Plenky pro králíky a proč je nedoporučujeme

Péče Marek & Barča 15. 04. 2024

Možná jste na sociálních sítích či nějakém e-shopu našli zvířecí novinku - plenky pro králíky. Jako majitelé králíka jsme na tento produkt taky narazili, nicméně jsme byli pouze vzdáleným pozorovatelem reakcí, které pleny pro králíky spustily. V tomto článku vám přiblížíme důvody, proč plenky pro zdravého králíka nedoporučujeme.

Plenky pro králíky

Nápad šitých i jednorázových plenek pro zvířata můžeme pozorovat u psů, koček a v zahraničí jsou dokonce oblíbené i ty pro králíky. Jejich hlavní předností má být, že se mazlíček nevykálí doma na podlaze nebo tam, kde je to pro jeho majitele nežádoucí.

Jaké mohou mít plenky výhody?

  • mohou být opakovatelně použitelné
  • vyrobené ze zbytků látek a ručně ušité
  • pro inkontinentní či jinak nemocné králíky
  • pro odběr vzorku trusu, moči (formou obtisknutí hexaphanového papírku)
  • pro náchylné páníčky, kteří králíka jinak nepustí mimo klec

Při pořizování králíka mějte na paměti, že dokáže vyprodukovat 200-300 bobků denně, na což už jste asi přišli, když jste vyhledali zrovna tento článek 😉 Stovky bobků za měsíc tak prostě ke každému králíkovi patří. Někteří se dokážou bez problémů naučit na záchodek, jiným se to vždycky přesně nepovede a některé zase třeba „zklidní“ kastrace.

Každý králík je jiný, ale k péči o ně prostě patří úklid bobků a někdy i loužiček. Ačkoliv se může zdát, že právě toto vyřeší plenky pro králíky, možná ušetří nějaké nervy vám, ale zdravému králíkovi mohou přitížit. Myslete také na to, že pokud byste do plenek šli, musíte je neustále obměňovat, prát a tím spotřebovávat vodu. Není tedy úklid bobků a občasných loužiček přeci jen ekologičtější? Doporučujeme od mláděte učit na záchodek co to jde, aby nemusel být později králík limitován a kvůli nepořádku, který (přirozeně) způsobuje třeba zavřen v kleci na celý den.

Hlavní problém nošení plenek pro králíky

U králíků nastává hned první problém. Je pro ně důležité požírat vlastní bobky. Toto chování je naprosto přirozené a vlastní „bobulkovité“ bobky, kterým se odborně říká cékotrofy požírá naprosto každý králík. Jsou totiž plné živin, které králík nestrávil, ale pro své tělo je dále potřebuje. Cékotrofy králíci požírají přímo od zadečku a proto je někdy ani nemáte šanci zpozorovat. Při nošení plenky je mu samozřejmě toto přirozené chování znemožněno. Plenku tedy nemůžete nasazovat především v ranních a dopoledních hodinách, kdy k produkci cékotrofů dochází.

Sledování bobků králíka je navíc nejdůležitější pro rozpoznání případné nemoci. Díky změně tvaru či konzistence bobku můžete rychle poznat, jak je na tom Váš králíček s trávením a zda třeba není nemocný. Pokud na sobě bude mít plenu, jak to poznáte? Přečtěte si také článek: Králičí bobky: Tvar i velikost nám hodně prozradí

Jaké jsou nevýhody plen pro králíky?

  • plenky znemožňují králíkům požírat cékotrofy přímo od zadečku
  • čpící výpary v pleně mohou způsobit zapaření zadečku
  • teplo a vlhko v plence může být rodnou půdou pro bakterie
  • plenky zabraňují dokonalé cirkulaci vzduchu
  • plenky znemožňují králíkům provést hygienu
  • znemožňují čištění srsti v oblasti zadečku
  • nasazování i samotné nošení plen může být pro králíky stresující
  • králíci s plenou nepřirozeně chodí/hopsají
  • o plenu se může králík zaháknout a ublížit si
  • je nutný neustálý dozor a výměna plen
  • plenka se po použití musí prát na vyšší teploty
  • spotřeba vody při praní a práce s tím spojená
  • bobky rozmočené močí se mohou lepit na srst
  • není vhodná pro králíky se sklony k okusu pelechů, nábytku apod.

Co uvádí výrobci plenek pro králíky?

Zahraniční i čeští výrobci uvádí, že jsou plenky ideální pro ty králíky, kteří mají často „nehody“ a udělají loužičku na podlaze, gauči nebo ve Vašem klíně.

NAŠE ODPOVĚĎ: Snažte se odmalička učit králíka na záchodek. Pokud se vyčůrá mimo něj, setřete moč kapesníkem a vhoďte do záchodku. Následně tam umístěte i králíka, aby si pach moči spojil se záchodem. Bobky, které jsou mimo záchodek seberte a vhoďte také do záchodku. Postup často opakujte. Pokud chcete králíčka umístit např. na gauč či postel, využijte absorpční podložky, které ho nijak neomezují. V mnoha případech značkování močí pomůže také králíčka kastrovat.

Králík jménem BlueBerry

Jooo to znám, bylo mi několik měsíců a vyčůral jsem se mámě do postele. Pak už vždycky používala absorpční podložku. Nakonec jsem šel i na kastraci a loužička mimo záchodek už se nekonala.

UvozovkaUvozovka

Dále říkají, že Vám plenky pro králíky „usnadní“ život, protože je nebudete muset nahánět s lopatkou a koštětem na bobky. Na druhé straně ale uvádí, že plenky nejsou vhodné na celodenní nošení, ale pouze občasné a také v krátkých časových intervalech např. při cestování.

NAŠE ODPOVĚĎ: Pokud již máte zkušenosti s králíčky, tak jistě víte, že se velmi rychle dostanou do stresu a to i při pouhé přepravě k veterináři nebo zkrátka z bodu A do bodu B. Jsou vystresovaní z různých změn a někteří nesnáší dokonce ani nošení na rukou. Teď si představte, že takto vystresovanému králíkovi ještě přidáte plenku. Nevíme jak Váš králík, ale náš při převozu k veterináři neudělá ze strachu ani bobek.

Navíc pokud nejsou plenky vhodné na celodenní nošení, ale pouze občas, neudělá králík loužičku zrovna když tu plenku nemá? Králíčci jsou totiž doost vyčůraní 😉

Závěrem

O plenkách pro králíky jsme se snažili přemýšlet různými směry, ale bohužel nevýhody nad výhodami nakonec převyšovaly. Pro konkrétně nemocné králíčky, u kterých je nošení plenek doporučeno veterinářem by možná uplatnění našly, zdravému králíkovi bychom ale plenku z výše uvedených důvodů nedali. Jó a pokud jste nad plenkou uvažovali např. pokud králíček trpí na průjmy, zkuste mu nejprve srovnat jídelníček. Jak na to se dozvíte v našem článku Jídelníček králíka.