamky – hlavu zakryjeme rukou. Pro snadnější aplikaci v oblasti hlavy a bříška si jej nastříkáme do rukou a do srsti lehce vetřeme.
Jiné způsoby ochrany před hmyzem
Chránit můžeme králíky také umístěním rostlin odpuzujících hmyz do blízkosti ubikace a výběhu.
Následující bylinky jsou také jedlé pro králíky:
- citrónová tráva
- máta
- meduňka
- levandule
- rozmarýn
- měsíček
- jiřina (květ)
- tymián
Tyto rostliny odpuzují hmyz, nejsou však pro králíky jedlé, proto zamezíme přímému kontaktu s králíkem:
- aksamitník
- muškát
- okrasná kopřiva
Svazky vhodných bylin je možné upevnit přímo na ubikaci, např. na dvířka králíkárny, případně dřevo nastříkat vhodným repelentem – pozor však na množství, obzvlášť v uzavřených prostorech.
Pokud králíky chováme venku, např. v králíkárně, je vhodné dvířka opatřit sítěmi proti hmyzu. Pokud králíka chováme uvnitř v místnosti, vhodné je sítě použít i do dveří a oken.
Klíšťata
S oteplováním roste i aktivita klíšťat, která u králíků, kteří chodí ven, může být problém.
Pokud se králíček pohybuje venku v trávě, může se stát, že si domů přinese klíště. Králíka po příchodu z venku vždy prohlédneme a zkontrolujeme
Jak klíště vytáhnout
Háček nebo pinzeta na klíšťata patří k základnímu vybavení králičí lékárničky.
Při vyndávání klíštěte je vhodné mít navlečené jednorázové rukavice, případně si ruce poté důkladně umýt a vydesinfikovat. Za pomoci háčku nebo pinzety klíště pevně a co nejblíže k pokožce uchopíme a kýváním ze strany na stranu jej vyndáme. Za klíště netaháme ani neškubeme. Místo poté vydesinfikujeme (např. desinfekcí Betadine)
Pokud se klíště nachází ve špatně přístupné oblasti (např. u oka, nosu, tlamky) nebo si králík nechce nechat klíště vytáhnout, zajdeme raději na veterinu, abychom králíčkovi jakkoliv neublížili.
Lze proti klíšťatům očkovat?
Očkování proti klíšťatům neexistuje, spousta veterinářů podává ale injekčně ivermectin, který však preventivně nepůsobí a způsobuje nežádoucí účinky
Abychom předešli jak klíšťatům, otravným a zároveň nebezpečným komárům, tak ostatnímu hmyzu, je vhodné používat repelenty. Králík je ovšem citlivé zvířátko a opravdu záleží na správném výběru repelentu!
Proč je v létě důležitá hygiena?
Důležité je také králíkům často uklízet a udržovat ubikaci čistou, aby se tam hmyz zbytečně nezdržoval. Hrozí totiž vznik myiázy – napadení mouchami.
Myiáza
V teplém období jsou mouchy nejaktivnější a králičí trus a znečištěná podestýlka jsou pro ně ideálním prostředím pro nakladení vajíček. Z těch se následně líhnou larvy a ty se mohou okamžitě dostat na kůži králíka, mohou vlézt dokonce i do pohlavních orgánů a králíka pak doslova požírají zaživa.
Více náchylní k napadení larvami jsou králíci s trávicími problémy, staří a slabí králíci, králíci žijící ve znečištěném prostředí a samotná znečištěná srst larvy také přitahuje. Dále se larvy mohou dostat i do ranek na povrchu kůže.
Napadení larvami je velmi rychlé, a to až v řádu dnů a většinou bohužel končí úmrtím králíka.
Prevencí je tedy časté uklízení, kontrola stavu srsti a kůže králíka, správná strava a podpora imunity.
Pokud v toaletce nalezneme larvy, ihned vše vyčistíme, vydesinfikujeme a pečlivě králíka zkontrolujeme. Pokud na něm objevíme larvy, napadená místa okamžitě opláchneme pod tekoucí vodou, osušíme a vyhledáme veterinárního lékaře.
Králík má klíště
Za pomoci háčku nebo pinzety klíště pevně a co nejblíže k pokožce uchopíme a kýváním ze strany na stranu jej vyndáme. Za klíště netaháme ani neškubeme. Místo poté vydesinfikujeme (např. desinfekcí Betadine).
Zakrslý králík repelent
Na internetu lze sehnat repelenty přímo pro králíky. Repelent si lze vyrobit i doma – v lékařském/konzumním líhu necháme min. měsíc louhovat hřebíček a vhodné bylinky odpuzující hmyz (máta, meduňka, levandule, rozmarýn, tymián, citronová tráva, šalvěj, měsíček..), poté přecedíme a můžeme jej začít aplikovat.
Obojek proti hmyzu nebo spot-on pro králíky
Pro králíky nikdy nepoužíváme obojky proti klíšťatům, spot-ony, žvýkací tablety ani repelenty pro lidi – většina je pro ně jedovatá nebo minimálně opravdu nevhodná. Používáme jen přírodní repelenty, nejlépe přímo určené pro králíky, kde si jsme jistí složením. Repelent nesmí obsahovat složku Fipronil! Vhodný repelent si lze snadno vyrobit i doma.