Králíci a zima: Jak zateplit králíkárnu, strava v zimě
Králíci obecně lépe snáší nízké teploty v zimě než vysoké teploty v létě, je ovšem třeba jim to i v zimě usnadnit, aby ji zvládli v pořádku a ve zdraví. Velmi důležitá je i správná strava v zimě. Je třeba vědět, co králíci v zimě mohou a co ne, případně jak se na stravování králíků v zimě dopředu připravit.
Může králík žít venku v zimě?
Králíky všech plemen i věku je možné chovat venku po celý rok. U starších králíků však dobře hlídáme jejich váhu a zdravotní stav, starší zvířata mohou mít problém si udržet tělesnou hmotnost a v zimě se tak nemusí dostatečně zahřát.
Vhodnou ubikací pro chov králíků venku je dostatečně velká a bytelná dřevěná králíkárna. Pokud králíky chováme při venkovních teplotách, ale v nějaké kryté nevytápěné místnosti, je možné jako ubikaci zvolit i klec nebo ohrádku.
Pro chov králíčka v zimě venku je důležité, aby měl ubikaci zabezpečenou proti větru a velkému mrazu. Důležitá je také teplá a suchá podestýlka, nezamrzlá voda a dostatek kvalitní stravy.
Jak zateplit ubikaci?
Pro chov králíka venku v zimě je důležité jeho ubikaci dostatečně zateplit, zabránit průvanu a dešti – to jde snadněji s králíkárnou, která je minimálně ze 3 bočních stran již téměř celá proti větru chráněna. Klec a ohrádka je vhodná ve vnitřních prostorech, kam nefouká ani neprší. Ideální je ovšem mít minimálně částečně krytou i králíkárnu a neumisťovat ji volně do prostoru, kde dovnitř může pršet, sněžit a foukat, nejlepší je králíkárnu umístit alespoň ke zdi apod.
Vhodné je na králíkárnu ze stran umístit polystyren, plexisklo apod., aby nedocházelo k úniku tepla nebo profukování větru do králíkárny. Vhodné je případně také vyplnit mezery mezi dřevem izolačním materiálem.
V případě, že králíkárna není pod žádným přístřeškem, je velmi důležitá kvalita její střechy. Střecha by vždy měla být pokryta nepromokavým materiálem a o něco delší než králikárna, aby kryla i prostor před dvířky.
Vhodné je před větrem a deštěm ochránit i dvířka králíkárny – pokud se na ně rozhodneme taktéž připevnit izolaci, tak maximálně do ½, aby mohl do králíkárny stále proudit vzduch a nedošlo ke zvýšené vlhkosti nebo kumulaci čpavku. Vhodné je volit takové králíkárny, které mají dvířka s pletivy pouze do části přední strany a zbylá část přední strany je taktéž kryta dřevem a vytvoří uvnitř prostor pro úkryt. Dvířka králikárny můžete ve velkých mrazech chránit i dekami.
Velmi důležité ovšem je, aby se králík nikdy nedostal ke zvolenému izolačnímu materiálu a nemohl jej okousat!
Zamrzání vody
Vodu je v zimě vhodné měnit několikrát denně, obzvlášť, pokud zamrzá.
Proti zamrzání vody v misce je možné do ní umístit pingpongový míček, který svým pohybem po hladině vody zamrzání může zabránit. Dáváme ovšem pozor, aby králík neměl potřebu jej okusovat a jíst.
Na napáječku s vodou je možné natáhnou teplou termo ponožku, případně koupit přímo obal na napáječky.
Nikdy však králíkům nedáváme čerstvou vodu teplou, teplá voda totiž mnohem rychleji zamrzá a navíc může králíkovi způsobit trávicí potíže!
Podestýlka
V zimě je velmi důležité, aby byla podestýlka stále suchá.
Většina lidí jako zimní podestýlku používá slámu, ta ovšem může být sporná v případě, že ji králík pojídá – může způsobit obstrukci nebo jiné trávicí problémy a často se v ní vyskytují roztoči nebo plísně.
Kdo chová králíky běžně na koberečku se záchodkem, lze je nechat i přes zimu. Můžeme králíkovi pořídit i teplý pelíšek nebo hřejivý polštářek k nahřátí v mikrovlnné troubě. https://aniland.cz/cs/vybaveni-klece/nahrivaci-polstarek-pro-mazlicky-dotty-26-cm/1160.html
Lze také podestýlku zvýšit v záchodku, kde králíci také často rádi odpočívají.
Ve velkých mrazech můžeme králíkovi dopřát hromadu sena na dno ubikace, do které se bude moct schovat, jinak je ale seno jako podestýlka nevhodné.
Jak králíka zvykat na bydlení venku?
Pokud chceme králíka chovat celoročně venku, je důležité se zvykáním začít na jaře, kdy jsou teploty v noci a ve dne přibližně stejné, nebo nejpozději v létě! Pro králíky je důležité prožívat teplotní změny se změnami ročních období, aby mohli správně přesrstit na zimní, nebo naopak na letní, srst.
Králíci chovaní celoročně doma, kde se drží cca stále stejná teplota, nemají možnost mít tak kvalitní srst, jakou v zimě potřebují králíci chovaní venku. Kvalitní zimní srst a tuk králíky v zimě udržuje v teple nejvíce.
Když dáme králíka ven na jaře, je důležité, aby tam zůstal až do zimy.
Jaké králíky venku nechovat?
Není vhodné venku chovat příliš staré, hubené, nemocné či jinak oslabené králíky, kteří již nemají dostatečnou vrstvu tuku, neumí si tedy udržet tělesnou hmotnost, nemají tak kvalitní srst nebo je trápí nějaké zdravotní problémy.
Takové králíky můžeme mít venku na jaře nebo v létě, jakmile již teploty začnou klesat, raději je přemístíme dovnitř do tepla.
Může králík chovaný v domě v zimě ven?
Králík, který žije celoročně vevnitř, kde se stále drží přibližně stejná teplota, ven v zimě rozhodně nesmí! A to ani na chvíli!
Králíci chovaní doma nemají natolik kvalitní srst, aby jim venku nebyla zima, navíc jsou králíci obecně velmi citliví na teplotní změny.
Totéž platí také naopak – králíky chované v zimě venku neberete dovnitř, do tepla. Pokud je králíka žijícího venku nutné vzít do tepla, např. z důvodu návštěvy veteriny nebo jej stěhujete domů, z důvodu zdravotního problému, měla by být změna pozvolná – nejdříve jej dáme do chladnější místnosti a postupně zvykáme na větší a větší teplo. Ovšem změna ze zimy do tepla je stále mnohem bezpečnější než z tepla do zimy.
Maximální teplotní rozdíly, kterým mohou být králíci vystavování, by se měly pohybovat kolem 10°C, jinak králíkům hrozí teplotní šok.
Pozor ovšem i na oteplování po zimě – i když je rozdíl vnitřní a venkovní teploty menší než 10°C, zem je stále prochladlá a stále není vhodné brát králíka ven.
U králíků při prochladnutí hrozí opravdu spousta zdravotních problémů, za které chvilka venku rozhodně nestojí. I pokud se králík tváří, že ven opravdu chce – on nemá rozum, je tedy na majiteli, aby jej měl.
Také králíkům nikdy nedáváme žádné oblečky, jsou pro ně opravdu nevhodné.
Může králík chovaný venku v zimě ven?
Králíci chovaní venku se smí jít ven proběhnout, ideálně však za vyšších teplot a slunečna. Při velkých mrazech je ven však raději bereme minimálně, nebo vůbec, vadit totiž může i dýchání studeného vzduchu. Pokud tedy např. trénujeme králičí hop, v mrazech zvýšenou fyzickou aktivitu omezíme na minimum a necháme králíky raději odpočívat.
Králík by si venku měl běhat, jak sám uzná za vhodné, nenecháváme jej ležet, dlouze sedět na studené zemi a už vůbec ne jíst cokoliv z venku!
Může králík do sněhu?
Jak už bylo zmíněno výše, králík chovaný doma by v zimě ven opravdu chodit neměl. To znamená, že pobyt ve sněhu je pro něj velmi nevhodný.
Pro králíky chované venku je pobyt ve sněhu sice bezpečnější, ale i tak se tomu raději vyhýbáme a poskytneme jim krytý výběh mimo sníh i trávu!
Pokud králíka chovaného venku pustíme do sněhu, mělo by to být opravdu jen na chvíli a před vrácením do ubikace jej dobře usušíme.
Jaké nemoci králíkovi hrozí při prochlazení?
Pokud je králík vystavován průvanu, studené podlaze, dlouhému pobytu ve sněhu nebo velkým teplotním rozdílům, může si tím přivodit několik zdravotních problémů. Mezi nejčastější patří rýma, zánět močového měchýře, dále zápal plic nebo Encefalitozoonóza.
Větší riziko onemocnění mají mláďata, senioři a králíci s oslabenou imunitou.
Pokud chováme v zimě venku nemocné a oslabené králíky, mohou výrazně ztrácet na váze ve snaze zahřát svůj organismus – takové stavy mohou vést až ke smrti králíka.
Strava v zimě
Strava v zimě se od té letní poměrně výrazně liší, protože není k dispozici tolik čerstvé stravy, jako v ostatních ročních období.
U králíků vždy preferujeme domácí a chemicky neošetřenou čerstvou stravu!
Kupovaná čerstvá strava
Čerstvá strava z běžných obchodů je chemicky ošetřena – používají se nejčastěji pesticidy, sloužící k hubení škůdců. Dle výzkumu toxických látek ovoce a zelenina z obchodu může obsahovat až 230 různých pesticidů!
Časté je používání také dusičnanů, které díky hnojení pronikají nejvíce do zeleniny listové.
Králičí organismus je velmi citlivý, rezidua pesticidů mohou tedy způsobovat chronické nebo akutní zdravotní problémy. U králíků se nejčastěji jedná o nadmutí, zástavu trávení, průjem, kokcidiózu, otravu, selhávání orgánů apod. nebo chronické problémy, které jsou častokrát o to hůře řešitelné – vždy záleží na citlivosti jedince.
Omytí a oloupání zeleniny a ovoce může pomoci ke snížení povrchové kontaminace, některé pesticidy ovšem pronikají hlouběji, tudíž rezidua můžeme najít i uvnitř ovoce/zeleniny. Čerstvá strava z obchodu oproti té domácí také obsahuje minimum vitamínu a jakýchkoliv prospěšných látek.
Sušená strava
V zimě je nejčastější krmení sušenou stravou (byliny, listy, zelenina, kořeny apod.), která je mnohem vhodnější než čerstvá strava z obchodu.
Ideální je si v letních měsících nasušit zásoby na zimu. Pokud nemáme možnost si krmení sami sušit, sušenou stravu lze zakoupit na Aniland.cz, případně třeba ve zdravé výživě.
Sušená strava je ovšem bohatá na minerální látky, hlídáme si tedy jejich obsah a dodržujeme u králíka dostatečný pitný režim. Přečtěte si více ve článku Čerstvá vs. sušená strava.
Čerstvá strava v zimě
Jak již bylo zmíněno, krmit čerstvou stravou z obchodu není vůbec vhodné. Pro králíky je ovšem kvalitní čerstvá strava velmi důležitá a zdraví prospěšná, vhodné je jim ji tedy i v zimě dopřát.
V zimě můžeme králíkům z přírody přinést větve jehličnatých stromů (smrk, jedle, borovice), které jsou pro divoké králíky v zimě hlavním zdrojem vitamínů a minerálů. Králíčkům je však podávám v menším množství.
Pěstování bylinek pro králíky doma
Čerstvou domácí stravu, alespoň v menším množství, můžeme králíkům poskytnout i v zimě.
Doma na okně v truhlíku velmi snadno roste tráva, osení, ředkvičky (listy), petrželka, saláty a spousta druhů bylinek – bazalka, máta, meduňka, pampeliška, jitrocel, lichořeřišnice, kopr, libeček apod.
Můžeme si také domů pořídit speciální pěstební skleníky a stany.
Jak králíka „vykrmit“ na zimu
Nezapomínejme také na to, že všechna zvířata žijící venku si před zimou potřebují udělat tukové zásoby, aby se pak mohli spalováním tuků zahřívat. Králíky před zimou je tak vhodné pravidelně vážit a přizpůsobit krmnou dávku.
Určitě není vhodné králíka nechávat před a v zimě jen na seně. Spousta chovatelů na zimu přidává do krmení ovesné vločky, obilí, slunečnici apod., správnou kondici na zimu však můžeme zajistit i zdravě, bez zmíněného „výkrmového“ krmení nebo granulí.
Králíkům můžeme do stravy ve větším množství přidat zelený oves, konopná nebo lněná semínka, kořenovou zeleninu apod. Býložravci se také zahřívají neustálou konzumací a trávením sena, zajistěte tak králíkům v zimě opravdu dostatek kvalitního sena.
Pokud králíkům chutná, můžeme jim občas poskytnout i dokrmovací kaše (RodiCare, Selective), které k udržení kondice také hodně napomůžou.
Králíkům můžeme v zimě podávat i různé bylinkové čaje, na podporu příjmu tekutin a pro imunitu. Čaje však podáváme vždy vychlazené na pokojovou teplotu.
Přemrzlá čerstvá strava
Králíky po prvních mrazech v zimě a brzy na jaře rozhodně nepouštíme na trávu, nedáváme jim nic rostoucího venku, co prošlo mrazem a rozhodně také nic z mrazáku!
Vše čerstvé, co prošlo přemrznutím, je pro krmení velmi nevhodné, zejména v trávě totiž probíhají po přemrznutí chemické a hnilobné procesy, ač nemusíme na pohled nic poznat. Přemrzlá strava může způsobit problémy, jako plynatost nebo kokcidiózu.
Tráva na jaře, ačkoliv už nemrzne, je také nebezpečná a zvykáme na ni postupně. Nejlépe začínáme trávou krmit po prvním sečení a kdy už se teploty v noci drží nad nulou. Tráva je na jaře totiž velmi bohatá na cukry a může způsobit kolikové stavy nejen u králíků.
Cestování s králíkem v zimě
Pokud je nutné králíka chovaného doma v zimě někam převést, zajistíme mu takové podmínky, aby byl pro něj teplotní šok minimální. Před odjezdem králíka umístíme do mírně chladnější místnosti a připravíme přepravku.
Přepravku je vhodné vystlat savým materiálem (absorpční podložka, ručník), dekou a hřejivým polštářem nebo termoforem. Dáme do ní samozřejmě také seno a hlídáme, zda králík podložku a deku nepojídá!
Přes přepravku přehodíme deku, ale tak, aby z části stále dovnitř proudil vzduch. Miska na vodu je nevhodná, jelikož by se mohla vylít a u napáječek hlídáme, zda nekapou – je tak lepší králíkovi vodu nabízet jen při zastavení.
Při pobytu uvnitř vyndáme termofor a deku, králík by se totiž mohl stejně tak snadno přehřát.
Imunita
V zimě je obzvlášť velmi důležité králíkům podporovat imunitu. Imunita je základem celkového zdraví nejen králíků.
Kromě správné skladby stravy a podávání bylin podporujících imunitu (šípky, echinacea, lichořeřišnice, lékořice, měsíček, divizna, sléz, listy borůvky, oregano, třezalka, řepík, plody jeřabiny, semínka řeckého sena a sezamu..), můžeme z výše zmíněných bylin i vařit čaje. Čaje vždy podáváme vychladlé.
Vhodné jsou také doplňky stravy, jako RodiCare Immun a DM Guard.