Zdravé pamlsky pro králíky

Krmení Marek & Barča 5. 07. 2022

Králíčci jsou pěkně mlsní stejně jako jiní mazlíčci. Mají však velmi citlivé zažívání a proto je nutné, aby i pamlsky byly z bezpečných, přírodních a zdravých surovin. Při výběru je důležité číst složení a vyhnout se pamlskům, které obsahují hrách, obiloviny, škrob, mléko či živočišné produkty. Jaké jsou ty skutečně zdravé pamlsky pro králíky se dozvíte v tomto článku.

Sušená zelenina

Králíčci jsou milovníci jak čerstvé, tak sušené zeleniny. Jako nejzdravější pamlsek jim tedy můžete nabídnout kousky sušené zeleniny. Díky její tvrdosti také dochází k broušení stále rostoucích zoubků. Vybírat můžete z několika druhů kořenové zeleniny, jako je mrkev, řepa, pastinák, petržel či celer. Vyzkoušejte také zeleninový mix pro králíky.

Mix sušené zeleniny VeggieMIX.

Bylinky

Bylinky jsou skvělým doplňkem jídelníčku v čerstvé i sušené formě. Některé z nich mají také léčivé účinky a proto se hodí právě jako příležitostný pamlsek. Drcené bylinky krásně ovoní seno (bazalka, meduňka, máta) a hodí se také do domácích pamlsků. Sušené bylinky můžete podávat jako podporu imunity během celého roku. Mezi nejoblíbenější patří měsíček lékařský, chrpa, okvětní lístky růže, heřmánek, pampeliška nebo ibišek. Vyzkoušejte bylinkový mix pro králíky z těch nejchutnějších bylinek.

Přečtěte si také, jaké jsou vhodné a nevhodné bylinky pro králíky.

herbiecup a pampeliška
Oblíbený Herbie CUP a květ pampelišky.

Ovoce

Ovoce obsahuje hodně cukru a králíčkům tak dodává energii. Právě proto patří ovoce spíše mezi pamlsky, které králíkům podáváme jednou za čas. Mezi nejvhodnější ovoce pak patří kousek jablíčka, borůvky, rybíz, šípky, brusinky nebo černý jeřáb (aronie). Méně často by pak měl být podáván příliš sladký banán či jahody. Jako příležitostný pamlsek můžeme pak podávat jak čerstvé, tak sušené či lyofilizované ovoce.

Přečtěte si více o tom, jaké ovoce je vhodné pro králíky.

ovoce
Ovoce podáváme přiměřeně jako pamlsek.

Zdravé pamlsky pro králíky

Z přírodních surovin jsme pro vaše chlupáčky vytvořili pamlsky, které potěší jejich chuťové buňky a zároveň jsou šetrné k jejich zažívání. Vyzkoušejte oblíbené Mrkvánky, Řepánky či Jahoďánky a nabídnete jim tak pamlsky bez hrachu, obilovin a dalších nesmyslů.

Spojte příjemné s užitečným a vyberte si pamlsek, díky kterému si králíček pochutná a navíc obrousí své zoubky. O to se postarají Pastinákové hranolky, Pártyčky nebo Bylinková lízátka.

Všechny zdravé produkty pro králíky najdete na www.aniland.cz

zdrave pamlsky pro kraliky
Pastinákové hranolky, Mrkvánky, Veggie MIX

Nezdravé pamlsky pro králíky

Nikdy se nenechte zmást krásnými obaly s králíčky a vždy čtěte složení. Nezdravé pamlsky obsahují obiloviny, hrách, mléko nebo škrob. Velmi nebezpečné pamlsky pro králíky jsou ty s mlékem (dropsy) či živočišnými produkty. Zpozorněte pokud vidíte „vedlejší produkty rostlinného původu“, které nejsou vypsány. Jedná se o „odpad“ z rostlinné výroby pro lidi a pod tímto názvem může být schována řada pro králíky nebezpečných surovin. Ten kdo se chce pochlubit zdravým složením to nebude skrývat pod žádný souhrnný termín, pod kterým si nic nepředstavíte.

Přečtěte si také, jaké pojmy se mohou objevit ve složení

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou na pomezí vhodných a nevhodných pamlsků. Jako příležitostný pamlsek neuškodí aktivním králíkům, březím samicím či podvyživeným králíkům. Králíkům nabízí hodně energie, kalorií, bílkovin i škrobu a proto se nehodí pro domácí králíčky, kteří nejsou příliš aktivní a mohlo by dojít k nadváze a trávicím potížím.

ovesne vlocky
Ovesné vločky jsou velmi kalorické.

Hrachové a kukuřičné vločky

Stejně jako hrách a kukuřice, nejsou vhodné kukuřičné a hrachové vločky, které vznikají pouhým rozmáčknutím sklizených plodin. Kukuřice je pro králíky nestravitelná, obsahuje mnoho cukrů a škrobu a králíkům tak způsobuje zažívací potíže. Může dojít také k blokaci střev nebo nebezpečné GI stázi.

Proč kukuřice není vhodná pro králíky:

  • je nabitá cukry a sacharidy
  • obsahuje velmi málo vitamínů a minerálů
  • může být napuštěna pesticidy
  • slupky a klasy mohou obsahovat škodlivé plísně

Pro králíky jsou vhodné pouze listy a stonky kukuřice. Nikdy je však netrhejte z polí, která mohou být postříkána chemikáliemi. Nabídněte králíkům pouze bezpečné listy kukuřice z pole bez postřiků.

Hrách také obsahuje velké množství cukrů a škrobu a jeho častější konzumace může způsobit ucpání střev.

hrachove a kukuricne vlocky
Pozor na hrachové a kukuřičné vločky.

Bezobilné pamlsky s hrachem

Mnoho výrobců přichází s řadami pamlsků, které jsou bezobilné (grainfree, grainless) a lákají tak na zdánlivě neškodné pamlsky. I zde je ale velmi důležité číst složení, protože obiloviny bývají často nahrazovány ještě horším hrachem nebo škrobem. Neškodné bezobilné pamlsky tedy neobsahují obiloviny, ale ani hrách a škrob!

Bezobilné pamlsky bývají nadstavovány hrachem a škrobem.

Pečivo

Není vhodné a může zablokovat střeva. Pečivo neobsahuje nic, co by se dalo nazvat jako „vhodné pro králíky“, protože je tvořeno z mouky, kvasnic, koření a často také konzervantů. Živočišná složka jako vejce by se nikdy neměla objevit v králičím jídelníčku, jsou to býložravci. Obsah mouky může způsobit „zalepení“ střev a další zažívací problémy. Na obrušování zubů jim raději dopřejte jabloňové větvičky.

pecivo
Pečivo není vhodné pro domácí králíčky.

Dropsy a „voskované“ pamlsky

Mléčné výrobky, mléko a kostní moučky nejsou pro králíky vůbec vhodné! Myslete na to, že seno má tvořit alespoň 80 % králičího jídelníčku a pamlsky asi 2-3 %. Do těchto procent ale řaďte ovoce, sušenou zeleninu, bylinky a zdravé pamlsky a nepřetěžujte králičí zažívání nesmyslnými produkty jako jsou jogurtové dropsy nebo tučné pamlsky.

Složení těchto „mrkviček pro králíčky“ je odstrašující samo o sobě: obiloviny, tuky a oleje, cukry, sušená syrovátka, sušená mletá karotka, sušený špenát, minerální látky, lecitin.

Dropsy a další nevhodné pamlsky.

Jaké jsou zdravé pamlsky pro králíky?

Mezi ty nejzdravější pamlsky pro králíky patří sušená zelenina jako třeba mrkev, řepa, pastinák, petržel či celer. Z bylinek si nejvíce pochutnají na měsíčku, chrpě, okvětním lístku růže či pampelišce. Příležitostně podáváme kousek jablíčka, borůvku, brusinku, rybíz či šípky v čerstvé nebo sušené formě. Vyzkoušejte také zdravé ručně tvořené pamlsky značky aniland.

Jaké jsou nezdravé pamlsky pro králíky?

Králíkům by neměly být podávány pamlsky s obsahem obilovin, s hrachem či škrobem. Nikdy nepodáváme mléčné dropsy nebo pamlsky s olejem, tukem či živočišnými surovinami. Nevhodné je také pečivo, které může králíkovi zablokovat střeva. Vybírejte pamlsky s kompletním složením a pozorně jej čtěte. Složení typu „bezobilné granule“ či „vedlejší produkty rostlinného původu“ jsou nedostatečná, protože nevíme, co se v pamlsku ukrývá.

Co usušit králíkovi jako pamlsek?

Králíčkovi můžete usušit proužky nebo kolečka zeleniny jako je mrkev, řepa, celer či okurka hadovka. Z ovoce si rádi pochutnají na jeřabinách, šípcích, borůvkách nebo kousku sušeného jablíčka. Vhodné jsou i bylinky jako je měsíček, chrpa, antibakteriální lichořeřišnice, okvětní lístky růže nebo listy jabloně či hrušně.