Čím vyčesat králíka
Péče o srst králíčků je velmi důležitá. Králíci se totiž čistí olizováním a chlupy jim pak putují do trávicího ústrojí, kde mohou způsobit problémy. Je tedy naší povinností králíka vyčesávat, abychom ho nadbytečných chlupů zbavili. Nejdůležitější to je v období línání, které u dospělých králíků probíhá dvakrát ročně. Čím vyčesat králíka a k čemu slouží hřebeny, kartáče a hrábla se dozvíte níže.
Srst králíka
Králičí srst se skládá ze tří vrstev:
- Pesíky tvoří nejsvrchnější vrstvu. Jedná se o dlouhé, rovné a hrubé chlupy, které králíka chrání před deštěm či sněhem. Mají také izolační funkci.
- Osníky tvoří podsadu a jedná se o jemné, husté a kratší chlupy, jejichž hlavní funkcí je tepelná izolace: v zimě chrání před nadměrným chladem, v létě zase chrání před horkem.
- Vlníky jsou typické pro angorské králíky. Jedná se o nejjemnější část podsady, chlupy jsou ohebné, zvlněné a husté.
Jak často králík líná?
U mláďat dochází k línání (obměně srsti) třikrát do roka (poprvé asi v 8. týdnu, podruhé kolem 4. měsíce a poté asi v 7. měsíci věku). U dospělých králíků poté dochází k výrazné obměně srsti dvakrát ročně; na jaro a na podzim. Doba línání trvá asi měsíc, přičemž je ovlivňováno řadou faktorů jako je strava, bydlení, počasí a celkové zdraví králíka. Samice také v době březosti uvolňuje chlupy, ze kterých poté staví hnízdo pro budoucí mláďata.
Čím vyčesat králíka?
Na trhu je nepřeberné množství kartáčů, hřebenů i hrábel a přitom je tak těžké najít ten správný nástroj. Při výběru totiž hraje roli hustota i délka srsti, jemnost i délka zubů česací pomůcky. Taky je nutné přemýšlet nad tím, zda chceme králíka pouze učesat, uhladit a nebo mu pomoci v době línání s vyčesáním uvolněných chlupů.
Při výběru kartáče či hrábla si pamatujte jednoduchou pomůcku:
- Pokud má králík hustou či dlouhou srst, volíme hřeben s většími rozestupy mezi zuby, abychom srst příliš netahali. (např. angorský králík)
- Pokud má králík srst jemnější a kratší, zuby by měly být hustěji nasázené a rozestupy mezi nimi by měly být menší. (minilop beránek – Blueberry)
Máte i jiného mazlíčka? Přečtěte si také článek: Druhy hřebenů a jak vybrat ten nejlepší
Vyčesávací hrábla
V období línání je důležité králíčkům pomoci s vyčesáváním podsady. K tomu nejlépe slouží vyčesávací hrábla, které mají zaoblené zuby, jsou dostatečně dlouhá (aby se k podsadě dostaly) a králíkům chlupy nevytrhávají, protože vytváří minimální odpor vůči srsti. Díky ostrým čepelím jsme také schopni oddělit případné slepené chlupy, aniž by to králíka bolelo. Nebojte, hrábla jsou ostrá pouze z vnitřní strany, která je speciálně zaoblená a ostří se tak nedostane do styku s kůží králíka. Vyberte si to správné hráblo na www.aniland.cz
Hráblo s hustěji nasázenými zuby najdete zde.
Na našem e-shopu naleznete výše uvedený hřeben i hráblo pro dlouhosrsté králíčky a jiné mazlíčky.
Hráblo s hustěji nasázenými zuby pro kratší srst naleznete zde.
Kartáče
Kartáče jsou primárně určeny k dočesání srsti. I přesto, že jsme schopni kartáčem vyčesat také podsadu, našemu králíkovi to nemusí být příjemné. Husté kartáče totiž vytváří velký odpor vůči srsti a chlupy tak příliš taháme. Kartáč je však vhodné použít hned po vyčesání hráblem, abychom eliminovali množství uvolněných chlupů. Vybírat můžete z plastových či kovových drátků. Gumové kuličky na konci některých kartáčů zabraňují poškrábání kůže, drátky jsou ale u jiných kartáčů zahnuté ze stejného důvodu.
Hřebeny
Hřebeny neslouží k vyčesávání, ale finální úpravě či česání. Je vhodné je používat v mládí králíčka, kdy chceme, aby si na česání zvykl, ale v „česací výbavě“ nutné nejsou. Pokud však máte výstavní králíčky, nebo dlouhosrsté, tak jsou k finálnímu dočesání vhodné.
Péče o srst králíka
Pečovat o srst králíčků je velmi důležité. U dlouhosrstých byste kromě česání měli věnovat pozornost i stříhání. Králíčky nekoupeme, protože by mohlo dojít k prochladnutí. Pokud se však králík znečistí olejem, barvou nebo nějakou chemikálií, je nutné jej důkladně očistit. Od hlíny z venku je schopen se očistit sám 🙂
Jak často česat králíka?
Již od mládí je vhodné, aby si králík na česání zvykl. Proto je ze začátku dobré používat hřebeny s velkými rozestupy, aby králíka česání nebolelo. Za výdrž může dostat také malou odměnu, třeba květ měsíčku lékařského. Pamatujte však na to, že hřebenem nedojde k efektivnímu vyčesání srsti, ale pouze k učesání.
Jak často vyčesávat králíka?
Vyčesávání králíků je důležité zejména v období línání (jaro a podzim). V tomto období není na škodu vyčesávat uvolněnou srst každý den, protože si ji králíčci denodenně čistí a přijímají tak velké množství chlupů, které není pro jejich trávení dobré. Může totiž dojít k blokaci střev nebo jiným trávicím problémům. V době línání můžete ob den podat půl čajové lžičky lněných semínek, aby chlupy lépe procházely trávicím traktem. Ve střevech se mohou tvořit bezoáry (smotky chlupů), které je nutné eliminovat nebo rozpustit. K tomu slouží pasta Rodicare Hairball.
Mimo období línání není tak časté vyčesávání nutné, ale několikrát do týdne také neuškodí.
Kdy králík mění srst?
Dospělí králíci línají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Mláďata mohou svou srst měnit až třikrát do roka. V době línání je nutné králíčky pravidelně vyčesávat, protože si králíčci olizují srst a tím přijímají nadměrné množství chlupů. Ty jim mohou zablokovat střeva nebo způsobit trávicí potíže.
Jak se starat o srst králíka?
Králíčci perfektně zvládají osobní hygienu. Denně si několikrát čistí svou srst olizováním. Především v době línání jim ale musíme se srstí pomoci a to účinným vyčesáváním uvolněných chlupů, které by jim jinak udělaly ve střevech paseku. Vybírejte vyčesávací kartáče a hrábla dle typu srsti králíka. Králíky nekoupejte, pokud nejsou znečištěni např. od barvy, oleje či chemikálie. Koupání je jim nepříjemné, stresující a mohou prochladnout, protože bude jejich podsada dlouho schnout.