Přirozený život a strava králíků
Divocí králíci byli domestikování poměrně nedávno. Nejdříve bylo jejich využití v domácnosti hlavně na maso a kožešinu, v dnešní době se však hojně chovají jako domácí mazlíčci.
Chování divokých králíků v přírodě se často odráží i na chování našich domácích králíčků. Pro spokojený život našich ušáků je vhodné jim zajistit co nejvíce podobný život, jako mají ve volné přírodě.
Klasifikace králíků
Spousta lidí si stále myslí, že králík patří mezi hlodavce, to je ovšem omyl! Králík patří do řádu „zajícovci“ a čeledi „zajícovití“. Přečtěte si článek „Proč králík není hlodavec“ a dozvíte se, co jej od hlodavců odlišuje.
Rozdíl mezi zajícem a divokým králíkem
Zajíc se od králíka liší hlavně velikostí a to jak celkově těla, tak i uší a nohou. Zajíc má hubenější a delší tělo, králík je obvykle zavalitější. U zajíce také nepřehlédneme velmi dlouhé a hubené nohy, uzpůsobeny k rychlému běhu a skákání a také velmi dlouhé uši, které má zajíc zakončeny černou špičkou. Zajíci mají také delší ocas a mohou vážit až 7 kg.
Na rozdíl od králíků, zajíci žijí spíše samotářským životem a jedince svého druhu vyhledávají zejména v období rozmnožování. Mláďata zajíců se rodí již plně osrstěná a vidí. Čerstvou stravu začínají ochutnávat už po sedmi dnech od narození. Zajícům se vzhledově lehce podobá například plemeno králíka zaječí.
Přirozený život králíků
Králíci žijí hlavně v lesích, na loukách, na stráních. Jsou to společenská zvířata, proto je vhodné i ty domácí chovat alespoň v páru. Divocí králíci žijí v koloniích, které tvoří jednotlivé rodiny. Důležitá je také hierarchie, kterou si musí vyjasnit jak domácí, tak divocí králíci. U divokých králíků je dominantní samec.
Norování
Pro králíky je přirozené hrabat nory nebo systémy nor, které poté daná kolonie obývá. Svou noru a její okolí si králíci poctivě značkují močí a sekretem pachových žláz. Mláďata žijí taktéž v norách a pokud samice potřebuje noru opustit, ucpe její vchod trávou a listy.
Králík v pozici kořisti
Králíci jsou v přírodě potravou pro masožravé živočichy, jsou tedy v pozici kořisti a moc dobře si to uvědomují. Když se králík staví na zadní, tzv. panáčkuje, často si tím kontroluje území, zda se v něm nevyskytují nějací predátoři. Mají také skvěle vyvinutý sluch, čich a periferní vidění. Dokáží velmi rychle běhat a tím utéct před predátorem. Dupáním zadníma nohama varují ostatní králíky před nebezpečím.
Rozmnožování
Rozmnožování divokých králíků probíhá od února do října. Samice bývá březí přibližně 30 dní. Mláďata rodí do předem přichystané nory, na jejímž konci je prostor s hnízdem vystlaným suchou trávou a matčinými chlupy. Samice kojí zpravidla jen jednou denně po čtyři až pět týdnů.
Při každém opouštění nory s hnízdem samice vchod zacpe a označí močí, jako vzkaz pro ostatní králíky, že se uvnitř nachází mláďata. Mláďata noru poprvé opouštějí po třech týdnech života. Samice mívá ročně asi pět vrhů po čtyřech až osmi mláďatech. Pohlavní dospělost králíčat nastává po pěti až osmi měsících.
Strava
Králíci se v přírodě živí travinami, různými rostlinami, listy stromů a keřů, větvemi, bylinami, kůrou, kořeny apod., a tohle je přesně strava, kterou bychom nejlépe měli dopřát i králíkům chovaných doma. V dnešní době je velmi oblíbené krmit granulemi, není to ovšem tak ideální, jak se na první pohled může zdát.
Proč nekrmit granulemi?
Granule není třeba králíkům dávat, pokud jsme schopni jim zajistit přirozenou stravu, která je pro ně mnohem vhodnější. Granule vznikly výhradně za účelem usnadnění lidské práce, rozhodně tedy ne z důvodu, že by bez nich králíci měli strádat nebo nežít plnohodnotný život!
Určité suroviny ze složení granulí, jako traviny, byliny, zeleninu, semínka atd., můžeme králíkům zajistit v přirozeném a zdravějším stavu a ve většině případů také zadarmo. Přirozená strava je tedy výhodnější finančně.
❌ Granule prochází průmyslovým zpracováním nebo tepelnou úpravou (extruze – zpracování granulí za vysoké teploty a tlaku), díky kterým se z nich ztrácí veškeré přírodní vitamíny, enzymy, živiny. Do granulí se tedy následně přidávají vitamíny syntetické, neboli umělé.
Vedlejší výrobky rostlinného původu
❌ Neznáme původ surovin obsažených v granulích, „vedlejší výrobky rostlinného původu“, uvedeny ve spoustě složení granulí, je většinou jen levný odpad, který vznikl ze zpracování ovoce, zeleniny apod. pro lidskou potřebu. Nikdy tedy nevíme, co se za tímhle označením skrývá. Zároveň je téměř nemožné najít granule, které neobsahují žádnou nevhodnou surovinu.
✔️ Granule ANILAND jako jedny z mála obsahují pouze přírodní složky. Složení je transparentní a kompletní. Jsou lisované, nikoliv extrudované a žádné uměle přidané složky v nich nenajdete. Můžete si tak vybrat 100% senné granule nebo s přídavkem zeleniny a bylinek jako doplněk jídelníčku.
Překrmování granulemi
Králíci jsou granulemi také velmi často překrmováni a často je upřednostňují před senem, protože jsou pro ně granule chutnější a snadnější na snědení. Tohle bývá velmi často příčinou, proč králík odmítá jíst seno nebo ho nejí dostatečné množství, což je špatně.
Seno králíci k životu ale potřebují, granule ne. Překrmováním granulemi také vzniká nesnášenlivost čerstvé stravy, s čímž přichází častější a vážnější trávicí problémy. Čerstvá strava je ovšem mnohem zdravější a důležitější. V žaludku také dochází k bobtnání granulí (především u těch s obsahem obilovin), žaludek se tedy nepřirozeně a nebezpečně rozpíná.
Musím granule úplně vysadit?
Granule není nutné úplně vysazovat, je třeba ale myslet na to, že musí v králičím jídelníčku zabírat pouze 0-5 %! Granule můžeme podávat třeba jako pamlsek nebo jimi plnit interaktivní hračky. Důležité je ale volit pouze vhodné granule s vhodným složením!
✔️ Volte např. Senné bezobilné granule, bezobilné granule z timotejského sena, zeleninové nebo bylinkové granule, všechny značky ANILAND.
Přirozená strava králíků
Snažme se králíkům chovaným doma zajistit co nejpřirozenější stravu, aby žili dlouhý a spokojený život. Granule mezi přirozenou stravu králíků rozhodně nepatří. Přirozenou stravu králíci déle žvýkají, přijmou z ní přírodní vlákninu, vitamíny a minerální látky. Známe původ a kvalitu surovin a přesně víme, co králíkům do misky dáváme.
Čerstvá strava napomáhá ke správné hydrataci, která je velmi důležitá, jako prevence obstrukce, problémům s močovou soustavou a ledvinami. Krmení pouze granulemi tyhle zdravotní problémy naopak může způsobit. Více na tohle téma ve článku „Čerstvá vs. sušená strava pro králíky a (ne)vhodné kombinace“.
Seno je základ!
Divocí králíci neustále spásají trávu, ovšem králíkům chovaným doma většinou nejsme schopni takové množství kvalitní trávy poskytnout, je tak pro jejich zdravý chrup, trávení a celkový organismus velmi důležité, aby měli neustále k dispozici kvalitní seno!
Seno by mělo být takzvaná první seč, která obsahuje dostatek vlákniny, je složená z dlouhých a tvrdých klasů. Dále je hned po seně důležitou složkou králičího jídelníčku kvalitní a neznečištěná, nezapařená tráva.
Listy a větvě
Králíci také velmi ocení větve stromů a keřů, jejichž okusováním se zabaví a jejich kůra obsahuje kvalitní živiny. Listy stromů a keřů obsahují prospěšnou vlákninu, např. jabloň nebo lísku můžeme podávat i ve větším množství a králíkům velmi chutná. Jabloňové větvičky, listy i lísku lze zakoupit na ANILAND.CZ.
Zelenina
Zelenina už tvoří menší podíl na tomto seznamu a prakticky ji nemusíme podávat vůbec. Nejlepší možností je si zeleninu pěstovat doma, nebo ji pořizovat od lokálních farmářů. Zelenina, ovoce ale i byliny ze supermarketu obsahují totiž nebezpečné pesticidy, dusičnany.
Mezi vhodnou, doma pěstovanou zeleninu, patří například římský salát, hlávkový salát, řapíkatý celer, čekanka, topinambur.. Kořenovou zeleninu podáváme spíše jako občasný pamlsek, kvůli vysokému obsahu cukru a vápníku. Vyhýbáme se druhům, jako je kedluben, květák, brokolice, rajče, okurka. Přečtěte si více o vhodné a nevhodné zelenině pro králíky.
Ovoce
Ovoce není nutné podávat vůbec, případně vyhledáváme pouze druhy s nízkým obsahem cukru, jako brusinky, maliny, ostružiny, angrešt, jeřabiny.. I tyto druhy ovšem podávejte pouze zřídka a v malém množství. Nikdy však nepodávejte exotické druhy ovoce!
Bylinky
V neposlední řadě jsou nedílnou součástí králičí stravy také léčivé byliny, tady ovšem dbáme na jejich množství a obsah léčivých látek. Druhy bylin se snažíme střídat, aby se králíkovi nedostávalo pouze určitých minerálních látek.
Přirozená strava by měla být zejména také čerstvá, při podávání sušené stravy si dáváme pozor na zvýšený obsah minerálních látek a také na to, aby byl králík stále dobře hydratovaný.
Přirozená strava v zimě a v létě
V létě je krmení přirozeně snadnější, protože vše lze natrhat venku nebo si vypěstovat na zahrádce / v květináči. Je třeba ale dávat pozor, abychom všechny bylinky, listy, větve apod. sbírali pouze na neznečištěných místech!
V zimě lze část čerstvé stravy nahradit sušenou, kterou si můžeme sami nasušit. Přečtěte si i článek o sušení. Vhodné je ovšem i tak zajistit králíkovi nějakou tu čerstvou stravu. Nekrmíme ničím koupeným z obchodu, z důvodu velkého množství obsažených pesticidů. Pěstovat různé bylinky, trávu, osení i zeleninu doma v květináči lze i v zimě. Mrkněte, jaké bylinky jsou vhodné pro králíky.
Jak přejít z granulí na přirozenou stravu?
Vždy musí být králík 100% zvyklý na čerstvou stravu. Pamatujte, že před prvním podáním čehokoliv čerstvého musí proběhnout koprologie! Více na tohle téma najdete ve článku „Čím krmit mláďata a jak zvykat na čerstvou stravu“.
Přechod z bezobilných granulí
Pokud je králík krmen bezobilnými granulemi, přechod na bezgranulovou stravu je poměrně jednoduchý, jelikož bezobilné granule nejsou tolik energetické. Vždy je důležité množství granulí ubírat postupně. Majitelé často dělají chybu, že granule ze dne na den králíkovi seberou a pokud byl králík dosud zvyklý je dostávat každý den, můžeme mu tímto způsobit zdravotní potíže.
Přechod z obilných granulí
Pokud je králík krmen obilnými granulemi, přechod může být složitější, z důvodu, že obilí je vysoce energetické krmení. V tomhle případě je vhodnější prvně přejít na bezobilné granule, a poté až právě bezobilných granulí ubírat.
Pokud by došlo k náhlému vysazení obilných granulí, může králík rychle hubnout – tohle je také důvod, proč spousta majitelů nechce přirozenou stravou krmit, jelikož jim bez granulí králík hubne. Ovšem při správném přechodu na přirozenou stravu se můžeme setkat pouze s mírným úbytkem na váze, který se brzy vrátí do normálu (nesmíme zapomenout zmínit i to, že králíci krmeni obilnými granulemi jsou často obézní).
Co mají domácí a divocí králíci společného?
- Tunely – mezi oblíbené hračky našich králíčků patří tunely, protože jim připomínají přirozené nory.
- Hrabání – pro oba druhy králíků je hrabání přirozené, ať už z důvodu norování, hledání potravy, zábavy, broušení drápů nebo ochlazení apod.
- Panáčkování – naši králíci často panáčkují ze zvědavosti, prosí o jídlo, ale také kontrolují okolí, stejně, jako králíci divocí. Mnozí také nemají rádi zvedání ze shora a nahánění, protože jim to připomíná dravce a jiné predátory.
- Dupání – všichni králíci dupou obzvlášť z důvodu strachu, nebo za účelem informovat ostatní v případném nebezpečí.
- Rozmnožování – stejné rozmnožovací instinkty, jako divocí králíci, mají i naši mazlíčci a taktéž mohou mít několik vrhů ročně. Nikdy spolu tedy nechováme nekastrovaný pár! Přečtěte si článek o soužití králíků a dozvíte se, jaká pohlaví spolu můžeme chovat a za jakých podmínek.
V čem se naopak liší?
- Délka života – králíky žijící v přírodě mohou postihnout různé nemoci, hlavním důvodem jejich krátkého života jsou však predátoři, jako dravci, lišky, psi, člověk.
- Trávení – králíci chovaní doma jsou většinou už velmi přešlechtění a tak je jejich trávení mnohonásobně citlivější
- Povaha – na rozdíl od našich domácích mazlíčků nejsou divocí králíci pochopitelně zvyklí na lidský kontakt, člověka nevyhledávají a berou jej jako predátora
Jak zajistit králíkům co nejpřirozenější podmínky pro život?
Pro králíky je velmi důležitý pohyb a nejpřirozenější prostředí je pro ně samozřejmě venku na trávě. Dopřejte jim dostatek volného pohybu, nejlépe v prostorné venkovní ohrádce.
Vhodné je poskytnout králíkům také přirozenou zábavu, v podobě hrabací krabice s pískem, hlínou nebo kůrou, větví a dřeva k okusování a prolézání, tunelů, hraček, v podobě dřeva nebo šišek z borovice.
Do hrabacího boxu můžete pořídit např. dětský písek nebo mulčovací kůru, která byla ošetřena horkem, nikoliv chemicky. Vyhledávejte 100% přírodní složení nebo materiály určené např. na dětská hřiště.
Králíkům jejich přirozené instinkty podpoříte také tím, že jim denní dávku krmiva schováte do interaktivních hraček, do sena nebo rozházíte volně po prostoru a králík jej tak bude muset hledat a zabaví se.