Přerostlé zuby králíka a jak tomu předejít

Zdraví Marek & Barča 3. 07. 2022

Králík má 28 zubů, které dělíme na řezáky a stoličky. Řezáky jim rostou rychlostí asi 2 mm za týden! Všechny zuby jim (i hlodavcům) neustále dorůstají (tzv. hypselodontní zuby) a proto je nutné, abyste předcházeli jejich přerůstání, které je častým důvodem návštěvy veterináře. Přerostlé zuby králíka ale nemusí být vašim problémem, pokud dodržíte několik zásad.

Seno je základem jídelníčku i pomocníkem při obrušování zubů

Jídelníček králíka by měl být tvořen až z 80 % senem, díky tomu bude prospívat jak jeho trávení, tak zuby. Díky přežvykování stébel sena a trávy totiž dochází k mírnému broušení, které je základem pro zdravý chrup.

Na přerůstající zuby pomohou větvičky i bylinky

Větvičky ovocných stromů či keřů jsou ideálním pomocníkem na přerůstající zuby králíka. Můžeme je podávat čerstvé i sušené, které jsou o to více tvrdší. Čím tenčí větvička, tím větší šance na to, že ji králík spořádá celou a podpoří tak broušení zubů. Koukněte, jaké větve jsou vhodné pro králíky.

Sušené bylinky či keříky jsou také vhodným doplňkem pro podporu broušení zubů. Velice oblíbené jsou kořeny pampelišky nebo kořeny echinacey. Ideální jsou také sušené listy s kousky stonků či větviček. Podáváme např. listy a větvičky rybízu či borůvky, listy lísky, jabloně, hrušně spolu s větvičkami. Někteří králíci si pochutnávají na sušené mátě se stonkem, levanduli či lichořeřišnici.

Tvrdé pamlsky

Na trhu můžeme najít také pamlsky, které pomohou našim králíkům s broušením zubů. Mohou to být třeba obalené větvičky či dřevěné špalíčky s bylinkami nebo oblíbené Mrkvánky. Svůj účel splní i sušená zelenina. Nikdy nepodávejte pamlsky s nevhodným složením (např. s hrachem či škrobem), pečivo či minerální kameny.

Hračky pro králíka jako zábava i podpora broušení

Zahnat nudu a ještě podpořit zdravý chrup? Ano, je to možné s vhodnými dřevěnými či proutěnými hračkami pro hlodavce a králíky. Mezi oblíbené patří proutěné koule, ratanové koule, dřevěné (smrkové) kostky či stavebnice pro králíky a hlodavce. Vyzkoušejte také hrací kostku pro králíky, do níž se vkládají větvičky či zelenina. Nikdy nekupujte ratanové a proutěné koule v květinářství či obchodech, které nejsou specializovaná na zvířata! Tyto koule bývají ošetřeny chemikáliemi proti plísním a hlodavcům!

hraci kostka ke hlodani

Jak poznat přerostlé zuby králíka?

Přerostlé zuby králíka mohou být viditelné na první pohled. Správně se totiž dolní řezáky opírají o vnitřní stranu horních. Pokud ale spodní řezáky přerostou, může docházet k bolestivému narušení patra. Růst zubů není ale viditelný pouze na řezácích, přerůstají i stoličky, na kterých se mohou objevit tzv. molární háčky (ostruhy), které mohou poškodit jazyk či vnitřní okolí dutiny ústní.

Králík může jevit známky přerostlých zubů následujícími způsoby:

  • přestává žrát tvrdou a tvrdší stravu (seno, lisované granule, čerstvá mrkev), přičemž upřednostňuje tu měkčí (čerstvé listy, saláty, natě)
  • díky nižšímu příjmu potravy lze vysledovat úbytek na váze, méně bobků
  • v důsledku bolesti může králík přestat žrát úplně, což je alarmujícím signálem pro návštěvu veterináře
  • v dutině ústní mohou vznikat abscesy – boule plné zapáchajícího hnisu, které je třeba chirurgicky odstranit
  • dalšími znaky přerostlých zubů může být nervózní chování, nadměrný vznik slin či výtok z očí či nosu vlivem tlaku přerůstajících zubů

Často kladené otázky

Co dělat když má králík přerostlé zuby?

Králíkům mohou zuby přerůstat z důvodu nevhodné stravy, která není dostatečně tvrdá, aby zuby obrousila nebo z důvodu nemoci či vrozené vady. Pokud králíkovi zuby již nevratně přerostly, je nutné navštívit veterináře, který mu je v anestezii zbrousí.

Jak rychle rostou zuby králíkům?

Králíkům rostou zuby neustále a přední řezáky dokonce 2 – 2,4 mm za týden. Proto je nutné, aby byly neustále obrušovány senem, větvičkami a přírodními hračkami.

Jak zkrátit králíkovi zuby?

Králíci musí neustále přijímat seno, které je základním předpokladem pro zdravé zuby i trávení. Denně nabídněte svému králíkovi také větvičku na okus (z jabloně, hrušně, lísky, smrku) či stonky maliníku nebo ostružiníku. Ke zdravému chrupu napomohou také přírodní hračky z vrby, proutí, ratanu či smrku. Někteří králíci nepohrdnou borovicovou šiškou. Z pamlsků vyhledávejte ty tvrdší, například mrkvánek nebo sušenou zeleninu z anilandu.