Králičí bobky: Tvar i velikost nám hodně prozradí

Zdraví Marek & Barča 11. 08. 2022

Změnil se tvar či velikost bobků vašeho králíka? Může se jednat o projev stresu, dietetickou chybu, ale i závažnější onemocnění. Králíci mají velmi citlivé zažívání a náhlé změny s ním mohou různě zahýbat. To se může projevit na králičích výkalech, které nám prozradí více. Králíci vyprodukují asi 200-300 bobků denně. Počet závisí na věku králíka, jak moc žere a zda není ve stresu nebo nemá zdravotní problém. Králičí bobky je tedy třeba pozorovat a zjistit tak, zda je králík zdravý či ne.

Normální bobky

Bobky zdravého králíka jsou pevnější, velké asi jako zrnko hrášku. Jejich tvar je poměrně stálý, barva se může měnit v závislosti na přijaté potravě. Čerstvý bobek by měl být měkčí, ale křehký. Při rozdrcení bobku se rozdrolí téměř až na prach, bobek by se měl drolit a neobsahovat velké nenatrávené kusy sena. Pokud jsou v bobku viditelné větší kusy sena, je to ukazatelem toho, že králík málo pije a špatně tráví, nebo se jedná o zdravotní problém.

normální bobky

Menší tmavé bobky jsou známkou většího množství proteinu ve stravě na úkor vlákniny. Čím méně králík přijímá sena, tím tmavší, tvrdší a menší bobky má z důvodu zpomalení trávení. Tmavší bobky nebo fleky ve světlých bobcích mohou být způsobeny příjmem čerstvé stravy.

Zlaté bobky

Tzv. zlaté bobky jsou známkou velice dobrého trávení vašeho králíka. Značí, že králík přijímá stravu bohatou na kvalitní vlákninu a přitom je schopen ji také dobře trávit. Zlatý bobek lze od normálního rozeznat díky světlejší (skoro zlaté) žlutavé barvě. Bobky jsou také všechny stejně velké a správně natrávené.

zlate bobky kralik

Jak docílit zlatých bobků?

Tmavší bobky mohou být způsobeny příjmem čerstvé stravy nebo stravy bohaté na proteiny. Pokud chcete dosáhnout zlatých bobků, zvyšte příjem vlákniny a uberte, až úplně vysaďte granule a pamlsky. Nabídněte králíkovi voňavé luční seno posypané suchými bylinkami či listy.

Nabídněte králíčkovi české seno a sušené bylinky z našeho eshopu.

zlaté bobky

Světle hnědé bobky

Takové bobky mají stále správnou velikost, všechny jsou stejně velké a mají jednotný tvar. Od zlatých se liší pouze tím, že jsou lehce tmavší nebo flekaté – to ovšem není vždy špatně. Tmavší nebo flekaté bobky způsobuje více čerstvého krmiva, případně i seno s nižším obsahem vlákniny.

svetle bobky kralik

Cékotrofy

Možná jste si někdy všimli, že váš králík pozřel své vlastní bobky. Často je jedí přímo ze svého zadečku, skloní hlavu jako by se chtěli olíznout a poté již jen žvýkají cékotrof. Jedná se o naprosto přirozené chování králíků, jelikož ze svých výkalů dokáží získat cenné živiny. Cékotrofy vypadají jako slepené malé bobky tmavě hnědé až černé barvy (mohou připomínat třeba ostružinu). Slizový obal jim navíc dodává lesklý vzhled.

Králíci tyto bobky mohou produkovat každý den, nemělo by jich však být tolik, aby zůstávaly netknuté na zemi. Produkce příliš velkého množství cékotrofů je totiž způsobena stravou bohatou na sacharidy, cukr a bílkoviny, které narušují rovnováhu bakterií přítomných ve střevech. Králíci někdy tyto výkaly pak nejedí, protože pro ně již neobsahují ty správné živiny.

Pokud takové bobky tedy nacházíte, mohlo by se jednat i o tzv. vánočky, které často bývají příznakem kokcidiózy, případně jiného zdravotního nebo dietetického problému.

Zbytky cékotrofů poté můžeme najít na podlaze a jelikož se často velmi lepí, může dojít k jejich rozmazání. Aby tyto nadbytečné výkaly nevznikaly, nepodávejte králíkovi granule či potravu, která obsahuje mnoho bílkovin. Zvyšte raději množství sena, které má vysoký obsah vlákniny.

Vánočky

Jedná se o několik maličkých, tmavě hnědých a lesklých bobků spojených v jeden, který tvarem připomíná vánočku a může se podobat cékotrofu. Často se jedná o příznak již silnější kokcidiózy, může ovšem jít také a dietetickou chybu, případně jiný trávicí problém a střevní nerovnováhu.
Pokud tyhle bobky u svého králíka objevíte, nechte mu pár dní dietu jen o seně a vodě a rovnou tyhle dny sbírejte bobky pro koprologické vyšetření. Pokud se trus po pár dnech diety nevrátí do normálu a vánočky se budou stále objevovat, je vhodné zanést sesbírané bobky na rozbor.

Průjem

U králíků není obvyklý, může být zaměňován s cékotrofy nebo kokcidiózou. Je známkou nevhodné stravy, stresu, obezity, parazitů, bakterií nebo jiného onemocnění, ale i otravy.

prujem kralik

Pravý průjem není vůbec častý, ale pokud se u králíka objeví, musíte okamžitě navštívit veterináře. U dospělých králíků je průjem téměř vždy způsoben nějakým druhem parazita, jedu nebo pozření nevhodné potraviny. Pravý průjem je častější u mláďat králíků, která byla odstavena příliš brzy. Ještě nemají protilátky, které by je chránily, a tak jejich těla nemohou bojovat proti nebezpečným bakteriím, se kterými přijdou do styku.

prujem

Nezformované cékotrofy

Tato střevní nerovnováha je mnohem častější a krátkodobě méně nebezpečná. Dochází k ní, když se střevní bakterie dostanou z rovnováhy vlivem stresu nebo špatné skladby jídelníčku – nejčastěji se jedná o stravu bohatou na sacharidy a chudou na vlákninu. Králíci tyto bobky nepojídají a často je rozšlapou, proto mohou být zaměňovány s průjmem. Tyto bobky mohou být také zaměňovány s vánočkami, které králíci produkují při kokcidióze.

Tmavé až černé bobky

Tyhle bobky mohou být správného tvaru, případně i menší, ale jsou výrazně tmavé, až černé barvy. Mohou být také lepkavé a zapáchající. Jedná se o bobky způsobené malým množství vlákniny a velkým množstvím bílkovin a proteinů ve stravě.

cerne bobky kralik

Často se vyskytují u králíků, kteří dostávají velké množství granulí a pamlsků. Můžou být způsobené také podáváním léků, případně senem s velmi nízkým obsahem vlákniny. Řešením je ubrat bílkovin (granulí apod.) ve stravě a navýšit příjem vlákniny (kvalitního sena).

Deformované a malé bobky

Malé deformované králičí bobky nejsou obvykle dobrým znamením. Pokud se tvar bobků nespraví do několika hodin, vyhledejte veterináře. K jejich produkci dochází, když je králík dehydrovaný, přijímá opravdu málo vlákniny, nebo pokud je přicpaný a jídlo nemůže jednoduše projít trávicím traktem.

nepravidelne bobky kralik

Aby vlivem línání nedošlo k úplnému ucpání, můžeme podávat lněné semínko či Rodicare Hairball.

male tvrde bobky

Deformované bobky se mohou objevit, i když se králíci zotavují po operaci, jsou ve stresu nebo po záchvatu GI stáze. V těchto případech králík v poslední době nemohl moc jíst a vidět vůbec nějaký bobek je známkou toho, že je králík na cestě k uzdravení. Bobky by se ovšem co nejdříve měly vrátit do normálu.

deformované bobky

Velmi malé bobky obvykle znamenají, že králíka něco stresuje nebo bolí. Mohlo by to být něco v jejich prostředí, jako je štěkání psa venku, nebo to může být mnohem závažnější nemoc, která jim způsobuje bolest.

Pokud jsou bobky králíka najednou na několik hodin malé nebo deformované, ale pak se vrátí do normální velikosti, králík byl pravděpodobně jen krátkodobě vystresovaný a už je zase v pořádku. Zkontrolujte ale raději, zda má králík stále chuť k jídlu a chová se jako obvykle.

male bobky kralik

Pokud má takové bobky králík dlouhodobě, může se jednat o skrytou bolest a zdravotní problém, nebo o velmi špatnou skladbu jídelníčku. V tomhle případě je na místě vyloučit zdravotní komplice a urychleně upravit jídelníček – vysadit granule i pamlsky, nechat králíka jen na seně a pořádně jej hydratovat např. pomocí bylinkového čaje.

Dvojité bobky

Králičí trávicí trakt obvykle pracuje velmi rytmicky a v pravidelných intervalech tak produkuje nové bobky. Tímto je pak docíleno stejné velikosti a tvaru bobků. Někdy se však králičí střeva trochu zpomalí a dva, nebo dokonce tři bobky do sebe narazí a následně se spojí. Někdy se dokonce spojí tak, že bobek nabude podlouhlého tvaru. Barva a textura by měla být stále normální.

dvojite bobky kralik

Pokud za den vidíte jen několik těchto typů bobků, zatímco zbytek je zcela normální, nemusíte se obávat. Je běžné, že králíky vystresuje náhlý zvuk, což způsobí dočasné zpomalení jejich střev. Pokud ale králík vylučuje nadmíru těchto bobků, je třeba jej přestat stresovat nebo navštívit veterináře, jelikož dochází ke zpomalení střev a králičí zažívání je na tyto změny velice citlivé.

Slepené bobky

Někdy se králičí bobky spojí srstí a připomínají perlový náhrdelník. To je zvláště běžné u dlouhosrstých plemen králíků nebo během období línání, kdy králíci požírají a tráví více chlupů, když si v rámci hygieny čistí svou srst. Bobky mohou být také spojeny vlákny např. z koberce nebo jiné látky, vždy zamezíme k těmto věcem králíkovi přístup, aby je nepojídal.

slepene bobky kralik

Bobky, které jsou v těchto řetízcích u sebe, by měly mít stále stejnou velikost a barvu. Mohou být trochu zdeformované v místech, kde pramen chlupů vyčnívá, aby se spojil další bobek v řadě, ale jinak by to měly být stále podobně tvarované bobky s tvrdou texturou. Pokud jsou mezery mezi bobky také jednotné, je to dobrá známka toho, že trávení vašeho králíka funguje dobře. Takže z velké části se není čeho bát. Někdy je také bobek jednotný ale větší a je chlupy “naplněn”.

chlupy v bobcich

Pokud však vidíte velké množství těchto navlečených bobků, je třeba králíka častěji česat, nabídnout lněné semínko, které podporuje línání nebo použít Rodicare Hairball, který králíky smotků chlupů (tzv. bezoárů) zbaví, aby nedošlo k ucpání střev, hlavní je se však zaměřit na skladbu jídelníčku a zajistit dostatek tekutin a pohybu.

bobky koralky

Vzhledem k tomu, že králíci nemohou zvracet, jejich trávicí trakt musí vykonat spoustu práce, aby protlačil chlupy trávicím systémem, a tak je třeba jim od těchto problémů pomoci.

Hlenem pokryté slizké bobky

I když je to neobvyklé, je možné, že ve výkalech svého králíka najdete hlen. Nejčastěji k tomu dochází u vážného poškození střev vlivem parazitární infekce, vážné dietetické chyby nebo otravy. Pokud hlen v trusu nacházíte často, může se jednat také o genetické onemocnění střev.

Pokud jsou bobky jen lehce pokryty hlenem a nevyskytuje se hlen samotný, může se jednat o stav, kdy králík přechází do GI stáze nebo z ní, protože střevní bakterie nejsou v rovnováze, nebo jde o lehké podráždění střev vlivem nevhodné stravy nebo léky. V tomto případě určitě navštivte veterináře a nezapomeňte tyto výkaly vzít s sebou, aby mohl veterinář provést koprologické vyšetření a najít příčinu.

Oválné bobky

Takové bobky jsou velké a oválného tvaru, mazlavé, po rozmáčknutí jsou mokré. Může se jednat o genetické onemocnění střev, nejčastěji u strakatých králíků a u plemene rex, také se může jednat o přemnožení špatných bakterií ve střevě.

Již od mládí je tedy nutné, aby bylo základem králičího jídelníčku seno, které má vysoký obsah vlákniny a také napomáhá k broušení zubů. Králíkům nikdy nedávejte nezdravé pamlsky s obsahem mléka, medu, obilovin, hrachu či škrobu. Vyzkoušejte raději zdravé přírodní pamlsky a voňavé seno. Tím předejdete mnoha problémům v budoucnu.

Porovnání králičích bobků

Rozklikněte obrázky níže a podívejte se, jak vypadá porovnání „zdravých“ bobků s ostatními.

Králík vůbec nebobkuje

Pokud nastane situace, že králík vůbec žádné bobky nevylučuje, zbystřete! Pokud králík nebobkoval posledních maximálně 12 hodin, jedná se o nouzovou situaci. U vašeho králíka se mohla rozvinout GI stáze (gastrointestinální stáze), a pokud se vám rychle nepodaří znovu rozhýbat trávení, může to skončit jeho smrtí.

GI stáze je stav, ke kterému dochází, když se králičí střevo zpomalí nebo se úplně zastaví. Jak se střevní trakt zpomaluje, chlupy a potrava se začne hromadit v žaludku a střevě. Množství střevních bakterií začne nebezpečně narůstat a vytvářet bolestivý plyn v králičích střevech.

Je složité laicky rozlišit, z jakého důvodu se trávení zastavilo a zda se jedná o obstrukci nebo plynatost a proto je nutné co nejdříve navštívit veterináře. V případě stresu či bolesti se uvolňují do oběhu katecholaminy, které peristaltiku zpomalují, jakékoliv onemocnění doprovázené bolestí a stresem tak může vést ke GIS (nejčastěji problémy se zuby). Mezi další příčiny GIS patří dehydratace, špatná strava, operace, různé změny.. Proto je většina nemocí u králíků nebezpečná ne jen sama o sobě, ale i v návaznosti s GIS, která se může rozvinout.

Nezapomínejte také na to, že pro králíka je život ohrožujících už pár hodin hladovění, dochází totiž k lipidóze jater a ketoacidóze. Lipidóza nastává při hladovění, kdy se králík dostává do hypoglykémie a začíná metabolizovat tuky, tím se mu ztučňují játra a snižuje se jejich funkce a dochází k jejich poškození. Ketoacidóza se rozvíjí z lipidózy, mění se pH moči, začínají selhávat ledviny a játra. Jde tak o velmi důležitý ukazatel prognózy.

Často kladené otázky

Proč králík bobkuje?

Králík vytváří bobky proto, že se v jeho tlustém střevě rozdělí malé (do 0,3 mm) a velké kusy vlákniny. Ty malé kusy králík stráví, ale velké kusy vlákniny pak putují do konečníku. Poté je králík vyloučí ve formě tvrdých bobků.

Stráví králík vlákninu?

Ano, králík patří mezi býložravce a ti se odlišují od nás lidí tím, že stráví ve svém speciálně uzpůsobeném trávicím ústrojí i vlákninu. Stravitelná část vlákniny jsou kousky do 0,3mm. Větší kousky králík vyloučí ve formě bobků.

Proč králík jí své bobky?

Bobky, které králíci přirozeně jedí se jmenují cékotrofy. Tyto bobky mají tvar slepených hodně malých kuliček (podobně jako ostružiny). Jí je proto, že jsou z těchto bobků schopní získat další živiny. Pokud jich produkují tolik, že je ani nejedí, je nutné obohatit jejich jídelníček o více vlákniny, tedy sena a naopak ubrat čerstvé či sladké stravy.

Co když králík jí své bobky?

Králíci jedí speciální bobky zvané cékotrofy, ze kterých získávají další živiny. Obvykle je jedí přímo ze svého zadečku, někdy je však můžeme najít v záchodku či na zemi. Mají tvar podobný ostružinám, jsou to malé bobky slepené k sobě, barva je většinou tmavě hnědá až černá a jsou obaleny slizem, což jim dodává lesk. Jezení těchto bobků je přirozené chování králíků a je naprosto v pořádku. Pokud králík produkuje nadmíru těchto bobků, které ani nejí, dopřejte mu více sena či sušených bylinek a uberte pamlsků a čerstvé stravy.

Jak mám poznat že je králík nemocný?

Často poznáme nemocného králíka tak, že nebobkuje (produkuje malé bobky déle než pár hodin, má průjem) u toho nejčastěji nejí, je apatický a jakoby smutný. Nepřijde si pro svůj oblíbený pamlsek, také může skřípat až vrzat zuby a být u toho strnulý, to je známka velké bolesti. Pokud se nám u králíčka něco nezdá, raději zajděme k veterináři.