Línání u králíků: Hřebeny, strava, ucpání
Línání je důležitý proces, při kterém zvířata mění svou srst. U dospělých králíků se tak děje 2x ročně, u mláďat až 3x do roka. Línání je třeba ušákům co nejvíce usnadnit, protože jim může zadělat i na vážné zdravotní problémy.

Línání probíhá minimálně 2x ročně – na jaře a na podzim.
Kvalitnější výměnu srsti můžeme pozorovat u králíků žijících celoročně venku. Takoví králíci zažívají celoroční změny teploty, během střídání ročních období, tudíž na podzim mění svou srst na teplý zimní kožich, na jaře hustou srst naopak shazují a přesrsťují na letní, která je jemnější a lépe jim pomůže překonat teplé letní počasí. Srst králíků žijících venku bývá obvykle kvalitnější, protože ji mění pravidelně v ohledu na roční období.

U králíků, kteří žijí celoročně v domě, kde se stále drží přibližně stejná teplota, pozorujeme méně kvalitní výměnu srsti, nebo dokonce línají v průběhu celého roku. Takoví králíci zkrátka nemají důvod srst výrazněji měnit, protože je nečekají velké mrazy v zimě, ani parné letní dny a srst tak nemusí mít úplně kvalitní.
U línání je také běžné, že srst může různě měnit barvu a někdy to dokonce vypadá, jako by králíkovi někdo srst vytrhl. Pokud nikde nemá králík výrazná holá místa, poraněnou kůži nebo lupy a šupinky kůže, nemusíme se ničeho obávat.

Králičí srst
Králičí srst se skládá ze tří vrstev chlupů:
- Pesíky – jde o vrchní krycí chlupy, chrání zbylé části srsti, jsou pevné a určují zbarvení králíka
- Osiníky – jde o podsadu srsti, chlupy jsou měkké, jemné a zvlněné
- Vlníky – jde o nejjemnější část podsady, u angorských králíků je mnohem rozvinutější, než u jiných plemen
U králíků můžeme najít různé typy srsti, jako krátkou, dlouhou, rex srst, saténovou srst, u angorských králíků se srst označuje jako vlna.

Vyčesávání
Vyčesávání králíků je zejména během línání velmi důležité. Pomůžeme tím králíkovi zbavit se uvolněné podsady, které se v domácích podmínkách nemůže příliš efektivně zbavit sám.
Nevyčesaná srst může způsobit ucpání trávicího traktu, kožní problémy a celkový diskomfort králíka.
Existuje celá řada hřebenů a kartáčů, kterými ušáky lze vyčesávat. Každému ušákovi může vyhovovat hřeben jiný, záleží na typu a délce srsti i velikosti králíka a samotném hřebenu.

Pomůckou při vyčesávání může být i klasický váleček na odchlupení oblečení, jen si při jeho používání dáváme pozor, aby lepidlo nezůstávalo na srsti, případně králík váleček neokusoval.
Pomoci si můžeme i ručně, kdy uvolněnou srst králíkovi lehce vytaháme. Nikdy však za srst neškubeme ani nijak výrazně netaháme.
Při vyčesávání je vhodné podat ušákovi nějaké krmení, aby v klidu držel na místě. Pokud má králík s vyčesáváním opravdu problém, vyčesáváme ve dvou – jeden králíka drží a druhý češe.

Králíka nikdy nestříháme nebo neholíme! Výjimku tvoří případy, kdy je potřeba ustřihnout zacuchaný kus srsti nebo zdravotní důvody. Ostříháním králíka mu narušíte jeho přirozenou termoregulaci a nová srst už nedoroste ve stejné kvalitě. Stříhají a holí se pouze angorští králíci.
Nezapomínáme odstraňovat chlupy i z králíkovy ubikace, pelíšků, koberečků apod., třeba za pomoci různých odstraňovačů chlupů nebo sušičky prádla.

Hřebeny pro králíky
Na trhu můžeme najít spoustu typů hřebenů na vyčesávání, ovšem ne všechny jsou pro králíky ideální nebo srst dostatečně vyčešou.

Mezi nevhodné hřebeny patří trimovací nebo příliš velké a těžké kartáče pro psy, které by mohly králíkovi ublížit. Při výběru hřebene bereme také ohled na délku srsti králíka.
Jaký hřeben je pro králíka nejlepší?

Vyzkoušeli jsme nesčetně hřebenů a také jsme je pro vás porovnali. No a máme pro vás rovnou i výsledek! Mezi nejlepší hřebeny za nás patří Berryho hráblo pro klasickou srst a jeho varianty pro delší typy srsti a také speciální vyčesávací hřeben HairBuster, který na e-shop aniland.cz doputoval až z USA! Tam je totiž mezi králičími majiteli naprostým bestsellerem. Pojďme se podívat na hlavní výhody těchto hřebenů.
Berryho hráblo
Tento hřeben jsme u Berryho (králík minilop) používali již od několika měsíců věku a už v té době jsme věděli, že je to správná volba. Hráblo vyčesává nepřeberné množství chlupů, nedochází k žádnému tahání ani škubání a Berry jej v pohodě snáší.

- vyčesává podsadu v době línání
- efektivně vyčesává srst u zadečku
- poradí si i se zacuchanou a slepenou srstí
- chlupy netahá ani neškube
- vyčesaná srst se jednoduše z hrábla vytahuje
- vyčesaná srst může poletovat kolem
Hřeben HAIRBUSTER pro králíky
Hřeben HAIRBUSTER je otestován tisíci spokojených zákazníků především v USA a zahraničí. A tak jsme jej dovezli až z USA, abyste jej mohli vyzkoušet i vy! Za nás je asi nejlepší výhodou, že vyčesaná srst nikde nelítá, tímpádem není z vyčesávání takový binec (což se cení především v bytě či v zimě).

- vyčesává podsadu v době línání
- králíčci jej moc dobře snáší
- jedná se o patentovaný produkt
- má zaoblené špičky
- pokud je srst slepená, může králíčka hřeben tahat
- je ideálním doplňkem k Berryho hráblu
Obstrukce
Obstrukce, neboli ucpání trávicího traktu, je velmi vážný a život ohrožující stav, ke kterému dochází při pozření velkého množství chlupů nebo jiného materiálu (papír, karton, látka apod.). Ke vzniku problému přispívá také nevhodná strava a nevyhovující podmínky chovu.
Obstrukce je velmi častá u línání, kdy králík při čištění pozře velké množství chlupů, které vytvoří takzvaný trichobezoar, který ucpe trávicí trakt a zabrání tak posunu stravy dále do střev.
Ucpání může být také pouze částečné, kdy smotek chlupů nevychází ven, ale zároveň králík přijímá potravu i bobkuje, bobky však bývají menší, nepravidelného tvaru a králík z důvodu nedostatečného trávení hubne.

Příznaky
- Anorexie – králík odmítá jídlo, nebo jí méně, než obvykle
- Apatie
- Absence trusu – králík nebobkuje vůbec, nebo má bobky velmi malé, deformované a menšího množství
- Bolest – skřípání zuby, odlehčování břicha, lehání si na druhou stranu od žaludku, opakované lehání a zvedání se
- Pohmat – žaludek je výrazně tvrdý, až zvětšený, může být i viditelně vyboulený do strany
- Úbytek na váze – častější u částečného ucpání
Léčba
Při obstrukci, nebo při podezření na ni, je nebezpečné králíka dokrmovat, jelikož strava nemá kam odcházet, a tak se žaludek bude nebezpečně plnit, zvětšovat se a může dojít ke kvašení jeho obsahu a poškození žaludeční stěny. Doma králíkovi podáme jako první pomoc větší množství tekutin, RodiCare Akut a udržujeme králíka v teple, bříško nahříváme například pomocí termoforu.

Vždy je však na místě vyhledat co nejdříve specializovaného veterináře! Při nepřijímání potravy dochází k poškození jater, při ucpání se také v trávicím traktu množí nepříznivé bakterie a plyny, a to způsobuje další komplikace.
Většinou při menším ucpání a při včasném zahájení terapie pomůže podání tekutin, nahřívání a pohyb, na veterině může králík dostat i analgetika. Pozor si však dáváme při podávání prokinetik – při obstrukci mohou způsobit perforaci střeva. V dalších případech je nutná hospitalizace a nitrožilní infuzní terapie, která bývá obvykle také účinná (pozor na podkožní infuzi, není tolik účinná). V některých případech je však nutné přistoupit k odstranění bezoaru pomocí chirurgického zákroku.
Prevence
- Vyčesávání
- Odstranění nevhodných materiálů, co by králík mohl jíst
- Odstraňování chlupů z ubikace
- Doplňky stravy
- Správná skladba jídelníčku
- Hydratace
- Dostatek pohybu
- Eliminace stresu

Strava během línání
Králičí strava by se měla celkově skládat až z 80 % ze sena, dále z čerstvé stravy, jako tráva, listy, byliny apod. Při línání tohle platí dvojnásobně.

Jedinou opravdu účinnou prevencí obstrukce chlupy je dostatek kvalitní vlákniny a hydratace, dále také eliminace stresu a dostatek pohybu.
Aby králičí trávení mohlo správně fungovat, je třeba mu poskytnout dostatečné množství sena, které obsahuje vlákninu, bez které trávení zkrátka nemůže fungovat tak, jak má.
Hydratace napomůže správnému chodu střev, naředění a posunu potravy. V období línání můžeme králíkům pro podporu příjmu tekutin poskytnout bylinné čaje, vhodné je také podávání vody/čaje stříkačkou přímo do tlamky několikrát denně.

Pokud náš králík zrovna líná, nacházíme u něj bobky spojené chlupy anebo víme, že trpí na časté obstrukce, zaměříme se na takovou skladbu stravy, která nebude obsahovat granule, cukr a různé pamlsky, ale bude bohatá na vlákninu a kvalitní vhodnou čerstvou stravu. Takhle by měla ideální králičí strava vypadat neustále, ne pouze v období línání.

Pro podporu kvality srsti a z určité části i trávení můžeme 1-2x týdně podávat malou lžičku lněného a konopného semínka.

Pozor si však dáváme i na náhlé změny jídelníčku.
Zpomalení peristaltiky, a tak možné riziko obstrukce, hrozí i při stresu, jiných onemocněních, po operacích, při nedostatku pohybu apod.
Doplňky stravy
Doplňky stravy, které se používají v období línání, slouží obzvlášť jako prevence vzniku obstrukce, ale i jako podpora samotného línání a stavu srsti.
- RodiCare Akut – podporuje funkci zažívacího traktu, slouží proti nadýmání a křečím, uklidňuje trávení
- RodiCare Derma – podporuje kvalitu srsti i kůže
- Lněné a konopné semínko – podporuje kvalitu srsti i kůže, může mít lehce projímavé účinky, podporuje vylučování chlupů z trávicího traktu. Během línání podáváme v malém množství párkrát do týdne.

Spousta chovatelů a majitelů králíků během línání doporučuje podávat ananas nebo ananasové/ovocné džusy. Ty ovšem nejsou vhodné, protože ovoce na trávení nepůsobí příznivě, zpomaluje jej a napomáhá množení nepříznivých bakterií, což během línání rozhodně žádoucí není.
U ananasu bývá zmiňován jako účinný enzym bromelain, králičí žaludek je ovšem natolik kyselý, že teplota a pH učiní tento enzym nepoužitelným, i kdyby byl v tomto ohledu účinný, což nebylo nijak vědecky dokázáno.
Mezi vhodné doplňky stravy během línání patří pasty, sloužící jako podpora odstranění chlupů z trávicího traktu.
Pasty
Jedinou vhodnou pastou je RodiCare Hairball.

Rozhodně nepoužíváme žádné jiné! Tyto pasty mají často velmi nevhodné složení, v podobě exotického ovoce, cukru, melasy a mnoho dalšího. Tyto složky králičí trávení pouze zpomalují a narušují. Nikdy nepodáváme také pasty určené pro kočky.
Nevhodné jsou také různé pamlsky, které údajně slouží k vylučování, nebo dokonce rozpouštění smotků chlupů. Žádné suché pamlsky trávení a vyloučení bezoáru nepodpoří. Jejich složení bývá také nevhodné, obsahují složky, jako jsou obiloviny, lepek, exotické ovoce, a dokonce i sůl.
Pasty slouží obzvlášť jako podpora příjmu tekutin, které jsou, jak již bylo zmíněno, při línání velmi důležité. Samotný bezoár nic rozpustit neumí, obsah žaludku se vždy pouze naředí, a tak vyjde snadněji ven.
Nezapomínejte však na to, že bez výše zmíněného (správná skladba stravy, pohyb apod.) jsou jakékoliv pasty bezvýznamné.

Pasty ovšem slouží pouze jako prevence! Jakmile se u králíka již jakýkoliv problém vyskytne, pasty nepodáváme a vyhledáme veterinárního lékaře!
Vyčesané chlupy pro ptáčky
Vyčesané chlupy králíků i jiných zvířat je vhodné poskytnout venkovním ptáčkům pro stavbu teplých hnízd.
Vyčesanou srst můžete kolíčkem přichytit na prádelní šňůry, větve stromů nebo keřů.
Pozor však na srst z dlouhosrstých zvířat. Příliš dlouhé chlupy se mohou ptákům nebezpečně zamotat kolem nohou a způsobit až odškrcení nohy.
