Péče o králičího seniora
Králík se stává seniorem zhruba od 5 let. Někteří králíci mohou být ještě zcela fit, na jiných se již věk může podepsat ať už na vzhledu, chování, nebo zdravotním stavu.
Péče o starého králíčka se u každého může lišit – některým stačí stejná péče jako za mlada, u jiných se nevyhnete častým návštěvám veteriny a velkému přizpůsobení péče. Spočítejte si kolik by měl váš králíček let, kdyby byl člověkem.
Doplňky stravy starších králíků
U králíků seniorů je vhodné podporovat imunitu, ať už v podobě doplňků stravy, tak i vhodného složení jídelníčku, obzvlášť za pomoci čerstvých i sušených bylin, listů, semen, kořenů..
Mezi vhodné doplňky stravy patří např. RodiCare Senior, RodiCare Immun, Dm Guard nebo doplňky od Energy. Energy i RodiCare mají spoustu produktů i na konkrétní zdravotní problémy.
Vždy se ale vyhýbáme umělým vitamínům a minerálům s nevhodným složením. Jedná se např. o značky Trixie, Beaphar, Versele-laga, Vitakraft, UniVIT. Zmíněné značky nabízí spoustu vitamínů, ať už v podobě kapek do vody, sirupů, nebo granulí. Produkty mají většinou opravdu nevhodné složení a s vitamíny nemají nic společného, naopak zatěžují trávení, ledviny a játra, ničí přirozenou střevní mikroflóru a imunitu.
Změny chování u králíka
Ke stáří patří i změny chování, je třeba však dávat pozor na to, jestli se jedná opravdu o projev stáří, nebo o zdravotní problém. Pokud si nejsme čímkoliv jistí, vždy raději navštívíme veterinu.
Nejčastěji na králičích seniorech můžeme pozorovat menší aktivitu a více času stráveného spánkem. Staří králíci mohou ztrácet zájem tolik si hrát nebo běhat, a naopak více odpočívají a spí. Nikdy však nesmí jít o apatii nebo únavu tak velkou, že králík má problém běhat, nebo se dokonce udržet na nohou! V tomhle případě se již pravděpodobně jedná o zdravotní problém.
Problém může také značit, pokud je králík natolik klidný, že si nechá líbit věci, které normálně nemá rád nebo usíná i v situacích, kdy by normálně určitě nespal.
Mezi další projevy stáří může patřit inkontinence, případně králík celkově přestane být čistotný a přestane používat toaletku. Tohle ovšem velmi často bývají příznaky spoustu zdravotních problémů, je tedy třeba vždy navštívit veterináře specializovaného na králíky a nechat králíka pořádně vyšetřit.
Nemoci a zdravotní problémy starších králíčků
Tak jako u lidí i u ostatních zvířat se stejně tak u králíků se stářím pojí zdravotní problémy. Králíci jsou velmi citlivá a náchylná zvířata na všechny možné nemoci, zároveň se ale od přírody snaží bolest co nejvíce skrývat, je tedy třeba být opravdu všímavý a všímat si i drobných změn v chování.
U starých králíků i drobná zdravotní komplikace může přerůst ve vážný problém a čím dříve se to začne řešit, tím lépe pro králíka.
Nádory – Jedním z nejčastějších zdravotních problémů, které se ve stáří objevují, jsou zhoubné i nezhoubné nádory. Velmi často se hlavně u samic, ale i samců, objevují zhoubné nádory pohlavní soustavy, které, pokud se neřeší včas, končí fatálně. Často se objevují také kožní nádory, ale mohou se objevit opravdu úplně kdekoliv.
Záněty – Jedním z nejčastějších zánětů, který se objevuje, je zánět dělohy u samic.
Otlaky – Jelikož starší králíci často sedávají na jednom místě a nemají tolik pohybu, také je velmi často trápí otlaky, které jim způsobují bolest i problémy s chůzí. Je nutné zabezpečit, aby se králík pohyboval po měkkém povrchu, mezi vhodné alternativy patří i pořízení speciálních králičích botiček na otlaky. Pokud jsou otlaky ve špatném stavu, je důležité je správně ošetřovat.
Klouby – Králíky ve stáří mohou také trápit klouby, které jim pohyb činní náročnějším a bolestivějším. Po konzultaci s veterinářem je vhodné podávat např. RodiCare Artrin.
Kůže a srst – Mohou se více objevovat kožní problémy nebo snížená kvalita srsti. Na tyhle problémy je vhodné podávat RodiCare Derma (nepodáváme dlouhodobě), lněné a konopné semínko.
Zuby – Obzvlášť u starých králíků je důležité udržovat zuby zdravé. Zuby si obrousí pouze konzumací kvalitního sena s hrubými klasy a trávou. Často se setkáváme právě s přerostlými stoličkami, ale i řezáky nebo abscesy. U starých králíků se také mohou objevit rozpady zubu vlivem nepoměru minerálů ve stravě, kterou byli za svůj život krmeni.
Ledviny a močová soustava – Problémy s ledvinami nebo močovou soustavou jsou ve stáří časté. Často se jedná o močové nebo ledvinové kameny, zánět močového měchýře nebo špatnou funkci ledvin. Vlivem stravy bohaté na minerály se také často můžeme setkat s močovým pískem nebo blátem.
Játra, srdce a další orgány – Problém můžou dělat různé další orgány. Časté jsou i jaterní problémy, větší pravděpodobnost jejich výskytu je, pokud králík za život dlouhodoběji užíval nějaké léky. Je vhodné i jen preventivně podávat na játra např. ostropestřec, řebříček, pampelišku, čekanku, aronii.. a na srdce např. kontryhel, hloh, ginkgo bilobu..
Trávení – Zejména pokud byl králík za svůj život krmen nevhodnou stravou, na stáří se mohou začít objevovat chronické trávicí potíže. Tyto problémy jsou většinou těžce řešitelné, jelikož se jedná o dlouhodobě poškozené trávení. Řešení většinou spočívá ve striktní úpravě jídelníčku a podávání doplňků stravy. Vše však vždy řešte se specializovaným veterinářem.
Oči a uši – Na stáří králíci mohou také úplně nebo částečně ztrácet zrak a sluch, ovšem vždy je opět důležité vyloučit vážnější zdravotní problém.
Králičí senioři a anestezie
Jak již bylo zmíněno, nemoci a zdravotní problémy se králíkům nevyhýbají ani ve stáří a někdy si řešení problému žádá operaci pod anestezií.
Každá anestezie i samotný zásah do organismu jsou pro králíky samozřejmě náročné a vždy s sebou přináší určité riziko, jak u mladých, tak starých králíků, ale není třeba se řešení problému ihned vzdávat. Překážkou pro operaci, a s ní spojenou anestezii, nikdy není věk, ale zdravotní stav!
Vždy, za každých okolností, musí jít králík jedině pod inhalační narkózu! Inhalační anestezie je mnohem více šetrná než injekční, snadněji se určuje její potřebné množství a králík se probouzí téměř ihned po operaci. Králíka také vždy musí operovat specialista na králíky, pokud se žádný nenachází ve vašem okolí, určitě se vyplatí za ním jet i větší dálku.
Zmíněný zdravotní stav se zjistí pomocí předoperačního vyšetření, kterým by měl před operací projít vždy každý králík, mladý i starý. Jedná se o celkovou prohlídku králíka a krevní testy – biochemické i hematologické vyšetření, případně si veterinář dodělá i další potřebná vyšetření.
Podle výsledků a celkového stavu králíka se poté s veterinářem rozhodnete, jestli do operace jít, nebo ne.
Očkování starších králíků
Důležitým faktorem ve stáří je i klasické očkování na mor a myxomatózu. Očkování je důležité a očkují se i staří králíci, pokud jsou v dobré kondici.
Pokud je králík již opravdu starý, nemocný nebo velmi slabý, již se raději neočkuje. Samotná vakcína je určitý zásah do těla a tělo se s touto látku musí nějak popasovat, pokud je králík ovšem již ve špatném stavu, vakcína by mu mohla vážně ublížit, oslabit jej a zdravotní stav ještě zhoršit. Rozhodnutí, zda očkovat, či nikoliv, je vždy na veterináři, který zdravotní i celkový stav králíka posoudí.
Pokud již králík nemůže být naočkován, nesmí chodit ven a je třeba jej co nejpečlivěji ochránit před hmyzem, co by jej potenciálně mohl nakazit králičím morem nebo myxomatózou. Jak králíka ochránit před hmyzem si můžete přečíst ve článku „Přírodní repelent aneb jak ochránit králíky před hmyzem“.
Úprava ubikace
Starším králíčkům je také vhodné uzpůsobit jejich ubikaci. Vzhledem k větší náchylnosti na otlaky změkčíme povrch, kde se pohybují. Vhodné je použít např. koberce s vyšším vlasem nebo koupelnové předložky. Pokud králík již není tolik čistotný, je vhodné na koberec umístil ještě savou podložku, aby byl králík stále v suchu.
Odstraníme vyvýšené domečky, rampy, patra, jelikož už se jim tam může hůře skákat, případně by si mohli ublížit při seskoku z nich. Klec je vhodné zachovat celkově jednodušší, aby králíkovi v pohybu nepřekáželo velké množství hraček a jiného vybavení klece.
Strava starších králíků
Králičí seniory většinou nemusíme nijak speciálně krmit, hlavním ukazatelem vyváženého jídelníčku je zdravotní stav a váha, stále ale platí to, že základ by mělo být vždy seno.
Pokud je králík zdravý a má ideální váhu, krmíme jej stejně, jako dospělého králíka, pozor si však dáme jen na stravu bohatou na minerály, jelikož organismus staršího králíka už nemusí mít schopnost je dostatečně vstřebat a využít. Také se vyvarujeme tuku a cukrům v podobě ovoce. Můžeme také přejít na granule senior, ale není to vždy nutné.
I králičí senior může trpět na nadváhu, v takovém případě vysadíme zeleninu a ovoce s vysokým obsahem cukru a vysadíme granule nebo přejdeme na řadu senior.
Pokud je starší králík hubenější, byť už vlivem zdravotního problému, nebo samotného stáří, můžeme mu pomoci si váhu udržet např. dokrmovacími kašemi od RodiCare nebo Selective, většina králíků je přijímá ochotně sama. Na přibrání na váze může pomoci také zelený oves.
Ovesné vločky spíše nepodáváme – tuk z nich se obaluje hlavně kolem orgánů a to může způsobit zdravotní potíže. Pro přibrání mohou pomoci také probiotika nebo vitamín B, nejvhodnější je ten od RodiCare. Starším králíkům můžeme občas nabízet také listy ginkgo biloby, podporující nervovou soustavu, zrak, sluch a činnost srdce.
Starší králici bývají také citlivější na změny, snažíme se jim tak udržovat stály jídelníček a vyhýbáme se také velkým změnám v jejich ubikaci, v prostředí, kde se pohybují apod.
Kontrola zdravotního stavu doma
U králíků každého věku, ale zejména u těch starších je důležité kontrolovat pravidelně jejich zdravotní stav. Pravidelně hlídáme vnější pohlavní orgány a kouty, uši, oči, srst a kůži.
Kontrolujeme stav trusu a moči. Bobky zdravého králičího seniora se nijak neliší od těch od mladšího králíka. Jak rozeznat zdravé bobky od bobků nemocného králíka? Přečtěte si článek Králičí bobky: Jejich tvar a velikost nám hodně prozradí.
Důležité je také králíka pravidelně vážit. Odchylky na váze v řádech drobných gramů jsou normální, zejména u starších králíků, větší a dlouhotrvající poklesy na váze ovšem znamenají zdravotní problém. Jak na to si přečtěte v článku: Jak zvážit králíka, kde jsme pro vás připravili také tabulku k zápisu vážení ke stažení.
Doma můžeme také kontrolovat stav předních zubů – hlodáků. Stoličky však vždy zkontroluje pouze veterinář.
Pokud králík trpí inkontinencí nebo trávicím problémem a není schopen se sám umýt, můžeme mu pomoci mokrým hadříkem, kterým jej budeme lehce otírat. Pokud je králík opravdu hodně znečištěn, můžeme si například do lavoru napustit pár centimetrů vlažné vody a králíkovi v něm nohy a spodní část těla okoupat.
Králíka však nikdy nekoupeme celého a nesprchujeme jej! Voda se nesmí dostat do uší. Králíka vždy pečlivě vysušíme ručníkem, nesmí mu zůstat mokrá podsada srsti. Nikdy však králíka nefénujeme, je to pro něj pouze zbytečný stres.
Pamatujte ale, že pro králíka může být i rychlé koupání v troše vody stres, pokud je to tedy možné, k tomuto kroku přistupujeme, až pokud srst opravdu nejde vyčesat nebo vyčistit pomocí hadříku. Vždy je nejlepší poradit se s veterinářem, vyloučit vážnější zdravotní problém a udržovat ubikaci v čistotě.
Nikdy ovšem nepoužíváme plenky pro králíky! Přečtěte si proč pleny pro králíky nedoporučujeme.
Kontrola zdravotního stavu na veterině
Určitě není od věci s králičím seniorem alespoň jednou ročně navštívit veterinu na preventivní prohlídku, klidně i mimo očkování. Veterinář králíčka prohlédne, poslechne, zkontroluje chrup a vhodné je také nechat odebrat krev, která odhalí případné problémy s játry, ledvinami, krvetvorbou, skrytý zánět apod.
V den kontroly můžeme také doma odebrat moč pro její analýzu. Moč odebereme snadno tak, že do záchodku nedáme podestýlku, umístíme nad něj rošt a počkáme, až se králíček vyčůrá. Zejména před očkováním bývá vhodné také nechat vyšetřit trus.
V případě jakýchkoliv problémů je, obzvlášť u starých králíků, vhodný i celotělový rentgen, který dokáže odhalit skryté problémy. Pokud se Vám cokoliv nezdá, s návštěvou veteriny neváhejte, u starých králíků jde často o čas. Vždy také navštěvujeme jen veterináře, co králíkům skutečně rozumí.