Králičí bobky: Tvar i velikost nám hodně prozradí

Zdraví Marek & Barča 11. 08. 2022

Změnil se tvar či velikost bobků vašeho králíka? Může se jednat o projev stresu, ale i závažnějšího onemocnění. Králíci mají velmi citlivé zažívání a náhlé změny s ním mohou různě zahýbat. To se může projevit na králičích výkalech, které nám prozradí více. Králíci vyprodukují asi 200-300 bobků denně. Počet závisí na věku králíka, jak moc žere a zda není ve stresu. Králičí bobky je tedy třeba pozorovat a zjistit tak, zda je králík zdravý či ne.

Normální bobky

Bobky zdravého králíka jsou pevnější, velké asi jako zrnko hrášku. Jejich tvar je poměrně stálý, barva se může měnit v závislosti na přijaté potravě. Čerstvý bobek by měl být měkčí, ale křehký. Po čase ztvrdne. Při rozdrcení bobku by měla být viditelná nestrávená vláknina.

normální bobky

Menší tmavé bobky jsou známkou většího množství proteinu ve stravě na úkor vlákniny. Čím méně králík přijímá sena, tím tmavší, tvrdší a menší bobky má z důvodu zpomalení trávení. Tmavší bobky nebo fleky ve světlých bobcích mohou být způsobeny příjmem čerstvé stravy.

Zlaté bobky

Tzv. zlaté bobky jsou známkou velice dobrého trávení vašeho králíka. Značí, že králík přijímá dobrou stravu a přitom je schopen ji také dobře trávit. Zlatý bobek lze od normálního rozeznat díky světlejší (skoro zlaté) žlutavé barvě.

Jak docílit zlatých bobků?

Tmavší bobky mohou být způsobeny příjmem čerstvé stravy nebo stravy bohaté na proteiny. Pokud chcete dosáhnout zlatých bobků, zvyšte příjem vlákniny. Nabídněte králíkovi voňavé luční seno posypané suchými bylinkami či listy.

Nabídněte králíčkovi české seno a sušené bylinky z našeho eshopu.

zlaté bobky

Cékotrofy

Možná jste si někdy všimli, že váš králík pozřel své vlastní bobky. Často je jedí přímo ze svého zadečku, skloní hlavu jako by se chtěli olíznout a poté již jen žvýkají cékotrof. Jedná se o naprosto přirozené chování králíků, jelikož ze svých výkalů dokáží získat cenné živiny. Cékotrofy vypadají jako slepené malé bobky tmavě hnědé až černé barvy (mohou připomínat třeba ostružinu). Slizový obal jim navíc dodává lesklý vzhled.

Králíci tyto bobky mohou produkovat každý den, nemělo by jich však být tolik, aby zůstávaly netknuté na zemi. Produkce příliš velkého množství cékotrofů je totiž způsobena stravou bohatou na sacharidy, cukr a bílkoviny, které narušují rovnováhu bakterií přítomných ve střevech. Králíci někdy tyto výkaly pak nejedí, protože pro ně již neobsahují ty správné živiny.

Zbytky cékotrofů poté můžeme najít na podlaze a jelikož se často velmi lepí, může dojít k jejich rozmazání. Aby tyto nadbytečné výkaly nevznikaly, nepodávejte králíkovi granule či potravu, která obsahuje mnoho bílkovin. Zvyšte raději množství sena, které má vysoký obsah vlákniny.

Deformované bobky

Malé deformované králičí bobky nejsou obvykle dobrým znamením. Pokud se tvar bobků nespraví do několika hodin, vyhledejte veterináře. K jejich produkci dochází, když je králík dehydrovaný, málo jí, nebo pokud má ucpané střevo a jídlo nemůže jednoduše projít trávicím traktem. S tímto problémem se můžete také setkat v době línání, přičemž jsou na bobcích také viditelné nestrávené chlupy. Pomoci může lněné semínko či Rodicare Hairball.

Důvodů, proč králík málo jí, může být celá řada. Ať už jde o přerostlé zuby, nadměrný stres nebo bolest z nemoci, deformované bobky by měly být co nejdříve vyřešeny.

Deformované bobky jsou vítány, když se králíci zotavují po operaci nebo po záchvatu GI stáze. V těchto případech králík v poslední době nemohl moc jíst a vidět vůbec nějaký bobek je známkou toho, že je králík na cestě k uzdravení.

deformované bobky

Malé bobky

Velmi malé bobky obvykle nejsou u králíka dobrým znamením. Znamená to, že vašeho králíka něco stresuje. Mohlo by to být něco v jejich prostředí, jako je štěkání psa venku, nebo to může být mnohem závažnější nemoc, která jim způsobuje bolest.

Pokud jsou bobky králíka najednou na několik hodin malé, ale pak se vrátí do normální velikosti, králík byl pravděpodobně jen krátkodobě vystresovaný a už je zase v pořádku. Zkontrolujte ale raději, zda má králík stále chuť k jídlu a chová se jako obvykle.

Pokud jsou králičí bobky stále malé a nevrací se do normální velikosti během několika hodin, může to znamenat, že je králík nemocný nebo má bolesti. Měli byste co nejdříve navštívit veterináře a nadále sledovat apetit a chování králíka kvůli případným nemocem.

malé bobky

Dvojité bobky

Králičí trávicí trakt obvykle pracuje velmi rytmicky a v pravidelných intervalech tak produkuje nové bobky. Tímto je pak docíleno stejné velikosti a tvaru bobků. Někdy se však králičí střeva trochu zpomalí a dva, nebo dokonce tři bobky do sebe narazí a následně se spojí. Někdy se dokonce spojí tak, že bobek nabude podlouhlého tvaru. Barva a textura by měla být stále normální.

Pokud za den vidíte jen několik těchto typů bobků, zatímco zbytek je zcela normální, nemusíte se obávat. Je běžné, že králíky vystresuje náhlý zvuk, což způsobí dočasné zpomalení jejich střev. Pokud ale králík vylučuje nadmíru těchto bobků, je třeba jej přestat stresovat nebo navštívit veterináře, jelikož dochází ke zpomalení střev a králičí zažívání je na tyto změny velice citlivé.

dvojité bobky

Slepené bobky

Někdy se králičí bobky spojí srstí a připomínají perlový náhrdelník. To je zvláště běžné u dlouhosrstých plemen králíků nebo během období línání, kdy králíci požírají a tráví více chlupů, když si v rámci hygieny čistí svou srst.

Bobky, které jsou v těchto řetízcích u sebe, by měly mít stále stejnou velikost a barvu. Mohou být trochu zdeformované v místech, kde pramen chlupů vyčnívá, aby se spojil další bobek v řadě, ale jinak by to měly být stále podobně tvarované bobky s tvrdou texturou. Pokud jsou mezery mezi bobky také jednotné, je to dobrá známka toho, že trávení vašeho králíka funguje dobře. Takže z velké části se není čeho bát.

Pokud však vidíte velké množství těchto navlečených bobků, je třeba králíka častěji česat, nabídnout lněné semínko, které podporuje línání nebo použít Rodicare Hairball, který králíky smotků chlupů (tzv. bezoárů) zbaví, aby nedošlo k ucpání střev. Vzhledem k tomu, že králíci nemohou zvracet, jejich trávicí trakt musí vykonat spoustu práce, aby protlačil chlupy trávicím systémem, a tak je třeba jim od těchto problémů pomoci.

slepene bobky

Hlenem pokryté bobky

I když je to neobvyklé, je možné, že ve výkalech svého králíka najdete hlen. Nejčastěji k tomu dochází, když králík přechází do GI stáze nebo z ní, protože střevní bakterie nejsou v rovnováze. Může to být také známka parazitů ve střevním traktu králíků. Na vylučovaném trusu lze někdy dokonce vidět tasemnice nebo červy. V tomto případě určitě navštivte veterináře a nezapomeňte tyto výkaly vzít s sebou, aby mohl veterinář provést testy a najít příčinu.

bobky s hlenem

Průjem

Průjem může být způsoben mnoha faktory, každopádně je třeba jej co nejdříve vyřešit. V tomto případě nepodáváme žádné pamlsky ani čerstvou stravu. Králík by měl přijímat pouze seno a vodu. Proti průjmu jsou dále vhodné sušené borůvky či borůvkové listy, které naleznete na našem eshopu.

Kašovité cékotrofy nebo průjem

Existují dva druhy kašovité králičí stolice. Tzv. cekální dysbióza (střevní nerovnováha), která se projevuje jako nezformované cékotrofy a skutečný průjem. Tyto dva druhy může být trochu těžké rozlišit, nicméně nezformované cékotrofy budou mít texturu podobnou zubní pastě a stále mohou mít nějakou formu.

Tato střevní nerovnováha je mnohem častější a krátkodobě méně nebezpečná. Dochází k ní, když se střevní bakterie dostanou z rovnováhy. Tyto kašovité nebo nezformované cékotrofy mohou ale také být příznakem jiného onemocnění nebo stresoru, který je třeba řešit. Tyto výkaly budou nehezky zavánět a mohou se přilepit na králičí zadek a časem vytvořit u zadečku kouli.

Mezi nejčastější příčiny této střevní nerovnováhy patří:

  • strava s vysokým obsahem cukru nebo naopak nízkým obsahem vlákniny
  • problémy se zuby
  • poruchy močových cest
  • infekce horních cest dýchacích
  • obezita

Již od mládí je tedy nutné, aby bylo základem králičího jídelníčku seno, které má vysoký obsah vlákniny a také napomáhá k broušení zubů. Králíkům nikdy nedávejte nezdravé pamlsky s obsahem mléka, medu, obilovin, hrachu či škrobu. Vyzkoušejte raději zdravé přírodní pamlsky a voňavé seno. Tím předejdete mnoha problémům v budoucnu.

prujem

Pravý průjem není vůbec častý, ale pokud se u králíka objeví, musíte okamžitě navštívit veterináře. U dospělých králíků je průjem téměř vždy způsoben nějakým druhem parazita nebo jedu. Pravý průjem je častější u mláďat králíků, která byla odstavena příliš brzy. Ještě nemají protilátky, které by je chránily, a tak jejich těla nemohou bojovat proti nebezpečným bakteriím, se kterými přijdou do styku. Průjmem se také může projevovat nebezpečné onemocnění králíků kokcidióza.

Králík vůbec nebobkuje

Pokud nastane situace, že králík vůbec žádné bobky nevylučuje, zbystřete! Pokud králík nebobkoval posledních 12 hodin, jedná se o nouzovou situaci. U vašeho králíka se mohla rozvinout GI stáze (gastrointestinální stáze), a pokud se vám rychle nepodaří znovu rozhýbat trávení, může to skončit jeho smrtí.

GI stáze je stav, ke kterému dochází, když se králičí střevo zpomalí nebo se úplně zastaví. Jak se střevní trakt zpomaluje, chlupy a potrava se začnou zachycovat podél gastrointestinálního traktu, což vytváří větší blokády. Množství střevních bakterií začne nebezpečně narůstat a vytvářet bolestivý plyn v králičích střevech.

Často kladené otázky

Proč králík bobkuje?

Králík vytváří bobky proto, že se v jeho tlustém střevě rozdělí malé (do 0,3 mm) a velké kusy vlákniny. Ty malé kusy králík stráví, ale velké kusy vlákniny pak putují do konečníku. Poté je králík vyloučí ve formě tvrdých bobků.

Stráví králík vlákninu?

Ano, králík patří mezi býložravce a ti se odlišují od nás lidí tím, že stráví ve svém speciálně uzpůsobeném trávicím ústrojí i vlákninu. Stravitelná část vlákniny jsou kousky do 0,3mm. Větší kousky králík vyloučí ve formě bobků.

Proč králík jí své bobky?

Bobky, které králíci přirozeně jedí se jmenují cékotrofy. Tyto bobky mají tvar slepených hodně malých kuliček (podobně jako ostružiny). Jí je proto, že jsou z těchto bobků schopní získat další živiny. Pokud jich produkují tolik, že je ani nejedí, je nutné obohatit jejich jídelníček o více vlákniny, tedy sena a naopak ubrat čerstvé či sladké stravy.

Co když králík jí své bobky?

Králíci jedí speciální bobky zvané cékotrofy, ze kterých získávají další živiny. Obvykle je jedí přímo ze svého zadečku, někdy je však můžeme najít v záchodku či na zemi. Mají tvar podobný ostružinám, jsou to malé bobky slepené k sobě, barva je většinou tmavě hnědá až černá a jsou obaleny slizem, což jim dodává lesk. Jezení těchto bobků je přirozené chování králíků a je naprosto v pořádku. Pokud králík produkuje nadmíru těchto bobků, které ani nejí, dopřejte mu více sena či sušených bylinek a uberte pamlsků a čerstvé stravy.

Jak mám poznat že je králík nemocný?

Často poznáme nemocného králíka tak, že nebobkuje (produkuje malé bobky déle než pár hodin, má průjem) u toho nejčastěji nejí, je apatický a jakoby smutný. Nepřijde si pro svůj oblíbený pamlsek, také může skřípat až vrzat zuby a být u toho strnulý, to je známka velké bolesti. Pokud se nám u králíčka něco nezdá, raději zajděme k veterináři.