Jak vytrhnout pampelišku s kořenem
Celá rostlina pampelišky je pro králíky skvělým doplňkem jídelníčku především v jarních měsících. Je ale také plevelem pro mnoho zahrádkářů. V dnešním článku si ukážeme několik způsobů, jak vytrhnout pampelišku s kořenem tak, abychom získali co největší část kořene pro naše králíčky nebo se pampelišek zbavili.
Sušený kořen pampelišky je pak účinným pomocníkem pro broušení stále rostoucích zoubků a zdravým pamlskem. Určitě má ale využití i v lidské kuchyni.
Může králík pampelišku?
Žlutá pole pampelišek můžeme pozorovat především v jarních měsících (od dubna), ale některé opozdilce můžeme pozorovat i v létě. Pro králíky jsou vhodné všechny jejich části (květ, stonek, listy i kořen). Samozřejmě to s dávkováním nepřeháníme, ale jedna rostlinka ob den by měla být v pořádku. Pampeliška je bohatá na vitamíny i vápník, proto ji podáváme spíše mladším králíkům, květ navíc obsahuje vitamín C, který je důležitý zejména pro morčata. Listy obsahují vlákninu důležitou pro králíky a kořen je bonusem plným živin pro zdraví i broušení zoubků.
Jak vytrhnout pampelišku s kořenem?
Vytrhávejte pampelišky po dešti
Mokrá nebo zvlhlá hlína je prvním předpokladem pro úspěšné vytrhnutí pampelišky s celým kořenem. Díky vlhké půdě můžeme vyzkoušet uchopit celou rostlinu rukama a vytáhnout ji ze země.
I když vám pampeliška neublíží, vezměte si na to rukavice. Pravděpodobně budete špinaví od hlíny a k tomu od lepkavého mléka z pampelišky – a to není dobrá kombinace.
Na celou pampelišku použijte nástroje
Pokud vytažení ze země pouhým uchopením a táhnutím nemělo úspěch, nesmutněte. Na trhu existují různé nástroje, které nám s pampeliškami pomohou. Prvním z nich je tzv. vypichovač plevele. Jedná se asi o nejlevnější alternativu nástroje (cca 100 Kč) na odstranění pampelišek a spolu s vlhkou půdou by to měl být úspěšný pomocník.
Druhým pomocníkem může být zahradnická lopatka, kterou možná už máte doma. Nevýhodou je, že její čepel pravděpodobně nebude tak dlouhá, jako je kořen pampelišky a tak dojde k jeho přetržení.
Jako další možnost můžete využít rýč (to si ale zničíte celou zahradu) nebo krumpáč, který čepel dlouhou má. Pohodlné vytrhování to ale asi nebude.
Použijte speciální nástroj
Dalším nástrojem, který už myslí na naše záda je vypichovač plevele Fiskars (cca 1 000 Kč), který na pampelišky používáme i my. Funguje tak, že nohou zatlačíme čtyřzubec do středu pampelišky tam, kde se pod zemí nachází kořen. Poté táhneme vypichovač k sobě a pomocí páky dojde k vytržení pampelišky s kořenem. Nebudeme lhát, než jsme se naučili jej správně používat, tahali jsme kořeny různými kung fu způsoby, teď už ale víme jak na to a téměř vždy jsme úspěšní.
Často kladené otázky
Jak vytrhnout pampelišku?
K trhání pampelišek s kořenem nám pomůže pampelišku ze všech stran obrýt, nebo si pořídit speciální nástroj na trhání pampelišek. Takové nástroje prodává například značka Fiskars. Kořen pampelišky je velmi zdravý pro králíky, tak je ho škoda vyhodit do kompostu.
Jak očistit kořen pampelišky?
Kořen po vyrytí umyjte ve vodě od zbytků hlíny. Ve chvíli kdy budete kořen důkladně umytý, usušte ho v sušičce na 40 stupňů. Tak si zachová veškeré zdraví prospěšné látky. Pokud nemáte sušičku, sušte na vzdušném místě minimálně 6 týdnů. Po usušení můžete začít kořeny králíkům podávat. Na tvrdých kořenech si navíc skvěle brousí zuby.
Kde najít pampelišky?
Pampelišky rostou většinou všude, i tam kde je nechceme. Často v záhoneh na polích či zahradách. Při sběru pampelišek je dobré, najít si místo daleko od cest a znečištění. Králíci mohou jíst pampelišky celé. Kořen, list i květ. Pro vyrytí celé pampelišky, použijte speciální nástroj určený k vyrývání plevele. Ušetříte si tím mnoho práce.