Jak ochladit králíka v létě?
Králíci snáší vysoké teploty hůře než ty nízké a proto je třeba zajistit, aby byli dostatečně ochlazováni. Jak ochladit králíka, morče nebo třeba psa v teplých letních dnech?
Jak poznám, že je králíkovi horko?
Králíci dokáží regulovat svou tělesnou teplotu pouze díky žlázám u tlamičky a na uších. Narozdíl od psů a koček se nemohou ochlazovat vypláznutým jazykem, jelikož dýchají pouze čumáčkem. Nejlépe se králík cítí při teplotách 15-21 °C. Pokud ale teploty vystoupají k více než 30 °C můžeme u králíčka zpozorovat zrychlené dýchání, zvýšenou činnost srdíčka a horká ouška. Dochází k nižšímu příjmu potravy i tekutin. Králíček polehává v nechladnější části ubikace či králíkárny a snaží se vyhledat ochlazení. Může také mít mokrý čumáček a tlamičku. Z této situace mu musíme co nejdříve pomoci, aby se nepřehřál.
Králíka umístěte do nejchladnější místnosti
Zajistěte králíkovi pobyt v přízemí, stínu, nejchladnější místnosti v domě či bytě nebo v klimatizované místnosti. V rámci ní můžete také využít větráku, nicméně mějte na paměti, že králíci špatně snáší průvan. Umístěte tedy větrák tak, aby nefoukal přímo na králíka, ale aby docházelo k cirkulaci vzduchu v pokoji. Pro ještě chladnější cirkulaci můžete před větrák položit misku nebo plech s vodou a kostkami ledu (ne v dostupnosti králíka), tím zajistíte chladnější vzduch v místnosti.
Já to mám v létě celkem fajn, bydlím totiž v chladnějším přízemí.
Jak ochladit králíka pet lahví?
Pet láhev napusťte vodou a spolu s ručníkem dejte do mrazáku či lednice. Po chvíli je vytáhněte a pet láhev obalte studeným ručníkem. Takto připravenou lahev vložte do klece či místnosti, ve které se nachází králík. On se bude o láhev opírat nebo si vedle ní lehne, aby se ochladil. Pokud není voda úplně zmrzlá z mrazáku, je možné umístit pet láhev bez ručníku.
Zmrzlou pet láhev je možné vložit také do ponožky.
Přikryjte část ubikace vyždímaným ručníkem
Ve studené vodě vymáchejte ručník a poté jej pořádně vyždímejte. Přes část klece či ubikace tento ručník rozprostřete tak, aby vždy mohl proudit nový vzduch. Tím dojde k ochlazení okolního vzduchu a zlepšení podmínek pro pobyt králíčka. Nikdy nezakrývejte ručníkem celou klec!
Kachličky a chladící podložky
Pokud se zrovna králíček nenachází v koupelně či kuchyni s kachličkami, dostaňte kachličky k němu. Určitě vám doma zbyla kachlička z rekonstrukce koupelny či kuchyně, pokud ne, můžete si koupit chladící kachličku určenou přímo pro králíky.
Nemáte po ruce kachličku? Doneste si od řeky plošší nebo větší kámen, vyčistěte ho a položte králíkovi do ubikace.
Chladící podložky fungují na principu gelu, který se aktivuje, jakmile jej někdo stlačí. Pokud si tedy váš mazlíček na podložku lehne, aktivuje chladící gel, který ho ochladí. Gel z podložky nevyprchá, takže ji lze používat opakovaně. Při použití podložky by měli být mazlíčci s vámi pod dozorem, aby nedošlo k překousnutí podložky. Gel uvnitř pro ně může být toxický.
Lze koupit také chladící vložky do cestovních ledniček, které jsou naplněny vodou. Ty poté můžete vložit do ledničky a dát je ke králíkovi obalené látkou nebo ručníkem. Chladící vložku a kachličku nikdy nenamražujte v mrazáku ani zespoda za použití zmrzlých chladících podložek pod kachličkou, mohlo by dojít k podchlazení králíka. Kachlička či dlažba je studená sama o sobě a králíčkovi plně k ochlazení vystačí.
Králičí pískoviště
Blueberry moc rád tráví čas na hlíně a v písku, proto jsme mu do ohrádky pořídili vyšší kočičí záchodek a naplnili jej pískem. Všimli jsme si, že když se vrátíme z venku, rychle běží do písku, kde se vyválí a lehne si, aby se zchladil. Na dotek byl písek opravdu chladnější, navíc králíci milují hrabání, takže máte dvě mouchy jednou ranou!
Na vedra se připravte brzy ráno
Vyvětrejte místnost brzo ráno, kdy je venkovní vzduch ještě chladný. Předtím, než se začne oteplovat zavřete všechny okna a dveře a zastiňte je žaluziemi. Odtemněte místnost zase až bude venku dýchatelno a chladněji.
Ochlaďte uši králíka
Studenou (ne zmrzlou) vodou ochlaďte uši vašeho králíčka z vnější strany jemnými pohyby. Uši jsou pro králíky hlavním zdrojem tepla a má na nich žlázy, díky kterým se ochlazuje. Králíka nikdy nekoupejte.
Jak králíčka nikdy neochlazovat:
- králíka nikdy nekoupejte
- nepřikrývejte jej chladným ručníkem ani jinou mokrou textílií
- nepodávajte mraženou zeleninu a jiné zmražené potraviny
- nepodávejte vychlazené listy či trávu, králíček se totiž neochlazuje přijímáním studené stravy jako lidé
Často kladené otázky
Jak ochladit králíčka?
Hlavně v letních měsících je horko stejně tak králíčkům jako nám. Velkou pomocí pro králíčky jsou chladící podložky. Dále může pomoci obyčejná kachlička, která dobře odvádí teplo. Můžeme nechat zmrazit lahev, tu následně obalit ručníkem a dát králíčkovi do ubikace. Ten se o ní bude opírat a pomocí ní se ochladí.
Jakou teplotu snese králík?
Králík má tři vrstvy srsti, proto je jasné, že teplejší počasí zvládá hůř než to chladnější. Teploty nad 28 stupňů králíčkům nedělají dobře, v zimě by zase neměly být nižší než 4 stupně. Ideální teplotou je tak kolem 15 – 20 stupňů. V zateplených králíkárnách však králíci vydrží i přes zimu, my se ale bavíme spíše o domácích bytových králíčcích.
Jak poznat že je králíkovi vedro?
U králíka poznáme, že mu je vedro několika způsoby. Velmi rychle dýchá, leží v chládku a natahuje přední i zadní nohy tak, aby se mohl břichem dotýkat chladné podlahy. Má velmi teplé uši a vlhký čumáček.