Proč králík není hlodavec?

Zajímavosti Marek & Barča 26. 08. 2022

Možná jste se setkali s tvrzením, že králík nepatří mezi hlodavce. Přitom má např. s morčetem, které do řádu hlodavců spadá, mnoho podobného. Neustále jim dorůstají zuby, ohlodávají větvičky a různé dřeviny, mají podobný jídelníček.

Někteří zase tvrdí, že králík není hlodavec proto, že si packami nedrží potravu jako třeba křeček, činčila nebo osmák. Pravda je ale někde jinde, protože morče, které to taky nedělá, hlodavcem je. Proč tedy králík není hlodavec?

Králík nepatří do řádu hlodavců

Králíci, stejně jako morčata, křečci, činčily, osmáci, fretky, myši a další patří do třídy Savci (Mammals). Z těchto vyjmenovaných zvířat většina spadá do řádu Hlodavci (Rodentia), nicméně jsou tady dvě výjimky: králíci a fretky. Králíci především díky odlišné anatomii zubů patří do řádu Zajíců (Lagomorpha).

Odlišnosti v zubech králíků a hlodavců

  • Hlodavcům i králíkům přední řezáky neustále rostou.
  • Na vnějším povrchu řezáků mají tvrdou sklovinu a měkký dentin za nimi.
  • Králíci i hlodavci mají dva spodní řezáky.

Hlavní rozdíl mezi králíkem a hlodavcem není založen na stravě, ale na anatomii zubů.

  • Přední část králičích řezáků je bílá, nikoliv žlutá až oranžová jako u hlodavců.
  • Králíci mají čtyři horní řezáky, hlodavci jen dva.
anatomie zubu kralika

Za dvěma předními řezáky mají tedy králíci další menší řezáky, které jsou asi v 1/4 velikosti předních řezáků (někdy nazývané „kolíčky“). Předpokládá se, že králíkům umožňují snadněji prořezávat vegetaci, jiné zdroje tyto zuby uvádějí jako nefunkční. Jedná se také o hlavní odlišující prvek zajícovitých od hlodavců. Pro správné obrušování zubů je také důležité jejich postavení. Je nutné, aby špička spodních řezáků zasahovala mezi velké přední řezáky a menší „kolíčky“. V opačném případě může dojít k malokluzi (špatnému obrušování zubů vlivem jejich špatného postavení, často dáno geneticky)

Králík je býložravec

Králík mimo jiné patří mezi býložravce spolu s morčetem, činčilou a osmákem. Znamená to, že se jejich jídelníček skládá z rostlinné stravy, především pak ze sena (80 %). Králík si dále pochutnává na listové zelenině, čerstvých i sušených bylinkách, větvičkách, kořenové zelenině (v menším množství) a dalších přírodních dobrotách.

Jejich strava musí být bohatá na vlákninu, která zabezpečí zdravé trávení a zdravé zoubky. Díky senu a větvičkám dochází k broušení zubů, které králíkům a hlodavcům rostou až 2,5 mm za týden! Ve stravě by mělo být obsaženo minimum cukrů, tuků a škrobu. Přečtěte si také, co by měl obsahovat zdravý jídelníček králíka.

kralik neni hlodavec

Králík jí své bobky

Možná jste si všimli, že váš králík pojídá některé ze svých bobků. Nebojte, je to jejich přirozené chování. Když králík přijímá rostlinnou stravu, maximalizuje její trávení a obsah živin pojídáním již vyprodukovaných bobků. Tyto bobky jsou zvané cékotrofy, mají tmavě hnědou až černou barvu a vypadají jako malé ostružiny, protože jsou složeny z několika menších bobků. Za tvorbu těchto bobků (cékotrofů) je zodpovědné slepé střevo v tlustém střevě, které v sobě má spoustu prospěšných bakterií, které rozkládají těžce stravitelnou celulózu rostlin.

Tyto cékotrofy po snězení prochází trávicím traktem, dochází k získání potřebných živin, vitamínů i vody a nakonec králík zase vyprodukuje normální kulaté bobky. Přečtěte si, co vše nám řeknou králičí bobky o jeho zdraví. K pojídání vlastních bobků dochází také u morčat a činčil, u ostatních hlodavců je to velmi výjimečné.

Často kladené otázky

Je králík hlodavec?

Ne, králík není hlodavec. Králík patří do řádu Zajícovitých především díky odlišné stavbě zubů. Narozdíl od hlodavců nemá jen dva přední řezáky, ale čtyři.

Jaký je rozdíl mezi králíkem a hlodavcem

Králíci a hlodavci mají mnoho společného, avšak se liší v anatomii zubů. Jde o hlavní odlišující prvek mezi řádem hlodavců a řádem zajícovitých. Kromě toho bývají zuby králíků bílé, zatímco u hlodavců se setkáme s barvou žlutou až oranžovou. Pro králíky je také typické, že pojídají své bobky zvané cékotrofy, aby z nich získali dodatečné živiny. Toto chování je viditelné poté už jen u morčat a činčil, u ostatních hlodavců ne tak často.