Granule a pelety pro králíky

Krmení Marek & Barča 5. 07. 2022

Granule a pelety pro králíky nejsou v jejich jídelníčku nutné a proto je nemusíte podávat vůbec. Nejdůležitější složkou jejich potravy je seno a to by neměly nahrazovat žádné granule. Díky senu si totiž králík brousí stoličky, rozmělněná peleta mu tuto službu neudělá. Pokud ale přece jenom chcete granulované krmivo králíkům nabízet (jako doplněk jídelníčku), vybírejte podle několika hledisek.

Jak vybrat granule pro králíky?

  • obsah vlákniny by se měl pohybovat okolo 20 % či více pro správnou funkci střev králíků
  • sledujte obsah vápníku (do 1 %), fosforu (polovina obsahu vápníku, tedy okolo 0,5 %), vitamínu D (do 1000 m. j.) a tuku (co nejnižší, ideálně kolem 1-2 %)
  • naprosto nevhodné granule jsou ty, které obsahují obiloviny, hrách, kostní moučku, živočišné produkty, škrob, mléko, med, vejce a podobné nevhodné suroviny pro králíky
  • nepodáváme granule s léčivy jako jsou kokcidiostatika (antikokcidika)
  • granule by měly být lisované, nikoliv extrudované (viz níže)
kralik ji senne peletky aniland
Blueberry a jeho senné peletky z první senoseče

Vyzkoušejte naše lisované peletky z českého sena z první senoseče vhodné pro všechny králíčky, morčata i další hlodavce. Bez obsahu pojiv, prachu a plísní. Jsou tvořeny pouze ze sena, které obsahuje rozličné druhy travin a bylin, takže je obsah tolik potřebné vlákniny opravdu vysoký a žádné nesmysly v nich nenajdete.

Přečtěte si také, jak by měl vypadat jídelníček králíka

Extrudované granule

Pro králíky jsou extrudované granule naprosto nevhodné. Jeden ze základních důvodů, proč nikdy nedávat extrudované granule i když jsou od firem, které na obale mají skvělé složení, je fakt, že králíci si potřebují brousit zuby. Při konzumaci extrudovaných granulí si je jen těžko obrousí, když je granule křehká. Přerostlé zuby jsou pak nákladným a bolestivým problémem pro králíka i vaši peněženku. Králíci jsou od přírody přizpůsobení k přežvykování dlouhých stébel trávy, ať čerstvé nebo suché. Granule, která je zahřátá do extrémní teploty a následně ochlazena a stlačena při procesu extruze, je od přirozené stravy velmi daleko.

Králíci by neměli mít neomezené množství granulí, ale sena!

Proces extruze

Extruze probíhá za velkého tlaku a teploty, kdy je směs zahřátá až do teplot od 120 do 300 stupňů. Do extruderu na vstupu se nasype sypká směs, která putuje extruderem, kde se zahřeje stlačí a na konci extruderu vytéká ze stroje hustá kašička, která se právě pomocí uvolněného tlaku začne nafukovat a vznikne křehká granule. Podívejte se, jak probíhá proces extruze a přesvědčte se sami. Pokud extrudovaná směs obsahuje škrob, při extruzi vzniká akrilamid, který je karcinogenní.

Dále si asi nemusíme říkat, že při teplotě nad 100 stupňů nám v krmivu pro naše milované králíčky moc přirozených vitamínů z potravy nezůstane.

Lisované granule

Při procesu lisovaných granulí za studena se také krmivo stlačí, ale směs se nezahřívá. Krmivo pouze projde matricí a vypadne ze stroje. Dochází k lehkému zahřátí díky tření, ale rozhodně se stroj nezahřívá na vysoké teploty. Granule ze stroje vypadává tvrdá, lesklá a rozhodně není nějak nafouklá. Je velmi tvrdá a tak dochází k další podpoře broušení zubů. Lisované granule a pelety jsou tak pro králíky vhodnější alternativou. Podívejte se, jak vznikají lisované granule

Množství granulí se snažte omezit na minimum.

Často kladené otázky

Jak vybrat granule pro králíky?

Při výběru granulí pro králíky sledujeme několik parametrů. Obsah vlákniny by měl být okolo 20 % a více, poměr vápníku a fosforu 2:1, obsah tuku do 1 %. Vybíráme granule bez obsahu hrachu, škrobu, obilovin a vedlejších produktů rostlinného původu, pokud nejsou jednoznačně vypsány. Nepodáváme granule s léčivy a saháme raději po lisovaných než extrudovaných.

Jaké množství granulí mám dávat králíkovi?

Každý výrobce granulí doporučuje jiné dávkování. Králíci ale granule vůbec nepotřebují, takže jejich dávkování klidně můžete snížit na minimum. Obecně doporučujeme podávat asi 1 lžíci granulí denně. Pokud máte granule od veterináře, poraďte se s ním.