Kastrace králíka
Plánujete kastraci králíka, ale netušíte, co vás po ní čeká, jak dlouho bude trvat nebo kolik taková kastrace stojí? Sepsali jsme pro vás článek ohledně kastrace samce králíka tak, abyste se mohli alespoň trochu připravit. Každý králíček je jiný a zákroky snáší odlišně, ale tomu Vašemu přejeme bezproblémový průběh a rychlé zotavení.
Co je to kastrace?
Kastrování samic vyžaduje vyjmutí celé dělohy a obou vaječníků pomocí malého řezu na břiše. Kastrování samců probíhá vyjmutím varlat pomocí malého řezu na šourku. Ve varlatech králíků se ukládá testosteron, který ovlivňuje plodnost králíků. Po kastraci nejsou králíci schopni reprodukce.
Proč kastrovat králíka?
Pokud plánujete mít u sebe dva samce, dvě samičky nebo samce a samičku, je vhodné nechat oba králíky vykastrovat, aby se lépe snášeli, nebyli tolik teritoriální a nebojovali spolu a to dříve než dosáhnou věku 3-4 měsíců (kdy dosahují pohlavní vyspělosti). Myslete také na to, že pokud chováte samce a samičku, po kastraci může být samec ještě 2-3 týdny stále plodný. Proto je raději chovejte po tuto dobu odděleně.
Pokud chováte pouze samičku, doporučuje se její kastrace z důvodu hrozících falešných březostí a s tím spojeným agresivním chováním. Mnoho nekastrovaných samiček ve vyšším věku trpí také na nádory dělohy, a proto je vhodné nechat samici kastrovat nejpozději do 3 let věku. V období říje bývají nekastrované samičky náladové, agresivnější a chrání si svoje teritorium.
Pokud naopak chováte pouze samečka, doporučuje se jejich kastrace, pokud si příliš chrání své teritorium, značkují jej svou močí nebo jsou příliš agresivní. Kastrace je u samců možná i v pozdějším věku. Po kastraci bývají králíci obecně přítulnější.
Kdy kastrovat králíka
Samečky je možné kastrovat po sestoupení varlat – to při prohlídce zjistí váš veterinář. U menších plemen k tomu dochází kolem 4. měsíce věku. U velkých plemen (např. belgický obr) k sestoupení varlat do šourku dochází později kolem 5. měsíce věku.
Samičky je vhodné nechat kastrovat po dosažení pohlavní dospělosti, což bývá někdy od 4.-6. měsíce věku.
Jak dlouho trvá kastrace králíka?
Kastrace samce králíka trvá zpravidla 30-45 minut, u samiček je zákrok náročnější a může trvat až dvakrát déle. V této době je již zahrnuto předoperační vyšetření, příprava k zákroku i uspání králíka. Po této době se králík zpravidla do půl hodiny probouzí na vyhřívané podložce. Někdy může veterinář zahájit rozkrmování již na veterině. Po jedné až dvou hodinách bývá poté králík předán zpět majiteli do péče
Kolik stojí kastrace králíka?
Ceny kastrace se na všech veterinárních klinikách liší. Kastrace samice bývá podstatně dražší, protože je obtížnější. My jsme za kastraci Berryho platili celkem 2503 Kč (zde je započítána celková kastrace včetně léků, antibiotik, převozu Berryho na kliniku, atd.).
Jak je tomu na jiných veterinách (k 6. 2. 2023)
Název veteriny | Cena kastrace – samice | Cena kastrace – samec |
---|---|---|
MetropoleVet | 3 500 Kč | 2 200 Kč |
H-vet | 3 500 – 4 000 Kč | 2 000 Kč + léky |
Kolik stála kastrace Vašich chlupáčků jste nám sdělili také na Instagramu a zde jsou ceny celkem odlišné. Je však třeba zmínit, že u všech není specifikováno, zda byl králík pod normální či inhalační narkózou, případně o jaké plemeno králíka se jednalo a proto je nutné brát tyto ceny s rezervou. I přesto jsme se rozhodli sem dát několik příkladů. Přejeme Vašim mazlíčkům mnoho štěstí a rychlé uzdravení po každém zákroku. Tyto údaje jste nám vč. poznámek poskytli vy:
Cena kastrace králíka
Kastrace samce králíka | Kastrace samice králíka |
---|---|
600 Kč (specialistou na králíky) | 1 200 Kč |
1 000 Kč | 1 300 Kč (inhalační narkóza, vet. u Potoka, Ostrava) |
1 100 Kč (Veterina Koldinova Klatovy) | 1 700 Kč (včetně léků) |
1 200 Kč | 1 800 Kč (specialistou na králíky) |
1 600 Kč (Pelikán Brno), 1 600 Kč (+ léky domů) | 2 100 Kč (Veterina u kostela ČB) |
1 750 Kč, 1 800 Kč | 3 000 Kč (+ zoubky v Novém Malíně) |
2 000 Kč (MVDr. Petr Procházka) | 4 000 a 4 500 Kč (samice obřích plemen) |
2 000 Kč (J&H) | 5 000 Kč (Jekl & Hauptman) |
2 600 Kč (inhalační narkóza, Lískovka F-M) | 5 500 Kč (Jekl & Hauptman) |
2 700 Kč (Jekl & Hauptman) | 6 000 Kč (Jekl & Hauptman) |
3 300 Kč (klinika Starvet Starý Plzenec) | 6 500 Kč, 7 000 Kč (J&H, + histologické vyšetření) |
Co zahrnuje péče o králíka po kastraci?
Po kastraci je třeba zajistit:
- příjem vlákniny ze sena, sušených bylinek či dokrmovací směsi
- sledování zdravotního stavu
- podávání léků
- zajištění tepla a klidu
- zajištění čistého prostředí
- omezení velkého prostoru a doplňků
Rozkrmte králíka
Po kastraci i jiných operačních zákrocích je nutné, aby se králík co nejdříve rozjedl. Několik hodin bez příjmu potravy jim totiž může způsobit střevní problémy. Proto je nutné mít doma připravenou dokrmovací směs, voňavé seno a bylinky, které má králíček nejradši. Vyhněte se ale např. listům vrby, které mají silné léčivé účinky a mohly by rušit nebo příliš zesilovat podávaná antibiotika.
V průběhu několik dní po kastraci budete muset podávat králíkovi léky z dokrmovacích stříkaček. Veterinář by vám měl poskytnout naplněné stříkačky s optimální dávkou přímo pro Vašeho králíčka.
Zajistěte teplo, klid a čistotu
Dalším velmi důležitým prvkem pooperační péče je zajištění tepla. V zimních měsících mějte přepravku zakrytou teplou dekou, doma zajistěte teplý pelíšek i celou místnost. Králíčka je také možné na chvilku obestavět nebo přikrýt dekou (nikdy nezakrývat hlavu!), aby mu bylo aspoň po této stránce co nejlépe. Králíka první den po kastraci sledujte a zajistěte klidový režim.
Protože králíček přišel z ordinace, která zajišťuje velmi čisté prostředí, je nutné, aby měl co nejčistší prostředí i doma. V žádném případě by neměl mít králík podestýlku z pilin, neměl by chodit po seně ani jiných sypkých látkách, které by mohly zanést čerstvou ránu a zanítit ji. Ideálním řešením jsou absorpční podložky, které můžete položit na podlahu. Pokud máte na podlaze chladné dlaždičky nebo chcete králíčkovi zajistit větší pohodlí, dejte pod podložku ještě deku.
Předtím, než si králíčka dovezete, vyčistěte mu důkladně jeho obydlí. Můžete vyzkoušet např. sprej na čištění klecí.
Omezte králíkovi na pár dní prostor
Dalším prvkem následné péče je omezení prostoru, po kterém se bude králík pohybovat. Pokud chováte králíka v kleci, není třeba prostor omezovat. Jestli ale chováte králíka ve větší ohrádce nebo na volno, musíte mu tento prostor zmenšit a odstranit domečky, mosty a jiné doplňky, na které by mohl chtít skákat. Pokud by králíček brzy po kastraci začal běhat a skákat, mohlo by dojít k narušení nebo prasknutí stehů.
Kastrace samce králíka – náš Blueberry
Berrymu bylo 9 měsíců, když jsme se rozhodli jej kastrovat. Nikdy po nás agresivně nevyjížděl, nekousal, ale poslední dobou začal hodně značkovat. Podlahu v ohrádce jsme mu museli každý den čistit od moči. Když jsme šli k němu do ohrádky, začal si nás namlouvat, když kolem nás neúnavně kroužil. Nikdy jsme neměli v plánu mít po Berrym mláďata a tak jsme se rozhodli pro kastraci.
Před kastrací králíka
Na začátku ledna byl Berry na očkování a hned jsme se s paní veterinářkou domluvili na termínu kastrace, který připadl na konec ledna. Po očkování si totiž musí organismus odpočinout, vstřebat vakcínu a až poté je možné provádět další zákrok. Bylo nám řečeno, že Berry nemusí držet žádnou hladovku, minimálně 2 hodiny před příjezdem na veterinu by ale měl jíst pouze seno.
Hned jsme paní veterinářce sdělili, že to nebude žádný problém, protože jsme si vědomi, že minimálně 80 % jídelníčku má tvořit seno a Berry je na to takto zvyklý. Před kastrací jsme museli podepsat papír se souhlasem s narkózou, poté jsme si Berryho vyfotili a předali do péče naší veterinářky MVDr. Jurišicové, která ho převezla do Ostravy k MVDr. Premusové.
V průběhu kastrace
Berryho jsme odevzdávali kolem 11:30, přijeli jsme si pro něj až kolem 18:00. S tímto časem jsme měli dle domluvy počítat, spolu s Berrym byl na kastraci ještě jeden králík a nějaký čas zabral i samotný převoz.
V mezičase jsme Berrymu uklidili ohrádku, odstranili hrad i domeček, vydezinfikovali mu záchod a zmenšili mu prostor. V celé místnosti jsme mu zatopili a už jen očekávali telefonát, kdy si pro něj budeme moci přijet.
Kolem 18. hodiny jsme měli být na veterině a Berry nás po příjezdu čekal v přepravce, která byla vystlána absorpční podložkou a ležela na vyhřívané destičce. My jsme ho zabalili do přinesené deky, vzali si léky (antibiotika Enroxil a léky proti bolesti MELOXICAM) a dokrmovací směs (Selective Recovery) a odvezli ho domů. Byli jsme seznámeni s tím, že je již probraný, ale z důvodu narkózy se může ještě chvilku kymácet.
Po kastraci králíka
Nakonec jsme si Berryho vzali na noc – a pak další 4 noci – do ložnice, kde jsme mu na zem položili absorpční podložku, seno, bylinky, listy jabloně, zkrátka vše, co by si mohl v tuto chvíli dát. Bylo nám však řečeno, že nesmíme podávat čerstvou stravu, jako je čerstvá zelenina nebo salát. Mohlo by mu to způsobit další žaludeční problémy, měkké bobky či průjem. Naším cílem bylo, aby hlavně snědl něco v sušené formě. Po hodině si vzal 2-3 sušené listy jabloně (což je mimochodem dobrá zpráva, protože je mohou králíčci jíst ve větším množství), ale i tak jsme věděli, že je to strašně málo.
Připravili jsme mu tedy dokrmovací směs Selective Recovery, kterou nám prodala paní veterinářka. Ačkoliv není Berry krmen produkty, které obsahují obiloviny, hrách a podobné věci, u rozkrmení je ale důležité, aby začaly střeva pracovat a aby králík dostal větší chuť k jídlu.
Krmivo ze stříkačky by mělo být mírně tekuté, aby šlo dobře podávat. Konec stříkačky (pár mm) poté zasuňte králíkovi z boku tlamičky, aby vám nepřekážely jeho zoubky. Pak pomaličku krmivo vytlačujte ze stříkačky. V této situaci je lepší spolupráce dvou lidí, aby jeden králíčka přidržoval a ten druhý krmil a sledoval, zda králík stravu polyká. Berryho jsme drželi zprvu tak, aby měl hlavu výše než tělo, ale nechtěl krmivo polykat. Poté jsme zjistili, že se mu lépe jí v přirozené poloze, a tedy tak, že měl hlavu ve stejné pozici jako tělo (zkrátka tak, jak jí normálně z misky). V této poloze jsme mu tedy pak podávali směs i léky ze stříkačky bez problémů.
Pokud sebou králík hází, kope a nechce spolupracovat, zaviňte jej do ručníku tak, aby mu čouhala jen hlava. Poté bude manipulace snadnější.
Následná péče o králíka
Na veterině jsme ještě řešili, zda mu budeme nasazovat plastový límec, nakonec jsme jej nebrali a nebyl ani potřeba. Berry si stehů nevšímal a prý je to tak u většiny králíků. Také jsme si všimli, že má Berry „ulepené oči“. Paní veterinářka nám později vysvětlila, že na nich měl mastičku, protože v narkóze mají králíci stále otevřené oči a namazáním se zabrání tomu, aby jim vyschla rohovka.
Po několika hodinách, co jsme si Berryho přivezli začal klepat zubama, vypadalo to, jako by měl zimnici. Z článku Projevy a řeč těla králíků jsme již vyčetli, že to může značit bolest, což bylo v tomto případě pochopitelné. Berryho jsme trochu přikryli dekou, aby mu bylo teplo a po chvilce to přestalo.
Kdyby se u Vašeho králíčka objevilo nějaké nezvyklé či nečekané chování, které neustává nebo si s ním nevíte rady, kontaktujte Vašeho veterináře. Nám bylo sděleno, že kdyby se nám cokoliv nezdálo, máme ihned volat (klidně v noci či o víkendu).
První noc po kastraci
Přes noc jsme mu dávali vždy trochu dokrmovací směsi ze stříkačky a v noci jsme naštěstí slyšeli, jak si pochutnává na dalších listech jabloně! Z připravených bylinek mizely taky voňavé listy pampelišky. Ráno jsme mu dali antibiotika a léky proti bolesti v předem připravených stříkačkách. Dopoledne jsme si uvědomili, že jsme ho neslyšeli pít z misky, a tak jsme mu stříkačkou podali i vodu.
Odpoledne jsme pak šli na kontrolu, která proběhla v pořádku. Tento den jsme mu ještě podali Recovery dokrmovací směs, ale ani nedobral první balíček a už si dal seno. To byla naše výhra!
Tři dny jsme mu podávali léky proti bolesti a zánětu (MELOXICAM Bioveta) a spolu s tím i antibiotika (Enroxil, 3 ml), která bral dvakrát denně ještě týden po kastraci.
Berry měl ranku sešitou čtyřmi stehy, které byly po deseti dnech vytaženy. Někteří veterináři volí vstřebatelné stehy, které se nemusí nadále vytahovat. S Berrym je však manipulace celkem klidná, a proto pro nás nebyl problém při poslední kontrole nechat stehy vytáhnout. O možnosti vstřebatelných stehů se můžete poradit se svým veterinářem.