Protékající kapající napáječka

Zajímavosti Marek & Barča 2. 02. 2023

Koupili jste svému mazlíčkovi napaječku, která vám protéká nebo kape a její výměna nepomohla? Přečtěte si dva nejčastější důvody proč tomu tak je.

Jak zabránit, aby napáječka protékala?

Pokud vlastníte napáječku s nerezovým pítkem a kuličkou, která vám kape nebo protéká, existují pouze dvě možnosti, které kapání způsobují

  1. Napáječka je vadná. To znamená, že může být prasklá, mít díly, které na sebe dobře nesedí nebo jí zvíře (v případě plastových napaječek) mohlo prokousnout.
  2. Napáječku špatně plníte. Při každé výměně vody v napaječce ji musíte naplnit zcela do plna. V opačném případě nevznikne uvnitř napaječky správný podtlak a voda bude protékat.

Pro ještě účinnější zajištění můžete položit prst na místo, kde je kovová kulička, naplnit napaječku vodou, zašroubovat ji se stále přiloženým prstem a po konečném zašroubování prst z „trubičky“ uvolnit. Nahoru by se pak měla dostat pouze bublinka vzduchu a napaječka nebude protékat.

Další variantou, kterou lze využít pouze u plastových napaječek (a to někdy ztěží) je, že napaječku při naplňování vodou zmáčknete. Držíte ji tak, dokud ji nenaplníte, poté ji zašroubujete, otočíte pítkem dolů a stlačení uvolníte.

napajecky
Druhy nejčastějších napáječek pro domácí a zakrslé králíky

Náhrada napáječky

Pokud vám nebo vašemu mazlíčkovi nevyhovují napáječky s pítkem a kuličkou, existuje několik alternativ:

  • miska – její nevýhodou je, že se rychle znečistí např. senem, protože je na zemi. Králíčkům ale poskytuje celkem přirozené pití.
  • hladinková napáječka – je alternativou mezi napaječkou a miskou. Můžete ji dát do vyšších míst tak, aby na ni mazlíček dosáhl a přitom nedojde k tak velkému znečištění jako u misek.

Jak dlouho vydrží králík bez vody?

Králík by neměl být bez vody déle než 24 hodin, tato doba pro ně může být fatální. V teplém počasí se poté tato doba radikálně zkracuje. Je nutné zajistit, aby měl králík čerstvou vodu vždy k dispozici. Vodu mu může také v krajní nouzi z části nahradit šťavnatá zelenina.

Jak často měnit vodu králíkovi?

Vodu měňte v případě jakéhokoliv znečištění, minimálně však jednou za den, ať už ji podáváte v misce či napaječce.

Jak moc pije králík?

Kilový králík by měl denně vypít asi 150 ml vody. S vyšší váhou se pak i zvyšuje množství vody, které by měl přijmout. Nedostatečný i nadměrný příjem vody pak může také signalizovat nemoc. Pokud se tedy u Vašeho králíka radikálně změnil příjem tekutin, navštivte raději veterináře.