Jak naučit králíka na záchod?

Bydlení Healthy Bunny 18. 10. 2024

Králíci jsou velmi čistotná zvířata a opravdu většina je schopná se naučit chodit vykonávat potřebu na svou toaletku. Samotný proces učení není vůbec složitý a většina králíků brzy pochopí, co se po nich chce.

Pokud dodržíte určitá pravidla a doporučení, která se zde dočtete, zvládne to jistě i váš ušák! Králíci v záchodku také často rádi odpočívají nebo spí, je to úplně normální chování a nemusíme se tím znepokojovat.

Výhody záchodku

  • Hygiena – tím, že králík vykonává potřebu pouze na jedno místo, se mnohem lépe udržuje jak králík, tak jeho ubikace v čistotě.
  • Úklid – vyčistit záchod je mnohem snadnější a rychlejší, než muset čistit celý kotec.
  • Prevence nemocí – tím, že se se záchodem mnohem lépe udržuje králík v čistu a suchu, se předejte i různým onemocněním, které z nečistoty mohou vzniknout. Jedná se např. o kokcidiózu, otlaky, plíseň, myiázu, trávicí problémy apod.
  • Finance – díky, tomu, že budete stelivo či podestýlku sypat pouze do záchodku (ne po celé ubikaci, což nedoporučujeme) ušetříte i za nákup steliva.

Výběr záchodu pro králíka

Jedním z hlavním bodů správného naučení králíka na záchod je výběr správného záchodku. Důležitá je velikost, tvar, ale i hloubka nebo materiál.

Vhodný záchod

Záchod musí být vždy dostatečně velký – čím větší králík, tím větší záchod potřebuje. Králík se do záchodu musí pohodlně celý vejít, musí se mu v něm příjemně sedět a měl by mít možnost se v něm bez problému otočit.

Pokud máme více králíků žijících spolu, máme buď pro každého svůj záchod, nebo jeden dostatečně velký, kam se všichni spolu vejdou.

toaletka pro kraliky

Nejvhodnější tvar záchodu je obdélníkový. V obdélníkovém záchodě se králíkům nejlépe sedí a za předpokladu, že je dost velký, se do něj bez problémů celí vejdou. Záchod musí mít také dostatečně vysoké okraje, aby z něj nevypadávala podestýlka, zároveň se do něj králíkovi musí ale pohodlně skákat. Některé záchody mají i sníženou jednu stranu, pro snadný vstup.

zachod pro kralika

Vhodný záchod zakoupíte na Aniland.cz – Velká toaleta či hrabací box 54x40x14 cm.

Jako záchodek, obzvlášť pokud máme králíka na volno, můžeme volit i kočičí toalety. Dáváme si však pozor na ty uzavřené s dvířky. Uvnitř se mnohonásobně více kumuluje čpavek z výkalů a ten může králíkovi sedícímu na toaletce dráždit dýchací cesty.

Záchod s roštem

Jednou z variant záchodů je také záchod s roštem. Jedná se o klasický záchod, který má na sobě navíc ještě rošt. Vhodná velikost i tvar je stejná jako u záchodu bez roštu.

Výhodou roštu je, že králík nepřijde do styku s močí a trusem. Králičí moč dokáže být poměrně agresivní a králičí packy dráždit, čímž přispívá k tvorbě otlaků. Vlivem roštu také králík nemůže vyhrabovat podestýlku ze záchodu. Je třeba ale vybírat i vhodný rošt.

toaletka s rostem pro kraliky

Rošt by měl mít dostatečně velké mezery, aby jím bez problému propadal trus, zároveň mezery nesmí být natolik velké, aby jím králíkovi nepropadaly packy a pohodlně se mu na něm stálo.

Rošt by měl být z plastu. Na kovovém, až pletivovém roštu by se králíkovi mohlo nepohodlně, až bolestivě stát a může způsobovat otlaky. Na trhu jsou k sehnání i záchody s roštem, do kterých se nedává podestýlka, rošt je tedy opravdu jen pár centimetrů nad dnem záchodu. Je již potom na vaší preferenci, jaký záchod pro vás bude lepší.

Vhodný záchod s roštem (spíše pro zakrslé králíky) naleznete na Aniland.cz – Toaleta s roštem pro králíky 27×21 cm.

(Ne)vhodný záchod

Mezi méně vhodné záchody patří ty rohové standardní velikosti, do tvaru trojúhelníku, které vidíte na fotce. Ačkoliv se spoustě majitelům mohou zdát ideální, nemusí být zvolena vhodná velikost, často nad ně nelze pohodlně umístit seník a i když do záchodku králík skočí, většinou vykoná potřebu směrem ven, tedy mimo záchod. Pro naučení králíčka na toaletku je tedy vhodnější záchod obdélníkového tvaru.

Pro tohoto králíčka je takový záchodek moc malý.

Lze ale zakoupit rohové záchody i větší velikosti, které již, obzvlášť pro menší plemena, mohou být dostačující viz fotka níže.

Králíček se do tohoto rohového záchodku bez problémů vejde i otočí.

Jako záchodky nevolíme různé plechové nebo papírové nádoby, malé plastové misky apod. Pozor si dáváme také na záchodky s drátěným a jinak nevhodným roštem.

Podestýlka v záchodě a ubikaci

Pokud máme v ubikaci umístěnou toaletku, do zbytku klece už podestýlku neumisťujeme. Místo ní je vhodné na dno umístit kobereček, deku apod., jen pozor, aby je králík pojídal. Používání stejné podestýlky v záchodku a ve zbytku ubikace je totiž pro králíka matoucí a zcela se na záchod nenaučí. Králíci také rádi vykonávají potřebu do měkkého, v období učení na záchod je tak lepší z klece odstranit pelíšky apod.

Vhodná podestýlka do záchodku králíka

Mezi vhodnou podestýlku patří BEZPRAŠNÉ hobliny, dřevěné pelety, u záchodů s roštem nemusíme podestýlku používat žádnou, nebo lze na dno nalít pouze trochu vody. Pelety můžeme používat i ty pro topení, pozor si dáváme však na možný obsah nebezpečných pojiv, jako je lepidlo.

podestylka do kraliciho zachodku

Vhodné dřevěné pelety i hobliny zakoupíte na Aniland.cz – Dřevěné pelety 7,5 kg, Hrubé hobliny PÁLKA 13 l.

Nevhodná podestýlka

Mezi majiteli bývá oblíbená papírová podestýlka (Asan, papírové pelety apod.) nebo kukuřičná podestýlka, ovšem tyto druhy často práší a králíci je mohou dokonce požírat, což je pro ně velmi nebezpečné, raději je tedy vůbec nepoužíváme.

Do záchodku ani zbytku klece také nepoužíváme noviny, karton, papírové kapesníky, piliny nebo silikátové a vonné podestýlky pro kočky. Tyto podestýlky dráždí králíkovi tlapky, oči a sliznice dýchacích cest, mohou je navíc požírat a tím si způsobit vážné zdravotní problémy.

Jako podestýlka je také nevhodné seno nebo sláma. Králíci mohou znečištěné seno jíst a v případě nezjištěného onemocnění se takto nakazí opakovaně. U slámy a jejího pojídání hrozí obstrukce trávicího traktu, ve slámě se také často drží různé bakterie a roztoči.

Umístění záchodu

Králíci obvykle sami od sebe chodí vykonávat potřebu na jedno místo, je tak vhodné takové místo vypozorovat a na něj umístit toaletu. Nejčastěji to bývá v rohu ubikace, někteří králíci vyhledávají k vykonávání potřeby i soukromí v domečku.

Nad toaletku umístíme seník se senem, jelikož králík přímo u konzumace sena vykonává potřebu. Do záchodu tedy můžeme dát i misku a nad něj napáječku s vodou. Na trhu již lze sehnat i seníky, které mají přímo zabudovaný záchod, případně i misku a napáječku. Králík by měl mít na toaletku snadný přístup, nedáváme ji tak na například vyvýšená místa.

Jak králíka naučit na záchod

Pokud splňujeme výše zmíněná doporučení, není důvod, proč by se ušák neměl na záchodek naučit. Nyní se již podíváme na přesný postup, jak jej to správně učit.

Do klece umístíme kobereček a záchod s vhodnou podestýlkou. Pokud máme strach, že králík koberec počůrá, což se ze začátku určitě stát může, dočasně na něj umístíme ještě savou podložku. Savou podložku často vyměňujeme, aby z ní králík necítil svou moč a nevysvětlit si to tak, že na podložku-koberec tedy čůrat může.

bobky vedle zachodku kralik

Základ je od teď všechny bobky sbírat a dávat je do záchodu. Vzhledem k tomu, že má králík nad záchodem seník, musí v záchodě sedět, když jí seno, tudíž do záchodu začne vykonávat potřebu přirozeně.

Když najdete loužičku, ať už na podlaze, nebo v ubikaci na koberečku, utřete nebo ji nasajte kapesníkem a vložte jej králíkovi také do záchodku. Vlivem kapesníku s močí králík v záchodě ucítí svou moč a spojí si to s tím, že na tomhle místě má potřebu vykonávat. Je třeba ale dávat pozor, aby králík kapesník nejedl!

sbirani kralicich bobku

Dávejte mu kapesník do záchodu tedy pouze, když jej můžete mít pod dozorem. Pokud se králík vyčůrá mimo záchod, kobereček vyperte a ubikaci nebo podlahu vydezinfikujte a umyjte, ať z ní králík necítí svůj pach. Využít k tomu můžete např. LIKVIDÁTOR ZÁPACHU, který je 100% přírodní a bezpečný nebo přímo veterinární přípravek k desinfekci VETERINOL.

Chce to čas

Může se stát, že bude ušák potřebovat více času, než princip záchodku zcela pochopí. Nikdy králíka nijak netrestejte, pokud se vyčůrá nebo upustí bobek mimo záchod! Zkrátka stále pokračujte v procesu učení.
Najdou se králíci, kteří opravdu 100 % své potřeby vykonávají pouze do záchodu, u spousty z nich tomu však tak není. Je zcela běžné, že králík utrousí bobek i mimo záchod.

jak naucit kralika na zachod

Králičí trávení neustále pracuje, díky čemuž králíci musí neustále jíst, tudíž se i neustále produkuje trus. Králík nesedí neustále na záchodě, tudíž může sem tam bobkovat i mimo něj. Bobky ale snadno uklidíte, důležité je, aby králík chodil čůrat jen do záchodu, což opravdu většina dodržuje.

Kastrace může pomoci

Mimo zdravotní benefity kastrace napomáhá často i k celkovému zklidnění povahy a také k tomu, že se králík většinou stane čistotnějším. Pokud je králík vykastrován včas a následně dodržíme postup učení na záchodek, je šance, že jej nebude používat velmi nízká. Zejména samci pak také po kastraci přestávají často značkovat a začnou vykonávat potřebu na jedno místo.

Úklid záchodu

Záchod uklízíme pravidelně, někdy to stačí jen párkrát do týdne, někdy je potřeba záchod vybírat každý den. Záleží na počtu králíků na jeden záchod, na velikosti záchodu a druhu podestýlky.

Každý den můžeme třeba jen vybírat nejvíce znečištěná místa v záchodě a zbytek čisté podestýlky ponechat. Minimálně jednou týdně je však vhodné celý záchod vymýt, v případě nemoci králíka také vydezinfikovat (dezinfekci provádíme minimálně jednou za půl roku i u zdravých králíků).

Králičí moč je velmi agresivní a tak na spodku záchodku zanechává tmavé skvrny, těchto skvrn se snadno zbavíme pomocí octa, horké vody nebo kyseliny citrónové.

Na skvrny nasypeme kyselinu, zalijeme octem a horkou vodou a necháme chvíli působit, poté skvrny vydrhneme kartáčem a důkladně vypláchneme, aby králíkovi nevadil pach octa. Pamatujte, že ocet však není desinfekce! K desinfekci nepoužíváme savo a podobné přípravky na chlórové bázi, které mohou dráždit sliznice a tlapky králíka.

Vyzkoušejte zalít ocet nebo kyselinu citronovou horkou vodou. Tato kombinace dokáže po odstátí zlikvidovat i dlouho usazenou moč.

Mezi vhodné desinfekce záchodku a ubikace patří například chirox, který funguje na bázi kyslíku a je vhodný na použití u zvířat. Další vhodnou desinfekcí je desinfekce pro zvířata VETERINOL SPREJ.
Pořiďte si také speciální sadu na čištění zvířecích toaletek, kde budete mít vše po ruce – Čistící sada na zvířecí toalety 3v1.

Králík přestal používat záchod

Pokud králík z ničeho nic přestal používat záchod, tedy do něj obzvlášť přestal čůrat, může se jednat o zdravotní problém. Pokud králík začal močit mimo záchod, nebo dokonce učůrává, má počůraný zadek, u močení se hrbí, kníká apod., nebo dokonce čůrat přestal nebo začal nadměrně pít, s největší pravděpodobností se jedná o zdravotní problém.

Objevit se může i hustá, písčitá nebo zakalená moč. Může se jednat o zánět močového měchýře, kamínek nebo písek v ledvinách nebo močovém měchýři. Také ale může jít o onemocnění ledvin, ale i encefalitozoonózu apod. Více o zmíněných onemocnění se dočtete v dalších článcích.

Ať už má králík jakýkoliv příznak, je na místě co nejdříve navštívit specialistu na králíky. Vhodné je s sebou vzít i vzorek moči, který ze záchodu bez podestýlky lze odebrat stříkačkou (odebíráme vždy v daný den).

Na veterině je vhodné udělat celkové vyšetření – celkovou krev, celotělový RTG, sono, vyšetření moči, případně krev na encefalitozoonózu nebo koprologii.

Jako podpůrnou terapii můžete ihned nasadit RodiCare Uro, na podporu imunity RodiCare Immun, na imunitu i močové cesty bylinnou směs URINARY. Dále je možné podat bylinkyy jako je lichořeřišnice, echinacea, hluchavka, jitrocel, kakost smrdutý, kopřiva, řepík, řebříček apod. Z bylinek je možno i uvařit čaj.