Vhodné bylinky pro králíky
Králičí jídelníček by měl být tvořen z největší části (80 %) senem. To je také doplňováno především čerstvou listovou zeleninou, bylinkami, sennými peletkami a v neposlední řadě zdravými pamlsky. V tomto článku najdete vhodné bylinky pro králíky, které vždy podávejte s mírou. Na konci článku jsou pak nevhodné bylinky pro králíky, kterým byste se měli vyhnout. Čerstvé bylinky nepodávejte králíkům mladším 7 týdnům! Jejich trávicí systém není na příjem čerstvé šťavnaté stravy dostatečně připraven.
Já jsem si na svém prvním čerstvém listu pampelišky pochutnal až ve 12. týdnu věku.
Dávkování bylinek
Platí, že bylinky podáváme jednou za čas v malém množství, protože by v opačném případě mohlo dojít k předávkování. Léčivé účinky bylinek by se pak mohly proměnit ve zdraví ohrožující. Nepodávejte bylinky, u kterých si nejste jisti, že jsou pro králíky vhodné! Můžete také navštívit e-shop s bylinkami pro králíky, kde jsme pro vás vytvořili výběr těch nejoblíbenějších bylinek pro králíky i jiné hlodavce.
Níže naleznete seznam vhodných bylinek, které jsou doplněny fotografiemi, abyste je lépe poznali.
Vhodné bylinky pro králíky
bazalka – Podporuje chuť k jídlu, tiší křeče a uklidňuje. Je vhodné ji přidávat do sena, sušená bazalka seno ovoní a králíkům pak seno více chutná. Používá se také při nechutenství, kdy je nutné králíka rozjíst.
borůvkové listí – Listy borůvek mohou pomáhat se snížením cukru v těle a také při zažívacích a průjmových potížích. Chutné jsou také sušené listy borůvky i samotné borůvky.
bršlice kozí noha – Králíkům poskytne vysoký obsah vápníku, zpravidla je na zahrádkách jako plevel. Pozor na podobnost s jedovatou krabilicí mámivou, která podobně kvete!
echinacea – Díky tvrdosti sušeného kořene je vynikající na broušení zubů králíků, podporuje imunitu, má protizánětlivé účinky.
heřmánek – Heřmánek působí pozitivně při onemocnění dýchacích cest, ale také při potížích se zažíváním. Působí protizánětlivě a desinfekčně. Také sušený heřmánek má uklidňující účinky, uvolňuje křeče. Může se z něj připravit i čaj, který podáváme vychlazený.
hloh – pro králíky jsou vhodné listy, větve i plody hlohu (obsahují pecky a nejsou tolik oblíbené). Hloh má mnoho léčivých účinků, posiluje imunitu, podporuje činnost srdce, má uklidňující účinky, příznivě působí při léčbě močových kamenů. Větvičky mohou obsahovat trny. Vhodné jsou také sušené listy hlohu.
chrpa – Je velmi oblíbenou přírodní pochoutkou pro králíky i hlodavce. Působí protiinfekčně, detoxikačně, čistí játra a pozitivně působí při onemocnění močových cest. Oblíbený je sušený květ chrpy.
ibišek – Působí kladně při potížích se zažíváním, snižuje krevní tlak, podporuje funkci jater, pomáhá v boji s bakteriálními nákazy a zánětům. Můžete podávat čerstvý i sušený květ ibišku.
jahodníkové listy – Obsahují vysoký obsah vlákniny, která napomáhá trávení a pro králíky je velice důležitá.
jetel – Je vhodnější pro mladé králíky do cca 7 měsíců (kvůli vysokému obsahu vápníku). Po 4. roce věku doporučujeme jetel už nepodávat. Podáváme jetel luční (červený) a plazivý (bílý) vždy v malém množství (např. 1 květ či rostlinka za týden). Jetel obsahuje
- mnoho vápníku (překrmení může vést k poškození ledvin),
- protein, díky kterému může králík přibrat,
- málo vlákniny, která je pro správné trávení králíků ale velmi důležitá.
jitrocel větší (list) – Vhodný proti nadýmání, zlepšuje trávení má i protizánětlivé účinky.
jitrocel kopinatý (list) – Tiší zažívací potíže, má protizánětlivé účinky, jako čaj vhodný při problémech s močovým měchýřem či ledvinami (sbíráme před dobou květu). Vyzkoušejte také sušený list jitrocele.
kopr (nať) – Kopr povzbuzuje chuť k jídlu pomáhá při zažívacích problémech, může podporovat tvorbu mléka u samic, zmírňuje křeče, obsahuje velké množství vitamínů. Podáváme v rozumném množství.
kopretina bílá – Vhodná jako příležitostný pamlsek. Kopretina bílá je vhodná na kašel a astma.
kopretina řimbaba – Vhodná jako příležitostný pamlsek.
kopřiva dvoudomá – Vhodná jako příležitostný pamlsek, může působit močopudně. Pomáhá při zánětech, snižuje hladinu cukru v krvi. Podávejte čerstvé (někteří králíčci počkají, až zvadnou) či sušené listy kopřivy, stonky, nebo kořeny kopřivy. Je vhodný také vychladlý kopřivový čaj jako podpora imunity.
levandule – Uklidňuje vystresované králíky díky svým aromatickým vlastnostem. Vhodné podávat v malém množství např. při převozu k veterináři nebo jiných stresujících situacích. Vhodný je i stonek či sušený květ levandule.
lichořeřišnice – Posiluje imunitu, je označována za přírodní antibiotikum, pomáhá v boji proti virům a bakteriím. Podporuje léčbu zánětů a infekcí močových cest. Podáváme listy, květy, ale i semínka či stonek.
libeček – Nepodáváme březím a kojícím samicím. Pomáhá při žaludečních a ledvinových obtížích. Působí proti nadýmání nebo při rozkrmení díky svým aromatickým vlastnostem.
lískové listy – Vhodné a velmi chutné. Můžete pořídit také sušené listy lísky. Přečtěte si, jaké jsou další vhodné listy pro králíky.
listy kukuřice – Vhodné i sušené listy kukuřice, jejichž střední část napomáhá obrusu zoubků. Nepodáváme z polí, která mohou být postříkána chemikáliemi! Kukuřice samotná vhodná není, obsahuje mnoho škrobu, zrna jsou pro králíky nestravitelná.
majoránka – Obsahuje velké množství éterických olejů. Přidejte do denní dávky sena a zvyšte sušenou majoránkou zájem králika o seno.
malinové listy – Maliník se řadí mezi přírodní antioxidanty, králík může jíst listy i s trny velké trny králíky nechá a malé mu nevadí a v pohodě je sní. Vhodné jsou také sušené listy maliníku.
máta peprná – Sušené stonky jsou velmi tvrdé a slouží jako výborný pamlsek na broušení zoubků, listy jsou zase velmi aromatické a můžeme jimi ovonět seno. Mátové listy podporují prokrvení a tvorbu žluči, dezinfikují ústní dutinu, zmírňují bolesti a jsou vhodné na trávení.
mateřídouška – Vhodná jako pamlsek.
meduňka – Působí proti křečím a má pozitivní vliv na trávicí ústrojí. Může pomoct i při nadýmání, zklidňuje, ale při začátku kvetení ztrácí své blahodárné účinky. Sušená meduňka se může přidat do sena k jeho navonění.
měsíček – Měsíček je jednou z nejoblíbenějších pochutin všech králíků, má zklidňující účinky, mírní žaludeční křeče a uvolňuje svalové křeče. Má protizánětlivé účinky, napomáhá správné činnosti srdce a jen málo který králík mu odolá. Vyzkoušejte sušený BIO měsíček.
oregáno – Může zmírňovat střevní potíže, obsahuje vysoké množství vlákniny a vitamin C, který působí jako antioxidant.
ostružinové (ostružiníkové) listy – Hodně kyseliny listove v listech pokud má ostružina na sobě trny podávejte králikovi pouze v sušeném stavu.
pampeliška květ – Vhodný spíše pro mladší králíky díky většímu obsahu vápníku. Obsahuje velké množství vitaminu C. Působí močopudně, může barvit moč do červena ve větších dávkách. Vhodný také sušený květ pampelišky.
pampeliška list – Vhodný spíše pro mladší králíky díky většímu obsahu vápníku. Obsahuje velké množství vitaminu C. Působí močopudně, může barvit moč do červena ve větších dávkách. Velmi chutná také sušený list pampelišky.
pampeliška kořen – Velmi tvrdý v sušeném stavu a díky tomu vhodný na broušení zubů. Čerstvý je velice oblíbený, stačí očistit od hrubých nečistot a podat. Sušený kořen pampelišky podporuje broušení zubů.
petrželová nať – Velký obsah vápníku, proto nepodávat ve velkém množství a nepodávat březím samicím. Petržel by mohla vyvolat předčasný porod.
ptačinec prostřední (tzv. žabinec) – drobné lístky, v době květu má jemné bílé kvítky. Obsahuje beta karoten, může mít protizánětlivé vlastnosti.
růže listy, okvětní lístky a pupeny – Oblíbená pochoutka pro králíky a hlodavce jsou především sušené okvětní lístky růže. Uklidňuje vystresované králíky a zlepšuje krevní oběh. Krásně ovoní seno. Můžeme podávat květ, lístky a stonky bez trnů. Nikdy nepodáváme růže koupené v obchodech a květinářství, které jsou postříkané chemikáliemi, aby vydržely déle čerstvé.
řebříček – Podáváme při nachlazení a při potížích s močovým měchýřem či ledvinami. Podávat můžeme také sušený řebříček.
sedmikráska – Pomáhá při léčbě plicních onemocnění. Při velkých dávkách může vyvolat průjem.
sléz – Vhodný jako pamlsek pro králíky a hlodavce, má protizánětlivé vlastnosti. Díky nádherné vůni je vhodný i sušený květ slézu např. při rozkrmování nebo jako ovonění sena.
slunečnice okvětní lístky – Okvětní lístky slunečnice podporují jaterní činnost, podporují zažívání a nádherně voní. Vyzkoušejte sušené lístky slunečnice, semínka nepodávejte.
tymián – Podáváme v malém množství díky velkému obsahu éterických olejů.
topolovka – Léčivá bylina s protizánětlivými účinky. Podáváme příležitostně jeden sušený květ topolovky, může působit lehce projímavě.
vinná réva (listy) – Velmi oblíbená pochoutka. Podáváme čerstvé i sušené, nejvíce prospěšných látek mají ze začátku jara. Nepodáváme chemicky stříkané listy ani hroznové víno (plody)!
vojtěška – Vojtěška obsahuje mnoho vápníku proto podáváme spíše mladým králíkům. Podáváme v malých množstvích.
zelená pšenice, zelený oves, zelené žito, zelený ječmen – Podáváme pouze zelená mladá stébla ještě před vytvořením klasu. Tyto stébla mají mnoho živin proto je podáváme v přiměřeném množství. Oblíbený je také sušený zelený oves.
Nevhodné a jedovaté rostliny
Měli bychom si projít rostliny hlavně ty, co máme doma a zajistit aby se k nim králík nikdy nedostal. Předejdeme tak spoustě zdravotních problémů, které mohou po požití jedovaté rostliny nastat. Rostliny vyhledávejte pomocí zkratky CTRL+F.
Medvědí česnek, blatouch, bledule, rulík zlomocný, sasanka hajní, sněženka, náprstník červený, jmelí, halucha, blín, prvosenka, pryskyřník prudký, kručinka, lýkovec, mák, konvalinka, bažanka, hrachor, kapraď, vlaštovičník, popenec, vranič, tetlucha, pryšcovité, ocůn jesenní, hasivka, lilek černý, lilek potměchuť, oměj šalamounek, přeslička, starček, Tulipán, modřenec, cespína, čemeřice, břečťan, barvínek, hyacint, lilie, krokus, narcis, fíkovník, agáve, azalka, filodendron, muškát, potosovec, anthurie, begonie, vánoční hvězda, brambořík perský, toulitka, pouštní růže, dieffenbachie, fíkovník, monstera, dracena, lilek korálový, kroton, klívie, mučenka, oleandr, hortenzie, kala, pryšec, lopatkovec, pomněnka (také forget me not, forget-me-not)
Co dělat pokud králík snědl jedovatou rostlinu?
Kontaktujte co nejdříve svého veterináře (specialistu na králíky), který by vám měl poradit, jak postupovat. Projevy pozření nebezpečné či toxické bylinky se mohou také projevovat jako průjem, ztráta chuti k jídlu, slabost, deprese a jiné nezvyklé chování.
První pomoc u vás doma
Nezapomínejte na fakt, že králíci neumí zvracet. Nelze jim tedy jakýmkoliv způsobem vyvolat zvracení. To znamená, že se pozření toxické byliny musí řešit uvnitř králíka. První pomocí jsou gely, které na sebe vážou škodlivé a toxické látky a odvádí je z těla (jedinou cestou) ven. Podávájí se při otravách a detoxikaci organismu. Je řeč o gelech EnteroZoo či Enterosgel. Dávkování pro králíky je uvedeno v příbalovém letáku či u výrobce. EnteroZoo samozřejmě koupíte i u nás v eshopu.
Často kladené otázky
Co sušit pro králíka?
Pokud máte k dispozici zahrádku, můžete již na jaře začít sušit listy, květy i kořeny pampelišky, listy jabloní, hrušní, lísky, jahodníku, jitrocele. V létě potom můžete nasušit kořenovou zeleninu, lichořeřišnici, květy měsíčku lékařského, jeřabiny, šípky, borůvky a další vhodné ovoce, zeleninu a bylinky pro králíky. Velmi vhodné jsou i listy a stonky maliníku a ostružiníku.
Co je pro králíky jedovaté?
Pro králíky jsou nevhodné brambory, avokádo, rebarbora, pecky, jadřince, čokoláda, kofein, cukr, pečivo, fazole, kokos, avokádo, pór, mléko, z rostlin to je naprostá většina pokojových rostlin, kupované květiny, venkovní květiny jako sasanka, sněženka, konvalinka, tulipán, begonie a další.
Jaké jsou nejlepší bylinky pro králíka?
Mezi nejoblíbenější bylinky králíků jednoznačně patří měsíček lékařský, chrpa, okvětní lístky slunečnice, lichořeřišnice, heřmánek, meduňka, bazalka, růže, sléz, topolovka, květ, listy i kořen pampelišky, echinacea, listy jabloně, lísky, hrušně, maliníku, ostružiníku a jahodníku. Pochutnají si taky na jitroceli, levanduli, mátě či natích petržele a mrkve.