15 králičích zabijáků, aneb co nesmí jíst králík

Krmení Marek & Barča 27. 07. 2022

V tomto článku vás provedeme tím, co nesmí jíst králík, aby zůstal zdravý a vitální. Následující jídlo by jim mohlo způsobit vážné zdravotní potíže, v nejhorším případě smrt. Vyhněte se proto podávání těchto surovin. Nepodávejte ani takové jídlo, u kterého si nejste jisti, zda je vhodné či bezpečné.

Přečtěte si také, jak má vypadat jídelníček králíka.

Co nesmí jíst králík?

1. Brambory

Syrové brambory nejsou vhodné jak pro králíky, tak pro lidi. Nezralé zelené části obsahují toxický solanin, který může způsobit smrt. I přesto, že zralé brambory zelené části neobsahují, nejsou nutričně vhodné pro králíky. Skládají se totiž ze sacharidů ve formě škrobů a taková strava může vést ke gastrointestinální (GI) stázi v důsledku nízkého příjmu vlákniny.

brambory
fazole

2. Fazole

Každý, kdo jedl fazole ví, že způsobují nepříjemnou plynatost. Ačkoliv u lidí je to zvládnutelná situace, u králíků tomu tak není. Fazole mohou způsobit nadmutí a plynatost, které může v případě králíků končit smrtí.

3. Rebarbora

Každá část této zeleniny je pro králíky jedovatá či škodlivá, od listové zeleniny až po kyselé stonky a kořeny. Rebarbora je nabitá složitými minerály a molekulami, které mohou mít na člověka projímavé účinky a králíci je téměř úplně nestráví.

rebarbora
avokado co nesmi jist kralik

4. Avokádo

Tento plod obsahuje toxickou sloučeninu persin a je velmi tučný, proto pro králíky zcela nevhodný. Pokud králík pozře příliš mnoho persinu, rychle se u něj rozvinou dýchací potíže. To může v některých případech vést k srdečnímu selhání a nakonec ke smrti. Navíc by tuk měl tvořit zcela minimální část stravy každého králíka!

5. Kokos & ořechy

Kokosy jsou velmi sladké a tučné na to, aby byly v králičím jídelníčku. Ořechy mají vysoký obsah tuků a sacharidů a králíci by měli přijímat potraviny s vysokým obsahem vlákniny a nízkokalorické krmivo, jako je seno. Trávicí systém králíka nezvládne potraviny s vysokým obsahem tuků, sacharidů a energie.

kokos
pecky

6. Pozor na pecky & jadérka

I přesto, že kousek jablíčka patří k oblíbeným pamlskům králíků, je třeba se vyhnout jadérkům. Spousta jadérek a pecek z ovoce totiž obsahuje nebezpečné kyanogenní glykosidy. Nikdy proto nepodávejte peckoviny (švestku, meruňku,…) s poškozenou peckou, ze které by se mohly nebezpečné látky uvolnit. Z melounu také před podáním odstraňte semínka.

7. Vařené jídlo a „lidské“ jídlo

Jako býložravci se králíci vyvinuli tak, aby byli schopni strávit velké množství syrových rostlin. Toto přizpůsobení je však také přimělo obětovat trávicí enzymy nezbytné pro konzumaci vařených jídel. Pokud tedy králík jí vařená jídla, může to vést k vážným gastrointestinálním potížím tím, že naruší jejich jemné střevní bakterie. Také nepodávejte pečivo!

Ale nemějte strach, většina králíků ohrne nos nad vším, co bylo uvařeno.

varene_jidlo
cokolada

8. Čokoláda

Theobromin je jednou ze sloučenin v čokoládě, díky které je pro lidi tak uspokojivá a vytváří návyky. Králíci však nemají potřebné trávicí enzymy, které by theobromin rozložily – což z něj činí nebezpečně silný stimulant. Pokud váš králík snědl čokoládu, okamžitě zavolejte veterináře.

Co je pro králíka dále nevhodné?

9. Cibule, česnek, pórek

Cibule, česnek i pór může vašemu králíkovi způsobit trávicí potíže. Králíci nemají trávicí enzymy potřebné k jejich zpracování. Obecně se ale nemusíte bát – králíci nesnášejí vůni česneku a cibule a rádi se jim vyhnou.

cibule_cesnek
kava_kofein

10. Kofein

Pokud jste někdy pili příliš mnoho kávy, víte, že nadměrná konzumace kofeinu může vyvolat úzkost a zrychlený srdeční tep.

Zatímco lidé to do jisté míry zvládnou, králíci jsou mnohem citlivější. Kofein z kávy nebo čaje může zvýšit srdeční frekvenci králíka na škodlivou (nebo dokonce smrtelnou) úroveň, což znamená, že byste nikdy neměli krmit svého králíka ničím s obsahem kofeinu.

11. Mléko & mléčné výrobky

Králíkům byste neměli dávat pít mléko. Dospělí králíci nesnesou laktózu a mléčné výrobky (sýry, dropsy a jiné pamlsky s obsahem mléka,…) jsou špatné pro králičí trávicí systém. Dospělí králíci totiž nemohou správně strávit hlavní bílkovinu, která tvoří mléko a další mléčné výrobky. Mladí králíci by také neměli pít kravské mléko, protože se velmi liší od mléka, které dostávají od svých matek.

Co by králíci neměli jíst?

12. Obiloviny, hrách, škrob

Ačkoliv všechny tyto suroviny vídáte v pamlscích svých králíčků, nejsou pro ně zdravé.

Obiloviny, rýže, pšenice, oves a další jsou pro vašeho králíka nejen příliš plné sacharidů, ale mohou také způsobit nebezpečné trávicí bloky a obezitu. Ovesné vločky se podávají králíkům, kteří jsou aktivní (např. králičí hop) nebo potřebují nabrat na váze.

Hrách je využíván jako pojivo v nesčetném množství pamlsků, které jsou označovány jako „grainfree“, „grainless“ či „bezobilné“. Je ale hrách lepší než obiloviny? Rozhodně není! Sušený hrách a hrachové vločky mají příliš vysoký obsah fosforu, škrobu, sacharidů a mohou také zablokovat střeva.

Škrob je dalším typem „pojiva“, které je využíváno v králičích pamlscích. Škrob ve střevech pomalu kvasí, nadýmá a tím poskytuje parazitům ideální živnou půdu. Postupně ničí zdravou střevní mikroflóru, a dostavují se problémy se střevy (průjmy, zácpy, křeče).

13. Nezdravé pamlsky

Vždy čtěte složení! Porovnejte složení pamlsku vašeho králíka s tímto článkem a zjistěte, zda není pamlsek spíše nebezpečným doplňkem jídelníčku. Pamlsky by v žádném případě neměly obsahovat mléko, živočišné moučky, cukr, med, nevhodné ovoce či zeleninu, ideálně ani hrách, škrob či obiloviny. Nabídněte mu raději kousek ovoce, sušenou zeleniny nebo bylinky.

Zdravé pamlsky můžete koupit u nás v e-shopu.

14. Cukr & sladké

Ačkoliv nepředpokládáme, že dáte králíkovi lízátko, je třeba dávat pozor i na přísun cukru, který se objevuje také přirozeně v ovoci (přečtěte si jaké je vhodné ovoce pro králíky) či jiných přírodních doplňcích jídelníčku. Králík je totiž mlsný a vlivem velkého přísunu cukrů by mohlo dojít k cukrovce, obezitě či jiným problémům (pravděpodobně by přestal přijímat vlákninu ze sena v domnění, že bude dostávat další sladké).

Vyhněte se pamlskům, ve kterých je cukr, med či jiné sladidlo. Nikdy nepodávejte lidské cukrovinky, pečivo, čokoládu ani sušenky!

15. Jídlo neznámého původu

Postupujeme takto: pokud nevím co to je, tak to králíkovi nepodávám. Pokud vím co to je, vyhledám si informace a usoudím, zda to mému králíkovi nemůže uškodit.

Nikdy nepodávejte houby, neznámé rostliny, listy, přezrálé, nedozrálé, shnilé, plesnivé či zapařené ovoce a zeleninu.

Často kladené otázky

Co nesmí jíst králík?

Nikdy králíkům nedáváme cukr, jídlo o kterém nevíme jestli ho můžou, nezdravé pamlsky, obiloviny, hrách, škrob, živočišné produkty, mléko, cibule, česnek, pórek, kofein, lidské jídlo, čokoládu, kokos, ořechy, avokádo, pecky z ovoce, rebarbora, fazole, brambory.

Jaké jsou nezdravé pamlsky pro králíky?

Mezi nezdravé a naprosto nevhodné pamlsky řadíme hlavně pamlsky z mléka jako jsou dropsy, čokoládové mrkvičky a kukuřičky. Dále cukr a vše co je nepřiměřeně sladké, pečivo, obiloviny, hrách a výrobky z těchto surovin. Složení pamlsků by nemělo obsahovat nic jako vedlejší produkty rostlinného původu, pokud nejsou jmenovitě vypsány.