Jak zabavit králíka

Zábava Marek & Barča 5. 07. 2022

Králíci si velmi rádi hrají a nejčastěji k tomu používají své zuby. Namísto okousaného nábytku je tak nutné králíčkovi nabídnout různé hračky, se kterýma se zabaví. Nezapomínejte, že králíci jsou velmi společenští a ocení vaši přítomnost a péči i když mají hraček spoustu.

Vytvořte králíkovi vlastní hračky nebo vybírejte na trhu ty, které jsou vyrobeny pouze z přírodních materiálů. Lepené, bavlněné a plastové hračky pro králíky vhodné nejsou. Králíci mají citlivé zažívání a lepidla, cáry látek či plast, který mohou z hračky okousat jim může způsobit zdravotní problémy. Čím tedy nejlépe zabavit králíka?

Přírodní hračky pro králíky

Ideální zábavou pro králíčky jsou přírodní hračky. Některé z nich si můžete vyrobit doma nebo sehnat na zahradě či v lese.

Proutěné a ratanové koule

Oblíbené jsou nebarvené ratanové či proutěné koule. Králíci je mohou koulet před sebou a také okusovat. Otvory lze prostrčit různé pamlsky, bylinky či seno a máte pro králíčka skvělou hračku s chutným bonusem. Okusováním těchto koulí si králíci také brousí zuby. Seženete je také v různých velikostech. Nikdy však tyto koule nekupujte v květinářství či dekoracích, bývají totiž napuštěny či postříkány chemikáliemi proti škůdcům a hlodavcům, aby zvládly přepravu z dalekých zemí nebo jsou přímo barvené pro dekorativní účely.

proutene koule

Kostky a stavebnice

Možná si říkáte, že tyto hračky jsou spíše pro děti. Divili byste se ale, jak rádi králíci něco shazují. Se stavěním jim sice budete muset pomoct vy, ale kdo si hraje, nezlobí. Co třeba malá věž z kostek nebo celá králičí stavebnice? Jinou alternativou pak může být hrací kostka, do které můžete také vložit větvičky či sušenou zeleninu.

drevene kostky na pro kraliky a hlodavce

Šišky, klacíky, přírodní provázky

Šišky mohou být pro králíčky velkou zábavou. Díky jejich tvaru můžete i do nich vložit různé pamlsky a nechat králíčka se k nim dobýt. Králíci mohou šišku také okusovat, z přírody by však měla být buď zmražená nebo převařená, abychom vyhnali všechny škůdce. Šiška by také měla být čistá, tedy bez pryskyřice či hrubých nečistot.

Hračky z klacíků mohou být opravdu různé. Přírodním provázkem můžete klacíky či větvě spojit k sobě, vytvořit ze tří větviček hvězdičku nebo větvičky prostrkat výše zmíněnými proutěnými koulemi. Přečtěte si, jaké větve jsou pro králíky vhodné. Přírodním provázkem je pak sisal, lýko či juta. Králíček by měl být s provázkem vždy pod dozorem, aby jej nepozřel.

dreviny k okusu

Čmuchací hračky pro králíky

V přírodě králíčci využívají svůj čich, aby si našli potravu, v domácím prostředí jim tak můžete vložit oblíbené pamlsky nebo sušenou zeleninu.

Hlavolamy

Králíci jsou velmi inteligentní a proto už i pro ně existuje celá řada hlavolamů. Schovejte králíkovi do různých otvorů sušenou zeleninu nebo bylinky a nechte ho posilovat jeho čich. Díky němu si právě v přírodě hledá potravu a bude to tak pro něj příjemné zpestření, než najít jídlo přímo v misce.

Další oblíbenou možností, jak zabavit králíka je míček na pamlsky, kdy do otvoru stačí vložit sušenou zeleninu. Králík bude míček koulet před sebou a při určitém náklonu z míčku získá vytouženou odměnu.

hlavolamy pro kraliky

Čmuchací koule a dečky

Čmuchací koule jsou dobrým trenažerem čichu vašeho králíka. Spolu s čmuchacími dečkami slouží k vyhledávání pamlsků z různých zákoutí a přehybů. Při hraní s těmito hračkami je dobré být u králíčka, protože nejsou vyrobeny z materiálů, které by králíci mohli jíst a navíc kdo by jim ty pamlsky do hraček doplňoval? 😉

cmuchaci koule a decka

Jak zabavit králíka i chovatele?

Nejlepší zábava je společná zábava! Vymyslete si tedy společnou aktivitu, při které se nebudete nudit vy ani váš králíček.

Učení triků

Králíci jsou chytří a pomocí asociací se dokážou naučit nejrůznější triky. Můžete vyzkoušet třeba otočky, přeskoky nebo panáčkování. Pokud ho za trik odměníte jeho oblíbeným pamlskem, spojí si to a příště mu to půjde rychleji. Je však potřeba vytrvale trénovat, aby to králík nezapomněl. Tímto způsobem jej také můžete naučit, aby přišel na zavolání.

Skákání přes překážky

V ohrádce či na zahradě můžete vašemu králíčkovi připravit různé překážky, přes které může přeskakovat. Na zahradě jej můžete připnout na postrojek a vyzkoušet králičí hop. Nenuťte však králíka násilím – má to být pro něj zábava a ne utrpení.

DIY hračky pro králíky

Pokud chcete zabavit sebe i svého králíčka, je tvoření vlastních hraček ideální volbou. Ačkoliv na internetu najdete kvanta hraček z roliček od toaletního papíru, je třeba mít na mysli, že se nejedná o čistý papír, ale může obsahovat lepidla a jiné chemikálie. Hračky z těchto rolí i obalů na vajíčka by tedy měly obsahovat velké množství pamlsků a sena, aby králíka nelákalo okusovat právě obal či roličku. Pokud králík okusuje velké množství tohoto lepeného papíru, může mu to způsobit zdravotní problémy. Vsaďte tedy raději na čistě přírodní materiály:

  1. Suchou a čistou borovicovou šišku naplňte sušenou zeleninou či jinými pamlsky.
  2. Na špejli nabodněte čerstvé jablko, mrkev či jinou zeleninu a máte králičí špíz.
  3. Vyvrtejte do koleček jabloně dírky a do nich vložte špejli s pamlsky. Díky kolečkům se bude špíz pohybovat!
  4. Proutěnou kouli naplňte senem, křížalami či většími bylinkami.
  5. S výrobou vám může pomoci Hlodací sada pro králíky a hlodavce, kde najdete dřevěná kolečka i šišku 🙂

Často kladené otázky

Jak udělat králíkovi radost?

Králíkovi udělá určitě radost, když se mu budete pravidelně věnovat. Nakonec z toho budete mít totiž radost oba dva. Někteří králíčci milují pozornost a hlazení, jiní mají rádi dřevěné hračky a hlavolamy naplněné zdravými pamlsky. Další jsou zase aktivní a rádi tráví čas venku, skáčou přes překážky nebo se učí novým trikům. Když se budete králíčkovi věnovat, posilníte vzájemné pouto a sami pak poznáte, co má nejraději.

Co vyrobit pro králíky

Ačkoliv najdete na internetu mnoho návodů z ruliček od toaletního papíru, je třeba myslet na to, že není dobré, aby ho králík celý snědl. Aby tedy nemusel být s hračkou neustále pod vašim dozorem, naplňte mu proutěnou kouli senem a sušenými bylinkami, omytou borovicovou šišku posypte sušenou zeleninou nebo mu vyrobte zeleninový špíz na dřevěné špejli. Fantazii se meze nekladou!