Otlaky u králíků, jejich stádia a správná léčba

Péče Healthy Bunny 1. 09. 2024

Otlaky u králíků jsou bezsrstá růžová místa, v podstatě dekubity - proleženiny, ze spodu tlapek. Nejčastěji se nachází na patách, později se mohou rozšířit i na celá chodidla, nárty, ke kotníkům a na prsty předních i zadních tlapek.

Otlaky se mohou dostat i do fáze, kdy krvácí, hnisají, mohou být napadeny kosti i šlachy.
Nejčastěji se vyskytují u králíků s jemnou rex nebo satén srstí, mohou na ně trpět ale i králíci s normální srstí.

Příčiny vzniku otlaků

Otlaky se tvoří vždy z důvodu, že králík nemá vhodnou podestýlku, případně dostatek pohybu a to způsobuje ztrátu osrstění a tvorbu již zmíněných proleženin = otlaků.

Nedostatek pohybu – pokud králíci nemají dostatečně velkou klec/ohrádku nebo dostatečné množství volného pohybu, většinu času prosedí na jednom místě, tedy neustále vyvíjí nadměrný tlak na chodidla – především paty. Při pohybu totiž králíci paty skoro nepoužívání a odráží se hlavně přední částí chodidel.

Ubikace bez podestýlky – spousta chovatelů má pro králíky podestýlku pouze v záchodku a jinak se pohybují po holém dně klece, což je ovšem také problém – jedná se o plastové, kovové i dřevěné podlahy. Králíci se ve volné přírodě pohybují hlavně po travinách, tudíž je pro ně měkká podestýlka přirozená a otlaky se jim běžně netvoří. Podestýlku je vhodné nechat pouze v záchodku a ne po celé kleci, na dno klece je ovšem vhodné umístit nějakou měkkou podložku, např. konopnou podložku.

Kluzká podlaha – spousta králíků se často pohybuje po kluzké dlažbě, plovoucí podlaze, vinylu apod. Většině králíkům to na podlaze klouže, pohyb je pro ně nepřirozený, namáhavý, stresující, podlaha je příliš tvrdá. Pohyb po kluzké podlaze zatěžuje i klouby.

Drsné a tvrdé povrchy a koberce – taktéž není vhodné, aby se králíci pohybovali po drsných kobercích, kobercích s krátkým vlasem, ručnících, tenkých dekách apod., ať už v ubikaci, nebo mimo ni. Velmi nevhodné jsou také dřevěné pelety po celé kleci! Peletky patří pouze do záchodku.

Další nevhodné podestýlky jsou i Asan, piliny, kukuřičná podestýlka, podestýlky pro kočky apod. Vyměkčit podlahu můžete tak za pomocí silnějších dek nebo přírodní konopné podložky.

Moč a nečistota – k tvorbě otlaků velmi přispívá i králičí moč a celkově znečištěná podestýlka, po které se králík pohybuje. Králičí moč je agresivní a citlivou králičí pokožku může dráždit a otlaky zhoršovat. Nejvhodnější je používat záchodky s roštem, aby králičí tlapky s močí vůbec nepřišly do styku.

Přerostlé drápky – králíkům drápky neustále dorůstají, je tedy třeba je udržovat ve správné délce a správně zastřižené. Přerostlé a zdeformované drápky taktéž přispívají k tvorbě otlaků.

Stres a špatná strava – stres a nekvalitní strava jsou základem snad všech onemocnění a zdravotních problémů, tudíž mají nemalý podíl i na vzniku otlaků.

Obezita – obezita souvisí se špatnou stravou. Nadváha zatěžuje klouby a způsobuje i otlaky, jelikož obézní králík se tolik nepohybuje a vyvíjí na chodidla velký tlak.

Jiné onemocnění – jedná se především o problémy, kdy má králík problémy s chůzí – klouby, kosti, zlomeniny apod., ale i encefalitozoonóza, špatná imunita apod.

Prevence vzniku otlaků

Nejlepší samozřejmě je zajistit králíkovi od začátku takové podmínky, abyste otlaky nikdy řešit nemuseli. Pokud už králík lehké otlaky má, je na místě upravit podmínky, protože při zachování starých podmínek, ve kterých králík žije, se otlaků nelze zbavit a naopak se mohou zhoršovat.

Vhodná podestýlka v ubikaci – správná podestýlka v ubikaci je základ. Podestýlka by měla být co nejměkčí, jemná a příjemná. Vhodné jsou například koupelnové předložky (nejlépe kobercové, měkké pěnové by králík mohl pojídat), bavlněné koberce, chlupaté koberce s vysokým vlasem, deky s beránkem, apod. Je třeba ale hlídat, aby nic z toho králík nepojídal. Vhodné koberečky seženete např. v Pepcu nebo Primarku.

podlozky kralik

Vhodný povrch na běhání – nejpřirozenější a na otlaky nejvhodnější je pohyb po trávě, dopřejte ušákovi tedy co nejvíce času stráveného venku na trávě. Po domě a tam, kde se králík nejvíce pohybuje, je vhodné mít umístěny např. bavlněné koberce nebo koberce s vysokým vlasem.

Pohyb – dostatek pohybu je také velmi důležitý. Králíci potřebují dostatek prostoru pro běhání a skákání alespoň na několik hodin denně. Jak bylo již zmíněno výše, je ale důležité, aby se králíci pohybovali nejlépe pouze na vhodném povrchu – tráva, vhodné koberce.

Záchodek – Jak již bylo zmíněno, králičí moč je poměrně agresivní a může králíkům dráždit kůži, je tedy vhodné, aby s ní tlapky nepřišly vůbec do styku. Nejvhodnější je proto pořídit záchod s roštem. Pokud králík neumí na záchod, je vhodné dát na dno klece vhodnou podestýlku (konopný koberec apod.) a na ni savou podložku. Pokud nemáte záchod s roštem, je vhodné používat bezprašnou a savou podestýlku, např. dřevěné peletky, kvalitní hobliny (ne asan, piliny apod.).

Správná strava, imunita a zamezení stresu – pro králíky je správná skladba jídelníčku samozřejmě nezbytná. Pokud je králík obézní, je na místě dieta. Pokud králík nemá vhodný jídelníček, je na místě jej upravit. Důležité je také zamezit stresovým situacím, do kterých by se ušák mohl dostávat. Imunitu lze podpořit bylinkami, bylinnými čaji, RodiCarem Immun apod.

Stříhání drápků – důležité také je, aby králíka nijak neomezovaly v přirozeném pohybu dlouhé nebo špatně zastřižené drápky. Drápky neustále rostou, je tedy třeba je pravidelně zastřihávat.

Otlaky a jejich stádia

Otlaky by se daly rozdělit do 3 stádií – malé červené flíčky, viditelná holá místa a krvácející otlaky. Základ u všech stádií je ihned upravit podmínky, ve kterých králík žije!

Bez toho se nelze pohnout z místa a žádná péče o otlaky nebude tolik účinná, případně dlouhotrvající! Králíkům také nikdy srst na tlapkách neholíme ani nezastřiháváme.

1. Malé červené flíčky, viditelné po odhrnutí srsti

Otlaky v tomhle stádiu se nachází u spousty králíků, u plemene rex snad u většiny. Často je králíci mají celý život, otlaky se většinou nezhoršují a králíka nijak neomezují.

kralik otlaky

Řešení: Aby nedošlo ke zhoršení otlaků, je třeba zajistit králíkovi vhodné podmínky, zmíněny výše. Otlaky v tomhle stavu není třeba mazat ani jinak opečovávat.

Naopak bychom je „přehnanou“ péčí mohli ještě zhoršit, protože by se nikdy žádné přípravky neměly dostat na okolní srst, ta by totiž mohla začít opadávat a otlak by se tak zvětšoval.

2. Viditelná holá místa bez srsti

Otlak je dobře viditelný, nepřekrývá jej srst. Mohou být pouze na patách nebo se otlak zvětšuje i na celé chodidlo. Kůže může být zarudlá, ale bez ranek nebo hnisajících míst.

kralici otlaky

Řešení: Zde je nejvyšší čas upravit podmínky ubikace, stav otlaku se může začít rychle zhoršovat. V tomhle případě už může být vhodné začít otlak mazat, nikdy by se však mast neměla dostat na okolní srst.

Po namazání je vhodné králíka chvíli nosit, aby se mast stihla vstřebat. Můžeme pořídit i speciální boty na otlaky, které při tomhle stavu ještě nejsou nezbytně nutné, ovšem jedná se o dobrou prevenci, aby se otlak nezačal zhoršovat.

3. Velké, krvácející, hnisající, bolestivé otlaky, až prohlubně

Otlak viditelně krvácí, králík nemusí chtít chodit, může být dokonce i apatický. Mohou se vyskytovat i hnisající prohlubně, abscesy, stroupky a otlak se může rozšířit i na prsty, případně i na přední nohy.

otlaky u kralika
krvacejici otlak kralik
otlaky kralik
Hnisavý otlak na přední tlapce

Řešení: Zde je důležité neprodleně upravit podmínky, dát záchod s roštem (do normálního záchodu ani po ubikaci nedáváme podestýlku typu hobliny, piliny, pelety, asan.. – mohou otlak dráždit, prach a drobné částečky se dostanou na krvácející otlak).

Je na místě navštívit veterináře, který otlak ošetří, doporučí léčbu, případně nasadí antibiotika a analgetika, někdy se dělá i rentgen kvůli zasažení kosti.

Otlak náležitě ošetříme, obvážeme krytím, nejlépe i vysteleme a obvážeme jej tak, aby vše drželo na svém místě, ale králíka nijak neškrtilo. Případně je vhodné pořídit i speciální boty na otlaky, které nám i ušetří práci.

Převazujeme jej minimálně 1x denně, dobré je nechat otlak i chvíli dýchat. Můžeme vyzkoušet i bylinné hojivé “koupele” (do lavoru nalejeme pár cm odvaru z řepíku, měsíčku nebo heřmánku a králíka do něj na chvíli posadíme, poté nohy osušíme a ošetříme obvyklým postupem).

Vhodné produkty na otlaky

Při léčbě otlaků musíme zvolit vhodné přípravky, které králíkům mohou pomoci. Použitím agresivního nebo nevhodného přípravku bychom totiž mohli stav tlapek a celkového zdraví ještě zhoršit.

Vhodné oplachy a dezinfekce

Veterinol – účinná desinfekce využívaná k čištění ran, škrábanců i sliznic. Lze aplikovat nakapáním či rozstřikovačem. Desinfekci Veterinol seženete na aniland.cz v několika velikostech a je také součástí jedinečné králičí lékárničky.

veterinol otlaky

Betadine – je vhodné ji naředit vodou v poměru asi 1:10, nepoužíváme ji na otlaky dlouhodobě, jelikož otlak může více vysušovat a dráždit.

betadine kralik

Koloidní stříbro – mikroskopické částice stříbra mají antibakteriální a antiseptické účinky. Šetrnější než betadine.

koloidni stribro kralik

Prontosan – oplachový sterilní roztok. Otlak jím pomocí gázy, látkového nebo vatového tampónku očistíme od nečistot nebo zaschlé krve a hnisu.

ActiMaris – určený k aktivní podpoře hojení ran a zánětů na kůži. Vhodný pro čištění ran od hnisu, povlaku a pro snížení množství mikrobů v ráně. Dále napomáhá snížení zánětu, otoku a podpoře procesu hojení. Roztok nanášíme pomocí gázy nebo přímo na otlak. Nejvhodnější je řada Sensitive.

actimaris kralik

Vhodné masti

Masti nanášíme na očištěný otlak. Pokud otlak převazujeme, vždy po namazání počkáme několik minut, než se mast vstřebá do kůže a zaschne. Je třeba myslet na to, že si králík převaz může sundat a mast může olízat, je tedy třeba volit vhodné masti a králíka co nejčastěji kontrolovat, zda si obvaz/botu nesundal.

Bambucké máslo – má hydratační vlastnosti. Je vhodné jej používat na otlaky v nižším stádiu, kdy nekrvácí nebo nehnisají a kdy je otlak vhodné udržovat vláčný a nevysušený.

bambucke maslo otlaky

Alavis Hemagel – určen přímo pro zvířata. Urychluje hojení a potlačuje bolestivost v rance. Udržuje v ráně vhodnou vlhkost a vytváří na ráně vrstvu, která se chová jako “druhá kůže”. Nelepí se na krytí a obvazy. Je vhodné jej používat na horší stádia otlaků.

alavis hemagel

Měsíčková mast – hledáme tu, které základ tvoří bambucké máslo. Je vhodné ji používat na otlaky v nižším stádiu, kdy nekrvácí nebo nehnisají, kdy je otlak vhodné udržovat vláčný a nevysušený nebo na už hojící se otlak. Měsíček má navíc hojivé účinky.

mesickova mast kralik

Bunny Nature Care Gel – používáme na otlak v nižším stádiu nebo už na hojící se otlak. Zklidňuje pokožku, udržuje ji vláčnou a nevysušenou, podporuje růst nové srsti.

bunny nature gel

Ialugen plus – používáme po poradě s veterinářem. Používá se pro povrchové ošetření hnisavých i nehnisavých ranek.

ialugen kralik

ActiMaris gel na hojení – výrazně urychluje hojení ran a zánětů a působí proti infekci. Podporuje tvorbu nové tkáně. Používáme na otlaky v horších stádiích.

actimaris kralik

Flogocid Vet – lokální ošetření kůže pro podporu hojení povrchových ran. Přispívá ke zmírnění zánětlivých procesů a urychluje hojení. Používáme na otlaky v horších stádiích.

flogocid vet

Krytí, obvazy, vypodložení

Sterilní krytí a síťky – k dostání u veterináře nebo v lékárně. Používáme jako vrstvu mezi mastí a obvazem.

sterilni kryti

Samodržící elastické náplasti, prubany – používáme k obvázání tlapky. Pozor! Nikdy je nesmíme příliš utáhnout.

Nohu neobvazujeme až úplně nahoru nebo na drápky – vždy tak, jak je ukázáno na fotce, aby byla zachována přirozená hybnost nohy. K sehnání u veterináře nebo v lékárně.

naplasti kralik
jak zavazat tlapku kralikovi

Ustřižené prsty rukavic – elastické prsty z rukavice je též možno navléknout na nohu a tím ošetření zafixovat, nemají však dlouhou životnost a rychle prosakují na otlak moč.

ponozky na otlaky kralik
ponozky kralik

Boty na otlaky – zatím pouze na zahraničním trhu můžeme sehnat i speciální boty na otlaky. Tyto boty jsou šity na míru pro králíky, jsou z kvalitního a pevného materiálu, pratelné a některé i voděodolné. Udržují otlak v čistotě a pohodlí, nevadí ani jejich dlouhodobé nošení i při stavu otlaku v nižším stádiu.

boty na otlaky kraliku
Boty na otlaky králíků
boty pro kraliky

V případě nošení bot není potřeba otlak navíc speciálně vypodložit nebo přidávat sterilní krytí dovnitř boty. Králíci si na ně obvykle rychle zvyknou a mohou je tak nosit i po doléčení preventivně, obzvlášť, pokud má králík ke vzniku otlaků sklony (rex, stáří apod.)

Zakoupit je můžeme třeba zde.

kralik zapareni
Králičí tlapky v botách je však třeba pravidelně kontrolovat. V tomto případě si králíček na boty čůral, došlo k zapaření a vypadání srsti.

Vyčesaná srst / vatový tampónek / pěna s dírami v místě otlaku.. – pro udržení otlaku v co nejměkčím prostředí je vhodné také prostor mezi krytím a obvazem vyplnit.

vypln na otlaky

Jak ošetřit a obvázat tlapku

  • Otlak očistíme od hrubých nečistot (trus apod.).
  • Pomocí gázy, tampónku nebo hadříku otlak očistíme vhodným oplachem nebo desinfekcí.
  • Můžeme králíkovi poskytnout bylinnou “koupel”.
  • Ošetříme otlak vhodnou mastí (nekombinujeme jich více).
  • Po nanesení masti králíka chvíli držíme na rukou, aby měla mast šanci se vstřebat a zaschnout a králík si ji ihned o něco nesetřel nebo neolízal.
  • Pokud otlak převazujeme, připravíme si sterilní krytí a jiné vypodložení (např. vyčesaná srst z králíčka) a přidržíme jej na otlaku.
  • Otlak obvážeme nebo navlékneme ponožku či botu.
  • Otlaky v horším stádiu převazujeme a kontrolujeme nejlépe 2x denně, v případě speciálních bot stačí 1x denně, jelikož v nich se otlak udržuje lépe v čistotě.
  • Pokud králíkovi otlaky nekrvácí a nehnisají, můžeme boty nechat i několik týdnů v kuse, hlídáme však čistotu bot a zda se noha uvnitř nezapařuje.

Podpora léčby otlaků

Poraďte se s vaším veterinářem také o terapii laserem nebo biolampou. Veterinární laser a biolampa mají schopnost hojení ran, tišení bolesti, mírnění zánětů.

lecba kraliku

Také podporují růst srsti a celkově přispívají rehabilitaci končetin. Biolampu je možné si zakoupit i domů, je třeba ji ale pečlivě vybírat, aby doopravdy splňovala to, co slibuje.

otlaky laser

Při léčbě otlaků je vhodné také podporovat imunitu (např. echinacea, šípky, lichořeřišnice, RodiCare Immun) a růst srsti a kvalitu kůže (konopné a lněné semínko, RodiCare Derma)

Nevhodné produkty pro léčbu otlaků

Indulona, Bepanthen, kalciová mast, vazelína, Sudocreme apod. – tyto masti obsahují parabeny a další chemické látky, které jsou pro králíka nebezpečné. Otlak mohou navíc zbytečně dráždit a vysušovat a některé nemají ani schopnost hojení.

Antibiotika – někteří veterináři nasazují i na první stádia antibiotika – je to ale zbytečné, podrážděnou kůži to nezahojí, naopak časté užívání antibiotik vede k oslabení organismu a tvorbě rezistence.

Bakteriální infekce nebývají příčinou, ale až sekundárním problémem nebo projevem oslabeného imunitního systému. Antibiotika nasazuje jedině veterinář specializovaný na králíky při opravdu těžkých stádiích otlaků – infekce může napadnout i kosti.

Péče po vyléčení otlaků

Jakmile otlak zcela zaroste srstí, je stále třeba udržovat vhodné podmínky v ubikaci a jejím okolí, aby se otlaky znovu netvořily. Pokud králík nosil boty a zvykl si na ně, může je preventivně nosit dále, obzvlášť, pokud se jedná o králíka náchylného na otlaky. Tlapky je třeba také kontrolovat, jestli se otlaky znovu netvoří a v případě, že ano, je podchytit včas.