Kde hladit králíka

Péče Marek & Barča 18. 07. 2022

Králíci jsou společenská zvířata, ze kterých mohou být úžasní mazlíčci. I přesto jsou ale často nervózní a ve stresu. Aby se s námi cítili dobře, musíme vědět, co je jim příjemné a co se jim naopak nelíbí, což vyžaduje zvláštní péči a pozornost. Hlazením si k nim můžeme vybudovat zvláštní vztah a důvěru, musíme ale vědět jak na to. Kde hladit králíka a jak si získat jeho důvěru?

Pár kroků ke zlepšení důvěry

Aby hlazení bylo příjemné vám i králíkovi, je třeba si vybudovat vzájemné pouto. To podpoříte následujícími kroky.

Přiblížení ke králíkovi

Králíci se snadno vylekají, což jim na důvěře moc nepřidá. Vždy když budete ke svému králíkovi přistupovat, oslovte ho, zamlaskejte, použijte příjemný tón hlasu. Tak si vás králík spojí s nějakým zvukem a po jeho zaznění vás bude očekávat.

Snižte se ke králíkovi podřepem nebo si k němu sedněte. Tak alespoň zmenšíte svou výšku, ze které by mohl mít strach a dáte mu možnost si vás lépe prohlédnout a očichat. V této fázi vyčkejte až si vás králík očichá sám a dejte mu chvíli si zvyknout na vaši přítomnost a váš pach. Stále na něj můžete mluvit vlídným hlasem, který si po pár dnech spojí s vaší přítomností.

Může se také stát, že v prvních dnech k vám ani nepřijde, což je v pořádku. Procvičujte ale výše zmíněné každý den a určitě se vám to podaří. Jakmile k vám přijde, nebo kolem vás pobíhá, máte skoro vyhráno – cítí se s vámi dobře a bezpečně.

Nastavení ruky

V dalším kroku nastavte králíkovi pomalu svou ruku, aby si očichal i ji. Není také na škodu podat králíčkovi pamlsek, aby si i ruku spojil s příjemným pocitem. Krmení z ruky navíc posiluje vzájemné pouto a navíc králíka naučí, že pro něj nejste hrozbou a může k vám bez obav přihopsat.

Dodržujte další pravidla:

  • Přibližujte ruku ke králíkovi pomalu a vždy zepředu, aby na ni viděl. Pokud byste se přibližovali zezadu, může dostat strach.
  • Králíci špatně vidí na blízku, blízko před sebe, proto ruku přibližujte spíše ze strany.
  • Nepřibližujte ruku v místě pod nos či bradu. Ačkoliv u psů a koček vyjadřuje tento dotek submisivní postoj, u králíků je tomu naopak. U dominantních či teritoriálních králíků můžete schytat kousanec, u nervózních to zase způsobí ještě větší stres.

Kdy hladit králíka?

Ideální situací je, pokud je na vás králíček zvyklý nebo dokonce k vám sám přihopsá a dožaduje se hlazení. Víte, že se cítí dobře a bezpečně a o vaše hlazení stojí.

Kde hladit králíka?

Králíci milují hlazení na konkrétních místech, kterými zpravidla jsou tváře, čelo, ramena a záda. V přírodě se na těchto místech otírají i o druhé králíky tak, jak je jim to příjemné. Naopak králíci nemají rádi hlazení (i česání) na bradě, břiše, tlapkách či zadečku. Jsou to pro ně zranitelná místa.

kde_hladit_kralika

Často kladené otázky

Kde hladit králíka?

Králíka vždy hladíme z vrchní části těla. Na zádech a uších, také za krkem a mezi očima. Na břichu, packách a spodku těla to králíci rádi nemají. Nejoblíbenější místa jsou za ušima a mezi očima. Vždy králíka hladíme po srsti.

Proč se králík nechce nechat hladit?

Králík má rád hlazení většinou jen na zádech a vrchní části těla. Pokud ho budeme ladit zespod či v zadní části, nemusí mu to být příjemné. Králíci špatně vidí na blízko a pokud se k nim přiřítíme a chceme ho hned hladit, může se vylekat a uteče. Je to bázlivý tvor, který je uzpůsoben k útěku před predátory a proto je třeba postupovat velmi pomalu a obezřetně a na nic nespěchat. Pokud máme děti, dobře je musíme hlídat aby mu jakkoliv neubližovaly a naučit je vybudovat si s králíkem vzájemné pouto.