Co znamenají pojmy ve složení granulí pro králíka

Krmení Marek & Barča 10. 07. 2022

V tomto článku si vysvětlíme jednotlivé pojmy ve složení granulí, kterých na trhu najdeme nepřeberné množství. Vysvětlíme si, jak se v nich vyznat a nenachytat se. Uvidíte, jak zajímavě výrobce může maskovat nevhodné suroviny, co do krmiva dal a naučíte se udělat si vlastní názor na to, co je opravdu kvalitní. Dále také zjistíte, čím svého králíka opravdu krmíte a třeba budete překvapeni. Proto si zajděte pro obal od krmiva a projdeme si složení společně.

Pojmy ve složení granulí i pamlsků

Rostlinné vedlejší produkty – (vedlejší produkty rostlinného původu, deriváty rostlinného původu) Mohou být všechny suroviny, které jsou z rostlin (např. zelenina, obilniny, luštěniny, olejnatá semena). Často se pod tím skrývá nějaký druhořadý odpad z výroby potravin pro lidi. Pokud by se krmivo pyšnilo kvalitními surovinami, toto spojení by v něm nejspíše nebylo a výrobce by se rád pochlubil, že tam má nějakou prospěšnou surovinu. Tímto slovním spojením se dá obcházet fakt, že se může vždy jednoduše vyměnit surovina nebo změnit poměr surovin, ze kterých se produkt vyrábí a přitom se nemusí měnit složení. Často ale bývá pod tímto názvem schovaná řada pro králíky nevhodných surovin.

Rostlinné bílkovinové výtažky – (rostlinné bílkovinové extrakty, extrakty z rostlin atd…) Je jeden z pojmů, u kterých si zase nic nepředstavíme. U tohoto způsobu získání suroviny nemusí být specifikovány rostliny, ze kterých se surovina získá, ani jakým způsobem se surovina získá. Většinou je proces získání bílkoviny plný chemických procesů, pod kterými si jen stěží představíme něco přirozeného nebo zdravého. Nejčastěji se pro výrobu bílkoviny používají ty nejlevnější suroviny jako je například sója, pšenice, kukuřice atd…

Trochu konkrétnější pojmy ve složení

Zelenina – Přesně takto je zapsána surovina, pod kterou si už něco alespoň představíte. Může to být ale taky zelenina nevhodná pro králíky (cibule, pór, česnek, fazole, kukuřice, atd.). Proto pokud není jmenovitě vypsán celý obsah zeleniny, doplňku se vyhněte.

Kvasnice – (pivovarské kvasnice) Kvasnice jsou vedlejší produkt vznikající v pivovarském průmyslu. Kvasnice obsahují velmi mnoho bílkovin které mají stravitelnost okolo 85%. Bohužel ale není moc informací o tom, jestli jsou pro králiky vhodné, proto králikům raději nepodávejte výrobky s obsahem kvasnic.

Semínka – Může jít o jakýkoliv druh semene. (slunečnicové, lněné, dýňové, konopné, řepka,…)

Obiloviny – Jakékoliv obiloviny, které nejsou přesněji specifikovány. Nejčastěji to budou ty nejlevnější: pšenice, ječmen, oves, kukuřice atd…

Mrkev – Pokud máme vypsanou konkrétní zeleninu (či jinou surovinu), víme co je zač a tudíž si můžeme říct, jestli je tato surovina zdravá nebo ne.

Oleje a tuky – Dále nespecifikované oleje a tuky (nevíme jaký druh a z čeho byl získán). Olej je při pokojové teplotě kapalný, tuk je většinou tuhý.

Minerální látky – Minerální látky nemají žádnou výživovou hodnotu, ale pomáhají při tvorbě a růstu tkání, spoluúčastní se na tvorbě nervových vzruchů a kontrolují látkovou výměnu v těle.

Fructo-Oligosacharidy – (oligosacharidy) Vyskytují se přirozeně v některých rostlinách a mají lehce nasládlou chuť. Vyskytují se například v chřestu, cibuli, čekance, artičoku, petrželi, česneku a dalších

Řasy – Udržují a podporují trávení, podporují kvalitu srsti a kůže, obsahují jod a selen. Řas je více druhů, nejčastěji spirulina, kelpa.

Sladové klíčky – Suchý sladový ječmen se navlhčí a nechá ve tmě vyklíčit. Až dostatečně naklíčí, ječmen se znovu vysuší a olámou se z něj klíčky a kořínky. Klíčkům a kořínkům se říká sladový květ. Ten se vytřídí na klíčky.

Jak mám tedy poznat, co ve složení přesně je?

Pokud si dává výrobce záležet na kvalitě a spokojenosti mazlíčků, zeptejte se ho napřímo, co se pod danými pojmy ve složení granulí či pamlsků nachází. Každý výrobce by měl přece vědět, co je obsahem jeho výrobku. V opačném případě vyhledávejte výrobky se složením, kterému rozumíte, je správně vypsané a nejsou v něm schované žádné chytáky. 🙂

Pamatujte také na to, že se použité suroviny musí ve složení výrobku řadit sestupně. Na prvním místě je tedy surovina, které je v daném pamlsku, doplňku či granulích nejvíce.

mrkvanek

Správné složení

Složení: mrkev (70 %), jablko, lněné semínko, bazalka

Z tohoto složení mrkvánku lze vyčíst, že ve výrobku je 70 % mrkve a žádné jiné zeleniny, následuje jablko, lněné semínko a bazalka. Žádné skryté přísady, vedlejší produkty, ani nezdravé suroviny.

Pozor na správné čtení složení

Někteří výrobci pamlsků, směsí či granulí umí být pěkně mazaní. Dokážou tak zakrýt ty horší suroviny za ty dobré, aniž bychom si toho všimli. Přečtěte si nejčastější triky, které používají.

Vyjmenují jenom vhodné suroviny, ale co ten zbytek?

Pamlsek A, složení: zelenina (mrkev 4 %, řepa 2 %), ovoce (jablko 2 %)…

Ačkoliv byste si mohli říci, že je pamlsek skvělý a naprosto vhodný, nemusí tomu tak být. Pokud by totiž v rámci zeleniny použil pouze mrkev a řepu, napsal by do složení buď mrkev a řepa napřímo, nebo by tvořil součet mrkve a řepy v závorce 100 %. My ale vidíme 4 % mrkve a 2 % řepy z celkového obsahu zeleniny. Známe tedy 6 % obsažené zeleniny. To znamená, že 94 % zeleniny obsažené v pamlsku je neznámého původu! Co když to je třeba pro králíky nebezpečná cibule, pórek nebo brambory?

Seskupí to nejlepší do jednoho pojmu, aby byl na prvním místě.

Jednotlivé složky se ve složení oddělují čárkou. Pokud čárka mezi slovy není, stále jde o tu samou složku. Dělá se to tak často z důvodu, aby výrobce dostal suroviny které chceme vidět na prvních pozicích co nejvýše. Pokud by výrobce rozdělil ovoce a zeleninu zvlášť mohlo by se stát že surovina která není tak atraktivní jako v našem připadě obiloviny se dostane před ovoce a zeleninu a pro nás to bude jasný indikátor že v krmivu je nejvyšší podíl obilovin. Vše si ukážeme zase napříkladu:

  • Pamlsek B, složení: ovoce a zelenina (mrkev 30%, jablko 10%), obiloviny,…
  • Pamlsek B, složení: obiloviny, mrkev, jablko,…
  • Pamlsek B, složení: ovoce a zelenina (mrkev, jablko), obiloviny,…

Všechny tyto tři složení jsou napsány ke stejnému produktu. Všechny jsou správně, jen si sami řekněte, kterému složení byste dali přednost.

Ať počítám, jak počítám, 100 % se nedopočítám

Pokud bude čárka mezi surovinama v závorce, v tu chvíli čárka rozděluje pouze suroviny v závorce! Všechny suroviny v závorce jen dovysvětlují surovinu před závorkou.

Pamlsek C, složení: ovoce a zelenina (mrkev 30%, Jablko 10%), obiloviny 20%, semena 20%, traviny 20%, bylinky 10%

Pozn.: Takto průhledné složení téměř nikdy napsáno nenajdeme, ale je to příklad pro jednodušší pochopení.

Takže z celkového počtu 100% ovoce a zeleniny je 30% mrkve, 10% jablka a 60 % neznámé suroviny.

Rozhodně ale neplatí, že v tuto chvíli je v krmivu 40% ovoce a zeleniny, protože pokud bychom měli složení jako je v příkladu, tak nám vychází že ostatních surovin je ve složení 70%. Proto si už dopočítáme, že celkem ovoce a zeleniny bylo použito 30%. A z těchto 30% je teprve mrkve 30% což je v konečném důsledku je (30/10)*3=9% a u jablka (30/10)*1=3%. Stále nám tedy zbývá do celku (30/10)*6=18% nějakého neznámého ovoce a zeleniny neznámého původu a znovu výrobce těchto 18 % může libovolně měnit a neporušovat žádný zákon.

Často kladené otázky

Jak číst složení granulí pro králíka?

Často nás výrobci krmiv chtějí zmást a proto do granulí a pamlsků píší neurčité slovní spojení a různé názvy, pod kterými si nic nepředstavíme. Pokud tomu tak je, tyto krmiva nekupujme. Téměř vždy obsahují něco, co není pro králíka zdravé jen to výrobce dobře maskuje za něco, co zdravé je nebo tak zní. Mezi takové pojmy patří rostlinné bílkovinové výtažky a rostlinné vedlejší produkty.

Co jsou rostlinné bílkovinové výtažky?

U tohoto způsobu získání suroviny nemusí být specifikovány rostliny, ze kterých se surovina získá, ani jakým způsobem se surovina získá. Většinou je proces získání bílkoviny plný chemických procesů, pod kterými si jen stěží představíme něco přirozeného nebo zdravého. Nejčastěji se pro výrobu bílkoviny používají ty nejlevnější suroviny jako je například sója, pšenice, kukuřice.

Co jsou rostlinné vedlejší produkty, vedlejší produkty rostlinného původu nebo deriváty rostlinného původu ?

Těmito slovními spojeními se dá obcházet fakt, že se může vždy jednoduše vyměnit surovina nebo změnit poměr surovin, ze kterých se produkt vyrábí a přitom se nemusí měnit složení. Často ale bývá pod tímto názvem schovaná řada pro králíky nevhodných surovin. Pokud by krmivo obsahovalo nějakou prospěšnou surovinu výrobce by se tím rozhodně rád pochlubil.

Co jsou sladové klíčky ve složení krmiva?

Suchý sladový ječmen se navlhčí a nechá ve tmě vyklíčit. Až dostatečně naklíčí, ječmen se znovu vysuší a olámou se z něj klíčky a kořínky. Klíčkům a kořínkům se říká sladový květ. Ten se vytřídí na klíčky.

Co jsou Fructo-Oligosacharidy?

(oligosacharidy) Vyskytují se přirozeně v některých rostlinách a mají lehce nasládlou chuť. Vyskytují se například v chřestu, cibuli, čekance, artičoku, petrželi, česneku a dalších

Co jsou minerální látky?

Minerální látky nemají žádnou výživovou hodnotu, ale pomáhají při tvorbě a růstu tkání, spoluúčastní se na tvorbě nervových vzruchů a kontrolují látkovou výměnu v těle.

.