Vhodné a nevhodné větve pro králíky

Krmení Marek & Barča 5. 07. 2022

Králíci musí neustále něco ohlodávat, aby si obrousili zuby, které jim dorůstají rychlostí až 2,5 mm za týden! Každý den by tedy měli mít k dispozici (kromě neomezeného množství sena a čerstvé vody) také něco na okus. Dopřejte jim tedy větve, stonky, šišky nebo přírodní hračky na okus. Jaké větvičky jsou nejvhodnější se dozvíte níže.

Jaké jsou nejlepší větve pro králíky?

Větve jsou nejlepším přírodním okusovadlem pro naše chlupaté mazlíčky. Pomáhají jim brousit stále rostoucí zoubky, které by v případě přerůstání mohly způsobit zdravotní problémy. Přečtěte si také co je nejlepší na přerostlé zuby králíka. Mezi nejvhodnější větve patří jabloň, hrušeň, líska či větvičky ovocných keřů jako je borůvka, rybíz nebo stonky maliníku či ostružiníku (s malými trny by si králíčci měli poradit). Seznam dalších vhodných větví, dřevin a listů naleznete v seznamech níže. Spoustu vhodných větví a stonků prodáváme i na naše eshopu, tak se k nám koukněte a vyberte si. Nejoblíbenější jsou rozhodně větvičky jabloně.

vetve kralik

Seznam vhodných větví pro králíky

Vhodné větve pro králíky

Tyto větve a listy mohou být králíkům podávány ve větším množství. Nejvíce jim chutná kůra, která je plná prospěšných látek především v jarních měsících. Tyto větve můžete podávat čerstvé včetně květů, pupenů a listů nebo sušené, které budou o to více tvrdší. Plody následujících stromků a keřů mohou králíci konzumovat pouze některé. Přečtěte si i náš další článek o tom, jaké ovoce je vhodné pro králíky.

hrušeňvětve, listy, květy, pupeny
borůvkavětve, listy
jabloňvětve, listy, květy, pupeny
lískavětve, listy
maliníkstonky, listy, květy (drobné trny nevadí)
ostružiníkstonky, listy, květy (drobné trny nevadí)
rybízvětvičky, listy
šípková růževětvičky, listy
vinná révastonky, listy
Přehled nejvhodnějších větví a listů pro králíky, které lze podávat denně.

Vhodné větve pro králíky podávané příležitostně

Následující větve a listy podávejte v menším množství jako obohacení jídelníčku. Lze podávat čerstvé i sušené.

angreštvětve, listy, květy, pupeny
černý jeřábvětve, listy
brusinkavětve, listy
břízavětve, listy silně močopudné
habrvětve, listy
hlohvětve, listy
jilmvětve, listy
jostavětve, listy
lípavětve, listy silně močopudné
morušovníkvětve, listy
olivovníkvětve, listy
platanvětvičky, listy
rakytníkvětve, listy
růžestonky, listy, okvětí (ne z obchodu!)
topolvětve, listy
vrbavětve, listy, pupeny (kočičky)
Tabulka vhodných větví pro králíky, které lze podávat občas v přiměřeném množství.

Může králík jehličnany?

Ano, králík může okusovat vybrané jehličnaté větvičky. Oblíbené jsou v zimních měsících, kdy nemáme možnost nasbírat čerstvé větve listnatých stromů nebo z počátku jara, kdy se na jehličnatých stromech rodí nové měkké výhonky plné prospěšných látek. Nabízíme jehličnany bez pryskyřice (smůly), případně omyté od nečistot. Podáváme pouze malé množství jako obohacení jídelníčku!

Jaké jehličnany jsou pro králíka vhodné?

  • jedle
  • smrk
  • modřín opadavý
siska borovice

Může králík šišky?

Ano, králík může okusovat šišky. Mezi nejoblíbenější patří šišky borovice, které je ale třeba zbavit smůly a ideálně provařit ve vroucí vodě, usušit na vysokou teplotu nebo zmrazit, abyste zničili všechny škůdce.

Nevhodné větve a dřevo pro králíky

Mezi nevhodné větve patří znečištěné větve lišejníky či napadené škůdci. Nepodáváme také dřevo s pryskyřicí, nadmírou mechu či ztrouchnivělé dřevo.

Mezi nevhodné dřevo dále patří:

cedrvysoký obsah fenolů, riziko poškození jater
peckovice (broskvoň, třešeň, švestka)vyšší obsah kyanidu, vhodné až po 6 týdenním přesušení
tiscelý jedovatý, včetně bobulí, po usušení se dokonce toxicita zvyšuje
cesmínajedovatá
jmelíjedovaté
břečťanjedovatý
bambus (druh traviny)vysoký obsah škrobu a cukru, nebezpečí záměny s jedovatými druhy
bez černý, červenýjedovatý
lakované, lepené a jinak upravované dřevonevhodné, plné chemikálií
MDF desky, překližkanevhodná směsice chemikálií a lepidel

Často kladené otázky

Jaké větvičky může králík?

Pro králíky jsou větvičky velkým pomocníkem při obrušování zubů. Mezi ty nejvhodnější patří větve jabloně, hrušně, lísky, jilmu, břízy, lípy, platanu, habru i topolu. Vhodné jsou větvičky keřů jako je angrešt, rybíz, borůvka, jeřabiny, maliník, ostružiník, josta, brusinka. Dokonce můžeme podávat větve borovice, jedle i smrku.

Může králík jehličnany?

Králíci si zejména v zimních a jarních měsících pochutnají na větvičce smrku, jedle či modřínu opadavého. Větve však musíme zbavit pryskyřice a případných škůdců. Z jara jsou velmi oblíbené mladé konce jehličnanů plné živin. Dřevo z borovice je vhodné až po 6 týdenním odpočinutí z důvodu obsahu fenolů.

Může králík šišku?

Králík může okusovat šišky. Nejoblíbenější je ta borovicová, kterou je nutné zbavit pryskyřice a nečistot. Ideálně ji provaříme ve vodě na plotně nebo necháme zamrazit, abychom se zbavili nežádoucích škůdců.

Může králík všechny větve?

Určitě ne. Existují i stromy a větve, které pro králíky vhodné nejsou. Patří mezi ně například peckoviny (švestka, třešeň, meruňka, broskev), u nichž se názory na vhodnost velice liší z důvodu možného obsahu nebezpečných glykosidů. Vhodné jsou až po přesušení. Mezi nebezpečné dřeviny patří ale například cedr, bambus, čerstvá borovice, cesmína, břečťan, tis, bez a další. Nepodávejte tedy větve, u kterých si nejste jistí, zda jsou pro králíky vhodné!