Může králík ven?

Zajímavosti Marek & Barča 12. 06. 2023

Chováte v bytě či domečku králíka a chtěli byste ho vzít ven? Aby byl Váš králíček spokojený a v bezpečí i venku, je nutné se na tento pobyt připravit. Níže najdete několik bodů, které byste při pobytu králíka venku neměli přehlížet.

Ačkoliv se může zdát, že je pobyt venku pro králíka přirozený a prospěšný, nemusí tomu tak vždy být. Zvlášť pokud svého mazlíčka chováte po celý rok doma, je třeba se na venkovní procházku či pobyt připravit.

Čerstvá strava

Příliš malí králíčci, kterým ještě nebylo 8 týdnů by neměli přijímat čerstvou stravu jako je tráva, čerstvé bylinky, listy či saláty. Rychlý přechod ze suchého krmení by jim mohl způsobit střevní potíže jako je třeba průjem. I u starších jedinců je nutné na čerstvou stravu zvykat postupně (není dobré, aby králík žijící celoročně doma na seně snědl první jarní den trávu či pampelišky v celém výběhu).

Pobyt venku mají králíci moc rádi.

Dbejte také na to, aby všechny bylinky a zelenina, ke kterým králíka pustíte, pro něj byly vhodné a nestříkané herbicidy, pesticidy nebo znečistěné jiným domácím mazlíčkem. V případě pozření jedovaté rostliny mějte připravený detoxikační gel EnteroZoo a telefon na veterináře.

Ven jedině očkovaný

Na tuto skutečnost zapomíná velká řada majitelů králíků. Přitom právě očkování je prevencí před neléčitelnými nemocemi jako je myxomatóza a králičí mor, které se mohou šířit i vzduchem. Přečtěte si více o očkování králíků.

Příjemné počasí a sucho

Králíci by se neměli koupat, protože hrozí prochladnutí, to samé platí i v situaci, když venku prší, je po dešti nebo je na trávě bohatá ranní rosa. V těchto případech rozhodně králíka ven neberte. Králík, který žije celoročně doma je zvyklý na určitou (např. pokojovou) teplotu. Ta venkovní by se od ní poté neměla lišit více než o 10 °C, jinak mu hrozí teplotní šok, a to jak v létě, tak na podzim či v zimě.

Polostín je pro králíky ideální.

Může králík na sníh?

Pokud je venku sychravo nebo sníh, nechejte králíky raději doma nebo ve venkovním kotci. Ačkoliv mohou být venkovní králíci zvyklí na nižší teploty, sníh se jim může nalepit na srst, v teple potom roztát a zapříčinit vlhkou srst, která může vést k prochlazení. Hopsáním a dýcháním studeného vzduchu od sněhu jim můžete přivodit zápal plic.

Může králík na slunce?

Pro králíky je pobyt na slunci užitečný zejména z toho důvodu, že díky němu produkují vitamin D, který jim pomáhá se vstřebáváním vápníku ze stravy. Na sluníčku by ale neměli zůstávat delší dobu, jinak jim hrozí přehřátí.

Králíci mají velmi omezenou schopnost termoregulace, protože jsou schopni dýchat pouze nosem a nemohou se tak chladit např. jako psi s vypláznutým jazykem. K termoregulaci jim tedy pomáhají uši, které mohou být právě v letních dnech teplé na dotek. Po pár minutách venku je pak lepší králíka umístit zpět domů či na chladné místo. Platí také, že čím větší uši králík má, tím lépe se dokáže ochlazovat.

Podívejte se na užitečné tipy, jak králíka v létě ochladit

Venkovní vybavení pro králíky

Pokud je králík dostatečně starý na příjem čerstvé stravy, očkovaný, venku je sucho a pěkně, můžeme se chystat ven. Pokud nemáte zahradu přímo u domu a králíka chcete přenášet, vemte jej do přepravky. Ta může později sloužit i jako úkryt před případnými predátory nebo jako známé místo k odpočinku.

Venkovní výběh

Velmi častým způsobem, jak králíka dostat na čerstvý vzduch je právě venkovní výběh. Na trhu seženete různá provedení venkovních ohrádek. Ohrady a výběhy by vždy měly zajistit ochranu před predátory, a to i z horní části. Pro zakrytí můžete také použít prodyšnou plachtu, tkaninu či jemné pletivo. Vždy by ale měla být zajištěna cirkulace vzduchu a místo, kde je stín, aby králík neuhynul horkem. Prohlédněte si naši nabídku ohrádek.

Ohrady a venkovní výběhy pro králíky

Do venkovního výběhu je také nutné dát misku s vodou či napaječku, někdy můžete přidat i suché seno. Králíci určitě ocení i domeček nebo most, pod který se mohou ukrýt.

Postrojek s vodítkem

Pokud se chcete procházet s králíčkem i vy, můžete využít postrojek s vodítkem. Ten by měl mít tvar „H“ a vodítko by mělo být minimálně 2-3 metry dlouhé, aby pro vás bylo procházení pohodlné. Na postrojek můžete králíka postupně zvykat v domácím prostředí.

Postrojek tvaru „H“ a dlouhé vodítko

Stačí postrojek nasadit, nechat králíka být a pokud si jej nijak nesundává či neokusuje, odměňte ho. Toto několikrát opakujte a pokud s ním nemá problém, je připraven na venkovní procházení. Postroj tvaru „H“ (viz obrázek) se upíná králíkovi kolem krku a bříška tak, abyste mezi něj zvládli vsunout dva prsty. Neměl by být tedy ani příliš volný ani upnutý.

Vyberte si z nádherných SETŮ postrojků a vodítek pro králíky na aniland.cz

postroj pro kralika

Jak nasadit králíkovi postroj?

  • Králíček by si měl postrojek nejdříve očichat či obradičkovat. Mezitím ho můžeme pohladit a pochválit.
  • Jakmile je v klidu, nasadíme postrojek nejdříve kolem krku a poté kolem břicha. Aby králíček neutíkal, položte ho na jemu neznámé místo (např. postel, židli, stůl s ručníkem pod jeho zadečkem, aby mu to neklouzalo)
  • Postrojek by neměl být ani příliš těsný, ani volný. Ideální je, pokud jsme schopni mezi tělo a postroj vložit dva prsty.
  • Pokud je králíček v klidu, postroj můžeme sundat, pochválit jej a postup opakovat.
  • Po 2. – 3. klidném nasazení je králíček připraven vyrazit ven.
Králík jménem BlueBerry

Nemysli si ale, že budu chodit já za tebou. Já budu udávat směr a ty mě budeš následovat.

UvozovkaUvozovka

Ideálním místem na „procházení“ je oplocená zahrada či jiný prostor s bezpečnými travinami či bylinkami. Ačkoliv se některým zdá jako dobrý nápad vzít králíka do parku, hrozí zde větší nebezpečí, že králíka ucítí pes a zaútočí na něj. Také sám králík může být v tomto prostředí nesvůj, protože ucítí mnoho cizích pachů a je přeci jenom vyvinutý k tomu, aby co nejrychleji před predátory uprchl.