Vhodné a nevhodné ovoce pro králíky

Krmení Marek & Barča 3. 07. 2022

Do králičího jídelníčku patří kromě voňavého sena, zeleniny a bylinek také ovoce. Ovoce ale králíkům podáváme jednou za čas a malý kousek, protože obsahuje mnoho cukru. Nadměrný příjem ovoce potom může způsobit trávicí potíže, nadýmání, cukrovku či obezitu. Protože jsou králíci mlsní, mohou přestat přijímat seno v domnění, že dostanou další kousek sladkého ovoce, což je samozřejmě špatně. Omezení příjmu sena a tím důležité vlákniny může králíka vážně ohrozit. Pokud budete ale vhodné ovoce pro králíky podávat příležitostně a v malém množství, obohatíte jejich jídelníček a určitě jim uděláte radost.

Kolik ovoce může králík jíst?

Jak jsme zmiňovali výše, ovoce by mělo být podáváno opravdu v malém množství, protože spolu s pamlsky tvoří asi 5 % králičího jídelníčku. Podáváme tedy maximálně 1 čajovou lžičku na 1 kg váhy králíka. V tomto množství by měly být zahrnuty také další zdravé pamlsky a nemělo by být překračováno z důvodů zmíněných výše.

Jaké části ovoce může králík jíst?

Králíkům by mělo být podáváno zralé (ne přezrálé, shnilé či nedozrálé) ovoce. Z ovoce bychom také měli odstranit jadérka a pecky. Pokud je ovoce kupované v supermarketu, slupku důkladně omyjeme nebo rovnou oloupeme.

Vhodné ovoce pro králíky

Sezónní ovoce a ovoce ze zahrádky je pro králíky ideálním pamlskem. Králíci mohou také jíst sušené a lyofilizované ovoce (dávka musí být ale ještě více omezena kvůli úbytku vody a tím přemíry cukru). Některé sušené ovoce naleznete i v našem eshopu.

jablkokupované jablko podáváme bez slupky, větve, listy
hruškahrušky mohou způsobit průjem, větve, listy
jahodajahody jsou velmi oblíbené i s listy
malinamaliny jsou oblíbené, vhodné stonky, listy
ostružinaostružiny jsou oblíbené, vhodné stonky, listy
borůvka lesní, kanadskávhodné borůvky, větvičky, listy
brusinkavhodné brusinky, větvičky, listy
klikvapodobná brusince
rybíz červený, černý, bílývhodný rybíz, větvičky, listy
angreštvhodný angrešt, větvičky, listy
jostakříženec černého rybízu a angreštu, větvičky, listy
černý jeřáb (aronie)aronie jsou velmi vhodné (nižší obsah cukru)
jeřabinyjeřabiny jsou velmi vhodné (nižší obsah cukru)
šípkyšípky jsou zdrojem vit. C, vhodné i větvičky, listy
hlohplody hlohu, větvičky, listy
melounpodáváme zralou, červenou dužinu (malý kousek)

Méně vhodné ovoce pro králíky

Může králík peckoviny?

Pecky ve švestkách, meruňkách, nektarinkách a dalším ovoci obsahují nebezpečné kyanogenní glykosidy, které jsou zdrojem kyseliny kyanovodíkové. Pokud je tedy pecka v tomto ovoci nějak poškozena či narušena škůdci, mohou se nebezpečné látky dostat do ovoce. Proto je důležité pecku zkontrolovat a až poté podat malý kousek ovoce králíkovi. Toto ovoce také může způsobit silný průjem, proto sledujte zdravotní stav králíka a v případě negativní reakce ovoce již nepodávejte. Bez pecek můžeme občas podat následující zralé (ne přezrálé, nezralé či shnilé) ovoce. Obecně se doporučuje se tomuto ovoci vyhnout.

broskevvždy bez pecky, malý kousek
meruňkavždy bez pecky, malý kousek
nektarinkavždy bez pecky, malý kousek
švestkavždy bez pecky, malý kousek
třešeňvždy bez pecky, malý kousek

Pozn.: Kvůli příliš neznámému obsahu kyanogenních glykosidů ve větvích a listech peckovin se nedoporučuje podávat větve a listy peckovin.

Exotické a jiné ovoce

Následující ovoce není pro králíky v malém množství nebezpečné, přesto ale obsahuje hodně cukru (hrozí cukrovka, obezita) a jeho podání by mělo být omezeno na úplné minimum.

ananasvysoký obsah cukru
banánvysoký obsah cukru
hroznové vínovždy bez pecek a slupky (kys. tříslová), vysoký obsah cukru
kiwivysoký obsah cukru, obsahuje enzym vhodný při línání
mandarinka
grapefruit
pomeranč
podáváme malý kousek dužiny bez pecek a slupky, okyselují moč
mangovysoký obsah cukru

Nevhodné ovoce pro králíky

Následující ovoce není vhodné pro králíky a nemělo by jim být podáváno:

avokádojedovaté
datlepříliš vysoký obsah cukru
fíkypříliš vysoký obsah cukru
rozinkypříliš vysoký obsah cukru
kokospříliš tučný
nevhodne_ovoce

Shrnutí: ovoce podávejte občas a v malém množství jako pamlsek na přilepšenou. Vyhněte se neznámému ovoci, peckoviny podávejte opravdu výjimečně a stále sledujte zdravotní stav králíka. Na ovoce i jiný nový doplněk jídelníčku zvykejte králíka pomalu. Přečtěte si také, co by měl tvořit jídelníček zdravého králíka nebo jaká je vhodná zelenina pro králíky.

Často kladené otázky

Jaké ovoce může jíst králík?

Nejlepší ovoce pro králíky je to, které obsahuje menší množství cukru. Podávejte tedy kousek jablka, rybíz (černý, červený, bílý), šípky, hloh, jeřabiny, aronii, brusinky, angrešt, ostružiny, maliny jako pamlsek či za odměnu. Více cukru poté najdeme v banánu, hrušce či jahodě, ale jako zasloužený pamlsek v minimálním množství neuškodí.

Může králík sušené ovoce?

Ano, může. Nicméně je důležité vědět, že kvůli odpaření vody se zvyšuje koncentrace cukru v daném ovoci. Proto podávejte ve velmi malém množství a pouze občas. Nejvhodnější sušené ovoce je pak černý rybíz, brusinka, borůvka, aronie, hloh, jeřabiny či šípky.

Může králík lyofilizované ovoce?

Ano, může. Kvůli snížení obsahu vody je ale toto ovoce o to více sladší a proto jej podáváme v malém množství jednou za čas.

Kolik ovoce může jíst králík?

Ovoce králíkům podáváme ve velmi malém množství kvůli obsahu cukru. Nabízíme jim malý kousek denně jako pamlsek nebo odměnu. Podávání ovoce však není nutné a nemusíte jej do jídelníčku zařazovat.