Čerstvá vs. sušená strava pro králíky a (ne)vhodné kombinace

Krmení Healthy Bunny 14. 09. 2024

Spousta lidí svého králíčka nekrmí čerstvou stravou, protože po ní má trávicí problémy a dávají mu tedy vše sušené, je to ale skutečně pro králíka to nejlepší? Na to se podíváme v tomhle článku.

Mezi čerstvou a sušenou stravou jsou významné rozdíly a to především v dávkování. Minerální látky jsou v sušené stravě více koncentrované, a tak je zapotřebí sušenou stravu podávat po menších dávkách. Čerstvá strava je bohatá na vodu a dokáže králíky dobře hydratovat. Všechny výhody i nevýhody jak čerstvé, tak sušené stravy jsme vypsali níže.

Čerstvá strava u králíků

Kvalitní čerstvá strava je zkrátka to nejlepší, co králíkovi můžeme nabídnout. Představme si, co králíci nejvíce jí v přírodě – trávu, listy, větve, kořeny, byliny. Přesně taková strava je nejvhodnější i pro naše domácí ušáky. Přidat jim do jídelníčku samozřejmě můžeme i vhodné druhy zeleniny a jako pamlsek kousek ovoce.

kralik cerstva strava

Výhody čerstvé stravy

Přirozenost – Králíci v přírodě samozřejmě nemají přístup k žádným granulím nebo pamlskům, čerstvá strava je pro ně tedy nejvíce přirozená. Jelikož je králičí trávení uzpůsobeno na neustálý příjem, divocí králíci neustále spásají trávu, listy a okusují kůru. Zejména tráva pak napomáhá k obrusu zubů.

Hydratace – Čerstvá strava králíky také pěkně hydratuje. Hydratace je moc důležitá pro správný chod peristaltiky, slouží tedy i jako prevence obstrukce (ucpání). Pokud máte králíka, který trpí na ucpání bezoáry, je opravdu vhodné granule i veškeré suché krmení nahradit čerstvou stravou.

byliny pro kraliky
Nabídněte jim třeba jetel, řebříček, listy lísky, echinaceu, jitrocel, měsíček, lichořeřišnici, listy maliníku, ostružiníku, jabloně či hrušně

Hydratace je také velmi důležitá pro ledviny a močovou soustavu. Pokud měl váš ušák někdy jakýkoliv problém, ať už třeba kamínek v ledvinách nebo močovém měchýři, zánět močové měchýře, případně nemocné ledviny, čerstvá strava je také velmi dobrou prevencí, aby se problémy neopakovaly.
Hydratace je také důležitá v horkých letních dnech.

trava pro kraliky

Vláknina – Stejně jako dostatečná hydratace je pro správný chod trávení nezbytná kvalitní vláknina. Spousta z vás již jistě ví, že nejvíce vlákniny králík získá ze sena, stejně tak je tomu ale i v případě travin, listů, bylin, větví apod.

Přírodní vitamíny – Kvalitní čerstvá strava je plná přírodních vitamínů, minerálů, enzymů. Ve spoustě granulí jsou vitamíny syntetické (umělé), které se s těmi přírodními samozřejmě nedají srovnávat.

Nedostatek vitamínů a minerálů je pro králíky nebezpečný, ovšem nikdy je nedoplňujeme uměle (minerální kameny, solné kameny, vitamínové kapky do vody, Acidomid apod.)! Zmíněné produkty jsou pro králičí zdraví naopak velmi nebezpečné. Vše potřebné si králík bere z přirozené stravy.

cerstva strava kralik
Králíčci si pochutnají na květech echinacey, měsíčku, listech jahody, meduňky, máty, ale také na salátech jako je lollo biondo, lollo rosso

Chuť – Čerstvá strava je pro králíky také velmi chutná. Především bylinky jsou velmi vhodné při rozkrmování třeba po operaci nebo zdravotním problému. Spousta králíků čerstvou stravu upřednostní před tou sušenou.

Dostupnost – Především v letních měsících je čerstvá strava také velmi dostupná. Kdo má svoji zahrádku, může králíkům pěstovat různé bylinky, zeleninu, dřeviny a pravidelně jim dopřávat čerstvou trávu a listy.
Na čerstvou stravu můžeme chodit také na neznečištěné louky nebo do lesů.

Nikdy nic netrháme v okolí silnic, zemědělsky obdělávaných polí nebo na místech znečištěných od zvířat. Pokud čerstvou stravu nebereme z vlastní zahrady, vždy ji před podáním umyjeme.

Pokud chcete začít s podáváním bylin, přečtěte si i náš další článek „Vhodné bylinky pro králíky

Nevýhody čerstvé stravy

Dostupnost – Dostupnost čerstvé stravy může být také nevýhodou, obzvlášť v zimních měsících. Snažíme se vždy volit pouze domácí nebo neznečištěnou stravu, což cokoliv čerstvého z běžných obchodů určitě není! V obchodech je zelenina, ovoce i bylinky stříkány a pesticidy a dusičnany nelze 100% umýt a nepomůže ani oloupání.

Chemikálie mohou způsobit vážné trávicí problémy i otravu, později se mohou objevit i chronická onemocnění z dlouhodobého příjmu chemikálií, která jdou o to hůře řešit. Vždy tedy volíme vše domácí, z přírody nebo od ověřených zemědělců a farmářů.

kralik v zahrade

Trávicí problémy – Krmení čerstvou stravou může být sporné, pouze pokud nevíme, jak jí správně krmit. Je třeba zdůraznit, že čerstvá strava způsobuje trávicí problémy jen v případě, když králík má již nějaký zdravotní problém (např. kokcidiózu), není na čerstvou stravu zvyklý, volíme špatné kombinace nebo nekvalitní krmení, nebo má vrozenou vadu trávení.

Problém může nastat i v případě, kdy má králík problémy se zuby, nezvládne tak stravu dostatečně rozmělnit, ta se následně hůře tráví a způsobuje trávicí potíže. Problém je také, pokud je čerstvá strava zapařená, znečištěná, nahnilá apod. Takovou stravu nikdy nepodáváme!

Správně zvolená čerstvá strava i její množství zdravému králíkovi trávicí problémy nezpůsobí. Pokud vašemu králíkovi čerstvé nedělá dobře, stále to ve většině případů lze změnit.

Nemáte možnost krmit čerstvou stravou?

Bydlíte na bytě, nemáte v okolí neznečištěná zatravněná místa, je zima nebo máte jiný důvod, proč nelze krmit kvalitní čerstvou stravou? Myslete na to, že je vždy možnost, stačí jen chtít.

sazeni bylinek pro kraliky
Sázení bylinek může být zábava i pro děti

Když vezmeme v potaz, že by seno mělo tvořit alespoň 80 % jídelníčku, nemusí nutně čerstvá strava tvořit zbylých 20 %, je ale důležité, aby vždy alespoň nějakou část zabírala. Spousta druhů bylinek, tráva, ale i nějaká ta zelenina se dá bez problému pěstovat doma nebo na balkóně v květináči.

bylinky pro kraliky
Pěstování bylinek v domácích podmínkách není tak složité 🙂

Rychle vám vyroste obyčejná tráva, osení, listy ředkviček, ale i spousta druhů salátu a většina, hlavně kuchyňských, bylinek – lichořeřišnice, bazalka, máta, meduňka, libeček, petrželka, kopr… Lze také ale zakoupit semínka např. pampelišky nebo jitrocele a také vám doma vyrostou. Začněte klidně zlehka a vyzkoušejte zasadit třeba vlastní domácí travičku.

Mohou králíci mokrou čerstvou stravu?

Spousta lidí si myslí, že mokré čerstvé způsobuje plyny a králík se po něm nafoukne. Pokud by to ale byla pravda, nemohli by králíci u konzumace čerstvé stravy mít k dispozici napáječku nebo misku s vodou, tu jim ale nikdy nebereme.

kralik cerstve

Z toho vyplývá, že mokrou čerstvou stravu mohou jíst, jen nikdy nesmí být zapařená, plesnivá, hnijící nebo jinak znehodnocena! Tohle by již trávicí problémy způsobit určitě mohlo. Mokrá čerstvá strava je ještě lepší způsob, jak králíka hydratovat, pokud sám dostatečně nepije. Navíc králíci v přírodě také konzumují trávu s rosou i v dešti a žádné problémy jim to nezpůsobuje.

Kombinace stravy u králíka

Jak již bylo zmíněno, trávicí problémy při krmení čerstvou stravou často způsobují také nevhodné kombinace stravy. S kombinacemi to nikdy nepřeháníme, u zeleniny nebo ovoce stačí pár kousků, 1-3 druhů v jednom krmení.

krmeni kraliku

Nekombinujeme spolu najednou více nadýmavých a jinak problematických druhů – s těmito druhy zeleniny nebo ovoce se snažíme kombinovat zejména byliny s příznivým vlivem na trávení. Chcete mít lepší přehled o tom, jaké druhy zeleniny jsou vhodné? Přečtěte si článek „Vhodná a nevhodná zelenina pro králíky

Jak jednotlivé složky stravy působí na trávení králíků

  • 🌾 Seno a tráva podporují peristaltiku.
  • 🌿 Byliny a listy trávení zklidňují a podporují.
  • 🍓 Ovoce trávení zpomaluje, v žaludku kvasí, je tedy samo o sobě spíše nevhodné.
  • 🥦 Určité druhy zeleniny mohou nadýmat nebo způsobit průjem.
  • Granule mění přirozené pH ve střevě a tím způsobují množení nepříznivých bakterií. Nadměrné krmení granulemi vede k nesnášenlivosti čerstvé stravy.

ZELENINA + OVOCE = NE

Ovoce a zelenina se liší dobou trávení a celkově působením na trávení. Jejich kombinací se trávicí trakt zatěžuje vykonávat různé činnosti najednou. Ovoce je kyselinotvorné a v žaludku kvasí, v kombinaci se zeleninou se množí špatné bakterie a může dojít k průjmu, nadmutí, kokcidióze apod.

V kombinaci s nevhodnými druhy zeleniny se nepříznivé účinky ještě násobí.
Méně problematické je krmení ovocem v kombinaci s kořenovou zeleninou, protože ta sama o sobě obsahuje, stejně jako ovoce, spoustu cukru, i tomu se ale spíše vyhýbáme. Důležité je také vyhýbat se celkově ovoci s vysokým obsahem cukru a exotickým druhům. Koukněte, jaké ovoce je pro králíky vhodné

GRANULE + ZELENINA/OVOCE/TRÁVA = NE

S granulemi můžeme kombinovat pouze sušenou zeleninu a ovoce, které na trávení působí již jinak než ve stavu čerstvém. Granule v žaludku bobtnají a v kombinaci s čerstvou zeleninou či ovocem hrozí kvašení a trávicí problémy. Kombinovat s granulemi trávu je taktéž nevhodné. V jednom krmení tak granule s čerstvým nikdy nekombinujeme.

TRÁVA + ZELENINA/OVOCE/BYLINY = ANO

Tráva obsahuje důležitou vlákninu, napomáhá tedy správnému chodu střev. Raději se ale vyhýbáme kombinacemi s problematickými druhy zeleniny a ovoce, pokud ale chceme trávu s ovocem nebo zeleninou kombinovat, dáváme si pozor na množství, aby se tráva nezapařila. Kombinovat trávu s bylinami je bezproblémové.

BYLINY + ZELENINA/OVOCE/TRÁVA/GRANULE = ANO

Byliny, listy, větve, kořeny a semena trávení podporují a nijak jej nezatěžují. Lze je kombinovat s veškerým krmivem, jak v čerstvém, tak sušeném stavu. Většinou tedy ani nevadí jejich kombinace s granulemi.

SENO + ZELENINA/OVOCE/BYLINY/GRANULE/TRÁVA = ANO

Seno je nejdůležitější složkou králičího jídelníčku a musí jej mít neustále k dispozici. Pro správné trávení je třeba, aby jej jedli před i po podáním čehokoliv dalšího, zejména čerstvého. Pokud tedy králík konzumuje dostatečné množství kvalitního sena, hrozba vzniku trávicích potíží je téměř nulová.

Přečtěte si ve článku „Čím krmit mláďata králíků a jak zvykat na čerstvou stravu“, jak mládě i staršího králíka správně naučit na čerstvé a čemu dalšímu se vyvarovat.

Sušená strava pro králíky

Sušená strava je u majitelů králíčků velmi oblíbená. Pojďme se podívat, jaké jsou její výhody a nevýhody.

Výhody sušené stravy

Snížené riziko trávicích problémů – U sušených bylin a zeleniny je nižší riziko vzniku plynů ve střevech, jelikož se nemůže stát, jako u čerstvé stravy, že způsobí nadmutí z důvodu, že na ni králík není zvyklý a nesedne mu, majitel podá špatnou kombinaci stravy, strava se zapaří apod. Kvalitní sušené krmení také nezpůsobuje průjem. V sušeném stavu je vhodné podávat více problematické druhy zeleniny, jako je např. okurka, brokolice.. Vyberte si z nabídky sušené zeleniny pro králíky.

lichorerisnice kralik
Sušená lichořeřišnice je velká mňamka!

Dostupnost – Sušenou stravu můžeme celoročně kupovat na internetu, ve zdravé výživě, v lékárně atd. bez ohledu na to, co zrovna venku roste, jaké je roční období a počasí. Zásoby si můžeme také sami nasušit a budeme přesně vědět, čím králíka krmíme. Přečtěte si také článek „Co sušit králíkovi na zimu“.

susena strava kralik
Sušené listy jabloní, jahodníku, maliníku nebo třeba květy ibišku, růže či echinacey jsou skvělým zpestřením jídelníčku.

No a pokud si chcete ušetřit dlouhé dny sbírání a sušení, navštivte e-shop ANILAND.CZ, kde je pro vás připravena pořádná zásoba domácích sušených listů, bylinek i hotových bylinných směsí té nejvyšší kvality.

Skladování zásob – Správně skladovaná sušená strava má velmi dlouhou trvanlivost – bylinkám, listům a zelenině stačí vzduchotěsná nádoba na temném místě. Nemusíme řešit, že se v lednici zkazila nebo zapařila čerstvá zelenina a již jí nemůžeme krmit.

skladovani susenych bylinek
Sušené bylinky je ideální skladovat ve skleněných, vzduchotěsných nádobách.

Nevýhody sušené stravy

Dehydratace a obstrukce – U krmení pouze granulemi a sušenou stravou je vyšší riziko obstrukce trávicího traktu (ucpání), jelikož k pohybu zažitiny, zejména v období línání, kdy králík spolyká velké množství chlupů, je mimo vlákninu velmi důležité organismus hydratovat, aby se zažitina v žaludku a střevě naředila a postupovala snadněji dále. U králíků, kteří jsou krmeni pouze sušenou stravou a z nějakého důvodu i málo pijí, hrozí také riziko dehydratace.

suseni zeleniny v susicce
Sušení letní a podzimní úrody v sušičce je hodně oblíbené, sušíme ideálně na 40°C

Koncentrace vápníku a dalších minerálních látek – Sušená strava, zejména bylinky, obsahují několikanásobně vyšší procento minerálních látek. Nadbytek minerálních látek, nejčastěji vápníku, může, ve spojitosti s nízkým příjmem tekutin, vést k problémům s močovou soustavou, ledvinami, zuby.. Pokud tedy krmíme pouze sušenou stravou, je vhodné si dobře hlídat obsah minerálních látek a druhy sušené stravy často střídat.

suseni bylin
K sušení můžete využít také závěsné sítě nebo třeba napnuté záclony

Občas králíkovi dopřejeme i čaje ke zvýšení příjmu tekutin nebo podáme RodiCare Uro. U dospělých králíků je tohle riziko mnohem vyšší než u mláďat, sušené byliny a zeleninu s vysokým obsahem vápníku tak podáváme opravdu jen zřídka. Přečtěte si také článek „Vápník ve stravě králíků

Chuť – Některým králíkům sušené byliny nechutnají, mohou být totiž přesušené a tím ztrácí vůni a chuť. Mohou být také příliš rozdrceny a králíkovi se tak špatně jí, nebo je může dokonce vdechnout.

Syntetické látky v granulích – Pokud se zaměříme přímo na krmení granulemi, granule obsahují syntetické látky a nevhodné složky ve složení, překrmování jimi tedy vede ke spoustě zdravotním problémům.

Čisté, přehledné a kompletní složení však najdete např. u bezobilných granulí ANILAND

Nezapomínejte na střídání druhů bylin a zeleniny

Jak u čerstvé, tak zejména u sušené stravy, se snažíme vždy podávané druhy střídat, nekrmit stále tím stejným druhem nebo směsí, aby se králíkovi nedostávalo pouze určitých druhů minerálů a vitamínů. Nejlepší je si druhy míchat přímo do misky, každý den jich alespoň pár prostřídat a nepodávat každý den ty stejné směsi nebo druhy bylin. Vyberte si z velkého množství sušených bylin, zeleniny a dalších zdravých dobrot na e-shopu specializovaném na králíčky ANILAND.CZ.

bylinky pro kraliky

Pozor si však dáváme také na přílišné změny v jídelníčku. Pokud chcete králíkovi podat něco, na co nebyl dosud zvyklý, začínejte pomalu po malých dávkách a sledujte strav trusu.

cerstva a susena strava kralik

Správná strava nemá vliv pouze na trávení, ale na celkový imunitní systém a organismus králíka. Při nevhodném krmení se trávicí potíže a jiné onemocnění nemusí objevit ihned, ale po čase mohou nastat chronické potíže a o to hůře jsou tyto problémy řešitelné.