Druhy steliv a podestýlek pro králíky a hlodavce
Na trhu nalezneme spoustu steliv a podestýlek, které se pyšní obrázky pomalu všech zvířat. Ale jaké stelivo je nejlepší pro vašeho mazlíčka? Jaká podestýlka je nejlepší pro králíka? V dnešním článku vám steliva přehledně rozdělíme do kategorií: dřevěná steliva, kukuřičná steliva, písková steliva, papírová steliva a ostatní, abyste si sami mohli vytvořit obrázek o tom, jaké stelivo je pro vašeho mazlíčka nejvhodnější. Zaměříme se na vhodnost steliva, cenu, prašnost (pro alergiky) a další významné body.
Úvodem je třeba říci, že domácím králíkům stelivo (nejlépe dřevěné pelety) umisťujeme pouze do záchodku, aby si se strukturou steliva spojili vylučování. Pokud králík žije v králíkárně, je možné jeho ubikaci vystlat (hlavně v zimě) jiným stelivem (zpravidla slámou či dřevitou vlnou), aby nežil čistě na dřevě. Křečci se naopak do steliva rádi zahrabávají a zvolená podestýlka by jim měla co nejvíce připomínat jeijch přirozené prostředí.
Dřevěná steliva
Do skupiny dřevěných steliv řadíme několik typů. Tato steliva jsou vyráběna při zpracování dřeva.
Hobliny
Hobliny jsou nejčastěji zbytky z výroby nábytku, kdy se dřevěná deska srovnává ve stroji zvaném hoblovačka. Každá přebytečná nerovnost této desky se odhobluje a vznikají větší, málo prašné kusy kterým se říká hobliny. Jsou jedny z nejznámějších steliv pro zvířata. Jsou velmi levné a měkké. Dlouhosrstý mazlíček nám ale bude hobliny všude roznášet, moc dobře nesají a brzy začnou zapáchat. I když jsou málo prašné, tak nějaký prach vždy obsahují a lidem s alergií by mohly způsobovat problémy. Stále ale mohou najít využití v ubikacích krátkosrstých a bezsrstých mazlíčků a u chovatelů bez alergie na prach.
Piliny
Piliny jsou zbytky od řezání dřeva na pilách. Tyto piliny jsou mnohem jemnější, ale také prašnější než hobliny. O něco lépe sají močovinu, ale neeliminují její pach. Díky jejich velikosti je pro zvíře mnohem snadnější vyházet piliny z klece a dlouhosrstý mazlíček nám bude piliny všude roznášet. Cenově jsou srovnatelné s hoblinami, ale pro lidi s alergií jsou často noční můrou. Velmi prašné piliny pak mohou způsobit dýchací problémy i mazlíčkovi.
Dřevitá vlna
Dřevitá vlna vzniká velmi podobným způsobem jako hobliny, jen jsou to delší vlákna, která vznikají při hoblování měkkého dřeva (nejčastěji smrku a borovice, ale někdy i olše, lípy nebo břízy). Pokud je dřevitá vlna kvalitní, je téměř bez prachu, což ocení alergici. Je už ovšem o něco málo dražší a navíc moc dobře nesaje moč a brzy začne zapáchat. Pro králíky a hlodavce bychom vám dřevitou vlnu doporučili pouze jako stelivo v zimě na vystlání králíkárny nebo pro vytvoření „hnízda“ třeba pro křečky. Do králičího záchodu se ale nehodí.
Štěpky (nejčastěji bukové)
Bukové štěpky jsou steliva vhodná spíše pro terarijní zvířata. Jsou už dost drahé a vyrábějí se z tvrdého dřeva (nejčastěji bukového), které téměř nesaje. Kvalitní bukové štěpky jsou ale na druhou stranu bezprašné, což by se mohlo líbit alergikům na prach. Pro králíky využití asi nemají, křečkům, potkanům či osmákům můžete ale část ubikace obzvláštnit právě těmito štěpkami a vytvořit tak přirozenější prostředí.
Dřevěné peletky
Dřevěné pelety jsou rozhodně nejlepší řešení z dřevěných steliv, které můžete použít do králičího záchodu. Pro zvířata jsou vyrobeny z měkkého dřeva (nejčastěji ze smrku), kdy jsou hobliny a piliny velkým tlakem stlačeny. Protlačením hoblin přes matrici vzniknou malé válečky kterým říkáme peletky.
Tyto peletky přesně skloubí několik klíčových vlastností, které u steliva pro králíky potřebujeme. Dobře sají díky tomu, že jsou slisované z malých kusů měkkého dřeva. Při styku s močovinou se rozpadají, bobtnají a pohltí tak tekutinu. Vůbec nepráší, jelikož to jsou velké a těžké kusy a ani dlouhosrstý králík nám peletky nikam vynášet nebude. Cena u pelet je takový zlatý střed, ale za jejich vlastnosti se to opravdu vyplatí. Díky výrobě z čistého dřeva (což je dobré si vždy na obale ověřit) nevadí, pokud jej králík pozře (nesmí jej však jíst na denní bázi!)
Dřevěné peletky jsou nejlepší podestýlka pro králíka, vhodná do králičích i kočičích toalet. Pokud budete chtít na peletách ušetřit, dají se koupit lisované pelety ze smrku na topení, které mají naprosto stejné vlastnosti a jsou i o polovinu levnější.
Podestýlky, bylinky i zdravé pamlsky najdete i u nás na www.aniland.cz
Kukuřičná steliva
Do kategorie kukuřičných steliv řadíme asi jediný druh podestýlky, který je vyroben ve více zrnitostech. U těchto steliv platí, že celkem pěkně sají a pohlcují vlhkost. Jsou ale lehké a tím pádem je zvíře snáze z klece nebo záchodku vyhází. Stelivo se může u dlouhosrstých mazlíčků zamotávat do chlupů a dále také na chlupech roznášet. I přesto, že by mělo být toto stelivo čistě přírodní a ekologicky rozložitelné, není dobré, aby jej králík jedl, jelikož je kukuřice pro králíky nevhodná! Stelivo je ve střední cenové kategorii, ale pro králíky spíše nedoporučujeme. Kukuřičná steliva se používají spíše do křeččích a kočičích toalet. Nezapomínejte také na pravidelnou výměnu podestýlky. Tato steliva mají totiž tendenci po styku s močí dříve plesnivět.
Písková steliva
Písková nebo bentonitová steliva jsou vyrobena z kamene nazývaného bentonit. Tato steliva se nejčastěji prodávají jako steliva do kočičích toalet. Tento kámen se vytěží a rozemele na zrnitost nejčastěji o velikosti 0,5 – 2mm. Bentonit je naprosto suchý a má dobré schopnosti pohlcovat vodu. Při styku s vodou silně bobtná a je schopen pohltit až 8 násobek vody. Díky těmto vlastnostem dokáže i hrudkovat. Bentonit je také poměrně prašný, což může být problém u lidí s alergií na prach. Pro králíka a hlodavce bychom toto stelivo nedoporučili z toho důvodu, že by ho mohli pozřít a díky vlastnosti hrudkování by je to mohlo zalepit zevnitř. Na dlouhosrsté králíky by se mohla tato podestýlka lepit i zvenčí.
Papírová steliva
Papírová steliva jsou většinou vyrobena z recyklovaného papíru, který by se jinak vyhodil. Tento papír se nejčastěji nalisuje do peletek podobných těm dřevěným. Tato papírová steliva jsou vhodná pro alergiky, jelikož téměř nepráší a většinou dobře pohlcují vlhkost. Jsou ale lehoučké, tak je zase jednoduché vynést je na srsti ze záchodků nebo je vyházet. Není vhodné, aby jej mazlíčci jedli.
Steliva z konopí
Steliva z konopí (konopné pazdeří) se vyrábějí ze stonku konopí, který se rozmělní na menší kousky. Mají poměrně velkou savost tekutin a nepráší, proto jsou vhodná pro alergiky. Jsou přírodní a dobře pohlcují zápach. Stelivo je ale lehké a může se zachycovat na srsti zvířete. Konopné pazdeří je poměrně měkké a proto vhodné do ubikací menších hlodavců jako je třeba křeček či osmák.
Steliva ze slámy
Steliva ze slámy mohou být peletovaná nebo pouze jako nadrcená sláma. Pokud se bavíme o peletách, jsou na tom podobně jako dřevěné pelety. Jsou fajn v tom, že nepráší, králík je ze záchodku nevyhodí a dokonce se uvádí, že mají větší savost než dřevěné.
Pokud se bavíme pouze o drcené slámě, tak ta se rozhodně domů nehodí, jelikož je na tom podobně jako hobliny nebo piliny. Zkrátka budete mít slámu všude. Ostrá stébla mohou navíc drobné mazlíčky škrábat či poranit. Do venkovních kotců poté vybírejte tu nejměkčí a nejjemnější slámu, aby se na ní králík cítil pohodlně.
Víte o nějakém dalším druhu steliv o kterém jsme se nezmínili a myslíte že by bylo vhodné jej tady dopsat? Nebo je nějaká konkrétní značka steliva která má lepší vlastnosti než jsme tady napsali a chcete abychom doplnili nějaké informace? Dejte nám vědět!
Často kladené otázky
Co na dno klece pro králíka?
Na dno klece je vhodné umístit linoleum nebo konopnou podložku. Pro vyměkčení dna můžete využít také karimatku, nicméně je nutné sledovat, zda ji králík nežere. Další alternativou pak je rohož z mořské trávy, kterou mohou králíci i okusovat. Podestýlku umistěte pouze do záchodku, ideálně dřevěné pelety, aby si je králík spojil s vylučováním.
Co dát králíkovi jako podestýlku?
Pokud se bavíme o podestýlce v záchodku, je nejvhodnější použít dřevěné peletky. Jsou přírodní, né až tak drahé, naprosto bezprašné, a králík je nebude vynášet ze záchodku ven. Podestýlka v celé kleci není nutná, pro vyměkčení ale můžeme využít konopnou podložku. Venkovním králíkům můžeme kotce vyměkčit a zateplit jemnou slámou či dřevitou vlnou.
Jak často měnit podestýlku králíkovi?
Podestýlku v záchodku doporučujeme měnit několikrát týdně. Pokud máte podestýlku v celé kleci, tak dle potřeby znečištění. Nicméně je dobré mít podestýlku jenom v záchodku, aby se králík lépe naučil vylučovat na jediném místě.