Jak zvážit králíka?

Zdraví Marek & Barča 4. 07. 2022

Vážení domácích mazlíčků může být někdy pěkná dřina, zvlášť pokud doma máte neposedu. Vážení králíků je doporučováno především pro kontrolu hmotnosti v rámci daného plemene. Díky průběžnému vážení můžete včas předejít obezitě nebo naopak úbytku váhy, které může značit nemoc. Jak zvážit králíka neposedu?

Vážení může probíhat s kuchyňskou (malá plemena) i osobní či dětskou váhou (větší plemena) a zde je několik způsobů:

Jak zvážit králíka?

1) Na váhu umístěte box či misku a váhu vynulujte (většinou značeno symbolem TARE) nebo prvně vložte misku a poté váhu teprve zapněte, aby byla vynulovaná.

Do boxu vložte ručník či hadru, aby to králíkovi neklouzalo.

Do boxu můžete také umístit oblíbené pamlsky, aby si tuto činnost králík spojil s něčím příjemným nebo vložte seno posypané aromatickými bylinkami. Bylinky jako meduňku, levanduli, měsíček nebo přímo koření na seno si můžete koupit u nás v eshopu.

2) Klidnější králíky je možné položit na váhu přímo (nebo pod něj dejte alespoň ručník)

3) Králíky, kteří se cítí u vás bezpečně je také možné zvážit v náručí. Zvažte první sebe a potom sebe s králíkem, tyto váhy od sebe následně odečtěte a získáte tak váhu králíka. Tento způsob bude ale méně přesný, protože vám osobní váha neukáže přesně gramy.

Hmotnost králíka si při každém vážení zapisujte, abyste měli přehled o jeho váze a mohli včas reagovat na značné změny hmotnosti. V případě podezření na obezitu je vhodné nasadit dietu (ideálně pouze seno s vodou). V opačném případě, kdy sledujete prudký úbytek váhy, navštivte veterináře, aby zjistil příčinu.

Níže jsme pro vás připravili tabulku k zapisování hmotnosti k vytištění:

Kolik by měl vážit zakrslý králík?

Plemeno králíkaHmotnost* (v dospělosti)
zakrslý králík1 až 1,25 kg (max. 1,5 kg)
zakrslý králík (beránek)1,5 až 1,75 kg (max. 2 kg)
zakrslý rex, liščí1,2 až 1,4 kg (max. 1,6 kg)
zakrslý strakáč1,4 až 1,6 kg (max. 1,8 kg)
zakrslý lvíček1,4 až 1,9 kg
tabulka *předpokládané až maximální hmotnosti zakrslých králíků dle plemen

Často kladené otázky

Co udělat aby králík přibral

Pokud chceme, aby králíček přibral nebo nabral energii po veterinárním zákroku, můžeme mu občas nabídnout ovesné vločky nebo mu vyrobit domácí pamlsky. Nepřeháníme to však a pečlivě sledujeme jeho váhu i trávení. O dalším postupu se poradíme s veterinářem.

Co udělat aby králík zhubnul

Obezita a nadváha je u králíčků často způsobena nevhodnou stravou. Jídelníček králíka upravíme tak, aby se v něm neobjevovalo ovoce, pamlsky a ovesné vločky. Ideální je neomezené množství sena a čerstvé vody, případně sušené bylinky jako zpestření. Hubnutí dále podpoříme zvýšeným pohybem.