Co usušit králíkovi na zimu

Krmení Marek & Barča 5. 07. 2023

Máte doma králíčka a taky možnost natrhat bylinky z Vaší zahrádky nebo louky? Na jaře a v létě je ten ideální čas, kdy začít myslet na to, co usušit králíkovi na zimu. Níže naleznete seznam bylinek a listů, které jsou pro ně vhodným zpestřením jídelníčku.

Bylinky, listy a zelenina jsou nedílnou součástí králičího i morčecího jídelníčku. V létě je můžeme podávat v čerstvém stavu, ale taky začínáme sušit první bylinky do zásoby na chladnější podzimní a zimní měsíce. Ať už bydlíte v bytě či domečku, můžete sušit různé druhy bylinek i zeleniny a to za pomocí domácí sušičky nebo závěsných sušících sítí. Sušit lze také na půdě s dostatečným prouděním vzduchu. Pokud se vám sušit nechce nebo si nejste jisti vhodností bylinek, celoročně je seženete na e-shopu aniland.cz

Co sušit pro králíky a morčata?

Pro králíky i morčata můžete sušit vhodné bylinky, listy i zeleninu. Pojďme se tedy podívat na to, jaké jsou ty nejčastější, které můžete najít jak na své zahrádce či louce. Nezapomínejte, že by měly bylinky a listy pocházet z čistých oblastí, daleko od cest, prašných polí a frekventovaných míst, která mohou znečistit lidé či psi. Ani vlastní bylinky ze zahrady nesmí být postříkány chemikáliemi (herbicidy, pesticidy,…).

Vhodné bylinky

Vyzkoušejte také zdravé bylinné směsi pro králíky a hlodavce HerbieMIX

vhodne bylinky pro kraliky

Vhodné listy

  • listy angreštu
  • listy borůvky (pomáhají při průjmových onemocněních)
  • listy hlohu
  • listy jabloně a hrušně (vhodné i ve větším množství)
  • listy jahodníku (velmi oblíbené)
  • listy josty
  • listy lísky (podávejte bez ořechů)
  • listy maliníku
  • listy ostružiny
  • listy rybízu (vhodný červený, černý i bílý)
  • listy vinné révy (nestříkané chemikáliemi!)
  • listy vrby (sušené podáváme opatrně, mají silné účinky)

V menším množství poté podáváme následující listy a natě:

  • listy kedlubny
  • listy květáku a brokolice
  • listy ředkvičky (podáváme v malém množství)
  • natě mrkve, petržele, celeru (pouze domácí, z obchodu bývají stříkané chemikáliemi!)

Vhodná zelenina

Všechny zdravé druhy zeleniny pohromadě najdete ve směsi VeggieMIX

susena zelenina pro kraliky

Jak sušit bylinky a zeleninu pro králíky?

Existuje několik druhů, jak účinně sušit nasbírané bylinky. Můžete využít domácích sušiček, závěsných sítí, domácky vyrobených sít nebo jiné způsoby, které bylinkám dovolí dostatečně proschnout. Pokud budete bylinky sušit na sítích na vzduchu (např. na půdě) musíte vyčkat asi 6 týdnů, než dokonale uschnou, dokončí všechny biologické a kvasící procesy a stanou se pro králíky a hlodavce bezpečným doplňkem jídelníčku.

Jestliže jste se rozhodli sušit venku na vzduchu, vyberte raději stinné místo, sluníčko může některé bylinky a listy spálit (zčernají) nebo na něm naopak vyblednou či zežloutnou.

jak susit ovoce a bylinky

Nejjednodušším a nejrychlejším řešením je asi domácí sušička, kterou pořídíte již od několika stovek nahoru. Na sušičce si pak jednoduše nastavíte teplotu maximálně 40 °C tak, aby byly z rostlin zachovány cenné látky. Sušení bylinek zabere zpravidla den či více, proto pravidelně bylinky kontrolujte. Kdybyste je vytáhli stále vlhké, mohly by začít plesnivět nebo způsobit králíkovi zdravotní potíže. Správně usušená bylina je zpravidla tak křehká, že se láme v rukou.

Jak skladovat usušenou úrodu?

Sušené bylinky, listy a zeleninu můžete skladovat ve skleněných dózách či plastových nádobách s těsněním, které zabrání přístupu vzduchu a případným škůdců (např. molům). Bylinky však můžete umístit i do prodyšných papírových či bavlněných pytlíků. Může však dojít ke zvlhnutí bylinek.

Na kolik stupňů sušit bylinky?

Jestliže pro sušení bylinek a listů využíváte domácí sušičku, sušte při co nejnižších teplotách, které nabízí. Ideálně kolem 30°C, nepřekračujte 40°C.

Jak dlouho sušit bylinky pro králíky?

Pokud sušíte bylinky na sítech venku či na půdě, je nutné je nechat sušit minimálně po dobu šesti týdnů. 6 týdnů je doba, při které dochází k dokončení kvasících a biologických procesů v rostlinách, které mohou být pro králíky nebezpečné. V sušičce bývají bylinky suché během 1-3 dní při teplotách do 40°C.

Co sušit pro králíky a morčata?

Pro králíky, morčata i křečky můžete sušit vhodné bylinky jako je např. jitrocel, řebříček, pampeliška včetně listů, kopřiva, bazalka, máta, meduňka. Dále třeba zeleninu jako je salátová okurka, mrkev, celer či řepa. Z listů jsou vhodné třeba listy jabloně, hrušně nebo rybízu.