Trávicí problémy u králíků: Příčiny, příznaky a léčba

Zdraví Healthy Bunny 14. 10. 2024

Králíci mají velmi citlivé trávení a i malý trávicí problém dokáže přerůst v život ohrožující stav. Nezapomínejte také na to, že králík je v přírodě v pozici kořisti a bolest tak umí přirozeně dobře skrývat, je proto třeba hlídat i malou změnu chování u vašeho králíka a dávat si pozor na to, co mu dáváte k jídlu.

Trávení ušáků je uzpůsobeno na neustálý příjem krmiva bohatého na vlákninu, to je důvod, proč musí mít neustále k dispozici seno a během celého dne i noci jej pojídat. Vláknina a hydratace jsou důležité pro správnou funkci peristaltiky, tedy chodu střev. Od zdravého trávení se pak odvíjí celková imunita organismu.

Gastrointestinální stáze (GIS)

Gastrointestinální stáze je většinou život ohrožující problém a pojí se s dalšími trávicími problémy.

Co to je?

Gastrointestinální stáze, neboli zástava trávení, je u králíků častý problém. Nejedná se však o nemoc, ale jde spíše o syndrom. Úzce s ní souvisí například obstrukce a plynatost. Může se stát, že se králičí trávení zastaví (vznik GIS), například z důvodu stresu, nemoci apod. Protože trávení nefunguje tak, jak má, začne se v žaludku a střevě hromadit spolykaná srst, dehydratovaná strava a plyny. Vzniká tak plynatost a obstrukce.

problemy s travenim u kraliku

Dochází ale i k opačnému jevu, kdy se při rychlém nahromadění plynů (pozření nadýmavé zeleniny apod.) nebo pozření velkého množství srsti/koberce/kartonu rozvíjí stáze. Je velmi složité laicky rozlišit, zda se trávení zastavilo nejdříve z důvodu nějakého zdravotního problému, nebo se jedná „jen“ o dietetickou chybu, kdy se králík nadmul/ucpal, a proto je vždy na místě řádné vyšetření na veterině.

Příznaky gastrointestinální stáze

  • Absence trusu – v případě GIS se peristaltika zpomaluje, až zastavuje, následuje tak pokles, až zástava produkce trusu.
  • Anorexie – králík většinou přestane úplně přijímat stravu, případně jí začne přijímat méně.
  • Bolest – při projevech bolesti záleží na konkrétním problému, který u králíka vznikl.
  • Apatie – králík je apatický, neběhá, nehraje si, leží v rohu klece, schovává se, nechá si líbit věci, co běžně ne (zvedání apod.).

Příčiny vzniku

Na správnou příčinu vzniku je složité přijít. Jak již bylo zmíněno, může se jednat o důsledek nějaké stresové situace nebo zdravotního problému. Na druhou stranu může jít o následek již vzniklého problému – spolykání chlupů nebo cizích předmětů nebo třeba rychlé nahromadění plynů ve střevě, s čímž se pojí špatně zvolený jídelníček, nevhodně zvolené kombinace jídla, nadýmavá, chemicky ošetřená nebo jinak problematická strava apod.

Králík se v případě GIS schovává, nejeví zájem nebo třeba leží tam, kde předtím nelehával.

V případě stresu či bolesti se uvolňují do oběhu takzvané katecholaminy, které peristaltiku zpomalují, jakékoliv onemocnění doprovázené bolestí a stresem tak může vést ke GIS (nejčastěji problémy se zuby).

Mezi další příčiny GIS patří dehydratace, strava s nedostatkem vlákniny a nadbytkem sacharidů a bílkovin, operace, různé změny a s nimi spojený stres. Proto je většina nemocí u králíků nebezpečná nejen sama o sobě, ale i v návaznosti s GIS, která se následně může rozvinout.

Léčba gastrointestinální stáze

Správná léčba spočívá v určení správné diagnózy, je tedy třeba navštívit specializovaného veterináře. Jak se léčí konkrétní problémy, které mohou s GIS souviset, najdete níže.

Nezapomínejte také na to, že pro králíka je život ohrožujících už pár hodin hladovění, dochází totiž k lipidóze jater a ketoacidóze. Ve všech případech je proto vhodná kontrola moči a krve.

  • Lipidóza – nastává, když se králík při hladovění dostane do hypoglykémie, začíná metabolizovat tuky a tím se mu ztučňují játra, snižuje se jejich funkce a dochází k jejich poškození.
  • Ketoacidóza – rozvíjí se z lipidózy, mění se pH moči, začínají selhávat ledviny a játra. Jedná se o důležitý ukazatel prognózy.

Prevence

  • Správná skladba jídelníčku – dostatek kvalitní vlákniny a tekutin, minimum cukru, tuku a bílkovin (granulí, pamlsků, ovoce apod.), krmit jen vhodnou stravou a volit správné kombinace stravy.
  • Eliminace stresu – stres s trávicími problémy velmi úzce souvisí.
  • Dostatek pohybu – pohyb je velmi důležitý pro správnou funkci peristaltiky.
  • Zoohygiena
  • Preventivní veterinární kontroly (minimálně jednou ročně) – veterinář může odhalit problém, kterého si majitel doma nevšimne.

Obstrukce (ucpání) trávicího traktu u králíků

Ucpání je u králíků čím dál tím častější problém a je třeba jednat opravdu rychle, protože se jedná o život ohrožující stav.

Co to je?

Jedná se o ucpání trávicího traktu, kdy přijatá strava nemůže pokračovat dále do střev. Králík může být ucpaný i jen částečně, i tenhle stav je však třeba rychle řešit.

kralik chlupy ve strevech
Často dochází k ucpání trávicího traktu kvůli chomáčkům chlupů ve střevech.

Příznaky

  • Anorexie – prvním z příznaků je to, že králík odmítá jíst, nebo toho nejí tolik, co běžně.
  • Absence trusu – králík přestane bobkovat úplně, nebo má velmi malé a zdeformované bobky. Při částečném ucpání se bobky zmenší nebo deformují a může se objevit i průjem.
  • Apatie – králík je apatický, neběhá, nehraje si, leží v rohu klece, schovává se, nechá si líbit věci, co běžně ne (zvedání apod.).
  • Bolest – králík může skřípat zuby, při ležení odlehčuje břicho, lehá si na druhou stranu od žaludku, opakovaně se zvedá a opět si lehá.
  • Pohmat – při lehkém pohmatu je žaludek výrazně tvrdý, až zvětšený, může být i viditelně vyboulený do strany.
  • Úbytek na váze – částečné ucpání se také může projevovat úbytkem na váze.

Příčiny vzniku

Nejčastější příčinou vzniku je spolykání velkého množství srsti, když se králík čistí. Ucpat se ovšem může i po snědení koberce nebo jiného povrchu, kartonu, látky, papíru, cizího předmětu apod. Na vzniku obstrukce se také velmi podílí nízký příjem vody a vlákniny.

Léčba

Při obstrukci, nebo jen podezření na obstrukci, králíka nikdy nedokrmujeme! Trávicí trakt je ucpaný, přijatá strava tedy nemá kudy odcházet a jen se hromadí v žaludku, který se nebezpečně zvětšuje a můžeme tím králíkovi jen přihoršit.

ucpani chlupy kralik

Králíkovi stříkačkou podáme větší množství tekutin, můžeme mu udělat i bylinný, kmínový nebo fenyklový čaj. Termoforem nebo hřejivým polštářem bříško nahříváme a zkoušíme králíka lehce rozpohybovat, nikdy jej však do pohybu příliš nenutíme. Můžeme bříško také lehce masírovat, pozor však na neopatrné mačkání, kdy by mohlo dojít k perforaci střeva.

Obsah žaludku začne brzy kvasit, poškozuje žaludeční stěnu a při nepřijímání potravy dochází k nebezpečnému poškození jater. Co nejdříve tedy vyhledáme veterináře specializovaného na králíky! Pokud se obstrukce na základě RTG snímku potvrdí, nejjistější je nechat králíka hospitalizovat, kdy mu podají žilní infuzní terapii. V závažnějších případech lze obstrukci vyřešit pouze operativně.

Prevence

  • Vyčesávat – vyčesávání, hlavně v období línání, je velmi důležité, aby nedošlo k ucpání srstí. Důležité je také odstraňovat srst z ubikace.
  • Pasty na bezoáry – jedinou vhodnou pastou je RodiCare Hairball. Pasty samy o sobě chlupy v trávicím traktu nerozpustí, ale napomůžou jejich vyloučení – hlavně tím, že napomůžou zvýšení příjmu tekutin. Bez celkového managementu jsou však i pasty úplně bezvýznamné. Jakmile by králík ale již byl ucpaný, pastu nepodáváme! Na podporu trávení můžeme podávat i RodiCare Akut nebo probiotika Bio-Lapis (ty ale nepodáváme dlouhodobě).

Chcete být připraveni na nenadálé zdravotní problémy králíčků? Pořiďte jim plně vybavenou lékárničku, která byla vytvořena ve spolupráci s veterináři a dlouholetými chovatelkami. Obsahuje přípravky pro první pomoc při plynatosti, ucpání trávicího traktu, při průjmu, nechutenství a dalších problémech.

kralici lekarnicka
První králičí lékárničku najdete jedině na ANILAND.CZ
  • Odstranění všeho nevhodného, co by králík mohl jíst, z dosahu – je třeba hlídat, aby králík nejedl podestýlku, koberec, pelíšek apod. Nepoužíváme také žádné hračky z kartonu! Králíci karton velmi často okusují a pojídají. Pozor si dáváme také na další nebezpečné předměty, co by králík mohl sníst.
  • Správná skladba jídelníčku – králík musí mít vždy dostatek sena. Dbáme také na to, aby měl v jídelníčku minimum granulí, suchých pamlsků a ovoce. Vhodné je králíkovi dopřát dostatek přirozené čerstvé stravy.
  • Hydratace – v období línání králíkovi můžeme uvařit čaj, případně vodu podávat stříkačkou. Čerstvou stravu můžeme podávat mokrou (ale ne zapařenou!).
  • Dostatek pohybu – pro správný chod střev je pohyb moc důležitý.
  • Eliminace stresu – i stres trávení hodně ovlivňuje, snažíme se jej tedy co nejvíce eliminovat.

Plynatost (nadmutí) u králíků

Nadmutí je u králíků také velmi časté a může jej způsobit opravdu cokoliv. Opět se může jednat o život ohrožující stav.

Co to je?

V králičím střevě se běžně vyskytuje určité množství plynů, problém (nadmutí) ovšem nastává, pokud se jejich množství zvětší.

Nadmutý králík může také tisknout břicho k podlaze a různě se vlnit. Hledá také nejvhodnější polohy pro snížení bolesti a proto je často mění.

Příznaky

  • Apatie – králík je apatický, neběhá, nehraje si, leží v rohu klece, schovává se, nechá si líbit věci, co běžně ne (zvedání apod.).
  • Možná anorexie – králík přestane jíst úplně, nebo jí méně než obvykle.
  • Možná absence trusu – králík přestane úplně bobkovat, nebo bobkuje méně a trus je nepravidelného tvaru a menší velikosti.
  • Bolest – králík může skřípat zuby, opakovaně si lehá a zvedá se (hledá polohu pro ulevení si od bolesti), zrychleně dýchá, může mít mokrý nos.
  • Pohmat – břicho je na pohmat tvrdé, viditelně velké nebo nafouklé jako balón.

Příčiny vzniku nadmutí

Mezi nejčastější příčiny vzniku plynatosti patří nevhodná strava. Může se jednat o nadýmavou nebo jinak problematickou zeleninu (brokolice, květák, listy kedlubny, rajče, zelí, apod.), chemicky ošetřené čerstvé krmivo, zapařené nebo jinak znehodnocené krmení. Problém může způsobit také velké množství cukru, jelikož se ve střevě množí nepříznivé bakterie produkující plyny.

Další z příčin mohou být, často opomíjené, nevhodné kombinace stravy. Přečtěte si článek „Čerstvá vs. sušená strava pro králíky a (ne)vhodné kombinace“ a zjistěte, které kombinace jsou vhodné a kterými naopak králíkovi můžete způsobit trávicí problémy.

Nadměrné množství plynů ve střevě může způsobit také spolykání vzduchových bublinek při dokrmování nebo podávání léků stříkačkou. Aby obecně nedocházelo k trávicím problémům, je třeba, aby králík jedl dostatek sena. Dopřejte mu třeba BIO luční seno od Aniland.

seno kralik

Léčba plynatosti králíků

Pokud králík přestane jíst, ALE BOBKUJE, můžeme jej začít dokrmovat (např. kaší RodiCare Instant), pokud králík ovšem nebobkuje, hrozí riziko obstrukce, tudíž nedokrmujeme.

Podáme králíkovi kmínový nebo fenyklový čaj, případně do něj můžeme přidat i bylinky nebo skořici. Pokud králík čaj nechce pít sám, podáme jej stříkačkou. První pomocí je RodiCare Akut nebo Tympanol (1 kávová lžíce), můžeme podat i obojí.

Bříško zahříváme termoforem nebo hřejivým polštářkem a lehounce masírujeme. Nabízíme králíkovi i sušené bylinky. K pohybu jej příliš nenutíme. První pomocí doma králíkovi můžeme hodně ulevit, vždy je ale třeba včas vyhledat veterináře!

Prevence

  • Správná skladba jídelníčku – dostatek sena a hydratace, volit správné kombinace stravy, nekrmit jakkoliv znehodnocenou čerstvou stravou.
  • Dostatek pohybu – pohyb je velmi důležitý pro správný chod střev.
  • Eliminace stresu – i stres trávení hodně ovlivňuje, snažíme se jej tedy co nejvíce eliminovat.

Kokcidióza

Kokcidióza se nejčastěji vyskytuje u mláďat (nejnáchylnější jsou až do 10. týdně života), obzvlášť u těch, která si přinesete z ne úplně dobrých podmínek (zverimex, zachráněné, množírna apod.), může se ovšem objevit u králíků v průběhu celého života. Pokud se na kokcidiózu nepřijde včas, může být smrtelná hlavně právě pro mláďata.

Co to je kokcidióza?

Kokcidióza je infekční onemocnění trávicího traktu. Původcem jsou parazité rodu Eimeria – kokcidie. Většina kokcidií napadá střevo, jeden druh i játra. Kokcidie se běžně nachází v trávicím traktu králíka, problém ovšem nastává, jakmile se přemnoží. Podle velikosti přemnožení vznikají různě silné invaze.
Kokcidie jsou vylučovány trusem, díky kterému následně může dojít k nakažení i ostatních králíků v chovu – např. z matky na mláďata.

Kokcidie jsou vylučovány trusem a díky tomu může dojít k nakažení ostatních králíků.

Příznaky kokcidiózy

  • Apatie – králík je apatický, neběhá, nehraje si, leží v rohu klece, schovává se, nechá si líbit věci, co běžně ne (zvedání apod.).
  • Anorexie – králík přestane jíst úplně, nebo jí méně než obvykle.
  • Páteř a srst – jedním z hlavních příznaků je vystouplá páteř (na dotyk jako pilka), králík se hrbí. Srst bývá naježená a ne tak hezká jako obvykle.
  • Trus – obvyklým trusem při kokcidióze jsou tzv. vánočky – malé, měkké, lesklé bobky spojeny do tvaru vánočky, ale pozor, neplést si s cékotrofy! Cékotrofy králíci běžně pojídají a je to tedy něco jiného než vánočka. Přečtěte si také článek O králičích bobcích. Může se ale objevit i zácpa nebo průjem. Trus výrazně zapáchá, často se jedná o zápach nasládlý, až kyselý, jako ocet.
  • Bolest – králík může vrzat zuby, mít nafouklé břicho a křeče.

Tohle jsou obvyklé příznaky pro kokcidiózu, ovšem i silné invaze se mohou projevit pouze tím, že králík jí méně sena nebo obecně potravy, má trus různé velikosti nebo menšího počtu. Objevit se může také úbytek na váze a jinak se králík může chovat zcela běžně.

U jaterní kokcidiózy jsou příznaky podobné, mláďata zaostávají v růstu, mají vodnaté břicho, dojde k úbytku na váze apod.

Příčiny vzniku kokcidiózy

Jedním z nejčastějších spouštěčů je nevhodná strava. Jedná se o krmení granulemi s nevhodným složením nebo jinými nevhodnými surovinami, nevhodnými kombinacemi stravy, jakkoliv znehodnocenou čerstvou stravou (zapaření, chemické postřiky, znečištění od jiných zvířat apod.) atd. U mláďat (ale i dospělých) vznikají silné invaze velmi často po podání čerstvé stravy, na kterou králík není zvyklý.

Kokcidióza se často projevuje u mláďat kralíků.

Dalším z velmi častých spouštěčů je stres. Hodně stresujících situací zažívají právě mláďata při odstavu od matku a sourozenců, převozu do nového domova, zvykání si na nové prostředí apod. Stres opravdu úzce s kokcidiózou souvisí.

Nečistota a špatná hygiena v prostředí, ve kterém králík žije, patří mezi další časté spouštěče kokcidiózy. Je třeba králíky udržovat v čistém prostředí a často jim uklízet. Nejjistější je naučit králíka na záchod, poté bude pravidelný úklid mnohem snadnější. Nahromaděný, hnijící a plesnivějící trus, spolu s močí, prachem apod. mohou být spouštěčem pro více onemocnění, ne jen kokcidiózu.

Léčba kokcidiózy

Prvním bodem je vždy koprologické vyšetření – vyšetření trusu na přítomnost parazitů. Koprologii je vhodné dělat vždy ihned po tom, co si přivezete nového králíka (mládě i dospělého) domů, bez ohledu na to, zda byl proti kokcidióze již vyšetřený nebo přeléčený. Koprologie se také dělá ihned, kdy králík začne mít trávicí problémy, vánočky, průjem, menší trus apod.

Do negativního výsledku koprologie nedávejte králíkovi nic čerstvého, ani jej nenechte očkovat!

Jak koprologie probíhá

3-5 dní sbírejte 1-2x denně okolo 3 bobků, vždy sbíráme normální i vánočky, popřípadě jiný druh trusu. Bobky se uchovávají ve skleněné nebo plastové nádobě s kapkou vody v lednici. Vyšetření se provede buď přímo na veterině, nebo se vzorek odešle do laboratoře.

sbirani bobku koprologie

Pokud vyjde koprologie pozitivně, veterinář zvolí léčbu. Nejčastěji se používají přípravky s obsahem sulfonamidů (Sulfadimidin, ESB3, Salfacox apod.), přimíchané do vody nebo podány perorálně – přímo do tlamky. Při výskytu kokcidiózy u jednoho králíka se přeléčí celý chov. Po přeléčení je vhodné koprologii opakovat, zda byla léčba úspěšná.

Prevence

  • Správná skladba jídelníčku – dostatek sena a hydratace, volit správné kombinace stravy, nekrmit jakkoliv znehodnocenou stravou.
  • Eliminace stresu – stres při vzniku kokcidiózy hraje významnou roli.
  • Zoohygiena – udržování králíka neustále v čistu a suchu je jedna z nejdůležitějších prevencí spousty problémů.
  • Přírodní prevencí mohou být také třeba větve vrby nebo oregano.
Správná skladba jídelníčku je důležitá jako prevence mnoha nemocí.

Nikdy králíkům nepodáváme Acidomid, granule s obsahem léčiv nebo antikokcidik, ocet apod.! Také králíka nikdy nenecháváme přeléčit preventivně! Těmihle produkty králíkovi pouze zatěžujeme trávení, ledviny a játra, ničíme přirozenou střevní mikroflóru nebo tvoříme rezistenci.

Jakékoliv preventivní nebo bezdůvodné léčení kokcidiózy vede k již zmíněné tvorbě rezistence, tedy, až by králík kokcidiózu skutečně měl, její vyléčení by bylo několikanásobně těžší, protože kokcidie by proti léčivu byly již odolné.

Bakterie/kvasinky

Přemnožené bakterie nebo kvasinky nejsou u králíků příliš častý problém, často majitele ani nezkušeného veterináře takováto možnost nenapadne a králíka pak léčí nevhodně.

Co to jsou bakterie a kvasinky?

Ve střevech králíků se určitě množství a druhy kvasinek a bakterií vyskytují, napomáhají totiž ke správnému trávení vlákniny.

Potrava jde do žaludku a tenkého střeva, zde se štěpí a vstřebají se cukry, tuky, bílkoviny a vitamíny. Tato zažitina postupuje dále a dochází ke zpracování vlákniny. Ta nemůže být natrávena v žaludku ani tenkém střevě, dojde tedy do oblasti v tlustém střevě, kde se oddělí malé částice vlákniny od velkých. Malé představují stravitelnou vlákninu, velké nestravitelnou.

Velké jdou pak z těla ven ve formě klasických bobků. Malé jdou zpětným pohybem peristaltiky zpátky do slepého střeva, kde jsou zpracovány bakteriemi. Natrávené látky jdou ze slepého střeva do krve, jako zdroj energie a dále bakterie vytvoří vitamíny B, K a enzymy.

strava králíků
Dopřejte svým králíčkům zdravou stravu a dostatek hydratace.

Zbývající zažitina ve formě “pasty” vyjde ven z těla ve formě měkkých bobků – cékotrofů a králík si tyto bobky ihned od konečníku sní. Po snědení bobků tak králík dostane do těla vitamíny, které mu ve slepém střevě vytvořily právě jeho vlastní bakterie.

Problém ovšem nastává, pokud se bakterie nebo kvasinky z nějakého důvodu přemnoží a dostanou se z rovnováhy, vzácně může králík trpět i na jejich nedostatek.

Příznaky bakterií ve střevech králíků

  • Trus – bobky mohou být neforemné, často jsou řídké, neobvykle velké a zapáchající, může se objevit i hlen.
  • Nesnášenlivost určité stravy – nejčastěji po podání čerstvé stravy se vyskytuje velmi zapáchající průjem, majitel si pak mylně myslí, že jeho králík takovou stravu pouze nesnese a dál problém neřeší.
  • Králík přestane pojídat cékotrofy (neplést s vánočkami u kokcidiózy)
  • Časté trávicí potíže – králík pravidelně trpí na plynatost a problémy s trávením.

Příčiny vzniku

Mezi nejčastější příčinu patří špatná skladba jídelníčku, zejména nadbytek cukru. Dále může bakteriální rovnováhu narušit nadměrné podávání léků nebo nevhodných probiotik. Tento problém ovšem způsobuje také genetické onemocnění střev, které se nejčastěji vyskytuje u strakatých králíků nebo u králíků s rex srstí.

Léčba

Zásadní je provedení hloubkové koprologie – základní koprologie, jako u kokcidiózy nestačí a trus se obvykle zasílá do specializovaných laboratoří. Přesnější jsou také i stěry přímo z konečníku.

Většina těchto bakterií a kvasinek jsou ve střevě králíků v určitém počtu přirozeně, řešení problému spočívá většinou v jejich regulaci cílenými antibiotiky a podáváním přírodních doplňků stravy, vitamínu B apod.

vitamin b kralik

U králíků, u kterých se jedná o genetický problém se může vyskytnout i snížená funkce peristaltiky, je tak vhodné podávání i léků pro její podporu nebo léků tišících bolest. Jelikož se nejedná o časté onemocnění, vždy tento problém řešíme jedině se specializovaným veterinářem.

Prevence

  • Správná skladba jídelníčku – dostatek sena a hydratace, volit správné kombinace stravy, nepodávat jakkoliv znehodnocenou stravu a vodu
  • Zoohygiena – dbáme na hygienu a úklid ubikace.
  • Bezdůvodně a sami od sebe králíkům nepodáváme v tomto případě žádné léky nebo vitamíny. U léků předepsaných veterinářem dodržujeme dávkování a dobu užívání.

Změna trusu králíka

Jedním z ukazatelů, kdy můžete včas poznat, že vašeho králíčka něco trápí, je sledováním jeho bobků. Zdravý bobek je větší, kulatý a má světlou až zlatavou barvu. Je tak vhodné pravidelně trus vašeho králíka kontrolovat.

Hlavním problémem bývá zmenšení bobků, změna tvaru z hezky kulatých na šišaté, různě deformované apod., také změna konzistence a výrazný pach. Problém také nastává, pokud v bobcích najednou vidíte nestrávené kousky sena. Problém je také snížená produkce trusu, nebo samozřejmě absence trusu.

Změna barvy nemusí nutně znamenat zdravotní problém, ale nejčastěji se jedná o skladbu jídelníčku nebo případné podávání léků. Vše o bobcích si přečtěte ve článku “Králičí bobky: tvar i velikost nám hodně prozradí

Doplňující informace

Trávicí potíže mohou vznikat také při podávání určitých léků, zejména u antibiotik je tedy vhodné podávání také probiotik. Dále mohou trávicí problémy a neforemný trus způsobovat jiná onemocnění, jako problémy se zuby, encefalitozoonóza, záněty močové soustavy, nádorové onemocnění apod. O zmíněných problémech se více dočtete v ostatních článcích.