Nejčastější plemena králíků v ČR a jakého si vybrat

Zajímavosti Healthy Bunny 6. 11. 2024

Dnes máme spoustu možností, jakého králíčka si můžeme pořídit. Existuje spousta plemen, zbarvení, typů srsti. Plemena se od sebe mohou lehce lišit, ať už povahou, nebo potřebnou péčí.

V tomto článku se pokusíme vám co nejvíce pomoct ve správném výběru budoucího ušáka.

Samce nebo samici?

Samice často trpí říjemi a falešnými březostmi, při kterých bývají náladové, agresivní a zkrátka ne tolik přítulné. Samice bývají také velmi často teritoriální, tedy si chrání své území, u čehož mohou vrčet, škrábat, kousat a vyjíždět po rukou.

Na veškeré zmíněné chování může ovšem pomoci kastrace. Kastrace je zároveň velmi vhodná, protože se jedná o jedinou prevenci onemocnění pohlavní soustavy (nejčastěji záněty a zhoubné nádory), které bývají často smrtelné, i když jim jde kastrací snadno předejít.

Po kastraci se většina samic hodně zklidní, jsou více mazlivé i čistotné a již netrpí na říje a falešné březosti. Může se ovšem i stát, že kastrace chování nezmění, stále se ale jedná o prevenci vážných zdravotních komplikací.

plemena kraliku

Samci bývají naopak více mazliví a ne tolik náladoví. Mohou ovšem velmi často značkovat, tedy stříkat svou moč, což rozhodně není žádoucí chování. S tímhle chováním se můžeme setkat v největší míře na jaře, kdy má králík potřebu se rozmnožovat. Může také vás obskakovat, běhat vám kolem nohou, skákat po rukou.. Může se také objevit větší agrese, pokud z vás ucítí jiného králíka, obzvlášť jiného samce.
Samci mohou být také méně čistotní než samice.

Na zmíněné chování může opět pomoci kastrace, tak jako u samic ale nikdy nemáme jistotu, že pomůže, protože jsou hormony i nadále vylučovány z nadledvinek. I u samců je kastrace prevencí onemocnění pohlavní soustavy, která ale nejsou tak častá, jako u samic.

Nelze tedy přesně říci, jaké pohlaví je „lepší“, mazlivější, čistotnější apod., vždy nejvíce záleží na povaze konkrétního jedince.

Jaké plemeno králíka má jakou povahu?

Je třeba zmínit, že většina plemen se povahově nijak významně neliší. Většinou opravdu záleží na konkrétním jedinci a také na vašem přístupu.

zakrsly zajeci kralik polish
Zakrslý zaječí (také polish) (zdroj: Vzorník plemen králíků 2020)

Jedno z mála plemen, co často mívá výraznější povahové rysy, je zakrslý zaječí – polish. Tihle králíci často bývají více temperamentnější, více dávají najevo, co se jim nelíbí a často bývají i agresivní a nebojí se kousnout. Nejedná se tedy o ideální plemeno pro začátečníka nebo někoho, kdo shání mazlivého králíčka nebo třeba mazlíčka pro děti.

Jedná se také o nejmenší plemeno králíka na světě, horší může být tedy i manipulace s králíkem, obzvlášť, protože chování a nošení většinou nevyhledávají.

Větší předpoklady pro klidnou a mazlivější povahu mají malá a zakrslá plemena. Zakrslá plemena byla vyšlechtěna pro roli domácích mazlíčků, opět se ovšem nelze spoléhat na to, že králík bude přesně podle vašich představ – stále nejvíce záleží na povaze konkrétního jedince.

zakrsly kralicek
Zakrslý strakáč, minilop beránek, zakrslý beran (zdroj: Vzorník plemen králíků 2020)

Přátelskou povahu mají nejčastěji velká plemena, často chovaná za účelem výstav nebo na maso. Pokud zachráníte králíčka určeného na maso nebo z jiných nevhodných podmínek, jistě vám to následně vrátí. Velká plemena se ovšem dožívají nižšího věku než menší plemena.

velka plemena kraliku
Velký světlý stříbřitý, belgický obr, anglický beran (zdroj: Vzorník plemen králíků 2020)

Typy srsti u králíků

  • Nejznámější typ srsti je klasická krátká, kdy na sobě chlupy rovnoměrně leží šikmo ke kůži.
  • Rex srst je typická svou krátkou délkou, chlupy stojí vůči kůži kolmo a vyvolávají tak pocit jemnosti. Rex srst obvykle velmi málo líná.
porovnani kralici srsti
Klasická krátká (vlevo) a Rex srst (vpravo)
  • Saténová srst má “průhledný obal” chlupů a tvoří tak velmi lesklý vzhled a zároveň je srst velmi hustá.
  • Mezi dlouhé typy srsti patří angorská srst, kdy má králík prodloužené tzv. vlníky, této srsti se tak říká vlna a angory se jako jediné plemeno musí stříhat.
  • Druhým typem dlouhé srsti je liščí, která má prodloužené pesíky, plemena s touto srstí ale nejsou tak častá.
Typy srsti králíků (zdroj: Vzorník plemen králíků 2020)

Péče o srst je u králíků důležitá hlavně v období línání, které probíhá 2x do roka. Pokud ovšem králíčka chováte doma, může línat „neustále“, nebo naopak vůbec, protože žije stále ve stejné teplotě a nemá tedy tendenci měnit srst na zimní nebo letní. V době línání je důležité králíka vyčesávat, obzvlášť z důvodu hrozby obstrukce (ucpání trávicího traktu chlupy). K vyčesávání doporučujeme např. účinné vyčesávací hráblo pro kratší typy srsti, hráblo pro delší typy srsti nebo hairbuster.

KRALICI srst

Krátkosrstá plemena jinak nemají větší potřebu péče o srst. Dlouhosrstá plemena je potřeba česat častěji, protože se jim v srsti mohou tvořit dredy, případně se jim stříhá srst kolem očí nebo konečníků, pokud je příliš dlouhá. Jak již bylo zmíněno, jediný typ srsti, u kterého je třeba stříhat celého králíka, je angorská srst.

Uši

Mezi první rozdíl v uších můžeme určitě pozorovat v jejich postavení. Většina plemen králíků je má postavené nahoru, plemeno beránek má uši svěšeny dolů.

usi u kraliku
(zdroj: Vzorník plemen králíků 2020)

Dále si určitě všimneme délky uší. Velká plemena mají vzhledem k velikosti těla uši delší, belgický obr je má dlouhá až 21 cm a anglický beran dokonce až 60 cm! Střední, malá a zakrslá plemena mají délku uší od 5 do 13 cm. Na délku uší se bere ohled při vystavování, pokud se délka uší liší od standardu plemene, může mít králík nižší hodnocení.

Zbarvení králíků

Zbarvení králíků je opravdu různorodé a většina plemen má uznaných i více barev. Barva podsady bývá nejčastěji šedá nebo bílá, kromě plemene rex, u kterého podsada prosvítá na povrch a má jinou strukturu srsti.

S některými zbarveními se váže i typická barva očí nebo jsou nějaká zbarvení typická pouze pro určité plemeno. Zejména u strakatých plemen se můžeme ve vrhu setkat s tzv. kominíky a mlynáři. Kominík je celobarevně zbarvený jedinec po strakatých rodičích. Mlynář je naopak zvíře s minimální kresbou – zpravidla jen s náznaky fleků. U mlynářů se mohou více vyskytovat vrozené vady a vyšší náchylnost k nemocem.

Mezi nejčastější zbarvení králíků patří černá, bílá, modrá, červená, divoká, žlutá, japanovitá, hnědá, perlová, siamská, durynská (madagaskar), izabela apod, dále také kombinace barev – dvojbarevná, tříbarevná apod.

Plemena králíků

Plemen králíků je na světě obrovské množství, my si zde ukážeme ta nejzajímavější plemena chovaná v Česku.

Velká plemena

Jejich váha může dosahovat až skoro 12 kg.

  • Belgický obr
belgicky obr

Jedná se o největší a nejtěžší plemeno. Nejčastější zbarvení tohoto plemene je divoká (viz foto), dále bílá a černá. Jeho váha může dosahovat až 11,50 kg.

  • Francouzský beran
francouzsky beran strakac

Jde o nejtěžší beranovité plemeno. Vznikl křížením anglický beranů a belgických obrů. Jak už jeho název vypovídá, pochází z Francie a k nám se dostal na konci 19. století. Jeho váha dosahuje až 9 kg.

  • Moravský modrý
moravsky modry kralik

Střední plemena

Jejich váha se pohybuje přibližně od 4 do 5,5 kg.

  • Anglický beran
anglicky beran

Tohle plemeno rozhodně zaujme svou velikostí uší. Představuje jedno z nejstarších plemen králíků na světě a v současnosti je populární zejména v Anglii a USA. V ČR je zastoupen pouze několika málo chovy.
Velký světlý stříbřitý

  • Činčila velká
cincila velka kralik
  • Meklenburský strakáč

Tohle plemeno bylo vyšlechtěno Rudolfem Wulfem, jehož cílem bylo vytvořit králíka se stejným zbarvením jako byl skot, které choval. V dnešní době se chová v řadě barevných rázů.

  • Hototský bílý
  • Český albín

Jde o naše původní plemeno, které vyšlechtil učitel gymnázia Josef Žofka za použití belgických obrů a divokých králíků. Jeho cílem bylo vyšlechtit plemeno pro vysokou produkci kožešiny.

  • Novozélandský červený
  • Burgundský
  • Kuní velký

Představuje další původní plemeno z ČR, které vzniklo nedaleko Kroměříže.

  • Siamský velký
  • Kalifornský

Vznik tohoto plemene byl čistě ekonomický pro kožešiny a maso. K nám se dostal v 60. letech a od té doby jde o druhé nejčastěji chované plemeno v ČR.

  • Liptovský lysko

Představuje slovenské plemeno z okresu Liptovský Mikuláš. Cílem bylo vyšlechtit králíka s lysinou a pigmentovanými drápy. Plemeno bylo uznáno v roce 2005 na výstavě v Nitře. Mimo zemi původu se chová jen velmi ojediněle.

  • Český strakáč
  • Tříbarevný strakáč
  • Japonský

Je považován za ryze francouzské plemeno a v dnešní době jejich stavy pomalu klesají a představují jen málo chované plemeno.

  • Český luštič
  • Durynský
  • Bílopesíkatý
  • Sallander

Toto plemeno bylo vyšlechtěno v provincii Salland. Po genetické stránce jde o “vybledlého” durynského králíka. V ČR se jeho chov teprve rozšiřuje.

  • Turnézský zlatý
  • Štrbský gepardí
  • Zaječí

Představuje jedno z nejstarších plemen králíků. Navzdory svému vzhledu se nejedná o mezidruhové křížení mezi králíkem a zajícem. V 19. století šlo zejména o jateční králíky.

Malá plemena

Jejich váha se pohybuje od 2 do 3,25 kg.

  • Malý beran

Představuje typově menší formu francouzského berana, vznikl v Německu a u nás se chová od 80. let. Nyní se chová v mnoha barevných rázech.

  • Činčila malá
  • Český červený
  • Rhönský

Představuje německé plemeno. Cílem bylo vyšlechtit králíka, jehož barva by připomínala břízy v Rhönském pohoří. V současné době jde o pravidelně vystavované plemeno v ČR.

  • Kuní
  • Kuní bílopesíkatý
  • Siamský
  • Perlový

Dnešní perlový vznikl splynutím tří přibližně stejných zbarvení. Za tvůrce plemene je považován Karl Hoffmanns, který je křížil v období mezi světovými válkami.

  • Holandský

Jde o staré anglické plemeno, jehož předci byli tzv. brabanští králíci dováženi z Francie. V dnešní době se v ČR chová okolo 15 barevných rázů. Nejčastější je černý a žlutý barevný ráz.

  • Anglický strakáč

Lze jej považovat za nejstarší strakaté plemeno, které mělo význam při vzniku jiných plemen králíků.

  • Tříslový
  • Ruský

Jedná se o jedno z nejstarších plemen domácího králíka. Vznik ani přesná lokalita není známa, ale předci se vyskytovali dříve v Evropě i Asii. V současné době jde v ČR o tradičně chované malé plemeno.

  • Lotrinský kaštanový

Zakrslá plemena králíků

Jejich váha se pohybuje od 0,80 do 2,10 kg.

  • Zakrslý beran

Představuje zmenšenou formu francouzského berana. Trvalo 12 let, než bylo plemeno oficiálně známo. V současné době se chová přibližně ve 30 zbarveních.

  • Zakrslý strakáč

Představuje zmenšenou formu českého strakáče, byl vyšlechtěn v ČR a Německu. Plemeno patří ke šlechtitelsky náročnějším, čeští chovatelé jsou však svými úspěchy známí i v zahraničí.

  • Hermelín

Je to historický první zakrslé plemeno, vzniklé v Anglii, avšak název hermelín získalo v Německu, podle bílé kožešiny zimní srsti hranostaje. Moderní typ se nyní výrazně liší od výchozí anglické formy. Uznané jsou formy s červenýma i modrýma očima.

  • Zakrslý králík

U nás jsou chováni ve více než 30 barvách a představují nejvíce chované zakrslé plemeno v ČR. Naši chovatelé jsou známí i chovem méně známých barev. Tělo má výrazně zavalité s velmi krátkýma ušima.

  • Zakrslý zaječí

S hmotností okolo 0,80 až 1,50 kg je zakrslý zaječí nejmenším králičím plemenem na světě. Pro svůj temperament a specifickou stavbu těla se hodí zejména pro králičí hop, stále však patří mezi málo chovaná plemena. Plemenu se také přezdívá Polish, jelikož se takto jmenovala jeho původní forma z Anglie.

Krátkosrstá plemena králíků

Jejich váha se pohybuje od 1,00 do 4,50 kg.

  • Kastorex

Jde o první krátkosrsté plemeno, které dalo vznik skupině krátkosrstých plemen rex. Překlad názvu plemene znamená “bobří král”. Jeho váha může být až 4,50 kg.

  • Rex
  • Malý rex

Plemeno bylo importováno do Evropy v roce 2007 pod názvem Mini rex. Nyní jde o jedno z nejrozšířenějších plemen s rex srstí na světě.

  • Zakrslý beran rex

Představuje novější plemeno uznáno v roce 2005 ve Francii. V ČR se šlechtění věnoval v 90. letech Václav Polanecký z Prahy, avšak jeho úmrtím došlo k vymizení tohoto plemene na našem území. Nyní se v ČR chová velmi ojediněle.

  • Zakrslý rex

Plemena králíků se zvláštní strukturou srsti

Jejich váha se pohybuje od 0,90 do 4 kg.

  • Saténový

Saténová srst byla poprvé zaznamenána v Americe. V poslední době u nás jejich chov narůstá. Jeho váha může být až 4 kg. S tímto plemen vznikl také barevný ráz “slonovinový”.

  • Zakrslý beran saténový

Tohle plemeno bylo vyšlechtěno téměř nedávno. Nejčastěji se chová ve zbarvení durynský a může mít i červeně zbarvené oči.

  • Zakrslý saténový

Dlouhosrstá plemena králíků

Jejich váha se pohybuje od 1,00 do 5,25 kg.

  • Angora

Představuje jedno z nejstarších plemen králíka. Plemeno vzniklo pravděpodobně v Turecku v 18. století. Vlna angory patří k nejjemnějším přírodním vláknům vůbec. Plemeno je náročnější na péči o srst a jako jediné plemeno králíka se stříhá a holí a srst stále kvalitně dorůstá. V ČR se nejčastěji chová bílá červenooká forma, potom také černá, modrá a angora s ruskou kresbou. Váha bývá od 3 do 5 kg.

  • Zakrslá angora
  • Liščí

Cílem bylo vyšlechtit plemeno, jehož srst by imitovala kožešinu polární lišky. Původ tohoto plemene nepochází z angor, ačkoliv by se to dalo předpokládat. Jejich srst je geneticky jinak podmíněná a musí se od srsti angor zřetelně odlišovat. Liščí srst je méně náročná na péči a v ČR se chová vzácně.

  • Zakrslý beran lvíček

Patří k nejmladším plemenům, chová se ve více barevných rázech.

  • Zakrslý lvíček
  • Zakrslý teddy

Plemeno vzniklo křížením angor, liščích a zakrslých barevných s lvíčky. Původně byli chování a šlechtěni jako mazlíčci pro děti, vynikají tak svou mírnou povahou.

  • Zakrslý beran teddy

Sportovní králík

Jedná se o oficiálně uznané plemeno, které mívá vystavený rodokmen a tetování nebo čip jako každé jiné. Každý králík z čistokrevného chovu musí mít tetování, aby mohl být náležitě registrován. U tohoto plemene však nejde o jeho standardní vzhled, nevystavuje se, ale důraz se klade na jeho sportovní výkonnost.

Rodiče sportovního králíka se uchovňují dosažením určité závodní výkonnosti. Chovatelé mláďata chovají pod ČSCH a svou chovatelskou stanicí, mládě pak ve jméně nese název chovatelské stanice.

U sportovních králíků se zjednodušeně jedná o křížence, můžeme se tak setkat s jakýmkoliv plemenem, které má ovšem vystaveno PP pro králičí hop. U takových mláďat jsou vyšší předpoklady pro úspěchy v tomto sportu. Zajímá vás více o králičím hopu? Přečtěte si náš další článek: Králičí hop a jak s ním začít.

Kupní smlouvu vystavují chovatelé hlavně pro sebe. Nejčastěji tam bývají zmíněny podmínky krytí králíka/králíkem, že musí být chovatel informován v případě nemoci nebo úmrtí králíka apod.

Zdroj fotografií plemen: ŠIMEK, Vlastimil. Vzorník plemen králíků 2020. Vydání: první. Praha : Český svaz chovatelů, 2020. ISBN 978-80-270-7257-6.