Jídelníček králíka

Krmení Marek & Barča 1. 07. 2022

Strava je nejdůležitější položkou na seznamu věcí, které byste měli při péči o králíka řešit. Na první pohled se může zdát, že jídelníček králíka je velmi chudý a není moc věcí, které může jíst. Ukážeme si ale, že svému králíčkovi můžete nabídnout zdravé a přírodní produkty, které pro něj budou skvělým obohacujícím doplňkem. Králíci jsou býložravci a jejich jídelníček je tvořen převážně senem. Seno lze v rozumné míře doplnit dalšími přírodními produkty, jakými jsou například některé druhy zeleniny, ovoce, bylinek nebo větví. Čím krmit králíka pro zachování jeho zdraví a spokojeného života vám popíšeme v následujících odstavcích.

Seno je základ králičího jídelníčku

Pro začátek je třeba zmínit, že králík by měl jíst především seno, které by mělo tvořit asi 80 % jeho jídelníčku. Pokud nedostane nic jiného, než kvalitní seno a čerstvou vodu, vůbec nic se nestane. V dnešní době je ale takto jednoduchý jídelníček doplňován o další produkty, a seno s vodou je spíše vnímáno jako dietní strava např. při poruše trávení. Díky senu si králík brousí zuby a získává z něj především vlákninu, díky níž dochází k posunu potravy ve střevech. Díky neustálému přísunu sena tak králíček vylučuje bobky, které často obsahují i chlupy z jeho každodenní péče o srst, kterou chce mít stále čistou. Je tedy nutné, aby měl seno v seníku (nikoliv v malé kovové kouli) neustále k dispozici.

Seno je třeba mít kvalitní. To poznáme tak, že bude vonět, bude krásně zelené, suché, uvidíme, že obsahuje co největší množství různých travin atd. Jak si usušit to nejlepší seno?

Zelenina a ovoce v jídelníčku králíka

zelenina

Zelenina

Králičí jídelníček může být od 7. týdne věku králíka a po vyloučení kokcidiózy doplněn o čerstvou zeleninu. Do té doby není jeho trávení na tuto šťavnatou stravu připravené a dochází k průjmům či jiným potížím. Zelenina, která tvoří asi 10 % jídelníčku, mu nahradí čerstvou luční trávu plnou minerálů a vitamínů, kterou pravděpodobně nebude mít běžně k dispozici. Sušenou zeleninou je možné krmit již dříve, samozřejmě v malém množství.

Vhodná a nevhodná zelenina pro králíky

Ovoce

ovoce

Ovoce obsahuje hodně cukru a proto je řazeno do 5 % králičího jídelníčku spolu s ostatními pamlsky. Podáváme malé kousky a pouze občas. (např. 2x týdně). Vhodné ovoce pro králíky je třeba jablko (bez jadérek, kupované bez slupky), malina, jahoda, borůvka či šípek.

V sušeném ovoci najdeme díky úbytku vody o to více cukru, proto nabízíme ve velmi malém množství. Vhodnější alternativou k sušenému ovoci je potom lyofilizované ovoce (sušené mrazem), které ale také podáváme jednou za čas.

Vhodné a nevhodné ovoce pro králíky

Bylinky, listy a větve pro králíky

bylinky a vetve pro kraliky

Bylinky

Některé rostliny a byliny mohou být skvělým zpestřením jídelníčku králíka, mohou působit preventivně proti různým nemocem, zklidnit (např. měsíček) nebo navodit chuť k jídlu (např. bazalka, kopr). I proto je k nim nutné přistupovat velice opatrně. Každá má totiž své účinky, na které je třeba brát ohled a hlavně se to s nimi nesmí přehánět, jinak by mohlo dojít k předávkování.

Vhodné a nevhodné bylinky pro králíky

Větve

Větve skvěle doplní jídelníček králíka a navíc pro ně představují pomocníka při broušení zubů. Nejvhodnějšími větvičkami jsou větve jabloně, hrušně, lísky, jilmu, rybízu, borůvky, maliníku, v zimě můžeme podávat větvičku smrku (bez smůly!), na jaře zase mladé větvičky s květy i listy.

Vhodné a nevhodné větve pro králíky

Doplňky králičího jídelníčku

Pokud budete chtít koupit nějaké granule, pelety, pamlsky nebo směs a obohatit tak jídelníček vašeho králíka, dobře se podívejte na složení! Tyto doplňky by v žádném případě neměly obsahovat žádná léčiva (antikokcidika, kokcidiostatika), hrách, mléko, med, škrob, vejce, tuky, živočišné moučky a další nevhodné přísady. Ideálně by neměly obsahovat ani obiloviny, ovesné vločky (pokud se nejedná o doplňky pro aktivní králíky nebo ty, kteří potřebují přibrat na váze). Granule nebo směs by měla obsahovat sušené seno, vhodné bylinky, zeleninu, ve velmi malém množství i ovoce, jelikož je sladké. 

Zdravé pamlsky můžete koupit i u nás v eshopu.

Vždy čtěte složení a pokud je v něm napsáno něco, pod čím si neumíte představit konkrétní produkt, raději si pojem dohledejte nebo se danému produktu vyhněte. Přečtěte si nejčastěji užívané pojmy ve složení granulí králíků.

Granulí a zdravých směsí by mělo stačit vždy podávat 1-2 polévkové lžíce denně na jednoho zdravého dospělého králíka. Základem jídelníčku králíka je přeci seno, nikoliv granule. Přečtěte si, jak vybrat vhodné granule pro králíky.

Jak zvykat králíka na novou stravu? Pomalu!

Pokud zkouší králíček čerstvou trávu, zeleninu či ovoce poprvé, je nutné, abyste jeho zdravotní stav po konzumaci průběžně pozorovali. Nabídněte mu pouze malý kousek (např. mrkve) a sledujte, jak na něj bude jeho zažívání reagovat. Nežádoucími účinky po pozření zeleniny či ovoce mohou být měkké bobky až průjem, nadýmání či jiné střevní potíže.

Pokud se žádný problém nevyskytne, můžete mu druhý den podat další kousek, abyste si vhodnost zeleniny/ovoce potvrdili. Pokud je i poté vše v pořádku, můžete zeleninu/ovoce zařadit do jídelníčku králíka.

Jestliže ale dojde k nežádoucí reakci, tuto zeleninu/ovoce nepodávejte a nechte králíka několik dní pouze se senem a vodou. Později to znovu vyzkoušejte. Pokud se bude negativní reakce zažívání opakovat, tento druh zeleniny či ovoce do jídelníčku nezařazujte.

Často kladené otázky

Co všechno může jíst králík?

Králičí jídelníček by měl být složen minimálně z 80 % ze sena, které by měl mít neomezeně k dispozici spolu s čerstvou vodou. Od 7. – 8. týdne věku králíka můžeme postupně do jídelníčku zařadit čerstvou stravu, jako je listová zelenina (římský, hlávkový salát, polníček) čerstvé bylinky (list pampelišky, bazalky, máty), v menší míře pak kořenová (mrkev, celer, petržel) a plodová zelenina (okurka). Jako pamlsek poté kousek ovoce (jablko, borůvka) či zdravé pamlsky (mrkvánek z anilandu) bez obsahu obilovin, hrachu a škrobu.

Co nesmí jíst králík?

Králíci jsou býložravci a proto by se v jejich jídelníčku nikdy neměla objevit živočišná složka jako vejce, mléko, moučky. Dále je nevhodná škrobnatá strava jako obiloviny, hrách, kukuřice. Nikdy nepodáváme pečivo, brambory, luštěniny, avokádo, rebarboru, kokos, datle, fíky, těstoviny, rýži, čokoládu, houby. Vyhýbáme se neznámým a pokojovým rostlinám. Obezřetní jsme také u peckovin, jako jsou švestky či meruňky, v nichž mohou být vlivem porušené pecky nebezpečné kyanogenní glykosidy.

Co dávat králíkům?

Králíci potřebují neomezené množství sena a čerstvé vody. Jídelníček jim můžete také obohatit listovou zeleninou jako je římský nebo hlávkový salát, kouskem mrkve či jiné kořenové zeleniny. Seno jim můžete posypat sušenými bylinkami a občas je odměnit kouskem ovoce či zdravým pamlskem jako je sušená zelenina. Granule pro králíky nejsou nutné, nicméně pokud je chcete podávat, vybírejte ty lisované (nikoliv extrudované) a nabízejte pouze jako doplněk k senu.

Jak dlouho vydrží králík bez jídla

Králík by měl mít neomezený přístup k senu (které doopravdy jí) a vodě. Pokud jedete k veterináři nebo delší cestu, dejte mu do přepravky hrst sena či čistě senných pelet. Králíci nemají velký žaludek, zato mají dlouhá střeva. Aby bylo jejich trávení v pořádku, musí neustále posunovat potravu ve střevech příjmem potravy nové. Pár hodin tedy bez jídla vydrží, nicméně to pro ně není zdravé a je dobré, aby jej měli k dispozici.