Postroje a vodítka pro králíky

Zábava Healthy Bunny 30. 06. 2025

Na rozdíl od morčat a dalších hlodavců je venčení králíků na postroji a vodítku vhodné, vyžaduje však pečlivou přípravu. V tomhle článku si vysvětlíme, co dělat pro to, aby bylo venčení bezpečné a zábavné jak pro králíka, tak pro vás!

Venčení na vodítku

Venčení králíka na postrojku s vodítkem je vhodné hlavně pro ty, co nemají vlastní zahradu, kde by mohli pro králíka umístit ohrádku. Je však vždy třeba venčit na bezpečných a neznečištěných místech!

Králík je schopný se na vodítku pěkně proběhnout a vybít energii, je ovšem třeba hlídat, aby se do postroje ani vodítka nezamotal, mohl by si totiž nepěkně ublížit. Vodítko byste měli mít stále v ruce a za králíkem chodit, není vhodné jej někam uvazovat nebo jej nechat vodítko tahat za sebou.

Člověk vždy chodí za králíkem, nikde ne před ním. Králíka na vodítku nikdy nehoníme, neplašíme ani jej do pohybu nenutíme, obzvláště v létě! Králíci jsou v přírodě v pozici kořisti, pokud jej tedy budete zezadu hnát, králík bude buď splašeně běhat ze strachu, ne z radosti z pohybu, nebo zalehne a nebude běhat vůbec.

králík na vodítku

Za vodítko nijak výrazně netaháme, neškubeme a pokud chceme změnit směr, jakým králík běží, tak jej vodítkem pouze lehce navedeme. Vodítko držíme nejlépe v obou rukách.

Králíka také nikdy za vodítko nebo postroj nezvedáme do vzduchu! Pokud chceme králíka zvednout, vodítko si postupně smotáme do ruky, králíka si přidržíme za karabinu a až poté jej zvedneme, je to tak nejbezpečnější jak pro něj, tak pro vás. Pokud byste jej zvedali s volným vodítkem, nemáte nad králíkem takovou kontrolu a snadno vám uteče, vyskočí nebo vás poškrábe.

králík na postroji a vodítku

Venčení ve výběhu

Volný pohyb v dostatečně velké ohrádce je pro králíky přirozenější a pokud tuhle možnost máme, určitě jim ji také dopřejeme.

Do výběhu lze králíkům umístit spoustu hraček a tunelů, které na volno ocení více než na vodítku. Králíka také nemusíte tolik hlídat a chodit za ním.

Většina ohrádek dostupných na trhu ovšem nejsou moc velké, králík tedy nemá tolik prostoru k běhání. Je vhodné si tedy buď vyrobit vlastní velkou ohrádku, pokud k tomu máme prostory, nebo králíka brát i na postroj s vodítkem, kdy může běhat na větší ploše.

pohyb na vodítku

Postroj

Při výběru postroje je lepší se poohlédnout po těch ručně šitých, v dnešní době jich je na trhu spousta a vybere si tak opravdu každý. Postroje ze zverimexu jsou často z nekvalitního materiálu a králíkovi nesedí na míru.

Postroje je možné sehnat z několika druhů materiálů, ve spoustě vzorů a s různými ozdobami.

postroj s ozdobami

Typy postrojů

Sehnat můžeme hned několik typů postrojků.

Nejčastějším je klasický typ H, kdy se postroj jednoduše zapne kolem krku a bříška. Je vhodný pro začátečníky a při zvykání králíka na postroj.

Dalším typem je švédský typ postroje, kdy má králík navíc pásek i pod hrudníkem a při nasazování jím musíte provléct jednu přední packu. Tento postroj je vhodný pro králíky, co na klasickém postroji hodně tahají. Ne všichni králíci popruh navíc ovšem snesou a jeho zapínání je složitější.

švédský typ postroje

Posledním typem je velmi specifický německý styl. Tento styl postroje není příliš častý a při jeho výběru je důležité, aby postroj opravdu přesně seděl. Postrojek se zapíná pouze kolem bříška a při nasazování je potřeba jej přetáhnout přes hlavu. Je vhodný taktéž pro králíčky, co na postroji příliš tahají nebo ostatní typy nesnesou, nevyvíjí totiž takový tlak na krk.

typy postrojů

Můžete vyzkoušet všechny typy a zjistit, který vašemu ušákovi sedí nejvíce.

Jak vybrat správný postroj

Správně padnoucí postroj není příliš volný, aby jím králík neprotáhl nohu nebo se nevyvlékl, ale ani příliš utáhlý, aby se mohl pohodlně pohybovat – ideální utažení je, kdy se kolem krku vleze pod pásek jeden prst a kolem břicha dva. Také by se neměl zařezávat pod „pažemi“ předních nohou, přetáčet se nebo by část okolo bříška neměla být za žebry a vyvíjet tlak na břicho. Při zatažení za postroj se také nesmí sám povolovat nebo utahovat.

utažení postroje

Při výběru postroje na míru je vhodné prodejci uvést pro lepší orientaci plemeno a váhu králíčka, případně i rozměry kolem krku, bříška a části od krku za přední packy.

výroba postroje

Správně padnoucí postroj se nijak nepřetáčí, králík v něm nevypadá „nacpaně“, ale zároveň není schopen se z něj vyvléknout.

Nevhodné postroje

Mezi nevhodné postroje patří především vesty a postroje s oblečky. Králík by toho měl na sobě mít co nejméně. Vesty a oblečky navíc narušují termoregulaci, brání v pohybu a často takové „postroje“ dobře nedrží a nejsou bezpečné. Králíka také mohou stresovat. Králíček v roztomilém oblečku sice může působit roztomile, na prvním místě ale stále musí zůstat bezpečí a komfort králíka.

Nevhodné jsou také provlékací postroje „z jednoho popruhu“, které jsou často k dostání ve zverimexu. Vyhneme se také postrojům s kovovými trojzubci, jelikož jsou příliš těžké.

Králíkovi nikdy nenasazujeme obojek! Je to pro něj velmi nebezpečné.

nevhodné postroje a vodítka

Ideální šířka popruhu je 1 cm, širší nebo tenčí popruhy mohou být pro králíka nepohodlné, až nebezpečné. Postroj by měl být co nejlehčí, v oblibě jsou ale různé ozdoby nebo přívěsky- zde opět dbáme na to, aby byly ozdoby co možná nejmenší, nejlehčí a nebránily králíkovi v pohybu. Přívěsky by neměly být příliš těžké, velké a nevhodné jsou také rolničky.

Prioritou je vždy králíkovo bezpečí a pohodlí, opravdu se tedy vyplatí koupit postroj s vodítkem od někoho, kdo ví, co dělá. Takové postroje s vodítky vyjdou častokrát cenově ještě výhodněji, než ty nevhodné ve zverimexu, můžete si vybrat z různých barev a vzorů, případně vychytat velikost postroje přímo králíkovi na míru.

postroje

Vodítko

Ideální délka vodítka je 3-4 metry. Příliš krátké vodítko může králíka tahat a znemožňovat volný pohyb, do příliš dlouhého vodítka se králík může zamotat a snadno nad ním ztratíte kontrolu.

vodítka

Typy vodítek

Vhodná jsou jak kulatá vodítka z tenkého paracordu, tak placatá vodítka z popruhu. Zde záleží na preferenci majitele.

vodítka

Placatá vodítka se mohou snadněji držet, paracord bývá lehčí. Na trhu už můžete najít i kombinace popruhu s paracordem nebo pletená vodítka.

vodítka

Karabina by měla být co nejmenší a nejlehčí, ale zároveň pevná a bezpečná proti rozepnutí.

Nevhodná vodítka

Na králíka nikdy nepoužíváme natahovací flexi vodítka. Králíka je vhodné mít stále pod kontrolou, několikametrové flexi vodítko je tak zbytečné a nevhodné.

Do tenkého flexi popruhu se může králík snadno zamotat a ošklivě si poranit nohy. Flexi vodítka mívají také často i velké karabiny, které mohou být pro králíka nepříjemné a zranit ho na zádech.
S těmito vodítky se pojí i jejich zpětný tah, kdy i nechtěně může majitel zmáčknout samonavíjení nebo zabrzdění vodítka a v tomto případě hrozí zranění krku a páteře králíka nebo přidušení.

Králíci se k vodítku snadno dostanou a velmi často mají tendenci je kousat. Vždy zabráníme tomu, aby měl králík příležitost jej pojídat a pokud je již vodítko ve špatném stavu, nepoužíváme jej.

kousání vodítka

Vhodné postroje s vodítky zakoupíme na Aniland.czpostrojky a vodítka

Všechny fotky postrojů a vodítek ve článku jsou od Tes products.

Jak králíka na postroj naučit

Prvně si necháme králíka postroj s vodítkem očichat. Někteří králíci postroj vůbec neřeší, jiní mohou mít problém s jeho nandáváním, nebo se jej dokonce bát, když jim jej zapnete, buďte tedy trpěliví a pokud má králík s postrojem vyloženě problém, nenuťte jej do něj a zkuste to za nějaký čas znovu.

postroje

Zapínání postroje může být snadnější ve dvou lidech – jeden králíka drží a druhý zapíná postroj.
Králíka si položíme na zem a klekneme si k němu nebo si jej položíme na vyvýšené místo, pozor ale, aby neseskočil.

U klasického postroje nejprve králíkovi protáhneme popruh pod bradou a zezadu krku jej zapneme. Poté protáhneme druhý popruh pod bříškem a zapneme mu jej na hřbetě.

Je třeba králíka opravdu držet, aby neutekl s napůl zapnutým postrojem a pokud se tak stane, za postroj zapnutý pouze kolem krku jej nedržte, ať mu neublížíte a králíka co nejdříve a opatrně chytněte.

Po zapnutí postroje jej odměňte pamlskem, který zároveň odvede pozornost z postroje na jídlo.

zapínání postroje

Králíka poté nechte s postrojkem běhat ve výběhu, případně v kleci nebo jiném prostředí, které zná a cítí se tam bezpečně. Zatím jej nezvykejte na to, že jste schopni jeho pohyb prostřednictvím vodítka ovlivnit.

Pokud králík postroj okusuje, zabavíme jej jídlem nebo hračkami.

Na postroj učíme postupně a klidně několik dní, až týdnů. Ze začátku necháváme králíkovi postroj pouze krátce a postupně intervaly nošení prodlužujeme.

Jakmile si králík na postroj zvykne a bez problému s ním běhá, můžeme přidat vodítko. Nejprve králíka pouze následujeme a za nějaký čas můžeme začít i ovlivňovat směr jeho pohybu.

králík na vodítku

Důležité je také zmínit, že postroj králíkovi do výběhu dáváme jen v procesu zvykání si a máme jej stále na očích. Jakmile je králík v zabezpečeném výběhu či ohrádce mimo náš dozor, postroj mu nedáváme – mohl by se do něj zamotat, někde se zachytit, rozkousat ho nebo jej sníst, což rozhodně žádoucí není.

Králičí hop

Jedním z častých důvodů, proč lidé učí své králíky na postroj, je králičí hop.

U hopu je velmi důležité, aby králíkovi postroj dokonale seděl, nikde jej neškrtil, nebyl mu malý ani velký a nemohl se do něj zamotat nebo si jej sundat. Důležité také je, aby byl králík na postroj a vodítko 100 % zvyklý a aby zvládal a chápal manipulaci s vodítkem.

králičí hop

Závodník musí také vědět, jak s králíkem na vodítku správně zacházet. Je třeba vždy běžet za ním, nemít vodítko volné, ale ani příliš napnuté nebo s ním jakkoli králíkovi skoky ovlivňovat – tahání, vytahování při skoku apod.!

Více o králičím hopu si přečtěte ve článku Králičí hop a jak s ním začít.