Jak usušit nejlepší seno

Krmení Marek & Barča 15. 07. 2022

Seno tvoří 80 % jídelníčku králíků a 70 % stravy morčat. Pokud máte k dispozici louku nebo zahradu, můžete si seno nasušit sami. Poradíme vám naše vychytávky, abyste mohli svému mazlíčkovi dopřát to nejlepší.

Domácím lučním senem vyplňujeme krabice při odesílání objednávek na www.aniland.cz. Zkusilo ho už tolik chlupáčků a vždy z něj byli nadšení. Přečtěte si, jak usušit nejlepší seno doma nebo si nechte vyplnit volné místo v krabici senem i vy 🙂

suseni sena

Rozhodli jsme se, že se s vámi podělíme o postup, jak svému mazlíčkovi usušit to nejlepší seno tak, jak jej sušíme my. Než se však dostaneme k samotnému postupu, řekneme si něco o senu. Seno je směsice usušené trávy, rostlin a bylin, která by pro naše mazlíčky měla být co nejbohatší. Králičí jídelníček tvoří 80 % sena a proto by mělo obsahovat rozličné druhy travin a bylin, aby bylo pro mazlíčka chutné a výživné.

V travních směsích se nejčastěji používají tyto traviny: Fetulolium Bečva, Jílek jednoletý, Jílek vytrvalý, Kostřava červená, Lipnice luční, nicméně na rozlehlých loukách či zahradách najdeme druhů mnohem více. Proto doporučujeme pro sušení sena vybrat takovou louku či zahradu, kde bude co největší množství různých druhů travin a bylin. Velice oblíbený je bojínek nebo vojtěška, která má ale vyšší obsah vápníku a proto by její množství mělo být sníženo na minimum.

BIO seno ANILAND

Najít to nejlepší seno pro králíky je někdy oříšek. Dlouhá stébla, zelená barva a úžasná vůně sena se někdy zdá být nedosažitelným cílem. Naštěstí jsme jedno takové seno našli. BIO seno pochází z ekologického zemědělství, kde se nesmí využívat žádné herbicidy ani pesticidy. Zemědělec se pečlivě stará o seč, samotnou půdu i spodní vody, které nijak nezatěžuje. A z tohoto prostředí pochází i BIO seno Aniland, které mohou králíčci ochutnat v první i druhé seči a dokonce taky jako BIO seno bylinkové.

Proces košení a sušení sena

1) Než začneme seno kosit, je dobré zjistit, jaké bude následující 3-4 dny počasí. Do sena nám nesmí pršet a pod mrakem moc dobře schnout nebude. Mělo by být co nejvíce slunečno. ☀️

2) Tráva na seno by měla být dlouhá alespoň pod kolena. Když bude seno kratší, bude se nám špatně obracet a bude hůře schnout, jelikož bude více ulehat na zem a díky tomu nebude tak provzdušněné.

3) Trávu kosíme až okolo poledne, ne hned z rána kdy je na ní rosa! Těžko potom prosychá od země a může začít plesnivět. Nezapomínejte ale také na své zdraví a v tento čas mějte přikrývku hlavy, opalovací krém a dostatek pitného režimu.

Čím kosíme seno?

4) Seno kosíme buď speciální bubnovou sekačkou určenou ke kosení sena nebo ručně kosou.

5) Posekané seno necháme ležet na trávě a alespoň 2x denně jej hráběma obrátíme. Chuchvalce trávy tak otočíme na druhou stranu, rozprostřeme na co největší plochu, a zároveň si hlídáme, abychom nezakryli ještě neobracenou a mokrou trávu.

6) Před tím, než rosa večer spadne, musíme seno shrabat na jednu hromadu. Seno umístíme ideálně na nějaké palety, aby nám přes noc nechytalo vlhkost ze země a nemohlo se tak jednoduše zapařit.

7) Až bude seno na paletách, zakryjeme jej velkou plachtou, kterou zatížíme, aby nám přes noc neodlétla a pokračujeme další den ráno.

8) Další den až se opět odpaří rosa a tráva je na dotek suchá, seno znovu rozprostřeme po trávě.

Místo, kde budeme seno znovu rozprostírat pokosíme zahradní sekačkou co nejníže u země, aby se nám seno dobře obracelo.

9) Během dne seno znovu obracíme alespoň 2x za den (čím více, tím lípe). Nyní už můžeme seno rozprostřít na menší plochu, jelikož je polosuché a bude lépe prosychat i ve větší vrstvě.

Jak usušit nejlepší seno

10) Nyní je třeba určit, jestli je už seno natolik suché, že ho můžeme schovat. V opačném případě budeme další den tento postup znovu opakovat. Suché seno by mělo krásně zvonivě znít, nemělo by být nikde vlhké na dotek. Neměly by v něm být viditelná příliš zelená nebo čerstvá stébla.

Suché seno schováme ideálně na půdu, která velice dobře větrá. Ideální je půda na styl staré stodoly, kde vidíte mezi prkny ven (ne tak, aby na seno pršelo, ale aby tam byl dostatečný proud vzduchu). Zde bude naše seno ještě minimálně 6 týdnů dosychat, než jej bude možno zvířeti podat.

11) Po uplynutí 6 týdnů můžeme seno začít zvířeti podávat. Věřte, že bude to nejlepší jaké jste kdy viděli a jaké vaše zvíře ochutnalo. 🙂

Proč musíme seno nechat odležet 6 týdnů?

I seno má vlastní mikroflóru a fermentační (kvasící) proces, proto jej nezkrmujeme dříve než 5-6 týdnů po uložení. Sušení a zrání sena také eliminuje většinu vývojových stádií cizopasníků a toxicitu některých nežádoucích rostlin. Pokud bychom podali dostatečně dlouhou dobu neuležené seno, mohli bychom svému mazlíčkovi způsobit zdravotní problémy, seno by mohlo kvasit v jejich zažívacím ústrojí nebo by mohlo dojít k úhynu zvířete.

seno pro kralika

Nikdy neukládáme vlhké seno, kdy si nejsme 100% jistí že už je dostatečně proschlé. Mokré seno se může samovznítit a způsobit požár. Vlhké seno také může začít plesnivět a naše práce přijde vnivedž.


Pokud byste chtěli vyzkoušet naše BIO seno a zjistit tak, jestli vašemu mazlíčkovi chutná, nechte si jím vyplnit krabici s objednávkou na www.aniland.cz. Podělte se pak s námi o to, jak mu chutná to naše nebo vaše vlastní seno na našem Instagramu. Budeme se těšit!

Často kladené otázky

Jak usušit domácí seno?

Základ je, aby bylo několik dní pěkně a do sena nám nenapršelo. Vysokou trávu pokosíme, a několikrát denně ji obrátíme, aby prosychala ve všech částech a vrstvách stejně. Sušíme alespoň 2-3 dny. Když je seno suché uložíme ho na 6 týdnu na nějaké vzdušné místo aby pěkně doschlo. Po 6 týdnech jej můžeme použít ke krmení.

Jak dlouho se suší seno?

Seno se suší 2-4 dny, během kterých nesmí pršet. Je dobré, aby na něj svítilo slunce a byl lehký větřík, který nám seno bude profoukávat. Suché seno poznáme tak, že nebude mít nikde jasně zelená čerstvá stébla a bude krásně zvonivě šustit.

Jak často obracet seno?

Seno při domácím sušení obracíme alespoň 3-4x denně. Po dobu 2-4 dnů. Je dobré seno obracet a nadzvedávat aby bylo pěkně provzdušněné. Provzdušněné seno pak mnohem rychleji schne a je s ním méně práce.

Jak se otáčí seno?

Seno otáčíme hráběma. Postavíme se na kraj posečené louky nebo zahrady a tahem nahoru a k sobě seno jakoby vyhazujeme z místa. Je třeba ho zvedat i nahoru aby bylo krásně provzdušněné a lépe schlo. Otáčíme ho 3-4x denně po dobu 2-4 dnů dle počasí. Do sena by nám nemělo napršet.

Jak dlouho zraje seno?

Seno zraje 6 týdnů. V době kdy seno dozrává by se nemělo zkrmovat. Je v něm spousta látek, které v seně nechceme a po 6 týdnech se ze sena vytratí. Například účinky některých jedovatých rostlin či kvasící procesy.

Jak poznat kvalitní seno?

Kvalitní seno poznáme hned několika způsoby. Má krásnou zelenou barvu né žlutou, hnědou ani žádnou jinou. Když si k senu čichneme mělo by krásně vonět. Určitě bychom ze sena něměli cítit houby ani nic jiného. Seno by nemělo být moc jemné ale ani extrémně hrubé. Měli bychom v seně vidět velké množství na první pohled různých rostlin.

Kdy se seče tráva na seno?

Pokud si chceme vyrobit své seno, je třeba trávu posekat od druhé poloviny června. V tu dobu už je velká šance, že se nám podaří trefit více teplých dnů po sobě bez deště. Tráva by měla být vysoká alespoň pod kolena, aby se nám dobře obracela a nepropadávala nám mezi hráběma. Navíc v červnu už je tráva vysemeněná a pomůžeme tak druhové rozmanitosti.

Jak uchovat seno?

V ideálním případě by se mělo seno skladovat ve speciálni budouvě k tomu určené. Budova má průduchy ve stěnách i podlaze. Typicky jako u staré stodoly mezery mezi prkny. Tyto mezery propouští vzduch a seno tak nezatuchne.