Nejlepší způsob, jak vyčistit záchod králíkovi

Bydlení Marek & Barča 19. 08. 2022

Zatuchlý záchodek, zaschlá moč a nevábný zápach ze zvířecí toalety. Je čas na její důkladné vyčištění a my Vám dnes prozradíme nejlepší a nejúčinnější způsob, jak vyčistit záchod králíkovi, morčeti, kočce nebo jinému domácímu mazlíčkovi.

V našem případě jsme se prvně králičí záchod neúspěšně snažili vyčistit horkou vodou s čistícím přípravkem, poté jedlou sodou s octem a nakonec jsme použili i špachtli! Nic z toho nezabralo dokud jsme nenarazili na nejúčinnější přípravek – kyselinu citronovou (ekologický čistící prostředek). K čištění králičí toalety (i záchodků jiných zvířat) budete tedy potřebovat jen pár pomůcek.

vysledky aplikace cistici sady

Připravte si:

  • kyselinu citronovou (seženete v drogerii i v běžném obchodě)
  • vodu (nemusí být horká)
  • gumové rukavice (jako ochrana před kyselinou i špínou ze záchodku)
  • kartáč nebo hadru na dočištění

Nemáte tyto věci po ruce? V nabídce u nás najdete kompletní čistící sadu 3v1 na zvířecí toalety

Jak vyčistit králičí záchod

Nasaďte si rukavice. Králičí toaletu položte do vany a nalijte vodu do 1 cm výšky (nebo tam, kde je záchod znečištěný). Do vody nasypte kyselinu citronovou (1 vrchovatou lžíci), promíchejte a nechte takto odstát asi 10 minut. Po pár minutách můžete znovu promíchat. Kyselina moč a znečištění zcela odstraní a to jsme na záchůdek skoro nešáhli. Pokud nějaké znečištění zůstalo, namočte kartáč do zbylé vody s kyselinou a dočistěte. Poté toaletu důkladně vypláchněte čistou vodou a máte hotovo.

Kyselina citrónová neodstraňuje pouze zaschlou moč a špínu, ale také bakterie, plísně a zápach. Králičí toaleta tak bude opravdu čistá. Stejným způsobem můžeme vyčistit králičí klec či jiné znečištěné povrchy. Tato kyselina se využívá také v domácnosti jako účinný prostředek při odstraňování vodního kamene z rychlovarné konvice, myčky či koupelnových kachliček.

Pozor: kyselina citrónová způsobuje vážné podráždění očí, proto se vyhýbejte kontaktu s očima a kůží. Pokud jste děti, poproste rodiče o pomoc s čištěním za použití této kyseliny.

Často kladené otázky

Jak často čistit králíkovi záchod?

Pokud nechceme, aby králičí záchod zapáchal, čistíme ho každý den. Jednou za měsíc můžeme záchodek vyčistit i od zaschlé močoviny. Močovinu už vodou neumyjeme. Dá se velice jednoduše vyčistit pomocí kyseliny citronové. Lžíci kyseliny nasypeme do králičího záchodu a zalijeme vodou. Po pěti minutách nám roztok z kyseliny zaschlou močovinu rozpustí. Toaletu pak jen propláchneme vodou a je jako nová.

Jak vyčistit klec po králíkovi?

Vše před čištěním vyndáme z klece. Na vyčištění můžeme použít horkou vodu, ocet, případně SAVO s chlórem. Po důkladném vyčištění klec znovu poskládáme.

Pro rychlé běžné čištění můžeme použít spreje určené k čištění klecí. V tomto případě se řiďte návodem uvedeným na spreji.

Na skvrny od močoviny si pouze s horkou vodou nevystačíme. Jdou ale jednoduše vyčistit pomocí kyseliny citronové. Tu rozmícháme v troše vody a nalijeme na skvrny. Po pár minutách se nám skvrny rozpustí místo stačí pouze opláchnout vodou a vysušit.

Jak se zbavit smradu z králíka?

Králíci jsou čistotná zvířata, pokud tedy zapáchají, je nutné najít příčinu. Prvním důvodem může být nekvalitní krmivo. Králíkovi tedy po delší dobu nenabízejte nic jiného, než seno a vodu. Pokud se zápach neztratil, může dělat problém nějaká kvasinka nebo kokcidie. Je dobré jít na veterinu a zjistit, jestli není králík nemocný.

Dále může být zápach způsoben málo častým čištěním jeho příbytku, ale také použitím nekvalitního steliva. Do králičí toalety používejte dřevěné peletky a čistěte ji každý den.

Na čištění klece jsou vhodné spreje proti zápachu na přírodní bázi, které velmi dobře pohlcují pachy. My používáme sprej od firmy Subio a jsme s ním maximálně spokojení.