Jak trávit s králíkem čas a budovat vzájemnou důvěru

Zábava Healthy Bunny 23. 04. 2025

Králíci jsou velmi oblíbení domácí mazlíčci a jsme schopni si s nimi vybudovat opravdu krásný vztah. K vybudování a utužování vzájemné důvěry je třeba k nim přistupovat s láskou a respektem a trávit s nimi dostatek času.

Jak si vybudovat u králíka důvěru?

Při budování si důvěry s králíkem je také velmi důležité to, odkud králík pochází. Spousta chovatelů si dává záležet na dostatečné socializaci králíka, ať už na manipulaci s ním, mazlení, styku s jinými zvířaty, nebo klasickém ruchu domácnosti.
Zvířata ze zverimexu velmi často bývají bojácná, zdrženlivá, lekavá, zkrátka nezvyklá na lidský kontakt, v obou případech však záleží i na povaze konkrétního králíka. Přečtěte si článek – Kde si (ne)pořizovat králíka.

V prvních dnech po přinesení je důležité nechat králíka si zvyknout na nové prostředí a do ničeho jej nenutit. Nějaký králík se vydá prozkoumat nové území ihned, jinému to může pár dní trvat.

králík ve výběhu

Je důležité na králíčka mluvit klidným tišším hlasem, nechat jej si vás očichat, opatrně jej hladit a samozřejmě brát ohledy na to, co se mu nelíbí. Cesta ke králičímu srdci ovšem velmi často vede přes jídlo. Dopřejte ušákovi zdravé pamlsky, přes které si k vám důvěru rychle vybuduje.

Velkou nabídku pouze zdravých pamlsků, se kterými neuděláte chybu, naleznete na Aniland.cz. Králíčka krmte z ruky nebo jej při jídle lehce hlaďte.

krmení z ruky

Při budování si důvěry u králíčka je také dobré u něj ležet, aby na něj člověk nepůsobil jako predátor „útočící“ z výšky. Ze stejného důvodu je také důležité králíka zvedat pomalu, v klidu, ideálně ne příliš z výšky a aby vás králík prvně viděl.

Jak s králíkem trávit čas

Králík jistě ocení čas s vámi strávený. Tak jako lidé jsou ovšem i někteří králíci raději sami, jiní zase vyhledávají společnost, přizpůsobte se tedy vašemu ušákovi.

Někteří králíčci lidský kontakt nemusí vyhledávat, ovšem pokud mu pořídíte králičího společníka opačného pohlaví (oba kastrovaní), bude pravděpodobně nejspokojenější.

Pokud máte jen jednoho králíčka, nebo více králíků v domácnosti nemůžete chovat společně, snažte se jim dopřát život, ve kterém se nebudou nudit sami zavření v kleci.

soužití králíků

Učení triků

Můžete ušáka formou zábavy zkusit naučit různé triky. Nejlépe králíka naučíte třeba panáčkovat, otočku, přeskočit ruku, přiběhnout na zavolání, slalom mezi nohama apod. Ze začátku většina králíků dobře reaguje na navádění za jídlem, později jsou schopni si zapamatovat i slovní povely.

Někteří králíci se mohou naučit triky vykonávat i na tzv. target.

Králíka učení triků ovšem musí bavit, nemůžeme jej do ničeho nutit a rozhodně jej nesmíme trestat! Uplatnit lze pouze odměnu za dobrou práci, ne trest za jakoukoli chybu. Skvělou odměnou pak může být třeba sušená zelenina VeggieMIX nebo mini pamlsky z PAMLSKOVNÍKU.

Berte v potaz také to, že ne každý králík se může nějaký trik naučit. To, co zvládne jiný, už ten váš nemusí, do ničeho jej tak netlačte.

učení triků

Hračky a hlavolamy

Velmi oblíbené jsou u králíků také různé hlavolamy a hračky, které mohou okusovat, zabaví se a podpoří tak jejich přirozené pudy.

Nejlépe začněte s jednoduchými hlavolamy, do kterých schováte oblíbené pamlsky nebo granule. Pokud si váš ušák s jednoduchými hlavolamy poradí, můžete vyzkoušet i těžší. Spousta druhů hlavolamů je pro psy nebo kočky, toho se ale vůbec nemusíte bát.

Pro začátečníky doporučujeme hlavolam SCHOVÁVAČKA, pro zdatnější králíčky pak třeba HLAVOLAM 5V1 nebo další zajímavou verzi HLAVOLAM 3V1.

hlavolam

Kromě dřevěných nebo kvalitních plastových hlavolamů můžete vyzkoušet a čmuchací dečky a koberečky.

Pro králíky je přirozené potravu hledat a čenichat ji, můžeme je tak krmit i stylem, že granule nebo jiné krmení rozsypeme na zem daleko od sebe.

Skvěle králíčky zaměstnají i proutěné koule plněné senem, bylinkami nebo trávou.

S těmito hračkami se váš králík určitě nudit nebude a jeho pozorováním se zaručeně zabavíte i vy. Velkou škálu vhodných hraček naleznete na Aniland.cz. Přečtěte si článek – TOP 15 nejoblíbenějších hraček pro králíky

Králičí hop

Velmi oblíbenou formou, jak s králíkem trávit čas, je králičí hop. Králičí hop je sportovní disciplína, kde králík musí překonávat různě vysoké a dlouhé překážky ve správném pořadí.

Skákání přes překážky lze trénovat pouze doma pro zábavu, můžete ovšem s ušákem vyrazit i na oficiální závody a zazávodit si o medaile, poháry a další ceny! K závodění stačí, aby měl králík očkovací průkaz s platným očkováním, závodění není nijak omezeno plemenem ani původem.

Hop králíčka bavit nemusí, ale pokud ten váš bude do sportu nadšený, jedná se opět o společně strávený čas, kdy se vám králíček naučí důvěřovat. Ať už pro králičí hop nebo na procházky po zahradě, mrkněte na nabídku krásných postrojků pro králíky.

Více o králičím hopu si přečtěte ve článku – Králičí hop a jak s ním začít.

králičí hop

Venčení a venkovní výběhy

Pro králíky je pobyt venku velmi důležitý a můžete takto spolu strávit opět spoustu volného času. Pokud nemáte možnost výběhu, můžete vzít králíčka na procházku na postroj, ovšem králík na něj musí být zvyklý.

venčení na postroji a vodítku

Králíkům je vhodné dopřát i volný pohyb ve výběhu na trávě, kde mu můžete přichystat spoustu tunelů a hraček. Pokud budete ve výběhu nebo jen vedle něj trávit s králíčkem čas, je to další cesta k tomu, aby si s vámi utužil vztah. Pozorovat radostně hopsající a běhající králíky venku je také mnohem zábavnější než televize.

králík v tunelu ve výběhu

Co nedělat

Pokud chcete, aby se vás králík nebál a bral vás jako někoho, koho má rád, je dobré se řídit i těmito radami..

Nikdy králíčka nijak netrestejte, králík to pravděpodobně stejně nepochopí a může se vás naopak začít bát. Pokud chcete, aby na vás byl králíček zvyklý, nezavírejte ho do klece do místnosti, kde bude většinu času sám.

Samozřejmě i králík potřebuje svůj klid a klec vedle televize v obývacím pokoji není nejšťastnějším řešením, ovšem zavřít jej samotného někde, kde se jeho majitel objeví jen na krmení a králík se nebude mít ani čím zabavit, není pro jeho psychickou pohodu také ideální.

mazlení králíka

Chce to čas! Každý králík je jiný a budování důvěry může trvat i roky, nevzdávejte to hned. Například v pubertě se pak může zdát, že králík se chová ještě hůře. Na uklidnění jeho povahy může pomoci také kastrace. Jak už ale bylo zmíněno, z některých králíků mazlíčci vyhledávající lidský kontakt nikdy nebudou.

Nevykládejte si také špatně jejich chování, králíkům není úplně snadné porozumět. Králík, který vás štípe zuby vás nechce kousat, ale vyžaduje pozornost nebo je zvědavý.

„Agresivní“ králík si většinou pouze brání své území, reaguje na něco, co se mu nelíbí, je frustrovaný nebo s ním zkrátka cloumají hormony.

Nezapomínejte, že to, že králík není dle vašich představ, není důvod k tomu, jej dávat pryč! Králík nikdy není ani nikdy nebude hračka pro děti a je třeba počítat i s tím, že třeba nebude vyhledávat lidský kontakt, nebude se chtít mazlit, nebo bude dokonce agresivní. Vždy se snažte zvážit, co jej k nežádoucímu chování vede, zda není v pubertě, případně zvažte kastraci, která by k usměrnění chování měla pomoci.