Druhy hřebenů a jak vybrat ten nejlepší

Péče Marek & Barča 30. 09. 2022

Na trhu najdeme mnoho kartáčů a hřebenů, ale je obtížné se v nich vyznat. V tomto článku najdete jednotlivé druhy, u kterých vždy vypíšeme, k čemu se hodí a jak se používají. Tyto rady mohou být aplikovány i na jiná zvířata. Jaké existují druhy česacích pomůcek a jak vybrat nejlepší hřeben se dozvíte níže.

Pomůcky pro údržbu srsti můžeme rozdělit do tří základních kategorií a těmi jsou:

  1. hrábla
  2. kartáče
  3. hřebeny

Základní poučka u všech hrábel, kartáčů a hřebenů:

Čím větší rozestup zubů na hřebenu máme, tím více se hodí na delší a hustší srst. Čím menší rozestup zubů, tím více se hodí pro srst jemnější. 

Hrábla

Obyčejná hrábla jsou nejvíce podobná hřebenům. Mají na sobě nejčastěji kovové výstupky, které mohou být různě velké, husté a víceméně u nich platí stejný princip jako u hřebenů. Jediným rozdílem je vhodnější a rovnoměrnější rozložení tlaku někdy také jednodušší používání. Další výhodou některých hrábel jsou otočné (tzv. rotační) zuby, které jsou vynikající pro dlouhosrstá zvířata, kdy krásně rozplétají srst, nekudlí a pro takové zvíře jsou mnohem příjemnější.

hrablo dvojite

Vyčesávací hrábla

Vyčesávací hrábla, kterým se také říká trimovací hrábla, jsou jedny z nejlepších a nejuniverzálnějších pomocníků pro údržbu srsti zvířat. Tato hrábla mají ohromnou schopnost vyčesávat podsadu z hloubky srsti zvířete bez toho, aby zvířeti nějak kudlila srst nebo mu česání jakkoliv vadilo. Navíc hráblem zvíře krásně učešete, jste schopni rozlepit od sebe různě slepené chlupy a zvíře to téměř ani nepozná, pokud nemá srst ve velmi zanedbaném stavu.

hrablo vycesavaci
Ideální hráblo na vyčesávání podsady.

Vyčesávací hráblo má zuby, které připomínají malé čepele, které jsou z vnitřní strany nabroušené. Nemusíte se bát, že zvíře jakkoliv poraníte, jelikož špičky jsou zaobleny do kulata stejně jako všechny ostatní části vyčesávacích nožů, se kterými může zvířecí kůže přijít do styku. Nabroušeny jsou opravdu pouze vevnitř, kde není možné zvíře poranit. Při česání dochází k tomu, že stará vypadlá srst se začne před noži muchlat a brát s sebou více a více vypadané srsti. Srst, která je živá, kolem nožů pouze projde a nikdy není vytržena nebo uříznuta.

U hrábla musíme opět zvolit správnou velikost, jelikož existuje více typů. Pokud vyčesáváme zvíře s jemnou a kratší až středně dlouhou srstí (často jakou mají hlodavci, krátkosrstí králíci, kočky, někdy štěňata nebo i starší psi), používáme vyčesávací hráblo s menšími rozestupy mezi zuby. U zvířete, které má srst delší nebo hustší, používáme hráblo s většími rozestupy mezi zuby (např. retriever, kolie, dlouhosrstý králík).

Hráblo není vhodné pouze pro zvířata, která mají velmi krátkou srst (např. stafford nebo boxer). Pro ty je vhodnější Furminátor o kterém si řekneme v závěru článku.

Kartáče

Kartáče se liší hustotou, délkou a pevností drátků, a také jestli je na konci drátků kulička nebo ne. Dále jsou také rozdíly ve složitosti následného odstranění chlupů z kartáče. I přesto, že jsme schopni kartáčem určitou část srsti (podsady) vyčesat, problémem může být jejich hustota. Husté kartáče totiž kladou v srsti zvířete velký odpor a česání je mu potom nepříjemné, protože zabíráme velkou plochu. Proto kartáče používáme k finální úpravě srsti, při česání nebo k vyčesávání až po použití hrábla.

kartace
Kartáče k dočesání zvířete.

Hustota drátku nám určuje jak moc srsti vyčešeme. Čím větší hustota, tím více staré srsti budeme vyčesávat, ale zároveň naše zvíře bude tahat a kudlit, jelikož v srsti vytváří větší odpor. Platí již dříve uvedená poučka: Čím delší a hustší srst naše zvíře má tím méně drátků by měl kartáč mít.

Délka drátku nám určí jak hluboko se do srsti dostaneme, tedy z jaké hloubky budeme srst vyčesávat. Ovšem čím delší drátek, tím se zase zvedá odpor v srsti a opět to může být zvířeti nepříjemné. Proto je dobré vybírat nějaké rozumný poměr mezi délkou a hustotou drátků na kartáči.

Jemnost drátku vybíráme podle jemnosti srsti zvířete. Pokud má zvíře srst jemnou, vybíráme jemný kartáč pokud má zvíře srst hrubší vybíráme kartáč s pevnějšími zuby.

Kuličky na koncích kartáče bývají z toho důvodu, abyste zvíře nepoškrábali ostrými drátky. Většinou se ale drátek na kůži nikdy nedostane, tak nejsou úplně nutné. Pokud však na kartáči budou, na škodu to rozhodně není.

Dnes už také existují samočistící kartáče u kterých pouze zmáčknutím tlačítka veškeré chlupy z kartáče jednoduše vytlačíte a můžete pokračovat v údržbě vašeho miláčka. Tyto kartáče jsou o něco dražší ale myslím, že se to rozhodně vyplatí a ušetří to velkou spoustu času při čištění kartáče.

Hřebeny

Pokud uvažujeme o koupi jakéhokoli hřebenu, je dobré vědět, že hřebenem mazlíčka vždy pouze učešeme nebo obtížně rozčešeme. Nikdy z něj srst efektivně nevyčešeme, takže se nehodí pro vyčesávání podsady v době línání. Účinnost hřebenu je závislá na délce a hustotě zubů. Čím větší rozestup zubů na hřebenu máme, tím více se hodí na delší a hustší srst. Čím menší rozestup zubů, tím více se hodí pro srst jemnější. 

hreben
Hřebeny slouží k česání, nikoliv vyčesávání.

Hřebeny se také někdy využívají proto, aby si mladé zvíře zvyklo na budoucí vyčesávání. Pro tyto účely se kupují hřebeny co mají zuby velmi daleko od sebe.

Hřebeny blešáky

Tyto hřebeny jsou určeny pro vyčesávání blech ze srsti zvířete. Používají se speciálním způsobem, kdy zvíře nečešeme od předu dozadu (po srsti) jako u všech ostatních hřebenů, ale češeme jej tak, že rozhrneme srst, hřebenem zajedeme do srsti (dle hustoty srsti), hřeben držíme v úhlu cca 45° od kůže a pouze opatrně blešák zvedáme nahoru. Pokud najdeme blechu zabijeme ji mezi nehty, jinak se to udělat nedá, a pokračujeme v česání o 1 cm dále. Jelikož je hřeben velmi hustý, aby blecha nemohla proklouznout mezi zuby, nikdy nečešeme tímto hřebenem od předu dozadu, zvířeti bychom trhali chlupy.

blesaky
Hřebeny pro vyčesání blech či prachu.

Trimovací hřebeny a nože

Další podkategorií jsou trimovací hřebeny, někdy také nože. Tyto nože se používají u drsnosrstých zvířat, kdy tímto hřebenem srst zvířete nečešeme, ale odstraňujeme starou uvolněnou srst. Hřeben má na sobě zuby, které jsou velmi plytké a uvnitř zubu je hřeben nabroušen jako nůž. Nožem projíždíme srst po směru růstu. Pomáháme si u toho někdy palcem, který přiložíme na neostrou část nože a tím zvýšíme odpor srsti oproti noži a srst jednodušeji vyčešeme. Dále ještě existují gumové návleky na palec, které znovu ještě zvýší odpor, ale ty už nejsou až tak potřebné. Velmi záleží na typu srsti daného zvířete i tom jak je zanedbaná. Proto doporučujeme, abyste si trimování nožem nechali u někoho vysvětlit a ukázat a až poté zkoušeli na zvířeti.

trimovaci nuz

Prořezávací hřebeny

Prořezávací hřebeny jsou hřebeny na jejichž konci se místo klasických zubů nacházejí velmi ostré čepele. Tyto čepele jsou odhalené a je u těchto hřebenů potřeba si dávat velký pozor, abyste se neporanili. Zvíře neporaníte jelikož na všech místech, kde se hřeben dotýká kůže, je tupý. Nicméně hroty ve směru česání jsou velice ostré a spíše se můžeme pořezat my, když k čepeli dáme nešikovně prsty. Některé prořezávací hřebeny jsou opatřeny odkládacím místem často kovovým na palec abychom zabránili pořezání.

prorezavaci hreben

Tyto hřebeny mají využití u dlouhé a velmi dlouhé srsti, kdy jsou schopny dostat se velice hluboko do srsti a díky naostřeným čepelím zvíře skoro netahají a česání je zvířeti mnohem příjemnější, než jakékoliv česání hřebenem nebo kartáčem. Je vhodné tyto prořezávací hřebeny používat vždy před česáním, kdy se srst již po pár pročesáních uvolní, rozříznou nebo rozčešou se různé chuchvalce v srsti, zpečená místa a dredy v počátečních stádiích (samozřejmě dredy v dálce několika centimetrů to už nezachrání). Další vynikající využití mají tyto hřebeny při dostávání různých bodláků a dalších travních zbytků ze srsti. U dlouhosrstých králíků to mohou být zbytky sena či pilin. Prořezávací hřeben tyto zbytky prořízne, poruší jejich strukturu a hned je možné jej ze srsti odstranit pryč.

Furminátory

Furminátory jsou hrábla z velmi speciálním druhem čepele připomínající trimovací nůž. Mají naprosto nepostradatelnou úlohu u krátkosrstých zvířat, jakými může být například boxer nebo stafford, kdy je srst tak krátká, že připomíná malé jehličky, které jsou často naprosto všude a díky jejich tvaru se jich velmi zle zbavuje z většiny povrchů. Těžko se odstraňují třeba z kufru auta, sedačky, křesel a všeho ostatního, kde se chlup může zabodnout právě jako ta zmíněná jehlička. V tuto chvíli přicházejí na řadu furminátory s jejich naprosto dokonalou schopností se do těchto malých chloupků zaříznout a díky vytvoření velkému odporu mezi uvolněným chlupem a kartáčem je velmi efektivně vytáhnout. Zdravý a živý chlup ze srsti furminátor nevytáhne, pouze ten, který je na pokraji vypadnutí. Tím pádem při pravidelné údržbě srsti se zbavíme, řekl bych až 95% všeho, co nám doposud ze zvířete padalo.

furminator

Dále se furminátory dají použít i na česání delší srsti, i když z mé zkušenosti nejsou až tak efektivní, jako vyčesávací, trimovací hrábla, které jsme si popsali v úvodu. Furminátor se u husté srsti nedostane moc hluboko do podsady, pouze jakoby posbírá chlupy z vrchní části zvířete. Těchto chlupů také může být dost, ale jsou to chlupy převážně z nejvyšších vrstev krycí srsti. Furminátor bere pouze vrchní vrstvu podsady, zatímco hráblo vám ji vezme z celé výšky srsti.


Velmi zásadní u všech druhů nástrojů je i pravidelnost s jakou budeme zvíře udržovat a česat. Pokud to bude každý den až každý týden, dosáhneme rozhodně lepších výsledků, než při česání dvakrát ročně. U koček a králíků je navíc pravidelné česání nutností, protože se čistí olizováním a chlupy jim pak v žaludku dělají paseku. Navíc i zvíře s námi má jen jednu trpělivost. Pokud se už česat nechce, tak nám to moc neulehčí. Proto doporučuji česat častěji a kratší dobu, než jednou a dlouho.