Projevy a řeč těla králíků: Co mi tím chce králík říct?

Péče Marek & Barča 26. 08. 2022

Občas si asi říkáte, co to ten váš králíček dělá, když kolem vás běhá v kruzích, panáčkuje nebo se náhle vyvrátí, aby si odpočinul. Králíci mají svůj způsob chování, kterým se snaží naznačit jejich náladu, nemoc nebo radost. Ukážeme vám nejčastější projevy a chování králíků tak, abyste lépe porozuměli svému mazlíčkovi a dokázali odhadnout, jak se cítí.


Značkování teritoria

Značkování teritoria je přirozeným chováním králíků, kteří si takto označí svůj příbytek, klec, hračky, záchodek a další věci, se kterými se dostávají poprvé do styku. Toto chování je tedy nejvíce viditelné, jakmile si králíčka dovezeme domů nebo v době dospívání okolo 6 měsíců věku.

Bradičkování

Bradičkování je chování, kdy králík otírá svou bradu o různé (většinou) nové předměty. K pachovému značení teritoria tedy slouží žlázy umístěné na bradě, ale také v okolí konečníku a třísel. Častěji značkují samci a nadřazení jedinci. Králíci, kteří jsou ve svém teritoriu obklopeni vlastním pachem vyhrávají většinu agresivních soubojů. Pachy ze značkování mají pro králíky uklidňující účinek.

Močení a bobkování

Také pomocí močení a bobků dochází k označování teritoria. Pokud králík pomočí vás nebo vaše osobní věci, má se za to, že jste jejich oblíbencem. Nicméně by se toto nemělo častěji opakovat a králíka byste měli naučit chodit na záchod již v raném věku. Ze začátku mohou také močit na podlahu či domečky, aby si označili své území. Po pár dnech by se toto mělo ustálit návštěvou záchodku.

Abyste zamezili bobkování po bytě, umístěte králíkovi záchodek s dřevěnými peletkami v místech, kde nejvíc bobkuje. Nad záchodek umístěte seník nebo hrst sena. Králíci často bobkují při příjmu potravy.

Stříkání moči

Toto chování je typické pro samečky, kteří takto mohou značit svou vyvolenou samičku. Někdy to dokonce schytají i chovatelé. Vystřikování moči můžeme ale také pozorovat u vystresovaných králíků, kteří utíkají před nebezpečím a hledají cesty, jak se bránit.


Postoje králíků

Králíci umí dát svým postojem těla najevo zvědavost, nadšení, ale i bolest.

Shrbený postoj

Pokud králík nehybně sedí a je shrbený, přitom hlasitě skřípe zubama a má polozavřené oči, dává nám najevo, že je něco v nepořádku a necítí se dobře. Pravděpodobně králík trpí bolestí a v tomto případě je dobré vyhledat veterináře, aby zjistil konkrétní příčinu.

Panáčkování

Panáčkování může mít více významů. Pokud chce králík vidět přes nějaký předmět, postaví se na zadní a panáčkuje. Panáčkování můžeme také vypozorovat v případě, že králík očekává svůj oblíbený pamlsek, chystá se mu jídlo nebo je prostě zvědavý, co se to v okolí děje.

Natáhnutí těla dopředu

Králíci mohou natáhnout tělo dopředu v případě, že neví co od dané věci, člověka či situace očekávat. V této poloze se přitom snaží těleso očichat a lépe poznat. Uši bývají natažené dopředu, aby králík zachytil případné zvuky. Dopředu je natažena pouze hlava a přední tlapky, zadní nohy zůstávají na místě pro rychlý útěk v případě nebezpečí.


Chování králíků

Králíci se v mnoha ohledech liší od ostatních mazlíčků. Jsou tiší, umí dobře skrývat bolest, vyžadují pozornost, ale také mají rádi svůj klid. Někteří nemají rádi mazlení a zvedání, mohou být nároční ale také nerozlučnými společníky. Péče o králíka tedy obnáší i znalost jejich přirozeného chování.

Králík hrabe

Hrabání nor je přirozeným chováním králíků. Proto můžeme i doma pozorovat, že se snaží dostat pod koberec, odhrnují látky, deky a vyhrabují podestýlku z pelet. Zkuste někdy králíčka vzít ven (za příznivého počasí i teploty!) a nechte ho hrabat se v hlíně nebo mu doma vytvořte „bazének“ na hrabání vyplněný hlínou či pískem. Aby králík nevyhrabával podestýlku ze záchodku, umístěte na něj rošt.

Pokud chcete králíčkovi zajistit „noru“ v domácím prostředí, existují také hrabací boxy nebo můžete pro naplnění zeminou využít např. velké kočičí toalety.

Králík jí vlastní bobky

Proč králíci pojídají vlastní bobky? Protože jsou plné živin, o které nechtějí přijít. Králíci však nepojídají všechny své bobky, ale pouze ty výživné, zvané cékotrofy. Tvarem mohou připomínat malé ostružiny, jsou tmavě hnědé až černé. Králíci je často pojídají přímo ze zadečku. Přečtěte si, co vše nám prozradí bobky o zdravotním stavu králíka.

Okusování u králíků

Králíci sice nepatří mezi hlodavce, ale jejich zuby neustále rostou. Za jeden týden dokonce o 2-3 mm! Proto je nutné, aby měli králíčci vhodné přírodní hračky, neomezený přísun sena a větvičky na okus. Pokud jim toto nedopřejete a králíčka máte na volno, mohou ho velice zaujmout kabely, nábytek, pokojové květiny a další věci, které nechcete, aby jedl. Nicméně někteří jedinci mohou mít hraček nespočet a přesto se jim zalíbí kabel od nabíječky. Tam pomůže jenom bedlivý dozor. 🙂

Přečtěte si další článek Proč králík není hlodavec? nebo navštivte e-shop specializovaný na přírodní věci pro králíky.

Králík obíhá nohy kolem dokola

Toto chování je spojené s pářením. Obíhání nohou je viditelné u samečků, kdy obíhá svou vyvolenou samici. Tomuto chování lze zamezit kastrací, pořízením králíka druhého pohlaví nebo hračky ve velikosti králíka. Někdy jim postačí i pet lahev 🙂

Přilepení k zemi

Králík se může snažit „splynout s prostředím“ přilepením k zemi. Vypadá to, jako by se na ni rozplácnul a bedlivě pozoruje své okolí. Tím králík dává najevo, že zpozoroval nebezpečí a je pozdě na útěk. Jedinou možností tedy zbývá „být neviditelný“.

Náš králíček se jednou takto na zahradě přilepil k zemi a asi po 5 vteřinách vystřelil bleskovou rychlostí pryč. Nakonec se naštěstí uklidnil a zastavil.

Pomalé pohyby hlavou (tzv. skenování)

Skenování (angl. scanning, tracking) se u králíků projevuje jako pomalé otáčení hlavy ze strany na stranu. Pravděpodobně to má králíkům umožnit lépe rozpoznat objekt, který se nachází blízko. Pohyb hlavy pak používají pro zlepšení měření vzdálenosti. Když se oko pohybuje, blízké předměty se pohybují rychleji než vzdálené. Toto chování se častěji projevuje u červenookých mazlíčků.

Pokud jste však toto chování ještě nezaznamenali a je pro vašeho králíka nezvyklé, je nutné mu věnovat pozornost. Pokud se králík chová zvláštně, dezorientovaně, případně mu „cuká“ v očích, může jít o zdravotní problém. Pohyb očí nahoru a dolů může naznačovat problém s mozkem, pohyb očí tam a zpět může značit infekci vnitřního ucha. V každém případě se králík musí co nejdříve dostat ke svému veterináři.

Čištění a hygiena králíka

Králíci se velice často olizují, aby vyčistili a upravili svou srst. Pokud jsou králíci znečištění od hlíny, nechte je, aby se sami očistili. Pokud jsou špinaví od nějakého oleje či výkalů, očistěte je vlhkým hadříkem. Nikdy však králíky nekoupejte! Pokud se voda dostane přes tři vrstvy srsti až na kůži, může králík prochladnout.

králičí hygiena

Pro králíky je tedy nutné, aby přijímali hodně vlákniny (hlavně ze sena), která pomáhá posouvat potravu a chlupy v trávicím traktu. Pokud králíček přijímá nadměrné množství svých chlupů, mohou v jeho trávicím ústrojí vznikat smotky chlupů (bezoárů), které mohou způsobit další zdravotní problémy. Preventivně tedy králíčkovi v době línání nabídněte lněné semínko, které napomůže s vylučováním chlupů. Pokud těmito problémy trpí králík častěji, vyzkoušejte RodiCare Hairball.

Tikání srsti v zadní části těla

Možná jste si někdy všimli, že králíkovi jakoby „tiká“ v srsti při jezení. My jsme si původně mysleli, že mu na srsti něco vadí, podobně jako když koňům vadí mouchy a můžeme pozorovat jak je „tikáním srsti“ odhání. Zjistili jsme ale, že Berrymu „tiká v srsti“ při jezení pampelišky nebo jiné lahodné bylinky. Jde tedy o známku toho, že je králík šťastný, že mu moc chutná a má z toho radost.

Protahování a zývání

I králíčci zývají, avšak často to vidíme spíše u protahování, když králíček vstává po delším spánku, takže to mají oproti lidem spíše naopak. 🙂


Odpočinek králíků

Králíci potřebují denně naspat asi 8 hodin, stejně jako lidé. Často ale králíci spí s otevřenýma očima, takže to není úplně jednoduché rozpoznat. Spánek však netrvá celých osm hodin. Králíci si jej rozvrhují dle potřeby během dne. Nejvíce aktivní jsou asi od 4 do 9 ráno a od 5 do 11 večer, mezitím si dopřávají odpočinek, spánek či polehávání.

Pro potřeby relaxace různě mění své polohy, podle toho, jak dlouho se chystají odpočívat nebo jak jim to je příjemné. Nejhlubším spánkem králíci většinou spí okolo poledne a uprostřed noci, není to však pravidlem. Pokud se králíkovi něco zdá, může sebou trhnout. Ve spánku mohou také jemně chrápat. Pokud se králík necítí bezpečně, je možné, že bude spát s otevřenýma či polootevřenýma očima, ačkoliv je má normálně při spánku zavřené. Vše ale záleží na tom, jak se králík cítí a jakou má osobnost.

Ležení na břiše

V této poloze králíček chvilkově odpočívá mezi aktivitami jako je příjem potravy, hraní či hopsání. Tento odpočinek většinou trvá pár minut a králíček neusíná. Ležení na břiše je také častější v letních měsících, kdy se králíček chce ochladit o podlahu či chladící kachličku.

Ležení na boku

Králíček se do této polohy někdy dostává jakousi „vývrtkou“, kdy se jakoby převrátí na bok a lehne si. Kromě toho, že je to strašně roztomilé a v angličtině se tomu říká „flop“, dává najevo, že si potřebuje na chvilku odpočinout. V této poloze někdy usíná, někdy dokonce vydává zvuky, jako by chrápal, ale zpravidla takto odpočívá třeba po porci seníčka.

Ležení se schovanýma tlapkama

Pokud má králíček všechny tlapky pod sebou, znamená to, že chce odpočívat po delší čas či spát. V této poloze by neměl být králík vyrušován. V klidu počkejte, až sám vstane. Tato poloha při spánku dovoluje králíkům v případě nebezpečí rychle vstát a utíkat. Někdy bývá tato poloha přirovnávána k poloze „sfinga“ nebo „toustový chléb“ (angl. loaf).

Natáhnutý králík na podlaze

Králík se může také úplně natáhnout, což může znamenat, že je mu horko a tímto způsobem se rychleji ochladí. V této poloze se obvykle cítí příjemně a může zcela zavřít oči, aby se prospal.

Králíci zpravidla neleží ani nespí na zádech. Tato poloha by jim připomínala napadení predátorem a začali by panikařit, proto je do této polohy neuvádějte ani vy. Někteří králíci se však do této polohy uvedou sami, v tom případě je to přirozené a není třeba je rušit.


Projevy nespokojenosti králíka

Ačkoliv jsou králíci tiší společníci, umí moc dobře dát najevo, že se jim něco nelíbí.

Odstrkování ruky

V případě, že králíka hladíte nebo se k tomu teprve chystáte a on vám začne čumákem ruku odstrkovat, nepokračujte. Králíkovi to již není příjemné a mohl by vás také kousnout.

Dupání

Králík může využít svých zadních noh k tomu, aby si pořádně dupnul. Tím může vyjádřit to, že není spokojený. V přírodě králíci ale také dupou, protože chtějí ostatní upozornit na blížící se nebezpečí.

Králík kouše

Jako u ostatních zvířat vyjadřuje i králík svou nespokojenost kousáním. Může to být tím, že je nespokojený, rozzlobený, bojí se, prochází dospíváním nebo se cítí jinak ohrožený. V některých případech pomůže proti kousání kastrace, nicméně je třeba stále zkoumat možné příčiny a nespoléhat na to, že se kastrací vyřeší. Králík si s člověkem musí vybudovat vzájemnou důvěru, aby se cítil bezpečně.


Projevy spokojenosti králíka

Pokud se vám s králíčkem podaří vybudovat krásné pouto, dočkáte se také různých projevů náklonnosti.

Králík mě olizuje

Ačkoliv olizování srsti patří mezi základní hygienické návyky každého králíčka, nyní mluvíme o olizování vás jako chovatelů. Pokud vás králíček olizuje dává najevo svou spokojenost ve vaši přítomnosti a to, že vás má rád. Pokud králíčka v této situaci pohladíte nebo odměníte, vyloží si to tak, že je to vzájemné a váš vztah se prohloubí. Olizování je tedy projev náklonnosti a spokojenosti.

Králíček skáče do výšky

Pokud přistihnete svého králíčka jak rychle běhá po místnosti, vyskakuje do výšky a vykopává tlapkama, je to dobré znamení. Králíček je spokojený a má radost ze života. Anglicky se tomu říká „binky“ či „binkies“.

binkies kralik

Dloubnutí čumáčkem

Tímto způsobem může králík dávat najevo jeho přítomnost. Může se také dožadovat pohlazení. Jestliže je ale dloubnutí silnější, nebo vám králík odstrkuje ruku, znamená to přesný opak – králík není spokojen s vaší přítomností a tímto dloubnutím vás může varovat dříve, než kousne.


Jaké zvuky vydává králík?

Králíci jsou velice tichými společníky, pokud zrovna o půlnoci nekoušou mříže či větvičku. Pokud už se králík hlasitě projevuje, zpravidla to není dobré znamení. Pojďme si představit několik základních zvukových projevů králíků. Jaké zvuky vydávají králíci?

Tiché kvíkání

Tiché kvíkání slyšíme u malých králíčat, kterým je zima, mají hlad nebo se dostaly do jiných potíží. Tímto kvíkáním volají svou maminku, aby problém vyřešila.

Bručivé zvuky

Několik bručivých zvuků za sebou značí, že je králík rozzlobený. Krátké zabručení spojené s agresivním postojem pak může vést k napadení a kousnutí.

Mluví můj králík?

Někteří králíčci vydávají takové zvláštní „mručivé“ zvuky. Pokud to je v situacích, kdy vás např. vidí přicházet a vydají se celí šťastní naproti vám, jedná se o vyjádření radosti a náklonnosti. Náš Berry si s námi takto „povídá“ pokud očekává, že mu dáme pamlsek nebo nás přes den dlouho neviděl. Toto chování ale není zvykem u všech králíčků.

Chrápání

Jak jsme zmiňovali výše, králíci mohou při spánku vydávat zvuky podobné lidskému chrápání.

Křik králíka

Králíci mohou vydávat pronikavý křik v extrémně nebezpečné situaci, panice, ohrožení a smrtelném strachu.

Vrzání zuby

Tiché vrzání zuby značí, že je tělo uvolněné a králík je spokojený. Tento zvuk můžeme slyšet také při hlazení králíka. Přečtěte si, jaká jsou nejlepší místa, kde hladit králíka.

Hlasité vrzání až skřípání zubů spojené s napjatým postojem je projevem velké bolesti. Nemeškejte a navštivte veterináře.

Často kladené otázky

Jak odnaučit králíka značkovat?

Bohužel někteří králíci značkují více a někteří méně. Toto chování je ale založene na pudech a trestáním ho nelze vyřešit. Pokud už značkování přerostlo přípustnou mez, domluvte se s veterinářem na kastraci. Vykastrování většinou pomůže.

Proč králík stříká moč?

Stříkání moči může mít dvě základní příčiny. Tou první je, že si samec králíka značkuje svou vyvolenou samičku. Někdy můžeme být značkováni i my chovatelé. Druhou možností může být stres nebo nějaké nebezpečí, které se snaží odehnat.

Jaké zvuky vydává králík?

Králíci jsou velmi tiší mazlíčci. Pokud vydávají hlasitější zvuky, buďte ve střehu. Bručivé zvuky mohou znamenat nespokojenost nebo poslední upozornění před kousnutím, výrazný křik je zase známkou hysterického strachu. Tiché vrzání zuby je projevem spokojenosti, zvláště při hlazení, hlasité skřípání zuby se shrbeným postojem zase okamžitý signál navštívit veterináře.

Proč králík dupe?

Dupání je jeden ze základních projevů nespokojenosti králíků. Často může králík dupat, když je dlouho zavřen v malém prostoru a chce upoutat pozornost. Také může upozorňovat zbytek smečky na blížící se nebezpečí. Mezi další projevy nespokojenosti patří odstrkávání ruky nebo kousání.

Jak spí králík?

Králíci spí kolem osmi hodin, ne však v kuse jako lidi, ale s přestávkami na příjem potravy, hraní i vylučování. Králíci mohou spát s otevřenýma či polootevřenýma očima. Pro spánek mají také uzpůsoben postoj těla, kdy mají všechny tlapky pod sebou, kdyby museli náhle rychle utéct. Někdy ale usínají také na boku, většinou pokud se již v daném prostředí cítí bezpečně. Mohou dokonce vydávat zvuky podobné chrápání.

Proč mě králík olizuje?

Králíci si takto projevují ve smečce mezi ostatními náklonnost. Proto se u nás doma může stávat, že nás králík začne olizovat. Většinou nám tím chce oplatit naši starost a říct, že se u nás cítí dobře. Často nás olizuje při hlazení nebo v blízké přítomnosti, kde se cítí příjemně.

Proč králík vrže zuby?

Nejčastěji králíci jemně vržou zuby, když je hladíme. Vrzáním oznamují, že je jim to příjemné. Pokud má ale králík napjatý postoj a k tomu vrže zuby nebo skřípe, je to známka velké bolesti a je třeba hned vyhledat veterináře.