Může králík dýni?

Krmení Marek & Barča 31. 08. 2022

Podzim s sebou přináší Halloween, dušičky a hlavně období dýní. Možná si kladete otázku, zda může králík dýni? Dýně je bohatá na vitamíny A, B a K, zinek, železo, hořčík, vápník, antioxidanty a vlákninu, které jsou ve stravě králíků vítané. Obsahuje ale taky škrob, sacharidy a cukry, které už tak vhodné nejsou.

Může králík dýni?

Protože je dýně sezónní ovoce (ano, opravdu je to ovoce) může vás zajímat, zda dýni nebo její semínka můžete dát králíkům. Králíci jsou býložravci, jejichž jídelníček by měl být tvořen senem a to až z 80 % především kvůli obsažené vláknině. Příliš mnoho sacharidů, tuků nebo škrobu může vést k obezitě, zubním či žaludečním problémům.

Králík může jíst dýni přiměřeně.

Dýně je vhodná pro králíky, nicméně je nutné dodržovat přiměřené dávkování.

Králíci by neměli konzumovat více než 1 polévkovou lžíci dýňové dužiny na 1 kg tělesné hmotnosti. Podáváme pouze zralou čerstvou či sušenou dýni, nikoliv přezrálou, plesnivou, konzervovanou či jinak upravovanou.

Je také důležité podávat králíkům dýni příležitostně (zmíněnou lžíci dýně max. 1-2x týdně), nikoliv na denní bázi a ve velkém množství. Takto bude dýně příjemným zpestřením jídelníčku.

Dýně je přírodním zdrojem:

  • vody – dýně je tvořena až z 94 % vodou, která pomáhá při vyprazdňování, trávení, a slouží jako prevence proti dehydrataci.
  • vitamínu A, který udržuje zdravou srst i zrak, správnou funkci srdce a ledvin.
  • vitamínu K, který zlepšuje krevní oběh a zdraví kostí.
  • zinku a dalších živin, které jsou nezbytné pro fungování tělesných procesů.

Jaký druh dýně může králík jíst?

Pro králíky by měly být vhodné všechny druhy dýní, které jsou jedlé i pro nás – lidi. Nikdy nepodávejte dekorační a okrasné dýně. Vhodná je také sušená dýně.

Přečtěte si také, jak vypadá jídelníček králíka

Chutná králíkům dýně?

Dýně je sladká a proto ji většina králíků neodmítne. Právě proto byste měli věnovat pozornost doporučenému dávkování, aby se jí nepřejedli a nezpůsobila tak zdravotní problémy. Divocí králíci velice často okusují listy a stonek dýně.

Králík jménem BlueBerry

Dýni jsem ještě neochutnal, ale dýňová semínka už jsem zkoušel a jsou dobré!

UvozovkaUvozovka

Co dýně obsahuje?

Výživové hodnoty dýně na 100 g (v čerstvém stavu)

ŽivinyObsah na 100 g syrové dýně
sacharidy6,5 g
cukry2,76 g
tuky0,1 g
vláknina0,5 g
vápník21 mg
fosfor44 mg
Obsah živin ve 100 g dýně (v čerstvém stavu)

Může králík listy dýně?

Listy a stonky dýně jsou bohaté na vápník, jehož nadbytečné množství může u králíků způsobit ledvinové či močové kameny. Pokud si králík jednou kousne do listu, nic vážného by se mu nemělo stát, nejsou pro něj jedovaté, nicméně se jim raději vyhněte. Listy a lodyha navíc bývají pichlavé, takže nejsou pro králíky vhodné.

Přečtěte si další článek o králičí stravě a vápníku

Může králík slupku dýně?

Králíci mohou jíst i slupku dýně, pokud je řádně umytá, případně ze zahrádky, abychom se vyhnuli pesticidům či jiným chemikáliím. Slupka dýně je dokonce bohatší na živiny než její vnitřek, nicméně ji nepodávejte ve větším množství, než bylo doporučeno výše. Dýňová slupka obsahuje také více vlákniny a méně sacharidů než dýňová dužina.

Může králík dýňová semínka?

Dýňová semínka jsou jedny z mála semen, která jsou pro králíky vhodná (dále třeba lněné semínko). Nicméně i v tomto případě by měla být dýňová semena (čerstvá nebo sušená, loupaná či celá) podávána králíkům příležitostně. Pár dýňových semínek jednou za 14 dní může být příjemným zpestřením králičího jídelníčku. Na našem e-shopu seženete loupaná i neloupaná dýňová semínka.

Dýňová semena jsou výživná, protože jsou plná vitamínu A, vitamínů B-komplexu, vápníku, železa, zinku, mědi, manganu a draslíku. Jsou ale taky bohaté na mastné kyseliny, a proto není vhodné podávat králíkům tyto semena každý den.

Králíci mají citlivé zažívání a tuky tráví velice špatně. Příliš mnoho tuků tak může narušit jejich střevní mikroflóru. Přebytečný tuk se také může hromadit v tepnách a játrech, což má za následek vážné zdravotní problémy. Přibývání na váze a obezita u králíků je často spojována se stravou bohatou na tučná jídla, jako jsou ořechy a semínka. Ořechy by králíkům neměly být podávány v žádné formě.

Často kladené otázky

Může králík jíst dýni?

Králík může ochutnat podzimní dýni, nicméně v malém množství kvůli obsahu škrobu a sacharidů. Týdně nepodáváme více než 1 polévkovou lžíci dýňové dužniny. Podáváme pouze jedlé druhy pro lidi, nikoliv okrasné či dekorační dýně.

Může králík dýňová semínka?

Ano může, ale všeho s mírou. Podáváme asi čajovou lžičku semínek co 14 dní kvůli obsahu tuků. Semínka mohou být podávána čerstvá i sušená, loupaná či celá. Pro králíky jsou nevhodná pražená, solená či jinak upravovaná dýňová semena.

Může králík dužninu z dýně?

Ano může, ale pouze příležitostně. Podáváme 1 polévkovou lžíci 1-2x týdně na 1 kg hmotnosti králíka.