Nejlepší stelivo pro králíky

Bydlení Marek & Barča 1. 08. 2022

Králíci, kteří žijí v bytech nebo doma si plně vystačí se stelivem pouze na jediném místě; a to v záchodku. Díky tomu se snadněji naučí navštěvovat králičí toaletu a my nebudeme muset uklízet znečištěné stelivo z celé klece či ohrádky. Pokud žijí králíci v králíkárně venku i přes zimu, je vhodné tato místa zateplit. Nejlepší stelivo pro králíky v zimě je jemná sláma nebo dřevitá vlna. Všechny tyto podestýlky jsou tvořeny z přírodních materiálů, které jsou pro naše králíčky nejvhodnější.

Jaké stelivo je pro králíky nejlepší?

Ideální kombinací pro králičí toalety jsou dřevěné peletky a záchodek s roštem. Díky roštu nebudou mít znečištěné tlapky, které poté mohou být náchylnější k otlakům a infekcím. Peletky nám navíc poskytují vše, co od podestýlky či steliva můžeme požadovat.

Dřevěné pelety

Pelety ze dřeva se mohou pyšnit vlastnostmi, které králíci i jejich majitelé od podestýlky mohou vyžadovat:

 • čistě přírodní složení (čtěte na obalech)
 • dobrá savost
 • tekutiny pohlcují a poté se rozpadají
 • při nechtěném pozření králíkem mu nijak neuškodí (musí být pouze ze dřeva)
 • nejsou prašné (nevadí alergikům, králíkům se nedostávají do dýchacích cest)
 • jsou těžké (králíci je nevynáší na srsti)

Na našem e-shopu najdete dřevěné pelety 7,5 kg.

Nás, jakožto chovatele, bude dále zajímat cena, která je v porovnání s pilinami a hoblinami vyšší, nicméně kvůli výše zmíněným vlastnostem se to určitě vyplatí. Pokud chcete ušetřit, kupte dřevěné peletky určené k topení – bývají levnější a složení je úplně stejné (nekupujte pelety s žádnými pojivy ani příměsí). Pro výrobu peletek se nejčastěji používá měkké dřevo, třeba smrk.

Dřevitá vlna

Dřevitou vlnu doporučujeme přidávat v chladnějším počasí venkovním králíkům do kotců či králíkárny. Její funkcí není pohlcovat moč nebo zápachy, ale zateplit obydlí. Tato vlna se vyrábí z měkkého dřeva, je trochu dražší, ale jako zateplení ideální. Králíci si z ní mohou stavět hnízda, lehnout si na ni a protože se jedná o čistě přírodní materiál, nemělo by vadit případné pozření. Kvalitní dřevitá vlna je navíc bezprašná, takže mazlíčkům nijak nevadí. Seženete ji také na našem e-shopu.

Sláma

Sláma je podestýlkou mnoha venkovních králíků. I zde ale musíme být opatrní a vybírat tu nejjemnější, nejměkčí, voňavou a bezprašnou. Pobyt na tvrdé slámě by králíkům nemusel být příjemný a mohli by se o ni popíchat nebo zranit oko. Prašná sláma může králíkům zanést dýchací cesty. Věnujte tedy i výběru slámy jako podestýlky zvýšenou pozornost.

Jaké stelivo není vhodné pro králíky

Piliny, prašné hobliny

Piliny nejsou vhodné pro králíky hned z několika důvodů:

 • jsou prašné a mohou zanést dýchací cesty
 • u chovatelů mohou vyvolat alergii
 • mohou dráždit pokožku i oči
 • oleje/fenoly obsažené ve dřevě se mohou vstřebat do vnitřních orgánů a způsobit záněty
 • piliny jsou lehké a králíkům mohou ulpět na srsti

Papírová steliva, asan

Tato steliva doporučujeme používat jedině u záchodků s roštem, aby jej králík nemohl pozřít a aby nevdechoval jemný prach a drobné částice, které z něj odlétají. Pokud by se králíček dostal do přímého kontaktu s touto podestýlkou, mohly by se objevit dýchací potíže, kýchání nebo zanesení nosních průduchů. Dlouhosrstí králíci by stelivo všude roznášeli. Drobné částečky se také často lepí na packy králíků a při králičím čištění a hygieně poté dochází k vetření tohoto prachu do očí a čumáčku. Výhodou tohoto steliva je jeho vysoká savost, měkkost, dobré pohlcování zápachu a znovuvyužití recyklovaného papíru. Nicméně kvůli výše zmíněným rizikům jej nedoporučujeme jako vhodnou podestýlku pro králíky.

Steliva do kočičích toalet

Navoněné krystalky nebo bentonitové podestýlky nejsou něco, co bychom měli dávat jako stelivo králíkům. Už jen představa toho, že tento druh steliv ochutnají je děsivá. Některé z těchto steliv při styku s tekutinou bobtnají a při pozření by došlo k zalepení střev. Jediná vhodná podestýlka zároveň pro kočky i králíky jsou výše zmíněné dřevěné pelety.

Přečtěte si také o dalších stelivech pro zvířata

Často kladené otázky

Jaké jejlepší stelivo pro králíky?

Dle našich zkušeností je nejlepší stelivo z dřevěných pelet. Stelivo nepráší, králík ho všude neroznáší, dobře pohlcuje tekutinu a při pravidelném čištění nesmrdí. Navíc není tak drahé jako některé druhy ostatních steliv pro králíky a hlodavce.

Je dobrá dřevitá vlna pro králíka?

Dřevitá vlna je vhodná ale né jako podestýlka. Používáme ji spíše jako vystýlku domečku, zimních kotců nebo k tvorbě pelechu. Dřevitá vlna je vyrobena z měkkého přírodního dřeva. Díky tomu by nemělo vadit její případné pozření.