Vápník ve stravě králíků

Krmení Marek & Barča 12. 07. 2022

Dalo by se říct, že díky vápníku držíme pohromadě. Je důležitou součástí našich kostí a zubů, zodpovídá za jejich tvrdost a pevnost. Vápník je nezbytnou složkou králičího jídelníčku pro fungování řady důležitých fyziologických procesů, včetně zdravého růstu kostí a chrupu, a také pro udržení zdraví v dospělosti.

Je vápník pro králíky důležitý?

Vápník je pro králíky velmi důležitým minerálem. Potřebují jej k tvorbě silných a zdravých kostí a zubů (a tak k prevenci zubních problémů a osteoporózy). Úloha vápníku v růstu a udržování kostí je často zdůrazňována u mladých zvířat, ale může být stejně důležitá pro starší zvířata, aby nedocházelo k poruchám kostí. Je třeba mít na mysli, že stejně jako příliš málo vápníku, tak i jeho nadměrné množství může způsobit problémy. Správnou regulací vápníku tak můžeme předejít různým zdravotním potížím viz níže.

maly kralicek

Vápník je také nutný ke kontrakci svalů, tedy přesněji k tomu, aby se svaly po kontrakci uvolnily. Signalizace nervů v celém těle s mozkem také vyžaduje vápník. Dále hraje hlavní roli při koagulaci (správné srážlivosti krve) a také umožňuje uvolňování molekul, jako jsou enzymy a hormony. Vápník ve stravě králíků je tedy důležitý, jelikož v těle ovlivňuje nespočet procesů.

Nadbytek vápníku u králíků

Nadměrné množství vápníku může vést k řadě problémů.

Králíci (stejně jako morčata) vstřebávají vápník jinak než většina ostatních druhů. Zatímco jiná zvířata regulují, kolik vápníku se vstřebá na základě toho, kolik vápníku tělo potřebuje, králíci absorbují téměř veškerý přijatý vápník a vylučují to, co není potřeba, močovým systémem.

Veškerý přebytek vápníku je z ledvin vylučován močovým traktem, kde se může ukládat a vytvářet usazeniny nebo dokonce kameny. Králíci mohou vytvářet pevné kalcifikace (ukládání vápníku) v ledvinách, močovodech, močovém měchýři nebo močové trubici a také ukládat hustý vápník „kal“ v ledvinách nebo močovém měchýři. I proto je nutné mít přehled o barvě a struktuře moči našeho králíčka. Pokud přijímá nadbytek vápníku, moč je až kašovitá.

Močové kameny (urolitiáza)

U králíků jsou kameny v močových cestách téměř vždy tvořeny vápenatými složkami, protože dochází k jejich usazování.

Příznaky přítomnosti těchto usazenin/kamenů mohou zahrnovat:

  • ztrátu chuti k jídlu
  • hlasité bolestivé skřípání zubů
  • shrbený postoj
  • letargii (polehávání, málo energie)
  • neochotu se pohnout
  • tlačení bříška na zem
  • krev v moči (pozor – moč do červena zbarvuje např. po řepa či pampeliška)
  • zapáchající, kašovitá moč
  • kroucení při močení

Jeden nebo více z těchto příznaků se může objevit v průběhu času nebo může mít náhlý nástup. V těchto případech je nutné poradit se s veterinářem, aby zjistil přesnou příčinu těchto příznaků, protože mohou odkazovat na různá onemocnění.

Nedostatek vápníku u králíků

Nedostatek vápníku ve stravě králíků může způsobit oslabení kostí i zubů. Pokud nebude králík přijímat dostatečné množství vápníku, může to negativně ovlivnit jeho zdraví. Zuby mohou zeslábnout tak, že se drolí a uvolňují se z lůžek; králík bude mít zvýšené riziko zlomenin kostí (zejména bederní páteře) a může dojít k deformacím kostí. To vše jsou vážné stavy, které vyžadují nejen veterinární léčbu, ale také pečlivou úpravu stravy, aby byl napraven základní nedostatek vápníku.

kralik na slunci

Sluneční záření umožňuje králíkům produkovat vitamín D, který umožňuje lepší vstřebávání vápníku z potravy.

Kolik vápníku má králík přijímat?

Množství vápníku, které králík potřebuje, nelze jednoznačně stanovit. Záleží na několika faktorech:

  • Rostoucí, březí nebo kojící samice potřebují více vápníku než kastrovaný dospělý králík. Vápník je nezbytný pro tvorbu nové kosti u rostoucích králíků. Vápník v kostech vyvíjejících se plodů nebo neodstavených dětí pochází od matky.
  • Králík se zdravým chrupem potřebuje neustálý přísun vápníku k ukládání nové zubní tkáně. Všechny zuby neustále rostou rychlostí 2-3 mm za týden. U králíků s pokročilým onemocněním zubů přestanou zuby růst, takže králíci potřebují méně vápníku.
  • Králíci, kteří jsou chováni uvnitř a nejsou vystaveni slunečnímu záření, nemusí mít dostatek vitamínu D, který by jim pomohl vstřebávat vápník ze stravy. Jejich strava by tak měla obsahovat nižší množství vápníku.

Doporučená dávka pro králíka s váhou 2,5 kg je 500 mg vápníku. Počítá se však s tím, že králík již neroste, není březí ani nekojí a je zdravý.

Hmotnost králíkaDoporučená dávka vápníku
1 kg200 mg
1,5 kg300 mg
2 kg400 mg
2,5 kg500 mg
3 kg600 mg
Doporučená dávka vápníku pro zdravé dospělé králíky dle jejich váhy.

Správný poměr vápníku a fosforu

Správný poměr vápníku a fosforu je ve stravě důležitý pro udržení správné hladiny v krvi, ale také pro ochranu integrity kostí.

Poměr vápník : fosfor = 1,5-2 : 1 je přijímán jako dietní cíl a může být mírně vyšší u mladých rostoucích králíků.

V čem je nejvíce vápníku?

Pokud má králík problémy s ledvinami či močovými kameny, omezte příjem těchto bylinek a zeleniny na minimum nebo je zcela vyřaďte. Příznaky tohoto onemocnění může být hustá zakalená moč. Obecně podáváme tyto potraviny (bohaté na vápník) s mírou, abychom případným potížím s ledvinami předešli.

obsah vapniku v rostlinach

Údaje v tabulce jsou uvedeny pro potraviny o hmotnosti 100 g v čerstvém stavu (v sušeném stavu se obsah vápníku zvyšuje).

Pro lepší přehlednost uvádíme průměrné přibližné hodnoty. Obsah vápníku a fosforu se může výrazně lišit podle toho, kde byla rostlina vypěstována atd. Mezi potraviny, které obsahují vyšší množství vápníku patří např.:

PotravinaObsah vápníku (mg) na 100 gObsah fosforu (mg) na 100 gPozn.
Brokolice4866Raději podáváme listy, může nadýmat.
Endivie5328
Jetel14436V době květu čerstvá rostlina nadýmá.
Kapusta kadeřavá20562
Kopr20866Povzbuzuje chuť k jídlu.
Máta22561
Nať mrkve24377
Nať petržele13858
Pampeliška18766
Šípky16977Údaje asi pro 40 ks šípků.
Špenát14049Vysoký obsah nevhodné kys. šťavelové.
Rukola16052Obsahuje nevhodné hořčičné glykosidy.
Pastinák4671
Petržel6860
Vojtěška12724
Zelí Pak-Choi9336
Tabulka potravin, ve kterých se vyskytuje vyšší množství vápníku.

Vzhledem ke všem potenciálním zdravotním problémům spojeným s vysokým obsahem vápníku je lákavé chtít zcela vyloučit vápník ze stravy vašeho králíka. Jak jsme však zmiňovali, vápník je základní živinou pro udržení stovek životně důležitých procesů v těle. Králíci, stejně jako všechny druhy, budou vždy potřebovat určitou hladinu vápníku ve své stravě, aby si udrželi zdraví.

Pamatujte také na to, že všechna zvířata jsou individuální a v průběhu života mají různé specifické potřeby. Některá onemocnění nebo genetické predispozice mohou změnit jejich akutní potřeby, takže je vždy důležité konzultovat s veterinárním lékařem jejich dietní plán. Sledování množství vápníku ve složkách potravy králíka je zásadní pro zajištění jejich spokojeného života.

Často kladené otázky

Jak dát králíkovi vápník?

Velmi důležité a klíčové je, aby králík jedl seno. To obsahuje velké množství vápníku. Seno nesmí být obyčejné, ale z co nejvíce druhů travin a bylin. Dobrým zdrojem vápníku je také vojtěška, která by v seně neměla chybět. Velké množství vápníku má také například nať mrkve, pampeliška či máta. S věkem králíka by však měl být obsah vojtěšky ve stravě minimální.

Co obsahuje hodně vápníku?

Velké množství vápníku pro králíka obsahuje vojtěška, nať mrkve, máta, kopr, kadeřavá kapusta, pampeliška, šípky nebo rukola. Pokud bude jíst králík dostatek kvalitního sena, nedostatkem vápníku trpět nebude.

Kolik vápníku má králík přijímat?

Doporučená dávka pro králíka s váhou 2,5 kg je 500 mg vápníku. Počítá se však s tím, že králík již neroste, není březí ani nekojí a je zdravý. Rostoucí, březí nebo kojící samice potřebují více vápníku než kastrovaný dospělý králík.