Králičí chování aneb jak s námi králíci komunikují
Změny chování u králíčků nám mohou pomoci pochopit, zda je něco trápí nebo si naopak třeba zvykají a právě se začínají cítit dobře. Právě projevy chování a řeč těla králíčků jsou popsány v tomto článku.
Králíci s námi komunikují prostřednictvím jejich chování. Podle toho, jak se chovají, poznáme, co se jim líbí, nelíbí, jak se právě cítí, jestli je něco bolí apod. Většinou obzvlášť začátečníci a čerství majitelé králíčka mívají problém rozpoznat, co se jim ušák snaží říct a co znamenají projevy jeho chování.
Králík ode mě utíká
Pokud od vás králík utíká, nebo se vás dokonce bojí, v první řadě bude problém ve špatné socializaci. Tenhle problém bývá obzvlášť u králíků ze zverimexu. Pokud ušák pouze není zvyklý na lidský kontakt, nejlépe si jeho důvěru získáte pomocí jídla.
Sedněte si do blízkosti králíka, nechte jej, ať k vám sám přijde, očichá si vás a poté mu pomalými pohyby můžete začít nabízet oblíbené pamlsky (nejlépe čerstvé nebo sušené bylinky – jsou chutné i hodně aromatické). Na králíka jděte vždy pomalu a nikam nespěchejte. Jakmile je králík klidnější, můžete jej začít lehce hladit – na hlavičce, tvářích, na zádech.
Pokud králík má již nějakou nepříjemnou zkušenost s lidmi, může tohle období trvat déle, vždy to však chce čas, nikam nespěchat a králíkovi ukázat, že se nemá čeho bát.
Králík od vás také může utíkat, pokud se jej snažíte chytit. Králíka nikdy nenaháníme, v králíkovi tak vyvoláváme strach, protože v přírodě je v pozici kořisti a dravci útočí z oblohy. Při chytání králíka k němu nepřistupujeme zezadu nebo z vrchu, ale zepředu, kdy ho pohladíme po hlavě a následně chytíme.
Králík se nechce nechat hladit
Pokud se váš králík nechce nechat hladit, důležité je, aby byl na vás prvně zvyklý a nebál se. Nechte králíka, ať kolem vás sám běhá, očichá si vás, nabízejte mu pamlsky.
Králíka si začněte hladit nejlépe ve chvíli, kdy spokojeně sedí a jí. Nejraději se králíci nechávají hladit na hlavičce, tvářích, zádech. Jsou ovšem i králíci, co lidský kontakt tolik nevyhledávají, nikdy jej do ničeho tedy nenutíme.
Králík kouše
Králíci často koušou, pokud se bojí nebo se jim něco nelíbí. Pokud králík kouše naprosto bezdůvodně, většinou tomuhle chování moc zabránit nejde. K potlačení agresivního chování může pomoci kastrace. Agresivní mohou být králíci i vlivem puberty, případně samice v říji. Králíka za tohle chování nikdy netrestáme! Mohli bychom situaci a králíkovu agresi ještě zhoršit.
Můžeme na králíka lehce zvýšit hlas, např. za pomoci slůvka „NE!“. Poté se snažíme s králíkem vztah utvrzovat a odměňovat jej ve chvílích, kdy se chová podle našich představ. Kousat může králík také, pokud mu saháme do ubikace v jeho přítomnosti, někteří králíci ovšem bývají teritoriální a nezmění se to ani po kastraci. Snažíme se tak do ubikace zasahovat vždy, když v ní králík není nebo jeho pozornost převedeme na jídlo.
Králík mě lehce kouše/štípe zuby
Lehkým štípáním zuby si králíci vynucují pozornost. Většinou to dělají, když si chtějí s námi hrát, chtějí hladit, případně ptají jídlo. Nejedná se tedy o projev agrese, naopak s vámi ušák chce trávit čas.
Králík vrčí
Vrčením králíci vyjadřují svůj nesouhlas, když se jim něco nelíbí. Většinou k tomu dochází v situacích, když si s nimi hrajeme, lehce je provokujeme, uklízíme jim, případně vrčí na ostatní věci nebo vybavení v ubikaci, co se jim nelíbí.
Vrčení je takové varování a pokud nepřestanete s chováním, které se králíkovi nelíbí, může vás i nepěkně kousnout, případně poškrábat. Nejčastěji se vrčení objevuje u teritoriálních samic.
Králík na mě útočí a vyjíždí po mně
Tenhle projev chování se hodně podobá vrčení a právě u něj králíci i často vrčí. Opět tím dávají najevo, že se jim něco nelíbí.
Často k podobným útokům dochází při uklízení ubikace, z důvodu chránění si svého území – často bývají teritoriální hlavně nekastrované samice a ke zklidnění a odstranění zmíněného chování může hodně pomoci právě kastrace.
Králík dupe
Dupáním králíci vyjadřují strach, stres, pocit nebezpečí a upozorňují tak ostatní králíky v okolí (přirozený pud). Králicí mohou dupat například při štěkání psa nebo při jiném zvuku, který neznají. Často ale dupou i v nevysvětlitelných situacích, jako např. při pohledu do prázdna nebo při úplném tichu.
Dupající králík je ve stresu a je tedy vhodné se jej snažit uklidnit, např. nabídnutím mu oblíbeného jídla nebo odstraněním podnětu, kterého se bojí.
Králík piští
Králíci piští, pokud mají opravdu velký strach nebo jsou v ohrožení života, vlivem např. nějakého predátora, nebo si tak alespoň připadají. Mohou pištět i vlivem velké a nesnesitelné bolesti.
Pištění není u králíků příliš časté a pokud se objeví, je třeba to okamžitě řešit a králíka uklidnit, protože může být i v ohrožení života.
Králík vyskakuje z náručí
Spousta králíků má s nošením v náručí problém a dlouze nosit se zkrátka nenechají. Králíky nikdy zbytečně nenosíme, pouze, když je to nutné.
Králík se nosí vždy takovým způsobem, že jednu ruku máme pod jeho zadečkem a druhou jej držíme kolem hrudníku, nikdy ne za uši, srst apod. Začínáme jej nosit pouze na pár sekund a vždy kousek nad zemí, postelí apod. pro případ, že by králík z náruče vyskočil. Dobu nošení prodlužujeme a králíka odměňujeme.
Králík škrábe
U králíků je docela běžné, že škrábou. Většinou k tomu dojde při manipulaci s nimi a odnaučit je to zcela většinou nejde. Abychom předešli velkým škrábancům, minimalizujeme nepotřebnou manipulaci s králíkem a vždy hlídáme, aby měl králík správně zastřižené drápky.
Více většinou škrábou mláďata, protože mají ještě ostré miminkovské drápky a nemusí být tolik zvyklá na manipulaci. Když je králík v klidu, odměňujeme jej.
Králík škrábe do věcí nebo přemisťuje věci
Spousta králíků si ráda přemisťuje vybavení v ubikaci, proto je vhodné vše, jako záchod, seník apod. upevnit. Pokud se králíkovi nějaká hračka vyloženě nelíbí a útočí na ni, odstraníme ji.
Zároveň je pro ně přirozené hrabání, tudíž např. hrabání do postele nebo shrabování koberečku nejde úplně odnaučit. Nežádoucímu chování jde předejít jiným zabavením, v podobě hraček, větviček na okus, čmuchacím koberečkem, hrabací krabicí apod.
Králík hrabe do hlíny, písku nebo v záchodku
Pro králíky je hrabání naprosto přirozené, protože v přírodě běžně hrabou nory. Je tedy vhodné králíky nechat hrabat v hlíně nebo písku, případně jim můžeme pořídit pískoviště nebo hrabací krabici.
Vhodné jsou i různé tunely, které králíkům připomínají právě již zmíněné nory.
Králík se nechce nosit nebo chovat
Je třeba brát v potaz, že králíci většinou nepatří mezi zvířata, která by si užívala nebo přímo vynucovala chování a nošení.
Abychom docílili toho, že při nošení bude králík více v klidu, můžeme to s ním pravidelně a po krátkých časových intervalech trénovat a odměňovat jej, když je v klidu. Nikdy však králíka nechováme násilím a dáváme pozor na to, aby si králík neublížil v případě, že nám z náručí vyskočí.
Králík se bradou otírá o věci
Jde o tzv. bradičkování. Králík má na bradě pachové žlázy, otíráním brady o předměty si je tedy značkuje svým pachem. Většinou si králíci značkují věci pro ně nové, případně si je přeznačkovávají po jiných králících. Někdy si králíci obradičkují i hračky či pamlsky před tím, než se do nich pustí.
Králík se staví na zadní
Jde o tzv. panáčkování. Králík se staví na zadní nohy většinou, když je zvědavý, co se kolem něj děje, případně očekává nějaké jídlo nebo kontroluje okolí, zda se v blízkosti nevyskytuje nějaký predátor – při tomto může králík i současně dupat.
Králík do mě strká čumákem
Podobně jako lehké štípání je strkání čumákem známkou vynucování si pozornosti. Králík vám může strkat do nohou a naznačovat tím podnět ke hře, strkání do rukou může znamenat to, že chce hladit. Po strkání čumákem může následovat i jemné kousnutí nebo do vás začne králík hrabat předníma nohama.
Králík mě olizuje
Králíci si takto mezi sebou vyjadřují náklonnost nebo se vzájemně čistí. Králík vám tak může olizovat kůži na těle při hlazení, když se s vámi cítí bezpečně a bere vás za člena skupiny. Olizovat dlaně můžou také z důvodu, že jim chutná pot na rukou (nejde o žádný nedostatek minerálů apod.). Králík může také lehce štípnout zoubky, není to však známka agrese.
Králík olizuje věci
Králíci nejčastěji olizují věci, ze kterých cítí svého majitele nebo jiné králíky. Opět se jedná o projev náklonnosti, jak je to i mezi divokými králíky ve skupinách. Někdy králíci mohou oblečení, deky apod. začít okusovat nebo “cumlat”, u tohoto si však dáme pozor, aby nic z toto králík nepojídal.
Králík okusuje stěnu
Spousta majitelů si mylně myslí, že králíci olizují nebo okusují zdi z nedostatku vápníku nebo jiných minerálů. Není to však pravda. Ze zdi králíci žádné minerály nezískají, vše dostanou z kvalitní stravy. Naopak okusování omítky by mohlo přivodit trávicí a jiné zdravotní potíže.
Tento zlozvyk králíci dělají z nudy, frustrace a v některých případech takto mohou vyjadřovat bolest. Zajistíme tak králíkovi co nejvíce podnětů v podobě hraček, jako jsou hlavolamy, hrabací krabice, tunely.. Vhodné jsou také větve nebo kousky kůry k okusování a uspokojení jejich přirozených potřeb. Pokud i tak králík stále stěnu okusuje, raději navštívíme veterináře.
Králík skáče do výšky
Pokud králík na místě nebo v běhu z ničeho nic vyskočí do vzduchu, u toho se dokonce pootočí nebo vyhazuje do vzduchu zadníma nohama, různě poskakuje nebo zatřepe hlavou, jedná se o projev radosti.
Králík rychle běhá
Králíci mohou z ničeho nic rychle vyběhnout a u toho vyskočit do vzduchu. Také mohou v rychlém běhu najednou změnit směr, viz výše, jedná se také o projev radosti. Nové majitele může tohle chování vyděsit, ale králík tímto jen vyjadřuje radost z pohybu.
Ovšem pokud králík např. ve výběhu rychle běží, má sklopené uši, nebo dokonce dupe a vypadá, jakoby se chtěl schovat, něčeho se bojí. V tomto případě se jej snažíme uklidnit a opatrně chytit, nikdy jej však nenaháníme, v králíkovi tak strach jen více prohlubujeme, protože v přírodě je v pozici kořisti a dravci útočí z oblohy. Při chytání králíka k němu nepřistupujeme zezadu nebo z vrchu, ale zepředu, kdy ho pohladíme po hlavě a následně chytíme.
Králík stříká moč
Nejčastěji samci, ale někdy i samice, mohou při běhání, kdy pohodí zadečkem, vystříknout moč. Zejména u samic kastrací tohle chování odezní, u samců, obzvlášť pokud byli kastrovaní v pozdním věku, to není jistota.
Stříkáním moči si tak králíci značí své území. Nejvíce tohle dělají samci v období puberty nebo samice v říji. Stříkat moč na sebe mohou také dva králíci při seznamování. Značit si své teritorium mohou králíci i pomocí bobků.
Králík sebou hodí o zem
Nového majitele může tohle chování vylekat, králík si ovšem takhle jen ulehá k odpočinku. Obvykle to vypadá tak, že králík sedí, párkrát pohrabe do podlahy a najednou sebou hodí o zem a zůstane ležet na boku nebo si přelehne na bříško. Pokud tohle králík udělá, je to známka toho, že se cítí v bezpečí a může takto nerušeně odpočívat a spát.
Králík chrochtá
Pokud králík různě mručí, chrochtá, a dokonce vás u toho obíhá nebo běhá za vámi, je to pravděpodobně vzrušený samec nebo samice v říji. Takový králík se chce pářit, může se jednat i o projev puberty.
Ovšem pokud králík vydává takové zvuky například u jídla nebo v jiných neobvyklých situacích, mohlo by se jednat o zdravotní problém a je vhodné to konzultovat s veterinárním lékařem.
Králík běhá okolo nohou
Obíhání nohou, následování a případné mručení bývá známkou námluv a toho, že se králík chce pářit. Obvykle tohle dělají králíci v pubertě nebo na jaře. Někdy bývají v tomhle období také agresivnější, do nohou při obíhání mohou i hrabat nebo kousat. K omezení tohoto chování ve většině případů pomůže kastrace.
Králík skřípe zuby
Králíci skřípou a vrzají zuby v případě nespokojenosti nebo bolesti. Nemocný králík apaticky sedí, nejeví zájem o okolí a u toho skřípe nebo rychle cvaká zuby. Vrzat zuby může králík, pokud se mu například na stoličkách dělají háčky a vadí mu nebo je nafouklý a má bolesti břicha.
Ovšem lehké pokusování na prázdno nebo mírné cvakání znamená i spokojenost, obzvlášť, pokud králík v klidu leží a my jej hladíme, může začít jakoby na prázdno kousat a potichu cvakat zoubky.
Králík obskakuje ruku, nohu nebo plyšáka
U nekastrovaných samců je tohle naprosto běžné chování, nicméně obskakovat mohou i samice. Nezkušení majitelé si tak pak myslí, že místo samičky mají doma samečka. Pokud se obskakují navzájem například dvě samice, vyjadřují si takto také dominanci.
Někdy může být toto chování opravdu neúnosné, králík člověku nedá pokoj a může začít být i agresivní. Nikdy však tohle chování v králicích nepodporujeme, aby si “ulevil” na plyšákovi nebo míči. Zejména u samců tato častá hormonální aktivita vede k progresi onemocnění pohlavní soustavy, nebo dokonce k infarktu. Nejlepším řešením je pouze kastrace.
Králík čůrá do postele nebo na gauč
Králíci obecně velmi rádi močí do měkkého, většinou je to nelze nijak odnaučit. Nejlepším řešením je zamezit králíkovi na dané místo v přístupu nebo na místa, kde potřebu vykonává, umístit savou podložku – tím jej ovšem utvrzujeme v tom, že močit zde je v pořádku.
Králík zvedá ocas
Zejména samice v říji při sáhnutí na zadeček zvedají ocas, někdy zadeček zvednou úplně celý. Nabízí se takto samci k páření. Při jakýchkoliv projevech říje je vhodné začít uvažovat o kastraci.
Někdy ovšem králíci zvednou ocas i při agresivním útoku, nebo při souboji s jiným králíkem.
Králík nosí v puse seno nebo chlupy
Tohle chování můžeme pozorovat zejména u samic, může se ovšem objevit i u samců.
Králík si začne trhat chlupy, zejména v oblasti bříška, brady, na bocích a spolu se senem či jinou podestýlkou je odnáší na jedno místo. Jedná o stavění hnízda, které obzvlášť samice staví při falešné březosti nebo chvíli před porodem.
Pokud jsme si jistí, že samice nemůže být březí, odstraníme jí hnízdo, jakmile si jej přestane všímat – většinou to trvá pár dní.